אתה ראשון יא קאזה

14 שנים החזיקה נוקיה בראש טבלאות המכירות אך השבוע חל מהפך והיא פינתה את הצמרת.  ברבעון הראשון של 2012 נוקיה איבדה את הכתר, ירדה למקום השני ופינתה את מקומה לטובת המתחרה סמסונג. העולה למקום הראשון חמש שנים בדיוק לאחר שהחליפה את מוטורולה במקום השני היא סמסונג רק כדי לראות כיצד מוטורולה מאבדת את מקומה גם לאפל שממשיכה שבינתיים שומרת על מקומה השלישי בטבלה.

הנתונים שהתפרסמו על ידי חברת המחקר Strategy Analysis מראים כי נוקיה איבדה ברבעון הנוכחי כמעט 24% מהמכירות שלה וירדה ל-82.7 מליון יחידות ברבעון שמקנות לה 22.5% מהשוק (לעומת 30.4% ברבעון הראשון של 2011). סמסונג לעומת זאת קפצה מ-19.3% ל-25.4% והגיעה למכירות של 93.5 מליון יחידות ברבעון שהסתיים במרץ 2012, וכאמור כובשת את המקום הראשון זאת בזכות סדרת מכשירי ה-Galaxy שלה שמצליחה להשיג עבורה את התוצאה, ובמיוחד ה-S II הפופולארי. אפל מכרה ברבעון הזה 35 מליון יחידות של מכשירי iPhone.

קשה לומר שאנו או עסקני השוק מופתעים. נוקיה סובלת מירידה קבועה במכירות לאור כמה החלטות גרועות שהחברה קיבלה בעבר, ובמיוחד שהיא לא קראה נכון את השוק והתעקשה במשך תקופה ממושכת להמשיך להוציא טלפונים שמבוססים על מערכת ההפעלה Symbian. בינתיים גם החיבור של עם מייקרוסופט, וההחלטה להוציא טלפונים המבוססים רק על Windows Phone, לא מניבים את התוצאות הרצויות מבחינתה.

קרא עוד:  סמסונג השיקה את סדרת Galaxy Note 10 בישראל

כך נראה כי לנוקיה יהיה קשה לחזור למצבה הקודם או לפחות לעצור את הירידה במכירות לפחות בעתיד הקרוב ומה שהיה בעבר תחום השליטה הכמעט מוחלט שלה, המכשירים לשוק הנמוך, התכווץ מאוד. המכירות של מכשירים בקצה התחתון של השוק בשווקים הצומחים הפסיקו לגדול, והמכירות של מכשירי הקצה העליון מסדרת Lumia המבוססים על חלונות לא הצליחו לקזז את הירידה המהירה בעסקי ה-Symbian של החברה. מה בהמשך? לנוקיה הפתרונות.