כך זה נראה במכשיר ה-Galaxy S4 אחרי העדכון עם נוקס

רבות דובר על הטכנולוגיה החדשה של סמסונג ה- Samsung Knox שהוכרזה בתערוכת MWC 2013 בתחילת השנה. הנוקס (knox) מספקת הגנה כוללת End to End משכבת החומרה ועד שכבת התוכנה ומאפשרת, בין היתר, לעבור בין מצב "פרטי" רגיל שבו הכל מאופשר למצב "עסקי" שבו רק יישומים מסוימים יעבדו ויתאפשר לבצע הגבלות מסוימות למכשיר. כך לדוגמה, בחברה שאסור להכניס מצלמה ניתן יהיה לבטל את יישום המצלמה ולמנוע את החזרתו או התקנת אפליקציה דומה. פרט לכך, ה-Samsung Knox נותן גם הצפנה מתקדמת ומספק ביטחון ונוחות למחלקות ה- IT המעוניינות להטמיע ולנהל אסטרטגיות Bring Your Own Device)  BYOD)  בצורה טובה יותר.

אולם, מה שנראה כטכנולוגיה מבטיחה שמטיבה עם השוק העסקי, מתבררת כבשורה רעה למשתמשי אנדרואיד (Android) שאוהבים את הרומים המקוסטמים (Custom Roms). בפורמים ניתן למצוא לא מעט תלונות על בעיות שגורם הנוקס, המגיע יחד עם גרסאות האנדרואיד האחרונות במכשירי הגלקסי החדשים. ב-XDA ו- iAndroid הישראלי מדווחים הגולשים כי מערכת הנוקס תגרום בעיות למשתמשים שפותחים את מכשירם לגישת רוט (Root).

כך זה נראה במכשיר ה-Galaxy S4 אחרי העדכון עם נוקס
כך זה נראה במכשיר ה-Galaxy S4 אחרי העדכון עם נוקס

Chainfire אחד מהמפתחים המוכרים והידועים בתחום האחראי בין היתר לאפליקציית הרוט הפופולרית ה- SuperSu ולקרנלים (Kernels) הידועים בשם Cf-Root עבור מכשירי סמסונג, כתב בפוסט ב- Google+  ששימוש בקרנל שלו או בכל קרנל אחר (המבצע רוט למכשיר) יגרום ל"סימון" המכשיר ולאובדן האחריות על ידי סימון ייחודי (מ- 0x0 ל- 1×0 ב-knox warranty).  למעשה, ההשפעה של הנוקס היא גדולה יותר ובנוסף גם הבוטלודר (Bootloader) החדש גורם למספר בעיות: מי שכבר התקין גרסה עם נוקס ומעוניין לשנמך, יגרום גם כן לסימון הייחודי (1×0) וכן מי שישתמש ב-  JTAG (מכשיר המאפשר להחיות מכשירים במעבדות- ח.פ.) לשינוי חזרה ל- 0x0  יהפוך את המכשיר ללא שמיש.

קרא עוד:  בסכנת ביטול? עוד חברות הודיעו שלא יציגו ב-MWC 2020

כל הניסיונות לביטול המערכת ברמת הקרנל תגרום להופעת הודעות קופצות שהמערכת חשופה לפריצות וכן אפליקציות כגון  Titanium Backup המפורסמת ו-Xposed ונוספות אחרות לא יעבדו ואף אפליקציות לשיתוף מידע של סמסונג כגון ה- WIFI Direct או AllShare לא יעבדו עם מכשיר ללא נוקס. גם מי שמעוניין לשנמך לגרסה ללא נוקס, לא יוכל לחזור בחזרה לרום הרשמי עם נוקס כלל וכלל.

המפתח הישראלי tamirda תיאר את הבעיה בהרחבה בפוסט בפורום iAndroid ורשם שבמידה והסיפור לא ייפתר בקרוב הוא ישקול את המשך פיתוח הרומים למכשירי סמסונג:

"בקיצור, כל המכשירים החדשים שיוצאים מסמסונג (נוט 3 לדוגמא) והמכשירים נוט 2 אס 3 ואס 4 שיקבלו עדכון, הולכים להיות סבל רב לאנשים. אני לצערי יכול להיות מוותר על סמסונג. חוצפה מצד סמסונג לעשות את זה. הורסים את הפיתוח."

הנוקס רלוונטי למכשירים האחרונים של סמסונג כגון: Galaxy S3/S4, Note 2/3, Galaxy Note 10.1 וקיים בגרסאות 4.3 ומעלה, כולל גרסת ה- 4.3 שהודלפה ממש לאחרונה עבור ה- Samsung Galaxy S4. כמו כן ב Galaxy Note 3 כבר קיים ובשאר המכשירים יגיע כעדכון דרך האוויר (Over-the-air) .

סמסונג שנהנתה עד כה מגב עצום של מפתחים רבים שהפכו את מכשירה למומלצים בעיני רבים, הופכת אחרי  נעילת הסים ( (Sim-Card ) לפי אזורים  ,  זיוף מבחני הביצועים ועכשיו גם ה- Samsung Knox  לחברה שמנסה לשמור על המוצרים שלה על חשבון פיתוחי הרומים.
למרות ש Chainfire שחרר ציטוטים לאוויר כמו:

" KNOX KNOX! Who's there? Super! Super who? SuperSU!"

בכל מקרה, היינו ממליצים לכם לבדוק היטב את הנושא במידה והנכם מתקינים רומים מוקסטמים לפני שהנכם רוכשים מכשיר מהרשימה הנ"ל.
מסמסונג נמסר בתגובה כי הם לא מכירים את התופעה והם אינם יודעים על חסימה כזו או אחרת.
מה אתם חושבים על המהלך האחרון של סמסונג?

קרא עוד:  סמסונג וגוגל בשיתוף פעולה: Duo תשולב בחייגן במכשירי Galaxy S20

תודה ל-tamirda  ו-OldMan מפורום iAndroid  בסיוע בהכנת הכתבה.