תמיד יש איזושהי התרגשות קלה כשמוצגים גאדג'טים חדשים או/ו טכנולוגיה חדשה, בעיקר מהציפייה איך ייראה המוצר שיגיע לידיים של הצרכן. השנה האחרונה הייתה שנתם של השעונים החכם, בה זכינו לראות גידול משמעותי של שעונים חכמים במגוון עיצובים ותכונות שבראשם עמד השעון של אפל (Apple Watch) שהציפייה לו הייתה ארוכה מאז ההכרזה. השנה אנו מקווים כי זו תהיה שנתם של משקפי המציאות המדומה. נכון, כבר בשנה שעברה ראינו מספר ניצוצות למשקפיים שונים אך בשנה זו אנחנו צפויים למשקפיים ממספר חברות בניהן סוני ו-HTC, שלא רק תקדם את האופם בו אנו צופים בסרטים אלה גם את הדרך בה אנו משחקים במשחקי וידאו. חברת סמסונג (Samsung) בשיתוף עם חברת אוקולוס (Ocukus) השיקה את הדור השני של משקפי המציאות המדומה, ה-Gear VR. נתנו לכתבנו לשוטט ולשחק מספר ימים במציאות קצת אחרת והוא חזר עם הרבה ציפייה לעתיד.

רגע לפני שמתחילים לשחק

סמסונג שמה דגש על אזהרות בריאות ובטיחות לשימוש במשקפיים, ובניגוד לדף נייר קטן שמוצא דרכו לפח רגע אחרי שנפתחת האריזה, מודפסים האזהרות על גב אריזת המוצר; בניהם הגבלת השימוש מגיל 13 ומעלה וכן הצורך לשבת בזמן השימוש ב-Gear VR. האזהרה האחרונה מאוד חשובה מאחר ובזמן השימוש הראשוני שעשיתי במשקפיים ומיד לאחריו חשתי סחרחורת קטנה ואף כאב ראש קל. גם חברים קרובים שהתנסו אף הם במשקפיים, כאלה הרואים 6:6, העידו כי הרגישו סחרחורת או כאב ראש בזמן השימוש. אישית, לאחר השימוש בפעם השלישית והלאה לא חשתי שום דבר חריג. גם אם אין מיחושים בזמן השימוש כדאי מאוד לשבת; המשחקים גורמים לתזוזה של הגוף והמרחק מפגיעת הזרת ברגל השולחן או התנגדות בקיר, קרוב מתמיד.

קרא עוד:  עדכון ל-PUBG מביא מצב משחק קבוצתי חדש וחציית גבולות אמיתית

samsung_gear_VR_s6_4a

אם לרגע נתעלם מהסחרחורת, חוויית השימוש הכללית במשקפיים מאוד נחמדה ונוחה; זה מתחיל עם שילוב הספוג סביב העיניים ואיכות הרצועות וצורתן, שהשתפרו מאוד מהדגם הקודם, אשר מאפשרים לשחק וצפות במכשיר לאורך זמן. אך עם זאת, חשוב להקפיד ולהתאים היטב את הרצועות, אחרת המכשיר יהיה כבד מידי וימשוך את הראש כלפי מטה. (אל תהדקו חזק מידי אחרת תישארו עם סימן על הפנים). וממשיך עם תיקיות המכילות משחקים וסרטים שונים, בחינם או בתשלום דרך החנות; לא מדובר במשחקים בעלי גרפיקה איכותית, כמו זו הקיימת במשחקי האקס-בוקס והפלייסטיישן, אך כזו שמושכת את המשתמש לשחק עד כדי כך שמצאתי את עצמי יושב על כיסא במרכז המשרד ויורה בחלליות. את המשחקים ניתן לשחק בעזרת משטח המגע הנמצא בצידי המשקפיים או בעזרת שלט ייעודי (נמכר בנפרד), שהשימוש בו כמעט בגדר חובה, כי לא נוח כלל לשחק לאורך זמן עם משטח המגע. הסרטים שנמצאים בחנות אינם סרטים באורך מלא, אלא לרוב מדובר בקדימונים של סרטים או קטעי וידאו קצרים אותם ניתן להוריד למכשיר או כאלה שניתן לצפות דרך הרשת. אומנם הסרטים ממחישים את החוויה אך חלקם הגדול באיכות כזו שלא רואים בבירור מה מצולם כאלה שלא עושים חשק לצפות עוד. הסרטון היחיד שבאמת המחיש עבורי את חווית המציאות המדומה ואיכות התמונה שלו הייתה טובה, הוא זה שהופק יחד עם "סירק דה סוליי" (cirque du soleil) בו הזזתי את הראש לכל הכיוונים וצפיתי במתרחש על הבמה. גם קטעי ההופעות היו נחמדים מאוד, ההופעה של פול מקרטני (Paul McCartney) הייתה חביבה מאד; כאשר מלפנים רואים את ההופעה על הבמה ואז כאשר מסובבים את הראש לאחור רואים את הקהל.

קרא עוד:  סמסונג החלה בייצור של זיכרון 16 גיגה-בייט לטלפונים חכמים

עוד בנושא:

בעיה למרכיבי משקפי ראייה

המשקפיים דומים מאוד לדור הקודם; כפתורי מגע לשליטה בתפריט, כפתור לשליטה בעוצמת השמע ואף שקע טעינה בתחתית לטעינת המכשיר הסלולרי תוך כדי שימוש. בחלקו העליון נמצאת גלגלת למיקוד התמונה, כך שאם אתם מרכיבים משקפי ראייה תוכלו לפקס את התמונה לפי ראייתכם. אך מה קורה אם ליקוי הראייה בעיניים אינו שווה? אצלי ההבדל הוא 0.5 בין העיניים והיה ניתן בקלות לשחק במשחקים ולצפות בסרטים כמעט ללא הפרעה בתצוגה. אך אחרים, כאלה עם הבדל גדול יותר בין שתי העיניים העידו כי הם לא יכולים לצפות בצורה סבירה בתצוגה, אפילו סטטית, כך שאם אתם בעלי לקות שונה בעיניים, המשקפיים של סמסונג לא יתאימו עבורכם. אם הטכנולוגיה הייתה מאפשרת פיקוס עבור כל עין בנפרד, בדומה לקיים במשקפת צפייה, הGear VR היה יכול להתאים לכולם.

ה-Gear VR מתאים אך רק לבעלי טלפונים מדגם גלקסי אס 6 או אס אדג', ממש כמו הדגם הקודם שהושק בשנה שעברה שהתאים לנוט 4 (Note 4), כך שאם חפצה נפשכם בזוג משקפי Gear VR, ואין לכם את המכשיר המתאים הפגיעה בכיס תהיה גדולה מאוד; 1200 שקל עבור המשקפיים ועוד 3400 שקל בממוצע לאחד ממכשירי הגלקסי אס 6.

samsung_gear_VR_s6_5a

למרות איכות תמונה מאכזבת ,וחוסר התאמה לאוכלוסיית מרכיבי המשקפיים, ה-Gear VR של סמסונג הוא גאדג'ט נפלא המאפשר להעביר את הזמן בכיף. רק חבל שהוא מתאים לדגם אחד של מכשיר והיה נחמד לראות כי בדגם הבא נזכה לראות משקפי מציאות מדומה המתאימים ליותר מכשירים סלולרים וכן שיפור גדול באיכות התמונה, היצע התוכן ומשחקים משופרים. מי אמר Call Of Duty?