סמסונג היא שחקית מרכזית בעולם השעונים החכמים, ולאחר שהשיקה חמישה שעונים בשנה האחרונה, ביניהם ניתן למצוא את ה-Gear Fit (גיר פיט), Gear 2 (גיר 2) ואף את ה-Gear Live (גיר לייב) המבוסס על מערכת ההפעלה של גוגל, Android Wear, השיקה החברה בשנה שעברה את השעון החכם השישי שלה, ה-Gear S (Gear S), שמהווה קפיצה גדולה בשוק השעונים החכמים; לראשונה שעון חכם שלא צריך חיבור לטלפון הנייד ויכול להוציא ולקבל שיחות, לשלוח מיילים ו-SMS וזאת בזכות העובדה שהוא כולל קישוריות דור 3 (3G) לחיבור לרשת סלולרית. יש לו מסך קמור והוא מכיל בתוכו את כל אופציות המעקב לפעילות גופנית. האם מצאנו את השעון המושלם? בדקנו.

טלפון על היד
שעון חכם, כמו כל שעון אחר, צריך להיות אופנתי ומרשים. ובמבט ראשון על ה-Gear S הדעה מעט חלוקה. מצד אחד, שעון בעיצוב עכשווי בעל רצועת גומי רחבה המשתלבת היטב עם מסך קמור (בדומה לקיים בדגם ה-Gear Fit) המעוטר בפס כרום ובחלקו התחתון מצוי כפתור ההפעלה. מצד שני הוא בעל גוף גדול מידי, מרגיש קצת כמו מיני טלפון על היד, אפילו לדעת חלק מחברי המערכת, במיוחד כאשר שטח התצוגה בפועל לא מתפרס על כל המסך. אחרי שבועיים של ענידת השעון הוא עדיין מרגיש ונראה גדול, אך אולי זה עניין של הרגל; אני עוד זוכר שמסך טלפון בגודל של 4.8 אינץ' נראה גדול מידי כאשר היום הוא מרגיש בדיוק במידה.

למרות שמידותיו של השעון כמעט ולא שונות מדגם ה-Gear 2 (או 39.9×58.1×12.5 מ"מ) ואף הוא עבה מעט יותר (ב-2.5 מ"מ) השעון לא מרגיש עבה מידי מפני הצורה הקעורה של שלו וכי הוא מונח טוב יותר על היד.
סמסונג המשיכה ברצועה (הניתנת להחלפה) של ה-Gear S עם הסוגר המוצלח מאוד שראינו בגיר 2 וכן התאמה מהירה וקלה ליד. מלבד כפתור ההפעלה, ניתן למצוא לצד המסך את חיישני התאורה וה-UV וכן את הרמקול והמיקרופון הנמצאים בצדדיו. על מנת להשתמש בשעון כטלפון לכל דבר יש להכניס את כרטיס הננו-סים בגב השעון לצד מד הדופק ומחבר הטעינה.

המצלמה שהייתה בשני דגמי השעון האחרונים, הוסרה הפעם מהשעון. זהו בהחלט מהלך מבורך מאחר וזו הייתה לא יותר מגימיק שלדעתנו מיותר, ואם מסתכלים על עיצובו של השעון לא נראה כי אפשר היה לשלב את המצלמה בצמוד למסך הקמור שלו.

samsung_gear_s_front4

טיזן שולטת (1!!)
כפי שראינו בתערוכת ה-CES האחרונה, סמסונג ממשיכה את המגמה שלה וזונחת את מערכת האנדרואיד (הנמצאת ברוב המוחלט של מכשיריה הסלולרים והטאבלטים) ומציידת את ה-Gear S, כמו בשעון הקודם, במערכת הפעלה שלה, הטיזן (Tizen OS). כמו בכל מערכת הפעלה עצמאית, גם כאן אנו עדים למגוון צר של אפליקציות וזאת למרות שיפור גדול לעומת אלו שהיו כאשר ה-Gear 2 הושק. חלק מהאפליקציות הקיימות כיום ניתן לראות את אפליקציית הניווט של "here" שהותאמה לשעון וכן את אפליקציית הריצה של נייקי.

השעון עובד אך ורק עם מכשירי סמסונג השונים (או עצמאית בחיבור Wifi או 3G), ומתחבר אליהם בצורה מהירה וקלה בעזרת אפליקציית ה-Gear.  אם היא אינה קיימת השעון יפנה אתכם לחנות האפלקיציות של סמסונג להורדה ברגע שתתחברו אליו דרך קישורית Bluetooth. את כל הגדרות השעון, החל מרקעים שרך הודעות והתראות ועד ווידג'טים, ניתן להגדיר דרך האפליקציה בטלפון או דרך השעון עצמו. אם תרצו לעבוד עם השעון בצורה עצמאית עדיין יש צורך להגדיר את השעון בהפעלה הראשונה דרך הטלפון או הטאבלט.

הניווט בין מסכי השעון מתבצע בצורה קלה מאוד ודומה לזה הקיים בקודמו. החלקת האצבע ימינה ושמאלה על המסך מציגה את ההתראות האחרונות, ווידג'טים המוצגים בשעון כגון: נגן עצמאי, עדכוני חדשות ב-RSS, כושר, מזג אוויר ועוד (ניתן להציג עד חמישה ווידג'טים). החלקת האצבע מלמטה למעלה במסך הראשי (כאשר השעון מוצג) תיפתח את מסך האפליקציות הנמצאות בשעון יחד עם הגדרות ואפשרויות החיוג. על מנת לחזור אחורה בין מסך למסך יש צורך להחליק את האצבע מלמעלה למטה, כאשר נמצאים במסך הראשי, החלקה מלמעלה תפתח את תפריט ההגדרות התאורה, עוצמת הקול ורמת הספק הסוללה.

samsung_gear_s_keyboard

ה-Gear S הוא כמעט סמארטפון קטן. אפשר לענות לשיחות ולדבר דרכו דרך הרמקול הפנימי או דיבורית/אוזנייה המחוברת באמצעות קישורית Bluetooth וכן ניתן לחייג דרכו לאנשי הקשר או בהקשת מספר. איכות השמע השתפרה מאוד והקול מהרמקול נשמע בצורה חזקה מספיק והצד השני שומע ונשמע מצוין. בנוסף, ניתן גם להשיב להודעות SMS, אבל זה נעשה בצורה מסורבלת ולא נוחה דרך הקלדה במקלדת זעירה. ניתן לעשות גם שימוש ב-S VOICE לצורך כתיבת הודעה אך אופציה זו אינה תומכת בעברית וגם זיהוי הדיבור אינו פעל כשורה גם לדוברי אנגלית ברמת שפת אם. מאחר ואין אפליקציות ייעודיות לשעון של מספר שירותי מסרים מידיים כמו וואטסאפ, וויבר, מסנג'ר וכדומה, לא ניתן לענות להודעות המתקבלות מהן אלא רק לצפות בהן. לשעון עצמו יש תמיכה בעברית, כך שהוא יכול להציג את הודעות, המיילים וההתראות בצורה טובה ומיושרת לימין. שפת התפריט בשעון היא בהתאם לשפה המוגדרת במכשיר הטלפון;  אם אנגלית מוגדרת כשפת מכשיר הטלפון, גם כך יהיה השעון.

לשעון גם נגן פנימי עם זכרון אחסון 4GB (לכלל הטלפון) וניתן להאזין דרכו גם לקבצי מוזיקה הנמצאים במכשיר הטלפון או הטאבלט. עצם היותו נגן עצמאי (כמו בשעון הקודם וזה שלפניו), הוא מאפשר האזנה למוזיקה ללא תלות במכשיר חיצוני, אפשרות נחמדה במיוחד בזמן עשיית כושר.

מבחינה חומרתית, ה-Gear S פועל על שבב (SoC) בעל מעבד כפול ליבה 1GHz, זכרון RAM של 512MB ואחסון פנימי בנפח 4GB. בגזרת החיישנים, מלבד חיישן מדידת דופק, מד תאוצה והג'ירוסקופ אשר היו קיימים ב-Gear 2 נוסף מד קרינת UV ובגזרת הקישוריות ניתן למצוא חידוש, כאשר מלבד ה-Bluetooth ודור 3,קיימת בשעון גם קישורית Wifi.

מסך גדול וקעור 
ל-Gear S מסך קעור, גדול בהרבה מקודמו, 2 אינץ' לעומת 1.6 אינץ', מסוג Super AMOLED. גם ברזולוציה יש שיפור ניכר – 360×480 פיקסלים לעומת רזולוציה 320×320 פיקסלים ב-Gear 2 ובכלל איכות המסך מדהימה והצפייה בו אפשרית ונוחה בכל תנאי התאורה, אפילו כאשר עומדים בחוץ כששמש ישירה מאירה עליו. הפונט המוצג נראה היטב ונוח לקריאה וניתן להציג אותו בשלושה גדלים (קטן, בינוני וגדול) וארבעה סגנונות.

samsung_gear_s_battery

(עוד) סוללה
סמסונג מציידת את ה-Gear S בסוללה בהספק 300mAh אשר הספיקה לנו כמעט ל-72 שעות שימוש בסיסי; קריאה ושליחת הודעות, מדידת צעדים קבועה וכשעון. כאשר נעשה שימוש במעבר לשימוש הבסיסי; שיחה, כרצועת כושר ושימוש קצר בניווט הסוללה הספיקה לכיומיים של עבודה. בבדיקה הרחבה נעשה שימוש קצר בכל מצב ומצב. שימוש רב בשיחות (עדיין כאשר השעון מחובר בקישורית bluetooth לטלפון) מקצר את השימוש בחצי יום. כאשר נעשה בקישורית דור 3 בשעון, הסוללה החזיקה מעמד כמעט 9 שעות.

טעינת השעון נעשית דרך מתאם המתחבר לגב השעון, אך זה שונה מאוד מקודמיו; בצעד חכם, הפכה סמסונג את המתאם לסוללה ניידת (בהספק 350mAh). אומנם, מפאת גודלו, לא ניתן לענוד את השעון כאשר המתאם מחובר אך כאשר הוא טעון במלואו הוא יספיק לעוד שני ימי עבודה בממוצע.

samsung_gear_s_fitעושים כושר, מתנתקים מהטלפון
בגזרת הכושר, סמסונג אימצה את אותו המודל והאפשרויות המוכרות: מד צעדים, מד דופק, מצב שינה ואימון הכולל הליכה, ריצה ורכיבה על אופניים. נוספה אופציה נוספת כאשר ניתן למדוד דרך השעון את עוצמת קרינת ה-UV, כך שאם מתכננים לצאת לריצה והקרינה מסוכנת השעון יתריע, אולם פעולה זו נעשת ידנית ולא בצורה אוטמטית. בכל אופציות הכושר השעון עובד בצורה עצמאית ואינו צריך להיות מחובר לטלפון. לאחר כל פעילות השעון יסתנכרן עם אפליקציית ה-S-Health שבטלפון דרכה ניתן לצפות בכל היסטוריית האימון שלנו, לשתף ועוד.

מחיר, של סמארטפון
אם היה ספק כי מפרט השעון מאופיין יותר כסמארטפון ולא כשעון חכם אזי המחיר בהחלט יתן את החותמת הסופית לכך; השעון נמכר בארץ במחיר 2200 ש"ח, כ-700 ש"ח יותר ממחירו של ה-Gear 2 בתקופה שהחל להימכר בארץ. במחיר כזה ניתן לרכוש מכשירים סלולרים מתקדמים כגון Galaxy A5, Galaxy S5, LG G3 ועוד.. בנוסף, אם רוצים שהשעון יעבוד עצמאית, צריך להוסיף עוד כמה עשרות בודדות של שקלים עבור שירות של סים נוסף של הרשת. לתג מחיר גבוה במיוחד נראה כי השעון של סמסונג מיועד לשוק הפרמיום ולאלה המוכנים לשלם הרבה עבור הגאדג'טים שלהם.

וידאו: Gear S 

לא צריך יותר מזה
אין ספק כי ה-Gear S יכול לספק את כל מה שצריך משעון חכם. עיצוב יוקרתי עם מסך גדול (אולי גדול מידי) וקמור בעל איכות מצוינת. עמיד למים בתקן IP67, בעל סוללה נוספת, מציג את ההתראות מהטלפון הנייד ואף מאפשר לענות לשיחות ישירות דרכו. אופציית הכושר, יחד עם הנגן הפנימי וקישורית הדור 3, ה-Gear S מתפקד כרצועת ספורט אולטימטיבית העובדת בצורה עצמאית גם כאשר רוצים לקבל שיחה בזמן הפעילות או לנווט את הדרך הביתה וזאת מבלי להיסחב עם הטלפון חכם על היד. קישורית דור 3 אינה הופכת את ה-Gear S לשעון עצמאי;  אומנם אפשר לחייג לאנשי קשר לענות לשיחות ולהודעות SMS, אך יש לו צורך בטלפון חכם/טאבלט להגדרה ראשונית, לא ניתן לענות ישירות לכל אפליקציות המסרים ואף יכולת הגלישה מוגבלת מאוד, כך שהוא לא באמת יכול לעבוד בצורה עצמאית ולמלא את מקומו של הטלפון החכם שלנו, אך כן יהיה מכשיר עזר מצוין עבורנו.

נראה כי סמסונג לא מביאה בשורה חדשה לעולם השעונים החכמים,מלבד עיצוב וקישורית דור 3,  אך גם נשאלת השאלה – מה עוד אפשר לעשות בעזרת המסך הקטן? לאחר גדילתו של המסך הסטנדרטי בטלפון הסלולרי מ-3 ל 5 אינץ', לא נראה כי נרצה לחזור שוב לתפעל הכל דרך המסכים הקטנים; אי אפשר לגלוש בהם, להקליד בהם טקסט ואף לא קל לקרוא. חלקכם בטח יאמר כי הם מחכים לשעון של אפל, שהוא בטח יביא בשורה חדשה; אולי יהיה לו ממשק נוח יותר, עיצוב יפה יותר אבל בסופו של דבר הוא יעשה את אותן הפעולות כמו שאר השעונים חכמים.

חברות רבות הבטיחו כי יציגו שעונים חכמים עם פיצ'רים חדשים, כאלה שיגרמו לנו להתעניין יותר בתחום; קל יותר, דק יותר וחכם יותר. אבל אם הם ירצו לגרום לנו לשוב ולענוד שעון על היד כדאי שיתמקדו קודם כל בהוזלת המכשיר.