אחד התחומים המעניינים שהולכים ומתפתחים השנה זה הצילום ב-360 מעלות. יותר יצרניות פונות לשוק הזה, גם אם בדרך כלל זה בא לידי ביטוי כאביזר מלווה לטלפון חכם כזה או אחר. כבר הספקתם להכיר מקרוב כאן באתר LG 360 Cam , 'החברה' של G5, והפעם אנחנו התכנסנו כאן כדי לספר לכם על Gear 360 (גיר 360), התשובה של סמסונג (Samsung) לתחום, במיוחד שהיא משתלבת באופן טבעי עם ה-Gear VR. אז מה מסוגלת מצלמת ה-360 מעלות של סמסונג לעשות, והכי חשוב, איך היא בהשוואה למתחרה הכי גדולה שלה מבית LG?

כדור צילום עגול

בדומה להקפדה על עיצוב הטלפונים החכמים שלה, גם במקרה של Gear 360 סמסונג שמה דגש על עיצוב. מדובר במצלמה יפה לכל הדעות: גוף כדורי לבן המצויד בשתי עדשות עם חצובה חייזרית למראה המחוברת בהברגת ¾ אינץ'. חצובה זו מאפשרת להעמיד את המצלמה כמעט על כל משטח. המצלמה מצוידת גם בשלושה כפתורי הפעלה: הדלקה, צילום והפעלת קישוריות בלוטות'. הכפתורים גם מאפשרים לנווט בין פונקציות הצילום השונות שמופיעות בתפריט שנגיש דרך מסך ה-PMOLED בגודל 0.5 אינץ' שממוקם בחלק העליון של המצלמה. לצד כל עדשת מצלמה יש נורת בקרה קטנה שמסמנת האם היא מצלמת. נוח מאוד כאשר עוברים מצילום ב-180 ל-360 מעלות באמצעות המצלמה עצמה. בצד המצלמה, בתוך תא שעמיד להתזות מים נמצאים סוללת המצלמה, חיבור microUSB לטעינה והעברת מידע וחריץ לכרטיס זיכרון.

העיצוב של המצלמה מהווה גם חסרון. Gear 360 שוקלת 152 גרם, כמעט 50% יותר מ-LG 360 Cam, והעיצוב הכדורי שלה לא מאפשר נשיאה קלה ובטוחה בכיס. גם תיק הבד הקטן שמגיע בערכה לא ממש משרה ביטחון בכל הנוגע לעמידות לפגיעות.

Samsung Gear 360

מבחינה מפרט, למצלמה שני חיישנים עם עדשות רחבות מאוד, 193 מעלות, בעלות מפתח צמצם F2.0 וחיישני CMOS ברזולוציית 15 מגה פיקסל. שתי המצלמות מסוגלות להפיק יחדיו תמונות סטילס ברזולוציה מקסימלית של 7,776×3,888 פיקלסים ווידאו באיכות 4K. אפשר גם לצלם בעזרת מצלמה אחת, אך זו אינה ממצה את האיכות המקסימלית שלה בסטילס – רק תמונות באיכות 5 מגה-פיקסל (3072×1,728 פיקסלים). מבחינת צילום ווידאו מדובר באיכות טובה של 2K.

מלבד צילום ווידאו רגיל ל-Gear 360 יש עוד שני מצבי צילום וידאו: האחד, צילום וידאו מחזורי (Looping Video) המאפשר צילום וידאו מחזורי של 5/30/60 דקות במטרה לשמור מקום בכרטיס הזיכרון ולא ליצור קבצים מיותרים כאשר רוצים לתפוס רגע מסוים בוידאו. השני, צילום Time Lapse המאפשר ליצור וידאו מתמנות שמצולמות אוטומטית במרווח זמן אחיד בין חצי שנייה לדקה. כמובן ששני מצבי הצילום אפשריים בצילום 360 מעלות או 180 מעלות.

את התמונות וקטעי הוידאו ניתן להעביר מכרטיס הזיכרון במצלמה לטלפון הנייד. בזמן ההעברה, ועם ביצוע פעלת השמירה, מבצעת האפליקציה גם את ה-'תפירה' במקרה של צילומי 360 מעלות, מלבד שמירה וחיבור של קטעי וידאו באיכות 4K. את החיבור הזה יש לעשות באמצעות המחשב בתוכנת Gear 360 ActionDirector של סמסונג שהניתנת להורדה מהאתר בחינם כאשר בהתקנה יש צורך לספק את מספר המוצר שנמצא באריזה. התוכנה בסיסית מאוד באפשרויות שלה ומאפשרת לערוך את קטעי הוידאו ולחבר אותם לוידאו ב-360 מעלות ואף להוציא מקטעי הוידאו תמונות 360 מעלות ולשמור אותן בנפרד ולשתף אותן ישירות ביוטיוב (YouTube) או פייסבוק (Facebook). אם רוצים בכל זאת לשתף את הסרטון ישירות דרך הטלפון, האפליקציה תוריד את האיכות ל-2K. למצלמה סוללה בנפח 1,350 מילי-אמפר/שעה. היא מספיקה לפחות ליום שלם של טיול, כולל העברות, אך צריך לקחת בחשבון שחיבור קטעי וידאו ארוכים לוקח זמן רב וזאת בניגוד לפעולה דומה במחשב האישי, ולכך יש השפעה רבה על ההספק היומי של סוללת המצלמה.

geat360 LG360 cam

איך מצלמים?

צילום ב-Gear 360 יכול להתבצע בשני אופנים: באמצעות האפליקציה בואמצעות המצלמה עצמה. אפשרות הצילום דרך האפליקציה מאפשרת שליטה מלאה בהגדרות המצלמה, החל מתיקוני בהירות וחשיפה, שינוי רגישות ISO, שינוי איזון לבן  וצילום באיכות HDR. ניתן גם לקבוע תזמון ולשנות בין צילום 360 ל-180 מעלות וכן בין עדשה לעדשה אם המצלמה נמצאת רחוקה מכם ואינכם יכולים לסובב אותה. בנוסף האפליקציה מאפשרת לחדד את התמונה, לצרף תגית מיקום, לבצע גיבוי ועוד. ניתן גם לבחור בין 4 מצבי הצילום השונים: צילום סטילס, צילום וידאו, צילום וידאו מחזורי וצילום Time Laps.

אפשרות נוספת ונחמדה היא תצוגת התמונה על המסך בין שלושה מצבים: כדורי (360 מעלות), פנורמה ומסך מפוצל בו רואים בנפרד מה כל עדשה מצלמת. אפשרות זאת אינה משפיעה על התוצאה הסופית ואף ניתנת לשינוי גם לאחר הצילום. שינוי הגדרות הצילום מתבצע בצורה נוחה וקלה מאוד דרך המסך בו רואים את התמונה המצולמת. עם זאת, אפשרות הצילום נוחה פחות. בסמסונג החליטו למקם בממשק הצילום כפתור צילום אחד ולא שניים, ממש כמו באפליקציית הצילום הרגילה וכדי לעבור ממצב אחד לשני יש ללחוץ על כפתור המצבים ולבחור את מצב הצילום הרצוי.ב-LG, לעומת זאת, דווקא חשבו על הנקודה הזו והשתמשו בשני כפתורים.

לפני שמצלמים, צריך לדעת ש-Gear 360 עובדת רק עם מכשירי סמסונג מסוימים: שני הדורות האחרונים מסדרת Galaxy S ושני המכשירים האחרונים מסדרת Note, ה-Galaxy Note 5 ו-Galaxy Note 7. אומנם יש עדויות ברשת כי האפליקציה עתידה להיות זמינה לכל מכשירי האנדרואיד אך נכון לרגע זה לא ניתן לעבוד עם מכשירים אחרים באופן רשמי.

כאמור, האפשרות השנייה היא באמצעות המצלמה עצמה. במקרה הזה האפשרות לשנות הגדרות מוגבלת, אך מספקת מאוד. הבעיה הגדולה במצלמה היא שכפתור הצילום נמצא בראשה כך שכל צילום חייב להיעשות עם תזמון אחרת היד חוסמת חלק מהתמונה.

וידאו: דגימת צילום ב-360 מעלות

האיכות משתפרת

Gear 360 מפיקה וידאו 4K ותמונות סטילס באיכות די טובה ביחס לחיישנים הנמצאים בה. הצבעים שהיא מפיקה טובים מאוד וקרובים מאוד למציאות. אבל, היא אך לוקה מעט בצילום במקומות בהירים אשר 'נשרפים' ומאבדים כמעט את כל הפרטים וכן בצילומי לילה שדומים מאוד לאיכות התמונות והוידאו המתקבלת במצלמות סלפי. וכמובן הבעיות המוכרות למצלמות 360 הביתיות- עצמים קרובים, הנמצאים בקו התפר, נחתכים ופוגמים בחוויה הכללית. בנוסף, כאשר החשיפה של כל אחד מהחיישנים שונה, כלומר התוצאה היא שתמונה המתקבלת ממצלמה אחת בהירה יותר מהתמונה המתקבלת במצלמה השנייה, התפר מורגש מאוד. כמובן באזורים בו החשיפה דומה לשני החיישנים הפס פחות מורגש עד לא מורגש כלל. צריך לזכור ש-Gear 360 היא דור ראשון למצלמות 360 מעלות ביתיות וכי הבעיות הקריטיות שלה תלויות בעיקר בעובדה שהיא מצוידי בשתי עדשות. מצלמה עם מספר רב יותר של עדשות כמו מצלמות ה-360 היקרות יותר או חיבור של מספר מצלמות לגוף אחד, תוריד משמעותית את בעיית קו התפר.

ל-Gear 360 מיקרופון בודד בגוף המצלמה המפיק בצילומי הוידאו איכות סאונד סבירה ומספקת כאשר מנגנון סינון רעשי הרקע עושה עבודה די טובה, כזו שמחפה מעט על העדר מיקרופונים נוספים היכולים לשפר את איכות הסאונד.

SAM_198_0063

מי טובה יותר?

אם היינו צריכים לבחור בין Gear 360 של סמסונג לבין 360 Cam של LG היינו מתקשים. מצד אחד, ל-Gear 360 מפרט עדיף יותר – יותר אפשרויות צילום, איכות מעט טובה יותר בצילומי הסטילס עם ניצחון ברור בצילומי הוידאו ואפילו אפשרויות רבות יותר כאשר רוצים לצלם ישירות דרך המצלמה. כל אלה מובילים את המצלמה של סמסונג לעבר הניצחון. אך לדעתנו יש מספר פרמטרים שדווקא מעניקים ל-LG 360 CAM ניצחון דחוק – ובעיקר צורתה והמכסה הקשיח שלה מאפשרים נשיאה קלה ונוחה יותר בכיס המכנס או בתוך התיק מבלי לדאוג שהעדשות תינזקנה.

כפתור הצילום במצלמה ממוקם במקום נוח יותר לצילום יותר כאשר מחזיקים את המצלמה ביד מבלי צורך להשתמש במתזמן, כפתור צילום וידאו לצד כפתור צילום סטילס באפליקציה, וכמובן האפשרות להתחבר למצלמה מכל מכשיר בעל מערכת הפעלה אנדרואיד ו-iOS (תלוי גירסה). ועוד לא הזכרנו את פרמטר המחיר. מאחר ו-Gear 360 עדיין לא נמכרת בארץ, נשווה את המחירים לאלה הנמכרים באמזון; ה-Gear 360 עולה כמעט כפול מהמצלמה של LG: כ-380 דולרים לעומת 200 דולרים.

סקירת וידאו: Samsung Gear 360

לסיכום

Gear 360 של סמסונג מציגה איכות צילום תמונות הסטילס טובה מאוד, מעט יותר מאשר זו של LG. אולם למרות יתרונותיה הרבות, דווקא עיצובה פחות פרקטי ונוח. מלבד זאת, המחיר הוא רכיב מרכזי, במיוחד בתקופה שהחדירה של מצלמות אלה בעיצומן ורבים עוד מתלבטים האם לרכוש אחת כזו. כך קשה לנו לומר כי לשלם מעל אלף שקל, זו הוצאה שלא כל אחד יסכים לקבל. אז בקיצור – למאמצים מוקדמים בלבד.