ההשקה של Galaxy S8 (גלקסי S8) אינה נחשבת עבור סמסונג (Samsung) לעוד השקה מן המניין. היא מגיעה אחרי הפיאסקו של Galaxy Note 7. עבודה זו כשלעצמה יצרה ציפיות רבות למכשיר החדש. עכשיו, כשהוא כבר כאן, הוא מציג עיצוב חדשני, חומרה חזקה ועוזרת וירטואלית חדשה, אבל השאלה שנמצאת שם ברקע טרם קיבלה תשובה: האם כל זה מספיק כדי להחזיר את סמסונג למעמד של מובילת השוק?

העיצוב כובש

קשה שלא להתפעם, וכבר מהמבט הראשון, מהעיצוב של ה-Galaxy S8. נכון, כבר ראינו את דגמי ה-Edge של החברה בעבר הלא ממש רחוק, ועדיין – השילוב הזה של מסך רחב מאוד, שוליים דקיקים ומסך קעור לצדדים נותן תחושה אחרת לגמרי. סמסונג הצליחה להתעלות על עצמה ולהציג עיצוב אף יפה ומהודר יותר מאשר ה-Galaxy S7 Edge, אשר משך מבטים בכל פעם שהוצאנו את הטלפון מהכיס.

את המסך הגדול, 5.8 אינץ', עוטפת זכוכית Gorilla Glass 5. למרות חוזקה, לא היינו מנסים את מזלנו בנפילה מגובה רב שכן מסך שכזה אף רגיש יותר בשל פינותיו הקמורות. המסגרת המתכתית והמבריקה יש לציין (בהשוואה לצבע המט של הדגם הקודם) ממשיכה בקו רציף את המסך ועד לחלק האחורי, המיוצר גם הוא מזכוכית, שקמור באותה הזווית.

המצלמה ממוקמת ב-Galaxy S8 בחלק העליון של הגב, כשלצידה נורית מבזק בודדת וחיישן מד דופק. חיישן טביעות האצבע הועבר כידוע לחלק האחורי גם כן, בשל הסרתו של כפתור הבית, ואין לנו כל דרך אחרת לומר זאת – המיקום שלו לצד המצלמה הוא פשוט גרוע, וכך הוא ממש לא נוח לשימוש. הוא גבוה מידי וקשה להגיע אליו עם האצבע ובטח בזווית הנכונה. כשכן מצליחים, הוא פועל מהר מאוד. למישהו יש הרגשה שאכן משהו פה נעשה בחיפזון משהו, כדי למצוא פתרון ברגע האחרון? כן, גם לנו.

עוד משהו לגבי הזכוכית שמצפה את גב המכשיר. זו, בדומה לדגמים הקודמים, רגישה מאוד ללכלוך. מספיק שאוחזים בטלפון זמן קצר כדי שיופיעו סימני שומן שאינם מאוד אסתטיים, בלשון המעטה. לא ברור לנו מדוע סמסונג לא השתמשה באותו ציפוי דוחה נוזלים בו השתמשה עבור הזכוכית הקדמית. הזכוכית אגב, היא גם הגורם האחראי לזה שהטלפון כמעט שהחליק לנו מהיד בכמה וכמה מצבים.

שקע הטעינה ממוקם בחלק התחתון של המכשיר, וסוף סוף מדובר בחיבור USB Type C. לצידו מוצאים את גריל הרמקול, המיקרופון וכן יציאת אזניות סטנדרטית בגודל 3.5 מ"מ – היי אפל, תראי, אפשר בכל זאת. בחלק העליון ממוקמת מגירת כרטיס הסים המשולבת עם הרחבת הזיכרון. בהוצאת המגירה מתקבלת התראה מידית כי הדבר יכול לפגוע בחסינות למים של המכשיר, ולכן אנו מתבקשים להדק אותה בחוזקה.

גלקסי S8

כפתור הכיבוי/הפעלה ממוקם כרגיל בדופן ימין, אך אם רוצים אפשר להעיר את הטלפון בלחיצה כפולה על כפתור הבית בחלק התחתון של המסך. הווירטואלי כמובן. בדופן שמאל מוצאים את כפתורי עוצמת השמע, כשממש מתחת ממוקם הכפתור הייעודי לעוזרת החדשה של סמסונג, ביקסבי (Bixby). אנו נרחיב בהמשך בקשר אליה.

מסך ארוך וצר

המסך של Galaxy S8 הוא רחב כי הוא מציע את יחס ההיבט 18.5:9, וזה דומה ל-18:9 של המסך ב-LG G6. מספיק שכותבים את זה לצד יחס ההיבט המקובל בשוק, 16:9, כדי להבין המכשיר צר וארוך, לפחות מנקודת המבט של המשתמש. כך סמסונג הצליחה לדחוס מסך בגודל 5.8 אינץ' במכשיר החדש וזאת מבלי לשנות את רוחבו לעומת הרוחב של Galaxy S7 שהיה מצויד במסך 5.2 אינץ' 'בלבד'. S8 Plus כבר מגיע עם מסך 6.2 אינץ'. במספרים, הדפנות הקמורות מוסיפות עוד 400 פיקסלים בך הכל, וזאת כדי להביא את המסך לרזולוציה של 1440×2960 פיקסלים בצפיפות של 570 פיקסלים לאינץ' (ppi).

כברירת מחדל, סמסונג מספקת את S8 כשהגדרת הרזולוציה היא Full HD, כלומר 1080×2220 פיקסלים, ולא 2K. האמת היא שאפילו לא הבחנו בכך. מסך ה-AMOLED נראה פשוט איכותי וכל כך כיף לעיניים, בעיקר בזכות הצבעים העשירים שהוא מציג בהשוואה למסכי ה-LCD. הבהירות של מסך זה מגיע ל-1000 ניט, וזה אומר כי השימוש בו באור שמש ישיר אינו מפריע, וזו הרי נקודת תורפה ברוב המכשירים שאנחנו מכירים, כולל דגמים קודמים של סמסונג עצמה. בכלל, חווית השימוש במסך הקמור מהנה הרבה יותר מאשר במכשיר עם מסך 'סטנדרטי', ולא רק בזכות איכות המסך אלא גם כי האצבע לא פוגשת קצה של מסגרת.

אם כבר דיברנו על חווית שימוש ב-S8, העובדה כי מדובר במכשיר צר, כלומר לא רחב יותר מאשר S7 אבל עם מסך גדול יותר, מבשרת למשתמשים כי הם מרוויחים שטח רב יותר שלא על חשבון גודלו הפיזי של המכשיר. למעשה, Galaxy S8 צר יותר מכל מכשירי ה-5.5 אינץ', כך שניתן עם האצבע להגיע לכל חלק במסך. כמעט. למה כמעט? כי החיסרון של מסך שכזה הוא האורך שלו, כך שכדי להגיע לשליש העליון של המסך ביד אחת נדרשים להפגין יכולות אחיזה ופעלולי יד. מעט מעצבן ומציק בשימוש היומיומי, במיוחד אם תפריט ההתראות נמצא בשימוש רב.

כפתור הבית הפיזי, שכאמור הוסר לראשונה במכשירי הסדרה, הוחלף בכפתור מגע המשולב כחלק מהממשק. אנחנו מאלה שמעדיפים כפתורים פיזיים על פני ווירטואליים, אבל אי אפשר לומר כי זה מעבר קשה מידי, והתרגלנו מהר. כן פעלה סמסונג בחכמה כשהגדירה שכפתור הבית יהיה רגיש ללחיצה גם כאשר המסך כבוי. כך לחיצה ארוכה מאפשרת להדליק את המסך ממש כמו שהיה עם הכפתור הפיזי.

ממשק Edge לכולם

עם ההכרזה על Galaxy S8 סמסונג הפסיקה את הבידול בין הדגמים 'רגילים' לדגמי Edge עם המסך הקמור, ודי ברור למה. זה גם אומר שהיא שילבה את ממשק ה-Edge בשני דגמי ה-S8 אשר מאפשר ניצול של הקצוות הקמורים לפעולות מהירות. למי שלא מכיר, ממשק זה מציג מסכים שונים לפעולה מהירה ומידע כללי. ניתן להציג קיצורים ליישומים שונים, חיוג מהיר לאנשי קשר, תוצאות ספורט עדכניות (לא מישראל), תחזית מזג אוויר ועוד. נחמד ושימושי, במיוחד אחרי שסמסונג הרחיבה את המסכים ואפשרה גישה למפתחים ולחנות עצמאית.

המסך כאמור משנה את חווית השימוש והעיצוב הקמור ממשיך גם בקצוות המסך, כלומר פינות פאנל התצוגה קמורות גם כן. עם זאת, פאנל רחב שכזה יוצר בעיה חדשה – התאמת האפליקציות לגודל החדש. רוב האפליקציות כיום אם לא כולן, הותאמו למסכים ביחס 16:9. הפתרון העקיף של סמסונג הקיים גם ב-G6 הוא להציג קצוות שחורים בצדדים. פתרון אחר הוא "למתוח" את האפליקציות אולם האפשרות אינה זמינה לכל. כך עד שהמפתחים יטפלו בנידון אנו נקבל חוסר ניצול של השטח העודף.

עוד לפני מסך הנעילה, מצב ה-Always on מסייע לנו לצפות בשעה והתראות אחרונות כאשר הטלפון אינו בשימוש ומשאיר את התצוגה פעילה. בפועל מדובר בשיקוף כל הצלמיות מתפריט ההתראות, דבר שיכול לחסוך מהמשתמש לבדוק האם התקבלה התראה חדשה. מצב זה אמנם משתמש במשאבי סוללה במהלך היום, אך מדובר באחוזים בודדים בלבד, כאלה שלא ממש משפיעים על זמן העבודה הכולל של המכשיר.

סמסונג שילבה ב-S8 גם סורק קשתית, אותו ראינו לראשונה ב-Galaxy Note 7 הגנוז. מדובר בפתרון לפתיחה מהירה של המכשיר. בניגוד למנגנון זיהוי הפנים המובנה באנדרואיד ונחשב לאמצעי פחות יעיל, סורק הקשתית נחשב למאובטח יותר. בבדיקה שלנו, גילינו כי הוא פועל במהירות הבזק ולטעמנו זה מעין פיצוי על חיישן טביעות האצבע הלא שימושי. המכשיר נפתח מהנעילה כל כך מהר, שאפילו לא מספיקים לראות את חלונית התצוגה של המצלמה.

ממשק המערכת של Galaxy S8 בגרסתו האחרונה, עבר את ההתאמות הדרושות לאנדרואיד 7.0. סמסונג עדיין משתלטת על חלקים נכבדים מהממשק, אבל נדמה כי ההשפעה שלה הולכת וקטנה מידי שנה. כך, לדוגמה, תפריט ההתראות זהה לזה שמגיע עם ממשק האנדרואיד המקורי האחרון, כמו גם פעולת ההחלקה מלמטה למעלה שפותחת את מגירת האפליקציות.

כמובן שגם מצב ריבוי חלונות נמצא כן, וזה לא משהו חדש במכשיריה של סמסונג. ההבדל הוא שהפעם משולבת האפשרות המובנית שמגיעה עם אנדרואיד. גם ממשק ההגדרות הפך בחזרה לידידותי, סוף סוף. הרבה יותר קל כעת להתמצא בתפריטים – אלו פשוט התפריטים המקוריים של אנדרואיד, כך שכל מי שמכיר טלפון אנדרואיד אחר יוכל למצוא גם כאן את מבוקשו במהירות.

ביקסבי לא מבושלת

ההבטחה הגדולה של סמסונג באירוע ההכרזה של גלקסי S8 היא ביקסבי (Bixby), מסייעת וירטואלית חדשה שאפילו הוקדש עבורה כפתור ייעודי בדופן המכשיר. לא ברור מדוע, שכן בפועל מדובר נכון להיום ביכולות בסיסיות למדי, פחות אף מאלו של רוב העוזרות הווירטואליות הקיימות.

היא מסוגלת לבצע משימות שונות כמו לשנות את בהירות המסך, לפתוח מצלמה לצילומי סלפי, לכבות ולהפעיל את קישוריות ה-WiFi או להציג תמונות שצולמו במיקומים מסוימים. החברה אף טוענת שכל פעולה שמצריכה מגע ניתנת למעשה לביצוע בביקסבי, אולם נכון להיום היכולות הללו לא פועלות.

מסך הפתיחה ניתן לגישה דרך הכפתור. החלקה שמאלה מציגה זרם עדכונים, ממש כמו Google Now. ניתן לצפות בתחזית מזג האוויר, תזכורות, מקומות בקרבת מקום, חדשות. יש גם אפשרות לצלם אובייקטים לקבל עליהם מידע מהיר בחיפוש ברשת כמו גם גישה לאתרי מסחר והמלצות נוספות. אלו לא דברים ממש חדשים ולא מצאנו משהו משם מאוד שימושי עבורנו ולכן מפתיע שיש לביקסבי כפתור ייעודי.

מסנני המצלמה

סמסונג בחרה שלא להצטרף למגמת המצלמה הכפולה, והוא השאירה גם ב-S8 מצלמה עם חיישן יחיד עם אותו מספר מגה פיקסל כמו של מצלמת ה-S7. זה אומר שהמצלמה האחורית היא בגודל 12.2 מגה-פיקסל, אבל עם חיישן מעט משודרג מדגם S5K2L2 ISOCELL (בדגמי ה-Exynos) בגודל 1/2.55 אינץ', מפתח צמצם f/1.7 ומייצב תמונה אופטי OIS. מצלמת הסלפי הקדמית שנחשבת היום לא פחות חשובה, כן שודרגה, והחיישן שלה כעת בגודל 8 מגה-פיקסל.

היו לנו רק מחמאות לחלק לתמונות שהוצאנו עם ה-S7, אז בטח ובטח גם ה-Galaxy S8 הצליח לספק את העבודה המצופה ממנו. אולי זה גם מסביר מדוע סמסונג לא הלכה והוסיפה חיישן נוסף כפי שאפל (Apple) עשתה ב-iPhone 7 Plus. נדמה כי היצרניות עוד לא מצליחות להוכיח את הצורך במצלמה הנוספת.

מה שכן, אנחנו לא יודעים אם זה קשור לבעיית המסך האדום שהופיעה אצל מספר משתמשים בעולם, אבל חלק מהתמונות שצילמנו יצאו עם גוון אדמדם ובטמפרטורה הלא נכונה.

ממשק הצילום שונה במעט ונוספו מספר יכולות ברוח התקופה. ישנו כפתור בצורת דובי קטן שלחיצה עליו תאפשר להוסיף לאנשים שבתמונה אביזרים משעשעים, לשנות ולהחיל אפקטים שונים, להוסיף טקסט ועוד. אם זה לא מספיק, יש גם גישה לחנות היישומים הפנימית של סמסונג לתוספי מצלמה שיספקו את מבוקשו של כל משתמש כמעט.

מצבי הצילום נותרו מגוונים ובהחלקה שמאלה, או למטה אם אוחזים במכשיר לרוחב, ניתן לעבור בין מצב אוטומטי, ידני, פנורמה, הילוך איטי (720p), טיימלאפס, תמונה וירטואלית וצילום מזון. המצב שהכי אהבנו הוא מיקוד בררני בו אפשר לבחור את המיקוד לאחר צילום התמונה. בהגדרות ניתן להחליף את יחס התמונה בין 4:3, 16:9 או צילום רחב במיוחד של כל שטח המסך – 18.5:9.

Samsung Galaxy S8 Camera

בתחום צילום הוידאו, המצלמה האחורית מסוגלת לצלם עד לאיכות 4K ויש גם מצב הילוך איטי, כפי שהיה בדגמים קודמים. יש גם אפשרות לצלם באמצעות פקודה קולית באמירת המילים 'סמייל' או 'צ'יז' וכן פתיחה מהירה של המצלמה בלחיצה כפולה על מקש הכיבוי/הפעלה הראשי.

חומרה

את ליבת המכשיר, כלומר השבב האחראי לכל היכולות הללו, סמסונג פיתחה במשך תקופה ארוכה. Exynos 8895 הוא הראשון המיוצר בליתוגרפיית 10 ננו-מטר בתחום המובייל, וכזה הוא גם Snapdragon 835 המגיע בדגם האמריקאי, שסמסונג סייעה לקוואלקום בפיתוחו. לשבב זה שמונה ליבות בתצורת 4 + 4, כאשר ארבעה ליבות פועלות בתדר 2.3 ג'יגה-הרץ ועוד ארבע ליבות בתדר 2.3 ג'יגה-הרץ, 64 ביט כמובן. זיכרון העבודה נותר 4 ג'יגה-בייט, בדומה לסטנדרט הקיים אצל מכשירי דגל אחרים, אך הוא כבר בטכנולוגיית LPDDR4 וכן האחסון הפנימי הוא 64 ג'יגה-בייט ויש גם חריץ microSD להרחבה.

בפועל מדובר במכשיר החזק ביותר כיום, שכן סמסונג היחידה המשתמשת בשבב זה. LG לדוגמה בחרה ב-G6 שלה לא להמתין וללכת על שבב דור קודם, Snapdragon 821. קשה לומר אם המשתמש ירגיש בהבדלים, אבל אחרי שנה ייתכן כי זה יורגש יותר.

את יכולות המערכת רואים במבחני הביצועים שהרצנו. ב-AnTuTu התקבל ציון של 173,783 נקודות, שזה הניקוד הגבוה ביותר שאנחנו מדדנו מבין כל המכשירים שסקרנו. LG G6 או OnePlus 3 לדוגמה מגיעים לניקוד של כ-140,000 נקודות.

סוללת ה-Galaxy S8 היא בעלת הספק של 3,000 מילי-אמפר/שעה או 3,500 מילי-אמפר/שעה בדגם הפלוס. המכשיר בקלות החזיק לנו יום עבודה ונשארנו עם קצת עודף. עם זאת, בהשוואה ל-Galaxy S7 שלו סוללה זהה, הוא הצליח לספק יותר זמן שימוש. במבחן PC Mark שערכנו מדובר בהפרש של כשעת עבודה נוספת לעומת ה-S7, ובסך הכל הוא סיפק 10:30 שעות עבודה רציפות. כנראה שסמסונג הייתה הפעם יותר זהירה עם הסוללה.

כפי שכבר הזכרנו לעיל, המצב Alwasy ON לא ממש משפיע על הסוללה, וגם כאשר עברנו לרזולוציה המקסימלית של המסך לא אובחן שינוי רציני. בזמן משחק הסוללה נזללת במהירות רבה יותר כמו גם כאשר המסך פעל יותר במהלך היום. ישנה תמיכה בטעינה מהירה בחיבור USB Type C, אשר מסוגלת להטעין מ-0 עד 100 בתוך כשעה וחצי.

החסינות למים ואבק בתקן IP68 נותרו בדגם זה, כך שאפשר לצלול עם המכשיר לברכה, אבל עדיין זה לא משהו שהיינו ממליצים לעשות. בהשוואה ל-LG G6, ה-S8 פחות עמיד בנפילות והוא לא מגיע עם תקן צבאי כפי ש-LG מתפארת במקרה של המכשיר שלה. לכך תוסיפו את הזכוכית הקמורה מקדימה ונפילה שלא במקום – והחשש שיקרה הנורא מכל נמצא שם בכל רגע נתון. מצד שני, להשתמש במגן ולאבד את כל היופי של המכשיר? ההחלטה היא של כל משתמש כמובן.

יש גם תמיכה בתקן Bluetooth 5.0 החדש, כמו גם באפשרות להשתמש ב-Dual Audio לחיבור שני התקנים בו זמנית להאזנה סימולטנית, כמו זוג אוזניות או רמקולים. חיבור האוזניות 3.5 מ"מ נותר במקומו ולנו היה נוח שהוא בחלק העליון ולא בתחתון. הרמקול הראשי חזק, אם כי ציפינו כי מתי שהוא נזכה לזוג רמקולים סטראופוניים במכשירי סמסונג ולא נישאר עם אחד. סמסונג צירפה בונוס מעניין לערכה בדמות אוזניות של AKG מסוג In-ear נוחות ואיכותיות במיוחד, עם שלט על החוט לשליטה בעוצמת השמע או להעברת שירים.

השורה התחתונה

קשה שלא להזכיר את Galaxy S8 באותה נשימה עם פרשת הסוללה של Note 7, אבל אפשר בהחלט לומר כי סמסונג תוכל להניח אותה מאחוריה, במידה והפעם הכל יעבור חלק. סמסונג ללא ספק פיצתה את חובבי סדרת ה-Note עם דגם הפלוס ומחזירה את מעמדה כמובילת שוק מכשירי האנדרואיד.

בעוד שגם LG הציגה מסך רחב במיוחד, העיצוב הקפדני והכה מרהיב הוא לדעתנו מה שמכריע את הכף לטובת החברה הדרום קוריאנית הגדולה יותר. כן יש לנו תלונות על מיקום חיישן טביעות האצבע, כמו גם הסיפור המוזר של המסייעת הוירטואלית שיש לה כפתור ייעודי אבל לא ממש מסייעת, אבל אלו לטעמנו דברים שוליים יחסית ובהסתכלות הכללית סמסונג סיפקה כאן חבילה נאה ומקורית מאוד שלא דומה לאף מכשיר אחר בשוק.