במידה מסוימת ניתן לומר שלאחרונה, שוק הטלפונים החכמים נמצא במעין בתקופת יובש. להוציא מכשירים בודדים פה ושם, רובם של המכשירים לא מביאים עם השקתם בשורות גדולות: איזו שהיא תכונה מהפכנית, טכנולוגיה שגורמת לאנשים לומר וואו. במדיה מסוימת אפשר לומר זאת גם על ה-Galaxy S5 של סמסונג (Samsung), טלפון הדגל החדש של החברה. הציפיות היו למשהו ממש מרשים, ולפחות למראית עין, זה לא בדיוק שם.

למעשה, הדבר שליווה אותנו לאורך כל הסקירה של המכשיר החדש הייתה השאלה האם ה-S5 מציע קפיצת דרך, או שמדובר בעוד שדרוג צפוי ואולי אפילו, ונאמר זאת בשקט, קצת משמעם? או שאולי יש פה מכשיר שישתיק את כל המבקרים?

פלסטיק אבל עם חסינות למים ואבק
במבט ראשון ה-S5 מטעה וגורם לחשוב שמדובר ב-S4, כי הם די דומים אחד לשני. מלבד הגדלת המסך ב-0.1 אינץ', מה שגרם ל-S5 לצמוח כמעט בכל מדד אפשרי (אורך, רוחב ועובי), הדמיון בין 2 הטלפונים גרם לנו כמעט לחשוב שהם תאומים סיאמיים ושסמסונג לא שינתה בעיצוב דבר.

באותו מבט ראשוני ניתן למצוא את הדברים הרגילים שמאפיינים את סדרת ה-Galaxy S לאורך כל שנותיה: החיישנים הרבים מעל המסך, אפרכסת ונורית ה-LED להתראות, ומתחת למסך מקש הבית הפיזי, וכפתורי המגע שמצידיו. אז מה כן שונה? שבתוך מקש הבית סמסונג שילבה חיישן לזיהוי טביעת אצבע, ושכפתור 'התפריט', שגוגל (Google) נאבקת מספר שנים להסירו, הוחלף במקש 'יישומים אחרונים'.

גם בצדדים לא מוצאים שינוי: בימין/שמאל ניתן למצוא את כפתור הכיבוי/מקשי השליטה בעוצמת הקול בהתאמה, ולמעלה מקומם של חיישן ה-IR וחריץ ה-3.5 מ"מ לאוזניות. ובתחתית נמצא חריץ ה-microUSB 3.0/MHL שמכוסה בכיסוי שעומד בתקן ה-IP67, דבר שנתייחס אליו עוד מעט.

כשמסובבים את הטלפון לאחור, מגלים כמה דברים מעט שונים., והבולטים ביניהם היא מצלמת ה-16 מגה-פיקסלים, מבזק ה-LED והחיישן לבדיקת דופק הלב. בנוסף, ניתן להבחין שסמסונג שינתה את מבנה מכסה הסוללה, והוא מכיל חורים קטנים על כל גוף המכסה. כמו כן, גם התחושה ביד השתנה: נעים מאוד להחזיק את ה-S5 והפלסטיק מעניק רכות ליד בהחזקתו של המכשיר. אך למרות התחושה, פלסטיק זה פלסטיק, וחסרה לנו תחושת הפרימיום של מכשיר דגל כמו ש-HTC או אפל (Apple) מציעות לנו, ששתיהן נוהגות להשתמש במתכת ואלומיניום ליצור מכשיריהם, מה שמעניק תחושה מנצחת למכשיר הדגל.

עוד בנושא

אבל הדבר הכי חשוב במכשיר החדש לא שייך לעיצוב, אלא היכולת שלו לעמוד בפגעים ותקלות שמוגדרות בתקן IP67. אם ה-Galaxy S5 ייפול לאסלה יספוג מים מכל סיבה כזאת או אחרת, לא תצטרכו יותר להשתמש בטריקים מוזרים שלא באמת עוזרים (אורז, מכשיר הפן לשער) או למהר ולשלוח אותו לתיקון. סמסונג עברה את סוני (Sony), שהוסיפה תמיכה בתקן IP58 שנחשב לפחות מחמיר, ומציעה עבור ה-S5 הגנה בסיסית מפני מים (עד מטר למשך 30 דקות). בשורה התחתונה, עדיין אי אפשר לקחת אותו לצלילה בתוך מים עמוקים בבריכה או שחייה בתוך הים, אך גם לאחר תאונת מים בסיסית הטלפון אמור לעבוד כרגיל לאחר ייבוש קליל. ניתן לראות את ההגנה שסמסונג בתוך המכסה סוללה, שם ישנם פסים שהם למעשה חומר מבודד מים שלא מאפשר לנוזלים לחדור אל תוך המכשיר עצמו. גם חריץ ה-microUSB מגיע עם כיסוי חסין מים. מגיע לסמסונג לקבל כמה מילים חיוביות על כך שהקשיבה ללקוחותיה ושילבה במכשיר החדש את השדרוג המתבקש הזה.

Samsung-Galaxy-S5-Water-test

אותה גברת בשינוי אדרת
ה-Galaxy S5 מצויד במסך שהוצג כבר בשנה שעברה, אך בהגדלה זעירה: 5.1 אינץ' ברזולוציית אבחנה גבוהה מלאה (1,980X1,020) פיקסלים במטריצת ה-PenTile, אך עם סדר פיקסלים שונה שמציג צבעים יותר מציאותיים, ועם צפיפות של 432 פיקסלים לאינץ'. זה אומר שהשנה סמסונג התעסקה בעיקר בשיפור הקיים. על איכותו של ה-sAMOLED נאמרו כבר כל הסופרלטיבים האפשריים, אך אנחנו רק נרענן את הזכרון ונגיד שמדובר במסך פנטסטי מכל הבחינות: צבעים כהים מושלמים, מצוין לצפייה בסרטים, חסכוני בסוללה, אפשרות התאמת התצוגה ל-4 מצבים שונים ועוד.

הפעם, מה שסמסונג שיפרה אלה את עקב האכילס שליוו את ה-sAMOLED לאורך השנים: הבהירות ותצוגת הלבן. בהירות המסך של ה-S5 עומדת על 450 ניט לכל היותר, מה שאומר שכבר לא קשה לראות את המסך באור שמש ישיר; בנוסף, הלבן בהיר יותר לעומת העבר, מה שעושה את הגלישה בדפדפן ליותר נוחה וטבעית. שמנו לב שזוויות הצפייה גם שופרו במקצת ולא נתקלנו באיבוד ניגודיות בזוויות שהיו בעייתיות בעבר.

מגוון תכונות ה-Smart המוכרים לנו עוד מה-Galaxy S3 נמצאים גם בתוך הממשק, אך סמסונג פחות מדגישה אותם לעין ו-'קברה' אותם עמוק בתוך ההגדרות.

עולם ה-TouchWiz השטוח
לאחר כשנתיים שבהם סמסונג הלכה בהשראת הטבע עם ממשק ה-TouchWiz, הפעם סמסונג יישרה קו עם אפל ועוד מספר יצרניות אחריות ושינתה את הממשק באופן משמעותי יחסית לסגנון מודרני הידוע כ-'ממשק השטוח', בדומה למה שמוצג כיום במכשירים בהם מותקנת גרסת האנדרואיד האחרונה (נכון לכתיבת שורות אלה): 4.4.2 KitKat. ניתן לשים לב לעיצוב החדש במרבית היישומים שסמסונג מספקת, ובעוד כמה היבטים במערכת ההפעלה שהיא יכולה לשנות כרצונה כחלק מהממשק.

מספר האפשרויות שזמינות במסך הנעילה נמוך יותר ממה שהתרגלנו אליו בשנתיים האחרונות. מלבד הדברים המוצגים הרגילים – שכוללים תאריך, מזג אוויר, קיצור דרך למצלמה והמפעיל הסלולרי – אין יותר אפשרות להציב במסך 4 קיצורי דרך מהירים, אפשרות שהייתה מאוד שימושית. לעומת זאת, יש לא מעט אפקטי פתיחה מנעילה חדשים שסמסונג הוסיפה, בנוסף לממשק פתיחת הנעילה עם טביעת אצבע, שעליו נפרט בהרחבה בהמשך.

מימין לשמאל: ממשק ההגדרות החדש, מסך הבית ווילון ההתראות
מימין לשמאל: ממשק ההגדרות החדש, מסך הבית ווילון ההתראות

עם פתיחת הנעילה מגיעים למסכי הבית של האנדרואיד שכמעט ולא השתנו, וכנראה גם לא ישתנו, מבחינה ויזואלית ותפעולית. עם זאת יש כמה דברים חדשים: לחיצה ארוכה על הכפתור 'יישומים אחרונים' שולחת אל מצב העריכה של מסכי הבית, בעוד כשלחיצה כפולה על כפתור הבית שולחת לעוזרת האישית S-Voice ולחיצה ארוכה אל Google Now. מסך הבית השמאלי ביותר מציג חידוש מצד סמסונג: המגזין שלי. מדובר בעצם ב-Flipboard מותאם אישית של סמסונג שמציג עדכונים אחרונים מרחבי העולם במגוון תחומים רחב: אומנות ותרבות, חדשות, עסקים, ספורט, ועוד. ניתן להוסיף/להסיר תחומים (כולל מספר רשתות חברתיות, לא כולל פייסבוק) דרך הגדרות היישום עצמו.

חלון ההתראות מציג בצורה מובהקת את שינוי הממשק ב-S5. הצלמיות של מגוון סוגי הקישוריות שהמכשיר מציע הן מעוגלות, שטוחות ופשוטות, עם רקע בגוון אחיד. מתחת יש קיצור דרך חדש ששמו 'התחברות מהירה', שמאפשר להתחבר להתקנים אחרים – רשתות אלחוטיות, התקני Bluetooth, התקני DNLA ועוד – בלחיצת כפתור. 'מחפש S' הינו חיפוש כללי בכל התחומים בטלפון, בדומה ל-Spotlight מ-iOS.

בכל מה שקשור למקלדות הווירטואליות, אין יותר מדי שינוי בכל מה שקשור להקלדה רגילה, אבל אהבנו את תוספת אפשרות הלמידה העצמית. מתברר שסמסונג משתמשת בטכנולוגיה ש-SwiftKey מספקת לה הלומדת מילים מכל רשת חברתית אפשרית ומההקלדה היומיות שלכם, וכך מקבלים את אותה החוויה המוכרת מ-SwiftKey, רק במקלדת שסמסונג מספקת למכשיר. זה מצטרף לאפשרות ההקלדה באמצעות החלקת האצבע על גבי המקלדת.

חיישן ביומטרי לא מוצלח במיוחד
כפי שכבר הזכרנו, ב-S5 סמסונג הלכה בעקבות אפל והוסיפה חיישן טביעת אצבע. החיישן הקטן ממוקם באמצע כפתור הבית של ה-S5, ולא נפרס כל עולו, והוא מסוגל לקלוט עד 3 טביעות אצבע.

קרא עוד:  דיווח: אפל תשיק השנה לא פחות משישה מכשירי iPhone

Samsung-Galaxy-S5-fingerprint-scannerובכן, החיישן עובד, אבל עם הרבה מאוד כוכביות. הדרך הכי טובה לגרום לו לעבוד זה להחזיק את המכשיר ביד אחת ולהחליק את האצבע הנבחרת ביד השנייה על גבי החיישן. אבל זה צריך להתרחש בתזמון הנכון, במהירות הנכונה, בזווית הנכונה ועל גבי אמצע כפתור הבית ב-י-ד-י-ו-ק, אחרת זה לא עובד. יותר מידי תנאים, הלא כך? בהתנסות עם יד אחת גילינו שזה אפשרי, אך על כל פעם שהצלחנו לפתוח עם האגודל לא הצלחנו עוד 5-6 פעמים, זאת בעקבות איבוד הזווית. דבר מעיק נוסף הוא שהחיישן צריך להיות נקי. כלומר, אפילו זיעה, דבר שכיח מאוד באקלים הישראלי, גרמה להופעת התראה שיש לנקות לכלוך מהחיישן, ולא הצלחנו לפתוח את ה-S5 מהנעילה.

לגופו של עניין, אין לנו ספק שברוב המקרים גם אם נקליד את הסיסמה הכי מסובכת שיש כדי לפתוח את ה-S5 מנעילה, סביר להניח שנעשה זאת מהר יותר מאשר השימוש בחיישן טביעת האצבע. אנחנו לא אומרים שאי אפשר להשתמש בזה כלל וכלל, אך זה דורש יותר מידי התרגלות וגם שיפור החיישן עצמו מצד סמסונג.

מלבד פתיחת המכשיר מנעילה, סמסונג מנצלת את היתרונות של החיישן הביומטרי למטרות נוספות, כאשר ישנו שיתוף פעולה עם Paypal לאישור תשלום לצד שלישי. שירות זה צפוי להתרחב עם הזמן למגוון אתרי קניות נוספים. כמו כן, ישנו גם מצב פרטי, המאפשר לאבטח את התוכן האישי במכשיר ושומר אותו במצב מוסתר, וניתן לגשת אליו רק אחרי השימוש בחיישן.

הביצועים הטובים ביותר של 2014, נכון לעכשיו
המערכת של שבב של ה-Galaxy S5 היא מערכת 32 ביט מתוצרת קוואלקום (Qualcomm), ומדובר ב-Snapdragon 801 המבוסס על 4 ליבות Krait 400 בתדר של 2.5 ג'יגה-הרץ ביחד עם המעבד הגרפי Adreno 330 ו-2 ג'יגה-בייט זיכרון RAM. ביחד עם ההתאמות שנעשו ב-Kitkat 4.4.2, כל מכשיר אנדרואיד בעל גרסה זו צריך לרוץ חלק ללא כל דופי, במיוחד מכשיר עם מפרט טכני כזה. וב-S5, מלבד כמה השהיות קטנות וקצת מעצבנות הקשורות לממשק ה-TouchWiz עצמו, הוא מכונת ביצועים משומנת ולא נתקלנו בבעיות כלשהן.

Samsung-Galaxy-S5-Camera-sideבצד המספרים, הגענו באפליקציית המבחן הפופולרית Quadrant לציון גבוה של 23,557 נקודות, וב-AnTuTu הגענו ל-35,364 אלף נקודות.

יש לציין כי סמסונג מוכרת גם את גרסת ה-Exynos 5 Octa הפועל עם 8 ליבות (4 + 4) אולם גרסה זו אינה כוללת את תקשורת ה-LTE הקיימת בשבב של Qualcomm ונמכרת במחיר מעט נמוך יותר.

שיחות והודעות
הרמקול של ה-S5 מפיק עוצמה טובה, אך חלשה במעט בהשוואה לזו שבוקעת מה-S4. מדובר ברמקול מונופוני יחיד, כך שאין לצפות לקבל איכות צלולה כמו במכשיר עם רמקולים סטראופוניים. לעומתו, האפרכסת מפיקה צליל חזק מאוד וגם במקומות רועשים לא הייתה לנו בעיה לשמוע את הצד השני בשיחה.

ממשק אנשי הקשר לא השתנה (שוב) והאופציות המוכרות לנו מבעבר לא השתנו. סמסונג מדגישה את מצבי דחיית השיחה החדשים: מצב דחייה אוטומטית שדוחה את כל השיחות הנכנסות ומצב חסימה שמונע ממספרי טלפון חסומים להתקשר או לשלוח מסרונים. משהו שחשוב לציין: סמסונג מספקת אפליקציית מסרונים משלה, בשונה מגוגל שכחלק מהחידושים ב-KitKat דחפה את אפליקציית ה-Hangouts גם לשימוש במסרונים.

מולטימדיה
נגן המוזיקה החדש קיבל גם את העיצוב השטוח, אך מעבר לזה אין הרבה מה לספר עליו. הנגן תומך גם בקבצי FLAC, אופציה ישנה אך עדיין מצוינת בסדרת הגלקסי, ביחד עם שידור המוזיקה להתקני DNLA. גם ה-AdaptSound מה-S4 שהוא מעין אקולייזר לאזניות נוכח, ביחד עם מקשי שליטה מהירה בחלון ההתראות וגם במסך הנעילה (ביחד עם תמונת האלבום), אופציה חדשה מ-KitKat. איכות השמע באוזניות הייתה משובחת וגם חזקה מאוד.

נגן הוידאו העשיר, שהיישום הייעודי שלו גם הוא זכה לעיצוב שטחי, נמצא כאן ביחד עם כל התכונות מהמכשירים הקודמים: אפשרויות ה-Smart, מחוות ה-Air כתצוגה מקדימה למגוון שימושים, חלון ה-Popup Play ואפשרות שיתוף DNLA, תמיכה בכתוביות ועוד מגוון רחב של אפשרויות בתוך ההגדרות היו ונשארו גם ב-S5. גם מבחינת מקודדי הוידאו, הצלחנו להפעיל כל דבר שזרקנו אליו, כולל MKV/AVI, הפורמטים פופולריים ביותר. מבחינת אודיו, שוב נשארו ללא תמיכה ב-DTS, אך אנחנו מעריכים שזאת כבר בעיה של פטנטים ופחות בעיה מצד סמסונג עצמה.

S Health וחיישן מד הדופק
ה-Galalxy S5 מכיל חיישן חדש לבדיקת הדופק. הוא מודד את הדופק מעת לעת בעת שימוש באפליקציה S Health. מדובר באפליקציית כושר לכל דבר ועניין. לאחר הגדרה בסיסית של האפליקציה (גיל, משקל וכ'ו) ניכנס לעולם שסמסונג מאוד מתגאה בו. כעת האפליקציה יכולה למדוד צעדים גם ברקע כשהמכשיר נעול, וכמות הצעדים שביצעתם יוצגו גם על מסך הנעילה להצגת מידע מהיר. מלבד מדידת צעדים, האפליקציה יכולה לעקוב אחרי ריצה, רכיבה על אופניים וטיפוס הרים, כשניתן דם להגדיר את היעדים שנרצה להגיע אליו (מרחק, זמן או קלוריות ששרפנו). אחרי ששרפנו את הקלוריות וברצוננו להחזיר אותם ע"י אכילה, סמסונג לא שכחה לצייד את האפליקציה עם מגוון ערכים תזונתיים של כל אבות המזון, ככה שלאחר הזנה מדויקת, נוכל לעקוב אחרי כמה קלוריות ששרפנו או הזנו ביום, שבוע וחודש.

למדידת הדופק יש שטח יעודי באפליקציית ה-S-Health. המדידה נעשית על ידי הנחת האצבע על גבי החיישן, כשבמהלך המדידה יזהר ממנו אור אדום ולאחר מספר שניות יופיע הדופק שנמדד. מבדיקה שלנו, החיישן לא הכי מדויק, בטח ובטח לעומת ציוד רפואי מקצועי, אך הוא יכול לספק מענה מהיר במידת הצורך. כדי לבצע קריאת דופק תוך כדי ריצה, נוכל להשתמש באחד השעונים החדשים שסמסונג השיקה, אך במחירם הנוכחי בארץ נראה שעדיף לקנות ציוד כושר מקצועי של חברות אחרות.


מצלמה

הטלפון מצויד במצלמת 16 מגה-פיקסלים עם מבזק LED ומגוון ציוד אופטי חדש שאמור להפיק תמונות וביצועים יותר טובים לעומת ה-S4. החיישן מצלם תמונות ביחס של 16:9 מול ה-12 מגה-פיקסלים ביחס ה-4:3 הישן. סמסונג שילבה במצלמה את ה-Phase Detection Auto Focus, שלטענתה מבטיחה נעילת מיקוד מהירה מאוד, וזה אכן קורה. ה-S5 מתמקד יותר מהר מהמתחרים כגון ה-One M8 וה-iPhone 5s.

galaxy s5 back cameraממשק המצלמה שונה לגמרי והוא קרוב מאוד לממשק של מצלמות קלאסיות. יש עמודה של קיצורי דרך בצד שמאל, כאשר שניים מהם ניתנים להתאמה אישית. כל ההגדרות נאספו לרשת של קיצורי דרך, ככה שהגישה לכל הגדרה נוחה יותר. גם כפתור המצבים עבר שינוי ומציע ממשק פשוט יותר, כשכעת זוהי רשימת גלילה ארוכה. ניתן להוריד מספר מצבים נוספים מחנות ה-Samsung Apps.

מבחינת מצבים חדשים שנוספו, ישנו מצב ששמו סיור וירטואלי. הרעיון הוא כמו תצלום מיני פנורמי, רק שנוכל להזיז את המצלמה לכל בכיוון בחלל קטן, כשהתוצאה היא אנימציה של תנועת המצלמה. 'מיקוד סלקטיבי' הוא עוד מצב חדש, שלמעשה ה-S5 מצלם 2 תמונות ומעבד אותן, ככה שישנה אופציה לצלם תמונה של אובייקט קרוב ולטשטש את הרקע או ההפך. אופציה נהדרת שחוסכת המון זמן יקר הוא HDR אוטומטי – כשנהיה במצב HDR, נוכל לדעת איך התמונה נראית על המסך עצמו בעת הצילום ולא רק לאחר שהתמונה צולמה.

מבחינת איכות התמונה באור יום, לא נתקלנו ביותר מידי בעיות: התמונות יצאו חדות, בהירות ומלאות בפרטים. הבעיה היחידה היא שהמצלמה נוטה לתת צבעים להיות מעט זחיחים ממה שהם צריכים להיות, אבל זה לא מפריע יתר על המידה. בלילה מתחילות הבעיות: בעוד כש-HTC הלכה על פחות MP אבל יותר פיקסלים, מה שעוזר למצלמה במצב לילה, סמסונג הלכה על חדות וחשיכה, מה שטוב רק לתמונות באור יום ובתאורה חלשה/בלילה מאלץ לסמוך על עיבוד התמונות של ה-S5 בעצמו. התוצאות עצמן היו לא רעות, התמונות ברובן היו ניתנות לשימוש, אך בפרק הזמן הנוכחי אנחנו מצפים מסמסונג ליותר מבינוניות בתנאי תאורה חלשים.

קרא עוד:  הגיע לישראל: Galaxy A51 החל להימכר ב-1,499 שקלים

    

4K זה כאן
בשעה טובה ומצלחת, לאחר כ-3 שנים שעולם הסלולר היה תקוע על 1080p, הגיעה הטכנולוגיה שמאפשרת לצלם סרטוני וידאו ב-2160p/30fps שרזולוציה זו היא המקבילה ל-4K/Ultra HD. חלק ממצבי שיפור התמונה (מניעת רעידת ידיים ועוד) מושבתים במצב זה, שכן זה זקוק לעוד כוח עיבוד נוסף שככל הנראה ל-Snapdragon 801 אין יכולת כרגע להציע, כשחשוב לזכור שלצלם ב-2160p זהו אתגר בפני עצמו. מלבד 2160p, ניתן לצלם ב-1080p/30&60fps ובהילוך איטי ב-720p/120fps.

סרטוני הוידאו נשמרים בפורמט MP4, כשסרטוני וידאו ב-1080p/30fps מגיעים ל-17MB bitrate לשניה, בדומה ל-S4. ב-1080p/60fps אנחנו עולים ל-28MB, וב-2160p הכמות כמעט מוכפלת ל-48MB bitrate לשנייה, מה שאומר שוידאו שאורכו 30 שניות ישקול קרוב ל-180MB. כדי לשתף סרטונים בנפח כזה צריך כרטיס microSD בעל נפח גדול שיוכל להכיל אותם. הסאונד בוידאו הינו סטראופוני ב-bitrate של 128kbps וקצב דגימה של 48kHz.

מבחינת מצבים אין למצב צילום הוידאו מגוון הגדרות כמו שיש לתמונות הסטילס, אך המצב Dual Shot נמצא כאן, ביחד עם הטאץ' פוקוס שישנה את המיקוד לפי רצונו של המשתמש (שימושי בעיקר למאקרו). ישנו גם זום דיגיטלי שמעניק הגדלת תמונה עד פי 4, כשגם במצב הזה התמונה נשארת יחסית איכותית.

קטעי וידאו שצולמו ב-S5 מציעים פירוט מדהים, במיוחד אם אתם מצלמים ב-2160p. רמות הרעש נמוכות, דיוק צבעים הוא טוב ויש מעט עקבות של עיבוד פוסט אגרסיבי. כך זה גם במצב וידאו 1080p – לא מקבלים את אותה כמות הפרטים כמו ב-2160p, אבל כן משיגים גודל קובץ קטן בהרבה יותר ותאימות טובה יותר, מכיוון שמחשבים רבים לא יכולים להריץ 2160p כמו שצריך. בעיה זו גורמת לנו להתלבט באיזו רזולוציה להשתמש מבין השניים.

מקושר לעולם ולכולם
כמו בכל המכשירים הקודמים בהסדרת ה-Galaxy S הקודמים, סמסונג לא חוסכת במגוון רחב של כל קישוריות אפשרית שהיא יכולה לשבץ במכשיר.

מבחינת תקשורת דור 3, זוהי כבר שנה שניה שהגלקסי מגיע ב-2 גרסאות שונות אלינו לארץ, כשאחת מכילה תמיכה גם ב-LTE וזוהי הגרסה עם ה-Snapdragon 801 שמסוקרת כאן. התמיכה בגרסה הזו ב-LTE היא בקטגוריה 4 של עד 150 מגה-בייט הורדה (המקסימום מוצע כיום), בעוד כשגרסת ה-Exynos, שגם כן משווקת בארץ, תומכת בדור 3.75 עם מהירות הורדה של עד 42MB ו-5.76MB העלאה.

מהדברים הבסיסים נמצא כאן את ה-Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band ביחד עם שאר אופציות ה-Wi-Fi הקיימות: Wi-Fi Direct, שיתוף באמצעות DNLA ונקודת גישה חמה. אופציה חדשה ב-S5 שמוכרת לנו מהאייפון (וב-iOS 7 נעלמה כלא הייתה) הינה Download Booster – מאיץ הורדה, ובאמצעות שימוש ברשתות LTE ביחד עם ה-Wi-Fi, נתן להוריד קבצים בגודל של 30 מגה-בייט ויותר באמצעות שימוש בשתי הרשתות במקביל.

4G-LTE-Galaxy-S5-Israel

כמו כן, ישנו Bluetooth 4.0 עם תקן אנרגיה נמוכה, EDR ו-A2DP כשבחיישן דומה יש גם שימוש בשעונים החדשים שסמסונג השיקה, וככה המכשירים מתקשרים ביניהם; A-GPS ו-GLONASS שיאתרו את מיקומכם המדויק על המפה גם כן כאן. NFC להעברת קבצים ותשלום מהיר לא נפקד מהמכשיר.

מעל לכרטיס ה-microSIM יש את חריץ ה-microSD שמגיע כתוספת ל-16/32 הג'יגה-בייט הקיימים, והוא תומך בעד 128 ג'יגה-בייט זכרון. תקן ה-microUSB 3.0 המהיר מגיע ל-S5 לראשונה עם תאימות לאחור ל-microUSB 2.0.

אופציות ה-TV OUT וה-USB OTG קיימים, אך כדי להשתמש בהם יש צורך במתאמים יעודים שניתן לרכוש בנפרד. Screen Mirroring להתקנים תומכי Miracast זמין גם כן.

חיישן האינפרא-אדום (IR) נמצא בצידו העליון של ה-S5 ויש לו אפליקציה יעודית. לאחר הגדרה ראשונית, ה-S5 יהפוך לשלט ששולט כמעט בכל דבר: טלוויזיה, ממירים, נגן דיסקים, מקלט AV ואפילו מזגנים. ברגע שנוצרה התאמה למכשיר הנכון יהיו מקשי שליטה זמינים גם במסך הנעילה.

סקירת וידאו

סוללה גדולה ומשופרת
ה-S5 מגיע עם סוללת נשלפת בנפח עבודה של 2800mAh, עלייה של 200mAh לעומת ה-S4. סמסונג הוסיפה גם מצב חיסכון סוללה מירבי, כל כך מירבי שעל פיהם ניתן להפיק מה-10% הנותרים עוד יממה מלאה. איך זה נעשה? ע"י שינוי צבעי המסך לגוונים של שחור-אפור-לבן, ביטול פעולות רקע (סנכרון ויישומים), ביטול ה-3G כמעט לגמרי (שיפעל רק ליישומים מוגדרים) והגבלת מהירות השעון של המעבד ה-S5 הופך לטלפון ישן של נוקיה לכל דבר ועניין. ניסינו, וזה אכן עובד כמו שצריך. יכלנו לעבוד עם המכשיר עד לקצה ועדיין למשוך איתו שעות רבות מבלי לחשוש שהסוללה תתרוקן.

"אם אתם בעלי גלקסי S4, אל תמהרו לשדרג, גם בגלל הסיבה שחלק ניכר מהשדרוגים לא מספק את הסחורה כמו שהיא צריכה להיות באמת, או שהשיפורים הם לא כאלה קריטיים שיצדיקו שדרוג. אם אתם מה-S3 ומטה ומחפשים סמארטפון חדש ומעוניינים להמשיך עם סמסונג, זאת הכתובת."

מבחינת הזמנים, ניתן להגיד בפה מלא שסמסונג עשתה עבודתה כמצופה; חיי הסוללה של ה-S5 עלו על הציפיות שלנו, כשהצלחנו להחזיק יום שלם בשימוש מאסיבי, מה שלא היה בסדרת הגלקסי בעבר. בשימוש מופחת הצלחנו להגיע ליום וחצי בקלות.

אז, האם לקנות?
הסמסונג גלקסי S5 אכן מכיל כמעט את כל השיפורים הדרושים מסמסונג כדי להפוך אותו למכשיר דגל, ואם תשאלו אותנו, השדרוג מה-S4 ל-S5 לעומת ה-S3 עד ה-S4 הוא גדול יותר. אך עדיין, אם אתם בעלי גלקסי S4, אל תמהרו לשדרג, גם בגלל הסיבה שחלק ניכר מהשדרוגים לא מספק את הסחורה כמו שהיא צריכה להיות באמת, או שהשיפורים הם לא כאלה קריטיים שיצדיקו שדרוג. אם אתם מה-S3 ומטה ומחפשים סמארטפון חדש ומעוניינים להמשיך עם סמסונג, זאת הכתובת. אך אנחנו בשנת 2014, שנה שבה כמעט כל סמארטפון שיוצא דומה לאחר ומציע דברים שלמתחרה אחרת אין, לטוב ולרע. מבחינת היבטים רבים, ה-HTC One M8 החדש לא נופל מה-S5, למרות שסמסונג עשתה כאן עבודה מצוינת, וזה רק מראה עד כמה התחרות גוברת מצד היצרניות ורק הלקוח מרוויח.

לזכות סמסונג יאמר שהמסך, מצלמה, ממשק ה-TouchWiz עם העיצוב המעודכן, חיי הסוללה, הביצועים והחסינות למים/אבק לוקחים את ה-S5 כמה רמות קדימה, אך לרעתה יאמר שחיישן הטביעות אצבע שלא עובד כמו שהוא אמור לעבוד, העיצוב הפלסטיקי נשאר כשהיה, וככל שהזמן עובר אנחנו מצפים גם ממצלמות בתנאי תאורה חלשים לתת עבודה יותר טובה מאשר מה שסמסונג הציעה כאן. כמו כן, עוד לא הבנו אם החיישן למדידת דופק הלב אמור להיות שימושי או לא, כנראה בעיקר לספורטאים. יכול להיות שחלק מהקוראים יחשבו שאנחנו נוקשים מידי, אך כמו שכבר ציינו, כמעט את כל היתרונות של ה-S5 אנחנו יכולים למצוא בקלות במכשירי דגל אחרים. בשלב הנוכחי, אנחנו מצפים מסמסונג להציג משהו מקורי שיבדיל אותה מאחרים.

Samsung Galaxy S5

מכשיר ה-Galaxy S5 הוא הדור החמישי לסדרת מכשייר הגלקסי של סמסונג. הוא הוכרז בפברואר 2014, מצויד במסך 5.1 אינץ' ברזולוציה 1080x1920, מבוסס על מעבד Quad-core 2.5 GHz וזיכרון RAM של 2GB. המכשיר רץ על מערכת האנדרואיד בגרסה 4.4.2 עם ממשק ה-TouchWIZ, כולל במצלמה 16 מגה פיקסל וסוללת 2800mAh. הוא חסין למים וכולל חיישן טביעות אצבע ומד דופק בגבו.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
כתב ומסקר ב-TGSpot ממאי 2010. חובב בעיקר את מוצרי אפל, ומתעסק בעיקר בה ובנושאים שמסביבה. בעל ניסיון רב באתר ובתחום הסלולר. מוטו בחיים: "Never give up on such a wonderful life".