ישנן כמה וכמה גישות בנוגע לשחרור מכשירים חדשים לשוק הסלולר מידי שנה. גישה אחת, בה נוקטות בעיקר גוגל ואפל, דוגלת בהשקת מכשיר אחד בשנה לשוק, ולהבטיח שיישאר מעודכן במשך שנה שלמה, בלי הפתעות מיותרות. גישה שנייה, בה נוקטות רוב יצרניות האנדרואיד, דוגלת בהשקת מכשירים לשוק כמעט ללא הכרה. הן מביאות מכשיר תוך כדי הכרזות שזהו מכשיר הדגל הבא של החברה, וכמה חודשים (לעיתים גם שבועות) אחרי ההכרזה לוקחות את מכשיר הדגל ומשפצות אותו עוד קצת (דבר שמוסיף בדרך כלל אות לשמו של המכשיר) עד כדי מוצר שנקרא מכשיר הדגל החדש. למרות שבגישה השנייה דוגלות רוב יצרניות האנדרואיד, סמסונג, אולי יצרנית האנדרואיד הבולטת ביותר (כן, יותר מגוגל עצמה), לא דוגלת בשיטה הראשונה ולא בשנייה, אלא בין לבין. מאז הוכרז ה-Galaxy S4 בחודש מרץ, לפני קצת יותר מחצי שנה, שוחררו עוד כמה וכמה גרסאות של המכשיר, כל אחת מהן שמה דגש על תכונה אחרת תוך כדי דגש כללי על כך שמכשיר הדגל היה ונשאר ה-Galaxy S4. כיום ישנם ארבע גרסאות של ה-Galaxy S4, כאשר מלבד לגרסה הרגילה, קיימת גם אחת מוקטנת, אחת קשיחה ואחת בעל מצלמה איכותית יותר. אז, מה ההבדלים?

Galaxy S4 – המקור
בקול צלילים ותרועות רבות הגיע לשוק הדור הרביעי של מכשיר הגלקסי של סמסונג, ואם עדיין אתם לא בטוחים שסמסונג נוגסת משמעותית בנתח השוק של התפוח – הרי שהמכשיר הזה נועד להבטיח שתדעו זאת. הוא קל ודק יותר מקודמו, גודלו נשאר זהה ורק מסכו גדל במעט לכדי 5 אינץ'. למכשיר, כמו לכל סמארטפון אופייני לשנת 2013, מעבד Exynos 5410, המורכב מארבע ליבות Cortex-A15 בתדר 1.6GHz לביצועים גבוהים וארבע ליבות Cortex-A7 בתדר 1.2GHz לביצועים הנמוכים‏ שלא דורשים כוח עיבוד רב. עד מהרה הפך המכשיר למכשיר הנמכר ביותר של סמסונג עם מכירות שיא של 10 מיליון הזמנות מוקדות, כשבועיים לאחר שהוצג לראשונה. מעבר להיותו סמארטפון לכל דבר ועניין, הוא גם מציג שלל תכונות ומחוות באוויר, כגון האפשרות להעביר תמונות בהינף יד ולראות היכן האצבע שלנו מרחפת מעל המסך מבלי לגעת בו.

אך עם הטכנולוגיה הגיעו הבעיות ועד מהרה סמסונג קיבלה ביקורות נוקבות על כך שמערכת ההפעלה תופסת 7.5GB מנפח המכשיר, דבר שעלול להוות בעיה במכשירים בעלי 16GB של זיכרון פנימי. סמסונג, לטענתה, הייתה מודעת לבעיה אך טענה שבדיוק בגלל זה היא כללה חריץ להרחבת זיכרון – קצת חבל שאפשר לשים בו תמונות וסרטים אך לא אפליקציות, שתופסות את רוב המקום במכשיר. אחרי כמה ימים בלבד שחררה סמסונג עדכון שפתר את הבעיה, אך אין ספק שזו הייתה סוגיה מביכה מאוד עבור הענקית הקוריאנית. הוא נמכר בישראל כיום החל מ-2,600 שקל. לסקירה המלאה שלנו.

קרא עוד:  וואן פלוס: OnePlus 8 יגיע עם מסך 120Hz כסטנדרט

Galaxy S4  Zoom – המצלם
אי אפשר לטייל בעולם ללא מצלמה, אבל איזו מצלמה? זה כבר תלוי בתייר. רבים האנשים שמסתפקים במצלמת הסמארטפון סטנדרטית, המצלמת בצורה סבירה אך לא מספקת לצלם החובב. ה-Galaxy S4 Zoom מביא את יכולת הצילום הדיגיטלי למכשיר הסמארטפון ולמרות שהוא לא הראשון שמנסה לעשות זאת, הוא בהחלט הראשון שעשוי להצליח בזה. בעת אחיזת ה-Galaxy S4 Zoom, אנו אוחזים למעשה ביד שני מכשירים: מצלמה דיגיטלית חצי מקצועית ומכשיר סמארטפון מתקדם. המסך של ה-S4 זום קטן בהרבה משל ה-S4 הרגיל, והוא בגודל של 4.3 אינץ', בערך כמו גודל המסך של הגלקסי S2. עם מעבר כפול ליבה בתדר 1.5GHz וזיכרון RAM של 1.5GB, הוא גם חלש מה-S4 המקורי, ומגיע עם פחות נפח אחסון – 8GB בלבד שניתנים להרחבה באמצעות כרטיס זיכרון. בחלק מהפרמטרים, ה-S4 זום נופל מה-S4 המקורי, אך בפרמטר אחד ה-S4 הוא אולי הכי טוב בשוק – מצלמה.

למכשיר מצלמת 16MP עם פוקוס אוטומטי, זום אופטי (עד פי 10), מערכת לייצוב התמונה, פלאש Xenon, פוקוס בנגיעה, זיהוי חיוך ופנים, HDR, פנורמה, צילום וידאו באיכות FHD בקצב של 30fps, ואפילו מצלמה קדמית של 1.9MP. בשל יכולות המצלמה הגבוהות והעדשה המשוכללת, ה-S4 זום עבה בהרבה מרוב המכשירים שניתן למצוא כיום בשוק וגבו לא ישר – עדשת המצלמה, גם כאשר היא מכווצת פנימה, בולטת כלפי חוץ. את ה-S4 Zoom ניתן למצוא בארץ במחירים של החל מ-2300 שקלים והוא בהחלט מומלץ למי שמוכן להתפשר במעט על נוחות לצורך השגת מצלמה מקצועית באמת. לסקירה המלאה שלנו.


Galaxy S4 ActiveGalaxy S4 Active – הקשוח
הסמארטפון צמוד איתנו והולך איתנו לכל מקום – אך יש לזה גם חסרונות. במהלך שגרת היומיום, המכשיר עלול ליפול, להירטב ולעיתים גם לצאת מכלל שימוש – לא חוויה נעימה למי שרכש מכשיר במיטב כספו. אז נכון, יש מגנים רבים, חלקם עושים את העבודה וחלקם נמצאים שם רק בשביל היופי, אבל יש גם פתרון לאלו שלא מסתובבים עם מגן. סוני היא אולי המובילה הגדולה ביותר בתחום המכשירים החסינים לנפילות, למים ולאבק, אך גם לסמסונג יש מתחרה ראוי הפעם – Galaxy S4 Active.

קרא עוד:  לא רוצים מלמעלה? באופו עובדים על מצלמה קופצת מהצד

מדובר בגרסה נוספת של ה-S4 המקורי, רק שהפעם הדגש הוא על חסינות למים, לאבק ולנפילות. מסך המכשיר הוא בגודל 5 אינץ,' בדומה ל-S4 המקורי, והוא מוגן באמצעות Gorilla Glass 2, הדור השני של מסכי הגורילה החזקים וכן עומד בתקן ה-IP67  והוא יכול לשהות במים בעומק של מטר אחד לזמן של 30 דקות. למכשיר מעבד מרובע ליבה בתדר של 1.9GHz, וזיכרון RAM של 2GB, מה שהופך אותו לחזק גם מבפנים ולא רק מבחוץ, וזיכרון פנימי בנפח 16GB (מתוכם רק 11.2GB זמינים למשתמש) שניתנים להרחבה. למכשיר מצלמת 8MP שכוללת הרבה מהיכולות של מצלמת ה-S4 זום (אך לא את כולן) ומצלמת 2MP קדמית. בשל חסינותו, המכשיר כבד קצת יותר מבדרך כלל (153 גרם) ובעובי של 9.1 מ"מ.  ה-Galaxy S4 Active זמין בישראל במחירים המתחילים ב-2900 שקלים, והוא מומלץ לאלו שרוצים מכשיר חסין ומוגן.

Galaxy S4 Mini – המוקטן
כמו בדגם הקודם, גם השנה כללה סמסונג דגם מוקטן של ה-Galaxy S4. ה-S4 מיני קטן לא רק בגודל, אלא בעוד כמה דברים, כולל במחיר. ראשית, המסך בגודל של 4.3 אינץ', ברזולוציה של 540X960, מה שמביא לצפיפות של 256ppi. למכשיר מעבד כפול ליבה בתדר של 1.7GHz וזיכרון RAM של 1.5GB, מה שהופך אותו למכשיר חזק מספיק אך לא לחיית ביצועים. הוא מגיע עם זיכרון של 8GB, מתוכם רק 5GB זמינים למשתמש, אך ניתן להרחיב אותו באמצעות כרטיס זיכרון. באשר למצלמה, מדובר במצלמת 8MP דלת יכולות, שעושה את עבודתה כמצלמת כיס ולא הרבה יותר, ומצלמה קדמית בעלת 1.9MP. בשל ממדיו, המכשיר קל (רק 107 גרם) ודק – 8.9 מ"מ עוביו. המסך מוקטן, היכולות מוקטנות אך גם המחיר קטן בהתאם, ואנו מקבלים כאן מכשיר עם ביצועים טובים מאוד במחיר צנוע ביותר – החל מ-1670 שקלים עבור מכשיר לאלו שמחפשים מכשיר קטן ונוח, אם כי לא הכי חזק בשוק.