Samsung Galaxy S20 Ultra
בקצרה
Galaxy S20 Ultra בא להעביר מסר חד וברור: סמסונג היא חברת חומרה וככזאת היא נמצאת בחזית הטכנולוגיה, במיוחד בשוק בטלפונים. הוא מציע את המיטב שיש לסמסונג להציע בכל היבט - ממסך ועד מערך צילום - ובחברה מסמנים אותו כטלפון שמיועד ליוצרי תוכן, וכנראה בעיקר לצלמי סטילס וגם וידאו. כך או כך לא בטוח שתג המחיר לא פוגע בשאיפות הללו שלהם
אהבנו
מסך Dynamic AMOLED 2X שנראה מרהיב
קצב רענון תצוגה 120 הרץ
ביצועים מרשימים
סוללה ענקית 5,000 מיל-אמפר/שעה
מצלמת סלפי מוצלחת במיוחד
מערך מצלמות ורסטילי ומרשים
פחות אהבנו
מחיר יקר
לא מגיע עם מטען מהיר 45 וואט
מערך המצלמות בולט מהגוף בצורה ניכרת
מיקוד אוטומטי בעייתי
צבעים משעממים
8.5

השנה, עם ההשקה של דגמי ה-Galaxy S20, הגדירה סמסונג (Samsung) סוג של נישה מעין חדשה בשוק הטלפונים – אלו שמיועדים ל-'יוצרים מקצועיים'. את התפקיד הזה היא הטילה על כתפיו של Galaxy S20 Ultra (גלקסי אס 20 אולטרה) שמציע את המיטב כמעט בכל היבט טלפוני מודרני: חומרה חזקה, מסך איכותי ומערך צילום מתקדם שעוזרים לו לדלג בקלילות מבחינת ביצועים כוללים מעל שאר המתחרים. אך יש לזה גם עלות לא קטנה, והשאלה הגדולה האם הטלפון המפלצתי החדש הזה של סמסונג שווה את המחיר?

Galaxy S20 Ultra: עיצוב פרקטי

אילו היינו צריכים לתמצת את המהות של Galaxy S20 Ultra במילה אחת, היינו בוחרים ב-'פרקטי'. הוא לא מציע צבעים עליזים המשתלבים במעטפת שלו או קווים עדינים ומדודים היטב כמו יתר מכשירי הסדרה. הוא מסיבי מדי לשימוש ביד אחת, מערך הצילום שלו גדול ובולט באופן בלתי מתנצל מאחור והמסך אומנם קמור אך לא בצורה מוגזמת.

אנחנו קיבלנו לבדיקה מכשיר בצבע 'אפור קוסמי'. הצבע לא מלהיב במיוחד, אך גב הזכוכית צבוע בצבע אפור כהה בעל אפקט מראה, אותו מקיפה מסגרת אלומיניום באותו הצבע המתמזגת עם קימורי המכשיר ליצירת מראה אחוד. ביחד עם מערך הצילום הענקי והמוגבה בצבע שחור, ל-Galaxy S20 Ultra בהחלט יש נוכחות.

בזכות בחירת החומרים והדחיסות, כשאוחזים ב-Galaxy S20 Ultra מקבלים תחושה של יוקרה ועוצמה ששאר יצרניות האנדרואיד טרם הצליחו לחקות. למרות גודלו הוא מרגיש מאוזן ביד ועם 220 גרם הוא אפילו לא כבד במיוחד. כפתור ההפעלה, שמזניק את המסייעת Bixby, ולידו כפתור עוצמת השמע, ממוקמים שניהם בצד ימין – בדיוק במיקום הטבעי להנחת אגודל יד ימין.

סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra) על השולחן

סמסונג נשטה את יציאת האוזניות בגודל 3.5 מ"מ עוד ב-Note 10, ומאז לא הביטה לאחור. אבל במקרה המסוים הזה נראה כי מדובר בהחלטה תמוהה במיוחד. הרי לטענתה זהו מכשיר המיועד ליוצרי תוכן, ולמחבר הזה שימושים רבים ובראשם חיבור מיקרופון חיצוני בעת צילום וידאו. היינו מוכנים אולי להעלים עין אם בחברה היו מצרפים לערכה מתאם USB Type-C ל-3.5 מ"מ, במיוחד נוכח מחירו הגבוה, אך זה בולט בהעדרו. כפרס ניחומים סמסונג כן מספקים בערכה אוזניות חוטיות תוצרת AKG עם חיבור USB Type-C.

Galaxy S20 Ultra: מסך באיכות שמדלגת מעל למתחרים

המסך של Galaxy S20 Ultra גדול במיוחד. כשהוא מתמתח לאלכסון של 6.9 אינץ' לעומת 6.4 אינץ' בדגם +Galaxy S10. האבחנה מעט גבוהה יותר – 1440×3200 פיקסלים או +Quad HD והפאנל הוא מסוג Dynamic AMOLED 2X עם קצב רענון בתדר 120 הרץ.

זה התשובה שסמסונג הכינה עבור כל שאר יצרניות האנדרואיד, כולל וואן פלוס (OnePlus) או גוגל (Google) שרק הטמיעו במכשיריהן מסך עם קצב רענון בתדר 90 הרץ ועוד יותר לאפל (Apple) עם ה-iPhone 11 שמציע מסך עם תדר רענון של 60 הרץ.

כברירת מחדל מופעל קצב רענון של 60 הרץ, אולם מיד שמפעילים את קצב הרענון הגבוה אפשר להבחין בהבדל: אנימציות במשחקים תומכים נראות מהירות יותר, הגלילה בעת גלישה והמעבר בין המסכים מתבצעים באופן חלק עם תגובתיות גבוהה במיוחד. מדובר בהבדל ניכר לעומת הדגמים הקודמים של החברה ובאופן מפתיע ניתן גם להבחין בהבדל מול מסכים עם קצב רענון של 90 הרץ.

ההפעלה של קצב הרענון בתדר 120 הרץ באה על חשבון האבחנה שיורדת עד +FHD. בפעילות השוטפת כמעט לא מרגישים בירידה באבחנה וקצב רענון גבוה מהווה פשרה משתלמת בהרבה. הדבר כנראה נובע מהצורך לשמור על חיי הסוללה, אך בסמסונג בוחנים את האפשרות להפעיל את קצב הרענון הגבוה גם באבחנות גבוהות יותר.

סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra) ביד

כך בעצם ממשיכה סמסונג לפתוח פער על יצרניות אחרות. מסך ה-AMOLED שבשימוש מכשירי החברה כבר מזמן נחשב לאחד המסכים האיכותיים שיש כיום בשוק. התמונות והסרטונים המוצגים על המסך הענק נראים עוצרי נשימה. הוא מציג צבעים טבעיים ובעל ניגודיות מרשימה וכיאה למסך OLED הוא מציג שחור מוחלט ועם בהירות מרבית 1,342 ניט, כשהמוצג על המסך נראה בבירור גם תחת אור שמש ישיר.

המסך גם תומך +HDR ומציע צפיפות של 511 פיקסלים לכל אינץ'. כפי שכבר ציינו, בדור הנוכחי סמסונג מיתנה את הרדיוס של הקצוות הקמורים ועתה לא מורגש כי אלה יוצרים עיוות בצפייה במסך.

מפאת גודל המסך, המידות החיצוניות של המכשיר הן 166.9×76 מ"מ ועוביו 8.8 מ"מ, כך שהוא עבה בכמילימטר יחיד לעומת +Galaxy S10. הוא לא מתאים לאלו שמחפשים מכשיר במידות צנועות או להנחה בכיס מכיוון שהוא יכול לבלוט ממנו.

חריר המצלמה בחלק העליון כמעט שאינו מורגש במהלך השימוש, והוא קטן מאוד בהשוואה לכל מגרעת אחרת. הוא 'תופס' לכל היותר צלמית אחת בשורת ההתראות ואולי מפריע מעט במשחקים או בצפייה בוידאו במסך מלא. בעת גלישה באינטרט הוא לא מורגש כלל.

Galaxy S20 Ultra: מערך צילום שבא להשוויץ

אם סופרים את העדשה למדידת עומק, מערך הצילום של Galaxy S20 Ultra מכיל ארבע מצלמות: עדשה ראשית עם כושר הפרדה של 108 מגה-פיקסל, עדשה רחבה עם חיישן 12 מגה-פיקסל ומפתח f/2.2, עדשת טלפוטו עם חיישן 48 מגה-פיקסל עם צמצם f/3.5 בעל תקריב (זום) היברידי 'Space Zoom' של x100. המצלמה הרביעית כאמור אינה מיועדת לצילום ותפקידה לספק נתוני עומק שדה המשמשים את אפקט ה-'מיקוד חי' (Live Focus) להפקת תמונות בּוֹקֵה. מקדימה מצלמת הסלפי מבוססת על חיישן בגודל 40 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם בגודל f/2.2.

מבט על מערך המצלמות של סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra) עם מצלמת זום x100 ומצלמת 108 מגה-פיקסל

עם כיתוב גדול של Space Zoom 100x על גבי מערך הצילום, ברור כי גולת הכותרת היא עדשת הטלפוטו. הפעם נראה כי בסמסונג השאילו דף מהספר של וואווי (Huawei) כשהם הטמיעו עדשת תקריב במבנה של פריסקופ בתוך גוף המכשיר. זו מספקת תקריב אופטי שנע בין x4 ל-x5 ובעת צילום בטווחים הללו התמונות, כצפוי, נראות נהדרות ושמורות על פרטים עדינים עם אובייקטים חדים. גם תמונות שנלכדו בתקריב משולב של x10 נראות מצוין ללא רכות ואפילו ב-x30 הן עדיין שמישות.

ומה לגבי תקריב x100? מספר מרשים לכל הדעות, אך לטעמנו הוא לא יותר מפעלול שיווקי שנועד להרשים במעמד הפרסום או המכירה. בפועל הוא מפיק תמונות בלתי שמישות בעליל. אכן, זה מרשים להתמקד על חלון של בניין מרוחק ולהצליח לראות צלליות של רהיטים או דמויות, אך לצורכי צילום הוא מפיק תמונות מרוחות, נטולות פרטים או מרקם וגם בעת שימוש בחצובה לא ניכר שיפור משמעותי.

המחשה של צילום בזום (תקריב) x100 במצלמת סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה
תקריב x100 במצלמת S20 Ultra

כפי שניתן להסיק מהמפרט, ה-Galaxy S20 Ultra הוא 'אולר שווייצרי' של צילום והמצלמות השונות מוכנות כמעט לכל תרחיש. חיישן ה-108 מגה-פיקסל מפיק כברירת מחדל תמונות באבחנה של 12 מגה-פיקסל כשזה נעזר בטכניקה בשם Nona Binning המשלבת 9 פיקסלים קרובים לכדי פיקסל אחד. טכניקה זו מסייעת בלכידת פרטים וצבעים גם בתנאי תאורה קשים מאוד וגם בהבחנה בין אזורים מוצללים ובהירים בתמונה.

בצילום לילי לא מצאנו כי התהליך מפיק תמונות מרשימות באופן מיוחד ואלו נוטות להיות מוארות מדי עם מראה מעט מזוייף או מוגזם ואף העדפנו לא להפעיל את מצב צילום הלילה ליצירה של תמונות עם מראה טבעי יותר.

בתאורת יום מערך הצילום של Galaxy S20 Ultra מפיק תמונות יפיפיות המציעות צבעים שאינם בוהקים מדי וקרובים יותר למציאות, עם הפרדה מרשימה בין הגוונים הכהים לבהירים ושמירה על פרטים עדינים ומרקמים בתמונה. אם כי לעתים מצאנו כי מנגנון שינון הפרטים אגרסיבי מדי ובעת צילום של עצמים עם קווים ישרים, זה מייצר קווי מתאר או 'הילה' מסביב למושא הצילום. הדבר בולט במיוחד בעת צילום מבנים אך זוהי תלונה שולית.

המחשת צילום בזום x10 במצלמה של סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה
תקריב x10 במצלמת S20 Ultra

ניתן גם לבחור לצלם תמונות באבחנה מרבית ללא שילוב הפיקסלים, ואז אפשר לצלם באבחנה של 12000×9000 פיקסלים ממנה ניתן לחתוך תמונות נוספות באבחנה נמוכה יותר, אך במצב הצילום הזה מצאנו כי כאשר מתקרבים ניתן להבחין בעבודה של מסנן הרעשים הדיגיטלי שגורם למריחה של מרקמים עדינים במיוחד.

מלבד עדשת הזום ויכולת הצילום ב-108 מגה-פיקסל, ה-Galaxy S20 Ultra מצוייד גם בעדשה רחבה במיוחד. זו כבר הוכיחה את הנחיצות שלה בצילום קבוצתי או בעת צילומי נוף שאין מקום להתרחק. כאן מדובר באותו חיישן שהיה בשימוש ב-Galaxy S10 המפיק תמונות יפות וחדות.

לשלל מצבי הצילום סמסונג הוסיפו השנה את Single Take Mode. מצב צילום המאפשר ללכוד וידאו ותמונות מכל החיישנים השונים ובאמצעות בינה מלאכותית וזיהוי מושא הצילום להחיל עליהם מסננים שונים. ניתן גם להצמיד לסרטונים מוזיקה. מדובר במצב צילום חביב שלבטח יקסום להורים על שתיים או על ארבע, שמסיר את ההתלבטות באיזה מצב לבחור. מצב זה כנראה יצליח להפיק תמונה או סרטון ראויים לשיתוף, אבל אנו מעדיפים שליטה יצירתית בתמונות והסרטונים אותם אנו משתפים.

מערך המצלמות של סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra) על השולחן

שמחנו לגלות כי לכל המצלמות אותו פרופיל צבע והמעבר בין מצבי הצילום השונים נעשה באופן חלק יחסית.

בחזית המכשיר בחריר בחלק העליון ממוקמת מצלמת הסלפי. למצלמה חיישן עם כושר הפרדה של 40 מגה-פיקסל והיא מאפשרת לצלם תמונות באיכות טובה, עם מסננים שונים, כולל מנגנון יופי והחלקת פנים. לא מדובר במצלמה איכותית כמו אלו שבגב המכשיר, אבל היא מפיקה תמונות חדות ומדובר באחת ממצלמות הסלפי הטובות שנתקלו בהן לאחרונה. היא תהיה בת לוויה מצוינת לאלו המרבים להעלות 'סיפורים' לרשתות החברתיות השונות.

לדוגמיות צילום בתקריב x100 ו-108 מגה-פיקסל באיכות מלאה הקליקו כאן.

Galaxy S20 Ultra

Galaxy S20 Ultra: עוברים ל-8K

Galaxy S20 Ultra מאפשר לצלם סרטוני וידאו באיכות צילום עד 8K בקצב של 30 פריימים/לשנייה או 4K ב-60 פריימים/לשנייה. בעת צילום וידאו באבחנה זו ראינו בפעם הראשונה כי המכשיר מתאמץ כשהוא החל להתחמם לאחר מספר דקות של צילום. נפח הקבצים עמד על כ-600 מגה-בייט לכל דקה.

מדובר בסרטונים באבחנה גבוהה במיוחד, אך כרגע קשה באמת להעריך את איכותם מכיוון שקיימים מעט מכשירים המסוגלים להציג וידאו באבחנה של 8K. בכל מקרה עדיף לדעתנו לצלם באיכות של 4K שכן באיכות גבוהה יותר לא ניתן להשתמש במייצב התמונה או במיקוד אוטומטי מתמשך.

כמובן שיש מצבי צילום וידאו נוספים: מצב צילום מתקדם לשינוי הגדרות הצילום באופן ידני, הילוך איטי, צילום בקפיצות זמן, סרטון מיקוד חי וגם יכולת Zoom-in Mic, שהוצגה עם סדרת ה-Note 10 המזהה את הדמות אליו מופנית המצלמה ומגבירה את הקול שלו כאשר מתבצע תקריב.

למרות שמדובר במערך צילום מרשים, לא הכל ורוד. המיקוד האוטומטי איטי בהשוואה לזה של Galaxy S10 ולוקח לו זמן עד שזה מתמקד על מושא הצילום כראוי, או שלעתים הוא מתמקד דווקא על פרט שולי ברקע. בסמסונג ערים לבעיה ותיקון צפוי לצאת בעתיד. בנוסף נמצא כי מנגנון ייפוי הפנים פועל באופן אגרסיבי ומשום מה ממשיך לפעול גם לאחר שהוא ויכולת מיטוב הסצנה כובו.

בנוסף בסמסונג חזרו על אותו פגם עיצובי שכבר פגשנו ב-+Galaxy Note 10 – בסידור העדשות העדשה הרחבה ממוקמת בקצה השמאלי עליון של גב המכשיר ולא פעם קצות האצבעות נכנסו בטעות לתמונה. גם הפעם היה עדיף אם העדשה הרחבה הייתה ממוקמת בחלק התחתון של המערך ולא בחלקו העליון.

וידאו: הביקורת המלאה ל-Galaxy S20 Ultra

חומרה

כיאה למכשיר סופר פרימיום, Galaxy S20 Ultra מצויד במפרט הטוב ביותר שסמסונג יכולה לספק: מעבד Exynos 990 בליתוגרפיה של 7 ננו-מטר המבוססת על ליבות עיבוד בתצורת 1+3+4 (ליבה במהירות 2.8 גיגה-הרץ, 3 ליבות במהירות 2.42 גיגה-הרץ ו-4 במהירות 1.8 גיגה-הרץ). כל זה לצד זיכרון עבודה 12 גיגה-בייט בדגמים בעלי נפח אחסון של 128 או 256 גיגה-בייט או 16 גיגה-בייט בדגם עם נפח אחסון של 512 גיגה-בייט. יש גם חריץ הרחבה מסוג microSD, המשמש גם כמקום לכרטיס nano SIM נוסף על חשבון כרטיס הזיכרון.

סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra) על השולחן

במבחני הביצועים המכשיר השיג תוצאות מרשימות ובאפליקצית המבחנים AnTuTu הוא הגיע לתוצאה של 495,245 נקודות וכך עקף את +Galaxy Note 10 שהשיג אצלנו בביקורת 350,294 נקודות. במבדק GeekBench השיג S20 Ultra ציון של 897 נקודות במבחן הליבה הבודדת ו-2,653 נקודות במבחן ריבוי הליבות.

Galaxy S20 Ultra מצויד בסוללה בקיבולת מסיבית של 5,000 מילי-אמפר/שעה. בסוף יום עמוס שכלל גלישה, ניווט, משחקים, האזנה לפודקאסטים וצילום הצלחנו להישאר בסביבות השעה 9 בערב עם 25% סוללה. המסך כוון במשך כל הזמן הזה לרזולוציה של +Full HD בקצב רענון בתדר של 120 הרץ.

למרות שמדובר במכשיר יקר, בסמסונג בחרו שלא לצרף לערכה את המטען האולטרה-מהיר שמציע הספק של 45 וואט ומבטיח טעינה מלאה בתוך 30 דקות. במקום זאת הוא מגיע עם מטען 25 וואט וכבל USB-C בשתי הקצוות. אך גם בטעינה שכזו הוא מצליח להטעין כ-20% בתוך רבע שעה.

חריץ הסים הכפול של סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה (Galaxy S20 Ultra)

בדומה לדגמי השנה הקודמת, Galaxy S20 Ultra תומך בטעינה אלחוטית הפוכה. היא מאפשרת להניח על גב המכשיר מכשירים תומכים בטעינה אלחוטית בתקן Qi כמו: שעון Galaxy Watch או אוזניות Galaxy Buds או כל מכשיר אחר התומך בתקן ולהטעין אותו. עם זאת, מדובר בטעינה איטית ביותר בהשוואה למטען נפרד.

תוכנה

דגמי Galaxy S20 מגיעים עם אנדרואיד 10 שזו הגרסה המעודכנת כיום. מעליה מולבש ממשק המשתמש One UI 2.1. הוא לא מציע שינויים משמעותיים לעומת גרסה 2.0 שפגשנו ב-Galaxy S10 או +Note 10 בשנה שעברה. הוא נותר מסוגנן עם כותרות וסמלים גדולים שמאפשרים להשתמש במכשיר ביד אחת, כולל מצב לילה משופר, מערכת ניהול זמן דיגיטלי ובקרת הורים.

התוספת המשמעותית השנה בממשק מגיעה בתחום שיתוף התכנים. החברה הוסיפה יכולת בשם 'שיתוף המהיר' (Quick Share) המאפשרת לשתף שירים, תמונות, מסמכים וקבצים נוספים במהירות בין משתמשי מכשירי Galaxy. אפשרות נוספת היא שליחה של קישור לאחסון בענן לזמן מוגבל.

סמסונג גלקסי אס 20 אולטרה ביד

יש גם האפשרות לשתף את חיבור הבלוטות' עם עד חמישה משתמשים אחרים ובעת חיבור לרמקול אלחוטי או מערכת המדיה ברכב, גם משתמשים אחרים יכולים להשמיע את השירים שלהם מבלי להתחבר ישירות.

השורה התחתונה

Galaxy S20 Ultra מייצג את המיטב שיש לסמסונג להציע. הוא בהחלט מכשיר מעולה ליוצרים או משתמשים מקצועיים אשר מציע מסך איכותי בתדר של 120 הרץ, צילום וידאו 8K וזמן סוללה מספק. הוא מצליח לחדש את ההובלה של סמסונג בתחום הצילום עם מערך מצלמות משוכלל, זום אופטי מרשים ונכון לרגע זה אין מכשיר בשוק שמציע חבילה כה כוללת ומקיפה. הוא מיועד לאלה שרוצים את הטוב ביותר שניתן כיום למצוא במכשיר אנדרואיד ומוכנים לשלם על כך.

ה-Galaxy S20 Ultra הוא לא מכשיר מושלם ועם תג מחיר שמתחיל מ-4,699 שקלים קשה לצפות ממנו לפחות. לאלו שלא צריכים את המפרט הטוב ביותר או את המספרים הבומבסטיים אותם ה-S20 Ultra מספק, נמליץ על המכשירים הזולים יותר בסדרה.

Samsung Galaxy S20 Ultra

ה-Samsung Galaxy S20 Ultra הוא הדגם הגדול מבין סדרת המכשירים של סמסונג: הוא נושא מסך בגודל 6.9 אינץ' מסוג AMOLED עם חריר למצלמה הקדמית, מערך צילום מרובע עם חיישן ראשי של 108 מגה-פיקסל וזום משולב x100 ותמיכה בוידאו 8K. הוא מבוסס על מעבד מתומן ליבות עם 12 או 16 גיגה-בייט זיכרון עבודה ועד 256 גיגה-בייט לאחסון פנימי ומערכת ההפעלה היא אנדרואיד 10.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.