מאז שהגיע לידי מכשיר ה-Sensation של HTC, השאלה שאני נשאל בתכיפות הכי גדולה היא "איך הוא מול הגלקסי אס 2", כאשר כל אחד ממוקם בצד כלשהו ורק רוצה חיזוק לדעתו או להצדקת הרכישה שלו. כמו שהקוראים שלי, יודעים אני לא מאמין בסקירות תיאורטיות כאשר ניתן להימנע מהן. ההשוואה הכי טובה היא ממש לחיות עם המכשיר ולהתקין את כל התוכנות שלך וחשבונות האימייל שלך ולהרגיש כיצד זה לתפקד יומיומית איתו ולא להשוות תוצאות של בנצ'מרק ומפרטים וכך להגיע למסקנות.

אני אשווה את המכשירים לפי הפונקציונליות העיקרית שלהם כטלפונים,מחשבי כף יד ומצלמות עם התייחסות לעברית ופתיחות של המכשיר ועוד. שני המכשירים הם ספינות דגל של היצרניות שלהם וככאלו, שניהם מכשירים מעולים לכן לא תמצאו אצלי הרבה טענות קשות אבל עדיין יש הבדלים ביניהם מהותיים:

איכות שיחה – למרות ביקורות שונות שקראתי, הסנסיישן נותן  איכות שיחה מצוינת. עם הגלקסי אס 2 איכות השיחה פשוט מעולה, לא הבדל מהותי אבל ללא כל ספק זוהי קטגוריה שהולכת לסמסונג.

ספיקר – אם בעבר טלפונים של HTC היו ידועים כבעלי ספיקר ממש גרוע הסנסיישן בהחלט בא עם ספיקר סביר ובהחלט ניתן בחדר שקט לנהל שיחה נוחה ומובנת דרך הספיקר. יש גם לסנסיישן וגם לגלקסי 2 אקולייזר פנימי והיכולת לכוונן יופי את האזנה של המוזיקה דרך הספיקר. התוצאה טובה לשניהם אך שוב, הספיקר טוב יותר בגלקסי 2 וכאשר מקשיבים לשני המכשירים אחד ליד השני זה ממש מורגש.

אוזניות – כמו בהשוואה ישנה יותר בין HTC לסמסונג, גם בהשוואה הזאת באופן ברור ה-HTC מתפקד מעולה עם כל זוג אוזניות בעוד הסמסונג בררן ומתפקד טוב רק עם חלקן (יש רום שמתקן את זה). נכון שישנם תיקונים חיצוניים אבל בסטוק האיכות והגמישות הן של HTC .

סוללה – כמו שכתבתי ב-סקירה של הסנסיישן, הסוללה שלו רחוקה מלהיות מספקת. ניתן להתקין תוכנות עזר וכו' אבל היישר מהסטוק ללא שינויים היא לוקה בחסר. בגלקסי אס 2 המצב מוזר יותר –  חלק מהאנשים מדווחים על חיי סוללה מעולים וחלק על נוראיים, אני יכול להעיד שאצלי חיי הסוללה שלו מעולים ואני מגיע לסוף יום עם עוד עשרות אחוזים של סוללה פנויים לשימוש. ניצחון לגלקסי 2.

הנדסת אנוש – כמיטב המסורת הלא מפוארת של HTC, הכפתור שאיתו אתה מעיר את המכשיר הוא למעלה היכן שגישה עם יד אחת לא נוחה. המצב אמנם טוב ממה שהיה ב-Desire HD אבל רחוק ממשביע רצון. בגלקסי יש את הכפתור החזיתי המעולה ובגלל שהוא דק יותר משמעותית קל יותר להקיף אותו עם היד ולהגיע לווליום עם יד אחת. ניצחון לגלקסי 2.

עיצוב – המגרעת האחורית של הגלקסי 2 מכערת אותו והכיסוי האחורי שלו דק וכל הזמן יש לך חשש שהוא יישבר. הסנסיישן מעוצב בצורה פנטסטית ומרגיש כמו שבזמנו הרגיש הנקסוס 1 – יוקרתי ואיכותי עם מגע מתכת מספק ותחושה שיודעים היכן הכסף הלך. כאשר אתה מניח את שניהם על השולחן ( מה שעשיתי כל השבוע), כולם שואלים על הסנסיישן ואף אחד לא מתלהב מהגלקסי 2, פרט לעוביו. ניצחון לסנסיישן.

עובי ומשקל –  הגלקסי שוקל 116 גרם והסנסיישן 148 גרם, גם פער העובי שלהם מאוד משמעותי. אין ספק שבקטגוריה הזו הגלקסי 2 מנצח בהליכה. הגלקסי הוא מתחרה לטלפון הדק והקל בעולם בעוד  שהתכנון של HTC רחוק מלהיות בצמרת של הסופרפונים בתחום הזה. ניצחון לגלקסי 2.

קרינה – יש כאן פער גדול בין מה שהיצרנים מציגים ומה שאתרים מסוימים מדווחים, לפי סמסונג הקרינה לראש של הגלקסי 2 היא 0.16 לקילו ו-HTC מדווחים על 0.358 לראש לקילו, אתרים אחרים מדווחים על נתונים יותר גבוהים לגלקסי והרבה הרבה יותר גבוהים לסנסיישן. חלק מכך זה בגלל הדגם עם רשת דור 4 שמכיל אנטנות שונות ויותר חזקות מאלו שבדגם האירופי. ניצחון לגלקסי 2, שניהם הרבה יותר טובים בנושא הזה מהמתחרים שלהם בסוני ואפל.

קרא עוד:  עיצוב ה-Pixel 4 XL דלף ולא בטוח שכולם יאהבו אותו

מסך – בכוונה השארתי את הקטגוריה הזו לסוף בגלל שהיא הכי מורכבת וזו שמקפיצה את שני המחנות הכי גבוה בויכוח. לגלקסי 2 יש מסך Super AMOLED Plus בגודל 4.3 עם צבעים חיים ושחורים אמיתיים שלא נראים כמו אפור דהוי. צריכת האנרגיה של האמולד נמוכה יותר. לסמסונג יש רזולוציה של 480*800 ולסנסיישן יש רזולוציית QHD של 540*960 ולשניהם יש הגנה של גורילה גלאס משריטות ונזקים. באור יום המסך של הסנסיישן לא שמיש, לעומת זאת בחדר הסגור הרזולוציה של הסנסיישן טובה בהרבה, במיוחד לקריאת טקסט של אתרים ומיילים. הסמסונג טוב יותר בתמונות ווידאו היכן שה-AMOLED באמת פורח. מכיוון שאני בעיקר צורך טקסט ו-90% מהיום באור חדר, לי הסנסיישן הרבה פעמים יותר נוח, אבל אובייקטיבית, המסך של הסמסונג טוב יותר.

אחסון –  הגלקסי מגיע עם 2 ג'יגה לישומים ועוד 14 גי'גה שמתפקדים ככרטיס זיכרון. הסנסיישן מגיע עם ג'יגה ליישומים ומסופק עם כרטיס זיכרון של 8 ג'יגה איטי. אין ספק שהיתרון כאן באופן בולט לגלקסי 2.

זיכרון – הגלקסי מגיע עם ג'יגה של RAM והסנסיישן מגיע עם 768 מגה RAM, מכיוון שהגעתי לקצה הזיכרון כמה פעמים ביום, מצאתי את עצמי פונה למנהל היישומים של הסנסיישן לנקות תהליכים סוררים, בעוד שבגלקסי נאלצתי לחפש אותו עבור הסקירה הזו כי לא זכרתי אם הם שינו את האייקון. ניצחון לגלקסי 2 .

לסיכום הקטגוריה של טלפון:
בפרמטרים היבשים חוץ מהרזולוציה והאוזניות אין ספק שהגלקסי אס 2 מנצח בכל קטגוריה, אבל נתונים זה לא כל הסיפור. הממשק המנצח של HTC והעיצוב המרהיב שלו בהחלט שווים התייחסות, בגלקסי כמה פעמים ביום הוא הגיב לא נכון או יישום כזה או אחר לא רץ עליו חלק. בסנסיישן אתה מרגיש שהכל מתוקתק. מאז שהתחלתי להשתמש בו הוא לא נתקע פעם אחת ולא הפסיק לספק שירות מושלם. אז אם הנתונים הם מה שחשוב לכם, לכו על הסמסונג, אם חוויית השימוש, העיצוב והיציבות הן מה שחשוב לך, לכו על הסנסיישן.

ביצועים:
אני בכוונה רוצה לדבר על ביצועים לפני שאני מדבר על התוכנה והתפקוד של המכשירים האלו כמחשבי כף יד (מיילים, ממשק וכו'). הביצועים נוגעים להכל, גם לטלפון גם למצלמה וגם ולתפקוד כמחשב כף יד. אני לא אראה כאן מבחנים של quadrant או של nena mark בגלל שזה די ידוע שיש להם בעיה למדוד את הסנסיישן בצורה נכונה. התוכנה שבעיני מודדת הטוב ביותר כרגע היא Antutu Benchmark שמודדת גם תוצאה סופית וגם חלק חלק מהתפקוד של הטלפון ולא רק בדידים צבעוניים שלא ממש נותנים תמונה מדויקת.


Sensation                          Galaxy S II

כפי שניתן לראות, בכל הפרמטרים של המעבד יש יתרון בולט לטובת הגלקסי (במיוחד ב- CPU float ). בגרפיקה דו מימדית התוצאות כמעט זהות לחלוטין, בעוד שבגרפיקה תלת ממדית הגלקסי הרבה יותר טוב.
בכתיבה אל המכשיר, הסנסיישן מוציא תוצאות טובות יותר, זה במיוחד מפתיע לאור כרטיס הזיכרון האיטי שמגיע איתו. אני מניח שעם כרטיס מהיר יותר התוצאות אף יהיו הרבה יותר טובות לטובת HTC .
כל מי שזוכר שהגלקסי הראשון תמיד היה חלש ב- I/O, ולא ממש מופתע מהתוצאות גם כאן. בסה"כ התמונה כאן די ברורה: לכל תוכנה גרפית או משחק כבד הגלקסי עדיף משמעותית, להעתקת קבצים וקריאה של הרבה קבצים, ה-HTC עדיף. אחרי כל התוצאות היבשות הכי חשוב זה שבחיים האמיתיים הגלקסי מרגיש הרבה יותר מהיר והרבה יותר רספונסיבי. כך שגם במבחן  הנתונים וגם במבחן השימוש, הוא הטוב ביותר. נעשה עוול לסנסיישן אם לא נגיד שלמרות שהוא פחות מהיר מהגלקסי אס 2 הוא עדיין מטוס על, אף אחד שמשתמש בו לא ירגיש איטיות כלשהי. בדיוק כמו שמרצדס יכולה בדגם מסוים להיות מהירה יותר מ- BMW אבל אף אחד לא יעז לקרוא ל-BMW עגלה.

המצלמה:
שני המכשירים מגיעים עם סנסור של 8 מגה פיקסל ועם צילום וידאו של 1080p. אתם יכולים לראות בסקירות  לשני המכשירים הרבה דוגמאות של סטילס ווידאו. בסה"כ הממשק של הסנסיישן עם הפוקוס במסך עדיף בעיני בהרבה, בטח מבחינת מהירות שימוש. התמונות של הגלקסי יוצאות בעיני טובות יותר גם אם בתמונה כזאת או אחרת תעדיפו אחד מהם יותר, בסה"כ לפחות עד שהדאבלשוט של HTC יגיע לארץ נראה שיש לשני המכשירים האלו יש את המצלמות הכי טובות שיש בסלולר של אנדרואיד כיום. מי שרוצה באמת לצלם באיכות ייקח SLR, ליום יום כל אחד מהמכשירים מביא איתו מצלמה טובה מאד עבור סלולר, ההנאה מובטחת.

קרא עוד:  רשמי: Xiaomi Mi A3 עם מערך צילום משולש ומחיר אטרקטיבי


Sensation                  Galaxy S II

מחשב כף יד

 

גלישה באינטרנט – הגלישה בסנסיישן עדיפה בעיני בהרבה בעיקר בגלל הרזולוציה. אתרים נראים בפרופורציות הנכונות והתמונה לא נחתכת כל הזמן בגלל הרזולוציה הנמוכה. בסה"כ בעיני כאן החוויה העדיפה משמעותית היא עדיין בסנסיישן.

תפקוד באור יום – כבר פירטתי הרבה על זה, הגלקסי בפער ענק.

קריאה – גם כאן הודות לרזולוציה העדיפה וההצגה הטובה יותר של צבע לבן, הרבה יותר קל ונעים לקרוא ספרים או אימיילים בסנסיישן.

אי מייל – הממשק של  Sense UI עדיף בהרבה. גם תוכנת הדואר של הסנסיישן קריאה יותר ועם אופציות עדיפות. גם ללא יתרון הממשק הרזולוציה שוב מנצחת כאן.

משחקים – בגלל היכולות הגרפיות ובגלל הצבעים החיים יותר וכמובן גם בגלל המעבד היותר מהיר הגלקסי אס 2 הוא מכונת משחקים משומנת. מה עוד שהסנסיישן מתחמם המון במאמץ גדול של המעבד הגרפי שלו. ניצחון לגלקסי 2.

אחסון – כמו שכבר ציינתי, הגלקסי אס 2 מגיע עם 16 ג'יגה בעוד שאתה מסתמך על כרטיס זיכרון חיצוני בסנסיישן – ללא ספק יתרון גדול לגלקסי אס 2.

ממשק – ה-TouchWIZ של סמסונג התקדם משמעותית מגרסה 3 ומכיל הרבה תוכנות עזר ושיפור בביצועים. לעומתו, ה-Sense 3.0 של HTC הוא בפער עצום חוויית השימוש הכי טובה שיש בסלולר כיום – ממסכי הבית והנעילה החדשים שאפל העתיקו, ועד תוכנות הדואר והווידג'טים המצוינים שב-HTC כולם ברמה הכי גבוהה. בסמסונג חסרים הרבה ואתה הולך לחפש תחליפים במרקט. האופטימיזציות המעולות מול החומרה והמיעוט הקטן על סף לא קיים של באגים נותנים כאן יתרון בלתי ניתן לערעור של HTC . המכשירים של HTC הם היחידים מכל מכשירי האנדרואיד שבדקתי שלא החלפתי את הלאנצ'ר ומסכי הבית בגלל ששום טוויק לא שווה לאבד את הסנס בעבורו.

שידור וידאו – שני המכשירים לוקים כאן בחסר. שניהם לא מסופקים עם כבל לשידור וידאו ולשניהם אין HDMI mirroring  ושניהם גורמים לי להתגעגע ל-Sony Ericsson Arc ול-Atrix שעשו את זה נכון. שניהם מנגנים את רוב הפורמטים הנחשבים ואתם יכולים לבנות על היכולת שלכם לנגן סרטים.

עברית ויישור לימין – שני המכשירים מגיעים מהמפעל עם פונטים בעברית אבל בלי יישור לימין או ממשק בעברית ושוב גורמים לגעגועים ל-Arc (לא מכשירים מהמפעילה). בעוד שה-Bootloader של הגלקסי פתוח וניתן להחליף לו רום ולתקן את היישור לימין, לסנסיישן אין עדיין Bootloader פתוח למרות שזה בדרך בהחלט. אם אתם לא יכולים לחכות, תרכשו את הגלקסי, אחרת הסנסיישן ישתווה אליו בקרוב.

לסיכום:
כל אחד שיקנה כל אחד מהטלפונים האלו יהנה מאד משניהם, הגלקסי 2 הוא קרוב לוודאי הטלפון הכי מהיר בעולם כרגע, הוא באמת טלפון עם מעט מאד חולשות. סמסונג פתרו את כל הבעיות שהיו בגלקסי הראשון וכל משתמש יעיד שהוא עושה את העבודה בצורה מושלמת.
הסנסיישן פחות מהיר אבל עדיין מאד מאד מהיר. הממשק בסנסיישן עדיף בעיני בהרבה והמכשיר הרבה יותר יציב מהגלקסי 2. אם אתם בעניין של משחקים הגלקסי חזק ומהיר יותר. אם המכשיר הוא לשימוש משרדי ועבודה עם דוא"ל ווידג'טים של דואר ולוח שנה עסקי הסנסיישן פשוט עדיף.

 

נכתב על ידי רן בר-לוי ופורסם במקור באתר “מכור לטכנולוגיה”.

 

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.