ביקורת סלולר | סמסונג גלקסי אס | Samsung Galaxy S i9000

אור אהרון | 26.12.2010

אחד המכשירים הנחשקים שיש למערכת האנדרואיד להציע הוא ה-Galaxy S המראה עד כמה מערכת האנדרואיד בשלה ויכולה לפעול בזריזות. המכשיר מביא את מסך המגע SuperAMOLED האיכותי יחד עם מעבד רב עוצמה ויכולות מולטימדיה גבוהות. יצאנו להתרשם.

עיצוב ובנייה
במבט ראשון על הגלקסי S, במיוחד אם לא התרגלתם לראות סמארטפונים בעלי מסך 4 אינץ', הוא יראה לכם ענק מבחינת גודלו, אך בהשוואה למכשירי אחרים – כגון ה-N97 וה-Milestone, הוא נראה כמו מכשיר בגודל נורמלי. בקדמת המכשיר ניתן למצוא את מסך ה-4 אינץ' מסוג Super AMOLED האיכותי, כאשר מצפה אותו מגן מסך שמגן עליו מפני השריטות, חסרון המסך הוא שכמעט כמו רוב מסכי המגע האחרים, הוא מגנט טביעות אצבע לא קטן. בתחתית המכשיר ניתן למצוא את מקש הבית (מקש פיזי) ומשתי צדדיו את כפתורי החזרה והמגע (כפתורי מגע) ששניהם הגיבו בקלות לכל מגע שלנו, בין אם זה הכי קטן שיש, כאשר סמסונג החליטה להסיר את כפתור החיפוש – החלטה שאנחנו אהבנו. מעל המסך ניתן למצוא את הלוגו של סמסונג, מצלמה קדמית לשיחות וידאו ומשמאל מתחבאים להם בפנים חיישן התאורה וחיישן הקרבה. בצד העליון של המכשיר ניתן למצוא את חריץ ה-microUSB המשמש להטענת המכשיר והעברת נתונים (מהירה מאוד יש לציין), כאשר יש לו תריס מגן שניתן לפתוח ולסגור אותו, כשתפקידו של תריס זה הוא למנוע מאבק להיכנס ובכך הוא מאריך את חיי החיבור. כמו כן ניתן למצוא גם את כניסת ה-3.5 מ"מ לאוזניות ויציאת ה-TV-out.

בצידו הימיני של המכשיר ניתן למצוא את מקש הכיבוי/נעילת מקשים, בעוד כשבצידו השמאלי ניתן למצוא את מקשי השליטה בווליום. בגב המכשיר ניתן למצוא את מצלמת ה-5 מגה פיקסל, רמקול מונופוני ובתחתית המסך שוב את הלוגו של סמסונג. כאשר פותחים את מכסה הסוללה תמצאו את הסוללה בעוצמה של 1500mAh, ומעליו את חריץ ה-microSD (שנשלף החוצה ונכנס פנימה בצורה קלה ופשוטה) ואת חריץ כרטיס ה-SIM הדורש הוצאת הסוללה מהמקום, ובדומה ל-microSD, כרטיס ה-SIM נשלף ונכנס בקלות. כמו כן, בתחתית המכסה ישנה בליטה קטנה שתפקידה לשפר את נוחות האחיזה ביד. קל מאוד להסיר את מכסה הסוללה וגם קל מאוד להכניס אותו בחזרה.

איכות הבנייה של ה-Galaxy S היא מבין הגבוהות שיצא לנו לחוות. בצד הקדמי ניתן לראות את מסגרת הכרום שעוטפת את החלק החיצוני, כאשר מאחורה סמסונג השתמשה בפלסטיק עם ציפוי מיוחד (שגם על הדרך מושך לא מעט טבעיות אצבע) שמרגיש נעים לאחיזה. כמו כן גם ה-Galaxy S קליל במיוחד – 119 גרם בלבד, וגם דקיק מאוד – 9.9 מ"מ בלבד מה שמגביר את תחושת הקלילות שמאוד אהבנו.

מסך וממשק
ל-Galaxy S מסך מגע בגודל 4 אינץ' מסוג Capacitive Super AMOLED ברזולוציית WVGA (או 480X800 פיקסלים, יחס 15:9), כאשר טכנולוגית ה-SuperAMOLED משפרת פלאים את התצוגה. יתרון נוסף ל-Super AMOLED הוא צריכת הסוללה המשופרת: הוא צורך פחות חשמל ממסך ה-AMOLED, מה שמבטיח לנו חיי סוללה ארוכים מהרגיל. מלבד זאת, הוא גם מציג ניגודיות גבוהה מאוד, מה שמתבטא בצבעים שחורים/כהים יותר טובים יותר מכל מסך מגע שקיים היום, והתוצאה הסופית זאת איכות צבעים מדהימה שהופכת את כל חווית השימוש לאחרת.

מבחינת המגע, ה-Galaxy S עמד בכל המבחנים שהעמדנו אותו, ואיכותי לא פחות מה-iPhone 4. כאשר יצאנו החוצה אל אור השמש, היכן שמסכי מגע "מתאדים" להם, כאן ראינו דבר אחר לגמרי: התמונה באור שמש ישיר נשארה כמו שהייתה וראינו בצורה טובה את הפרטים. ללא ספק – שיא הטכנולוגיה המודרנית.

בשימוש ראשוני יוצג לפנינו מסך הנעילה. במסך הנעילה תוכלו להסיר את המכשיר מנעילה ע"י הסטת המסך ימינה/שמאלה, ולאחר מכן יוצג לפניכם מסכי הבית שעליהם נפרט בהמשך. מסך הנעילה מציג לנו את השעה, יום ותאריך שאנחנו נמצאים בהם. הדבר שאהבנו במסך הנעילה הוא שכשאשר יש לנו הודעה/שיחת שלא נענתה, ברגע שנפתח את המסך יהיו לנו 2 חתיכות פאזל שכל אחת מייצגת הודעה/שיחה שלא נענתה. ברגע שנגרור את אחת חתיכת הפאזל אל חתיכת הפאזל ה"חסרה", שנמצאת בצידו הימיני התחתון של המסך, נועבר ישירות אל ההודעה שקיבלנו/יומן השיחות עם הנמען שהתקשר אלינו ולא ענינו לו.

TouchWIZ 3.0
לאחר מסך הנעילה אתם נכנסים לעולם האנדרואיד שמחופש בממשק ה-TouchWiz 3.0 של Samsung. ה-Galaxy S מריץ בתוכו את Android 2.2 Froyo, כאשר לא צפויים להיות מידי בעיות והוא ישודרג לגרסת האנדרואיד האחרונה, v2.3 Gingerbread. בגלל שהוא מכשיר הדגל סמסונג, ה-Galaxy S מצויד במפרט טכני גבוהה עם מעבד בחוזק של 1GHz ביחד עם 512MB RAM, וכיאה למפרט המרשים, כך הוא גם מתנהג, והגלקסי S מגיב במהירות ולא נתקע במהלך השימוש בו.

בפתיחת המכשיר מנעילה, יוצג לפניכם מסך הבית הראשי. ל-Galaxy S חמישה מסכי בית שתוכלו לערוך, לשנות, למחוק ולעשות בכם כרצונכם במספר דרכים, כאשר ניתן להוסיף עוד 2 מסכי בית, 7 בסה"כ.. במקרה שלנו, על גבי מסך הבית הראשי הדבר הראשון שתראו הוא מספר האייקונים הרב שנמצאים במסך המשמשים כקיצורי דרך לאפליקציות שלכם. דרך קיצורי הדרך תוכלו לגשת אל המצלמה, דפדפן, דוא"ל, לכתוב הודעת SMS ולגשת-Android Market. בתחתית המסך ישנם ארבעה אייקונים מרכזיים שדרכים תפעילו את המכשיר: מקש התפריט שמוביל אתכם אל התפריט הראשי, מקש הטלפון שמוביל אתכם אל החייגן, אנשי הקשר ומקש ההודעות, שדרכו תוכלו לכתוב ולקבל הודעות SMS. מעליהם ניתן למצוא את ווידג'ט החיפוש של גוגל ומתחת לזה את מנהל היישומים שסמסונג הוסיפו בממשק ה-TouchWiz 3.0, שדרכו תוכלו לסגור את היישומים הפתוחים (אנדרואיד לא סוגרת יישומים לבד, למרות שדווקא בניגוד למכשירי אנדרואיד אחרים, עושה רושם שסמסונג הוסיפו את האפשרות לסגירת היישום כאשר אתם לוחצים על מקש החזרה, אך זה לא עובד בכל האפליקציות) המעמיסים על הזיכרון, מה שעולה בצריכת סוללה גבוהה וביצועים פחות טובים. במרומי מסך הבית תוכלו למצוא את חלון ההתראות ובה מה המצב הסוללה, שעה, מצב קליטה והאם המכשיר צורך נתונים, כאשר בצד שמאל יופיע לכם התראה מתי שתקבלו מייל חדש והתראות נוספות.

ברגע שתחליקו את האצבע כלפי למטה במסך הבית וכמעט בכל מקום בממשק המכשיר, יפתח לכם חלון ההתראות המלא. במסך הרגיל אנחנו רואים רק את הרשת הסלולרית שאליה אנחנו מחוברים, התראות על שיחות שלא נענו והאם הגיעו אלינו SMSים. בממשק ה-TouchWiz 3.0 סמסונג שיפרו מקצה לקצה את חלון ההתראות וכעת דרכו תוכלו להדליק/לכבות את הבלוטות', את ה-Wi-Fi, להפעיל את ה-GPS, להעביר את הטאבלט למצב שקט, ולבטל את הפעולה של חיישני התנועה.בהמשך חלון ההתראות יופיעו רשימת ההתראות שלכם, וכאשר נגן המוזיקה עובד, תוכלו לעצור ולהעביר קדימה/אחורה שירים באותו אלבום שאתם נמצאים מבלי להיכנס לנגן המוזיקה.

אחד הדברים שאנדרואיד מתהדרת בהם הוא מסכי הבית שלה. ע"י "צביטה" על מסך הבית הראשי יחשפו לנו שאר מסכי הבית, שבלחיצה נוספות על אחד מהם נוכל לעבור אליו ישירות. קיימת אפשרות להוסיף עוד כשתי מסכי בית נוספים (מי צריך כ"כ הרבה?), כאשר תוכלו להסיר מסכי בית כרצונכם ע"י לחיצה ממושכת עליהם ואז גרירתם אל מקש הפח שנמצא בתחתית המסך. מסך הבית הראשי בממשק ה-TouchWiz, בשונה משאר מכשירי האנדרואיד האחרונים, הוא המסך השמאלי ביותר, מסך מספר 1, בעוד כשבשאר מכשירי אנדרואיד מסך הבית הראשי הוא דווקא מסך האמצעי. בכל רגע נתון תוכלו להגיע אל מסך הבית ע"י לחיצה על מקש הבית, מה שמקל על הניווט. כדי להוסיף ווידג'טים או קיצורי דרך במסך הבית שאתם רוצים, תצטרכו ללחוץ לחיצה ארוכה על מקש הבית ואז יפתח לכם התפריט. קיצורי דרך הינם כל יישום/אפליקציה הקיימת במכשיר כך שתוכלו לבחור כל דבר שאתם רוצים גישה מהירה אליו. מבחינת הווידג'טים, בממשק ה-TouchWiz, בשונה ממשק ה-Sense של HTC, אינו מצויד בווידג'טים רבים, כאשר הווידג'ט המשמעותי היחידי שראינו הוא שעון אנלוגי. אפשרויות נוספות שקיימות הם להוסיף תיקיות שבתוכם תוכלו לשים מספר יישומים על מסכי הבית. כמובן שגם את הרקע תוכלו לשנות כאשר תוכלו לבחור רקעים מבין הרקעים המוצעים או תמונה אחרת לבחירתכם.

הכניסה לתפריט הראשי נעשית ע"י לחיצה על כפתור האפליקציות שניתן למצוא בכל מסכי הבית של המכשיר. ברגע שתיכנסו לראשונה, המחשבה הראשונה שתעלה לכם בראש: זה לא התפריט של ה-iOS? ובכן, אתם צודקים, מדובר כאן על אותו עקרון של התפריט שניתן למצוא באייפון/אייפוד/אייפד כאשר האפליקציות/יישומים תופסים חלק קטן בצורת ריבועים על המסך והם מסודרים בצורת רשת, כאשר כל פעם כשעמוד אפליקציות מתמלא, נפתח באופן אוטומטי עמוד נוסף. תוכלו לעבור בין עמוד לעמוד ע"י החלקת אצבע על גבי המסך ימינה או שמאלה, תלוי באיזה עמוד נמצאת האפליקציה שאתם רוצים להגיע. תפריטי האנדרואיד הסטנדרטים, כולל בממשק ה-Sense של HTC, שבהם התפריט הוא בעצם רשימה ארוכה של כל היישומים/אפליקציות שמסתדרות מחדש לפי סדר ה-A-Z והא'-ב', כך שאם תתקינו אפליקציה, האייקונים יסדרו מחדש, כשגם בעיה נוספת שבולטת בתפריט זה הוא הצורך ל"עבור" את כל התפריט רק בשביל להגיע יישום בסיסי (לדוגמה: ההגדרות), מה שיכול להעיק על חווית השימוש. ה-TouchWiz 3.0 שינה את התפריט מהיסוד, וכעת כל האפליקציות ישארו במקומן בעמוד שלהן, לא משנה כמה אפליקציות תתקינו. אפליקציות חדשות שמותקנות על המכשיר יופיעו לכם על גבי מסך הבית האחרון. כמו כן, תוכל לשנות את סדר מסכי הבית ע"פ רצונכם. כדי לעשות תצטרכו "לצבוט" את המסך (בדיוק כמו במסכי הבית) ולאחר מכן ללחוץ לחיצה ארוכה על מסך הבית שאתם רוצים לשנות את מקומו ולאחר להזיזו אל המקום הרצוי ברחבי המסך (תוכלו גם לעבור בין עמודים באופן מהיר יותר). אפשרות הנוספת הקיימת בתפריט כחלק מה-TouchWiz 3.0, היא לחיצה על מקש התפריט שתוביל אתכם לאפשרות של עריכת התפריט, שם תוכלו לשנות את סדר מיקומי האפליקציות על פי רצונכם. כדי לעשות זאת, לחצו לחיצה ארוכה על האפליקציה הרצויה, ולאחר מכן הזיזו אותה ברחבי המסך אל המקום הרצוי. כמו כן גם דרך מצב עריכת התפריט נוכל גם להסיר אפליקציית שהתקנו ע"י לחיצה על מקש ה"-" שמופיע ברגע שאנחנו נכנסים למצב העריכה.

קרא עוד:  ביקונקט תשיק את Jabra Elite 85h - אוזניות אלחוטיות עם סינון רעשים

אחד הדברים החשובים ביותר במכשירי מגע הם המקלדות הווירטואליות שלהם, שדרכם אנחנו מקלידים את מה שאנחנו רוצים להגיד לאחרים. ל-Galaxy S יש 2 מקלדות: הראשונה, שאנחנו רואים במצב אופקי, מראה לנו את כל האותיות הא'-ב' וה-A-Z במצב אופקי במקשים קטנים וצרים, כאשר הפריסה שלהם היא כמו במקלדת הרגילה של המחשב. דווקא בשונה ממקלדות אופקיות אחרות במכשירי סלולר אחרים, וגם בגלל המסך הגדול של ה-Galaxy S, ההקלדה במקלדת האופקית הייתה נוחה להפליא: לא התקשינו להקליד את האותיות למרות שהסיכויים לפספוסים במקלדות כאלה הוא דיי גבוה, אך למרות זאת, אנחנו מעדיפים את המקלדת הרוחבית, שם האותיות (בגלל העובדה שיש יותר מקום במסך) גדולות יותר ורחבות יותר, והפריסה שלהם על גבי המסך נוחה יותר, כמו במקלדת. הבעיה היחידה במקלדת הרוחבית של Samsung הוא דווקא השורה העליונה: בגלל מקש המחיקה השמן יותר מהרגיל, האותיות זזו טיפה שמאלה (בהשוואה למקלדת השולחנית הרגילה), מה שגורם לכך שחלק מהאותיות זזו טיפה שמאלה ממקומם וזה דורש הסתגלות. מלבד זאת, ההקלדה במקלדת הרוחבית הייתה מהנה: האותיות היו גדולות ורחבות מספיק (האמנם לא כמו הגלקסי טאב) ואחרי מעט זמן של הסתגלות הצלחנו להקליד מהר ללא הרבה פספוסים. החלפת השפה במקלדת (גם באופקית וגם ברוחבית) נעשית ע"י החלקת האצבע שמאלה/ימינה על מקש הרווח, כאשר מימין למקש הרווח נראה את מקש הנקודה, מחיקת כל מה שכתבו, ומשמאל נוכל להגיע אל ה"מקלדת המשנית", שם נוכל להקליד את המספרים ושאר התווים (סימן קריאה, סימן שאלה, סמיילים ועוד מספר רחב של אפשרויות) שאנחנו זקוקים להם בעת ההקלדה.

מבחינת הממשק, ניכרת השקעה של סמסונג בתרגומו לעברית ואכן הוא נראה טוב, אך דבר אחד חשוב שלא נעשה הוא היישור לימין, כך שבכל תפריטי ההגדרות, אנשי קשר, הודעות וכמעט כל דבר במכשיר מיושר לשמאל. חבל.

מולטימדיה ואפליקציות

אחד הפיצ'רים המרכזיים ב-Galaxy S הוא ללא ספק תכני המולטימדיה שהוא מציע, ויש כאן המון. נגן מדיה המסוגל לנגן סרטונים באיכות HD וגם נגן מוזיקה מבין היחידים שתומכים בפורמט ה-FLAC המוצלח. אך נתחיל דווקא בקטן: נגן המוזיקה. כמו בשאר הממשק, נגן המוזיקה של ה-Galaxy S הוא כחלק ממשק ה-TouchWiz 3.0. בשורה העליונה של הנגן תוכלו לעבור בין המיונים השונים של השירים, כאשר יש לכם את האפשרות לעבור בין אמנים, אלבומים, ז'אנרים וכו'. ברגע שתבחרו אמן מסוים שיש לו מספר רב של אלבומים, תפתח לכם רשימת השירים המלאה של אותו אמן כאשר ההבדלה בין לאלבום לאלבום נעשית באמצעות שורה עבה שבתוכה תוצג עטיפת האלבום ושמו, ומתחתיו השירים, וכך הלאה. ברגע שבחרתם בשיר מסוים, תועברו ישירות אל האפשרויות שתוכלו לעשות כאשר השיר מושמע. תוכלו לעצור/להעביר שירים מאותו אלבום באמצעות המקשים הייעודים לכך, תוכלו להגביר/להנמיך ווליום תוך כדי שימוש בקו המותאם לכך לאחר לחיצה על כפתור הרמקול בממשק (אפשר גם להשתמש במקשים הפיזיים), לבקש לחזור על השיר כל פעם מחדש ולהגיד לנגן לבחור שיר אקראי לאחר ששיר ספציפי מסתיים. המעבר בין חלקים שונים בשיר המושמע נעשית באופן להגברת/הנמכת ווליום, וגם תוכלו לרשימת השירים של אותו אמן ספציפי ע"י לחיצה על כפתור "רשימה". אופציה נוספת בממשק הוא שתוכלו להפעיל את ה-Dolby Digital Surround 5.1 – מה שיספק צליל היקפי וירטואלי (זה מצוין ברמקולים ניידים ובהאזנת מוזיקה ברכב). לחיצה על מקש התפריט תפתח לכם אפשרויות נוספות כגון אקולייזר, הוספת השיר לרשימת השמעה, ועוד מספר גדול של אפשרויות.

הנגן תומך בכמעט כל פורמט מוזיקה שקיים (MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC) כאשר הפורמט הבולט הוא ללא ספק ה-FLAC הנחשב לקובץ המוזיקה האיכותי ביותר שקיים, שבו לא מאבדים מהאיכות של השיר (מה שמתבטא בנפח גדול יותר), וכאשר האזנו לשירים מקבצי FLAC, האיכות הייתה גבוהה. גם בקבצי ה-MP3 הרגילים, האזנה באוזניות ב-Galaxy S הינה מצוינת ואין לנו תלונות. כשהאזנו למוזיקה דרך הרמקול המונופוני, לא היינו מופתעים מהתוצאות: הרמקול הפיק רעש חלש מאוד ואפילו רעש הסביבה הקטן ביותר גרם לנו לקרב את המכשיר אלינו עוד יותר. למרות הרעש החלש, הצליל המופק מהרמקול הוא איכותי מאוד ולא היו רעשים מצמררים ברקע.

גם נגן הוידאו מצויד בממשק ה-TouchWiz. בתחילה תוכלו לראות את כל הסרטים שהכנסתם/צילמתם וברגע בחירת את הסרט הרצוי, יופיע לכם ממשק הנגן וידאו שזכה לממשק פשוט אך נוח. בצד העליון של הממשק תוכלו לחזור חזרה אל נגן הוידאו, לראות את מצב הסוללה שנותר ולהחליף בין מצבי המסך: רגיל/רחב/מלא. בשורה התחתונה תוכלו לשנות את עוצמת השמע, להפעיל DDS 5.1 ולשלוט בניגון הסרט. לחיצה על מקש התפריט תפתח לכם אפשרויות נוספות כגון הוספת סימניות, שיתוף הסרט והגדרות, ששם תוכלו לשנות את בהירות המסך ועוד.

כעת נעבור לעיקר בנגן הוידאו: ניגון סרטים. ה-Galaxy S תומך בקבצי DivX/XviD, משמע קבצי .avi שהם הקבצים הפופולריים בשימוש, וגם תמיכה בהרצת סרטי HD עד לרזולוציה של 1280X720, עם תמיכה בפורמט הנפוץ של קבצי ה-HD, ה-MKV. בפועל, ה-Galaxy S הריץ כל מה שניגנו עליו, כולל סרטים ב-HD רגיל באורך מלא ופרקים ב-HD של סדרות (הדגמה בוידאו). תוסיפו את העובדה שיש לנו את מסך ה-Super AMOLED וחווית הצפייה היא פשוט מצוינת. בנוגע לתמיכה בכתוביות, לצערנו – אין תמיכה בכתוביות בגרסה הנוכחית של המפעילות, כאשר לאחרונה, סמסונג שחררה עדכון לגרסה 2.2.1 – המוסיף תמיכה בכתוביות, אבל רק בשפות לטיניות.

גלריית התמונות של ה-Galaxy S היא היחידה שלא מצוידת בממשק ה-TouchWiz 3.0 של סמסונג והיא בדיוק כמו הגלריה שניתן למצוא ב-Nexus One. ה-Galaxy S מחלק את התמונות לפי תיקיות (מצלמה וכו'), והמעבר ביניהם יעשה ע"י החלקת האצבע כלפי ימינה/שמאלה. ברגע שנכנסתם לתמונה יופיע לכם הממשק הריק של גלריית התמונות, וברגע שתלחצו לחיצה קטנה על התמונה יופיע לכם תפריט האפשרויות: שיתוף התמונה בדרכים שונות, מחיקת התמונה, עריכת התמונה (חיתוך, סיבוב, הדפסה). כמובן שאם תרצו לעשות זום תוכלו להשתמש ב-Multi Touch שעובד כאן מצוין. הבעיה היחידה בממשק התמונות הזה הוא שמקטין את התמונות המקוריות בכ-50%, מה שאומר שלא ניתן לעשות זום מלא אלא עד גבול מסוים, כך שאם נראה לעשות זום של פיקסל לפיקסל, נצטרך לראות את התמונה במחשב. בסה"כ ממשק התמונות עושה את עבודתו בצורה מעולה תוך כדי שמירה על ממשק יפה ואפשרויות מצומצמות.

אחד הדברים שהכי חסרים באנדרואיד (ובכלל, גם בשאר מערכות ההפעלה האחרות כיום) הוא ללא ספק מנהל הקבצים, שכרגע רק סימביאן מצטיידת בו באופן קבוע בכל מכשיר שלה. לשמחתנו, סמסונג הוסיפה את מנהל הקבצים הראשון למערכת ההפעלה אנדרואיד. באמצעות מנהל הקבצים נוכל להעביר קבצים בתוך ה-Galaxy S, גם בין הזיכרון הפנימי וגם בין כרטיס ה-microSD. כאשר אנחנו נכנסים למנהל הקבצים, יופיעו לנו התיקיות הקיימות בזכרון המכשיר, כאשר בתחילה אנחנו נכנסים לזיכרון הפנימי, וכדי לעבור לקבצים על גבי ה-microSD, נלחץ על External SD. העברת העברת הקבצים בין התיקיות פשוטה ביותר ונוחה לשימוש.

כמובן שאפליקציות ויישומים נוספים תוכלו להוריד מה-Andorid Market, או בשמו המקוצר, מארקט, שכבר עברה את ה-100 אלף אפליקציות. כמו כן ישנם יישומים נוספים שאותם תוכלו למצוא ב-Samsung Apps, חנות אפליקציות של סמסונג, כגון ווידג'טים של סמסונג ומשחקים נוספים ל-Galaxy S שלא ניתן למצוא במארקט. האמנם כרגע המרקט לא מגיעה לרמת הגיוון שיש ב-App Store, אך עושה רושם שלאט לאט גוגל נכנסת לאט לאט לשוק המשחקים וגם משפרת את אפשרות פיתוח האפליקציות לאפקלציות מתקדמות יותר, מה שראינו אותה עושה ב-Gingerbread. הבעיה היחידה ברמת המשחקים של אנדרואיד הוא שהם מוגבלים ל-50MB בלבד (בעדכון ממשק ה-Market האחרון, גוגל העלתה את גודל הקובץ המקסימלי) כאשר ב-App Store אנחנו רואים אפליקציות ומשחקים שעוברות את ה-300MB, מה שנותן למפתחים אפשרות פיתוח רחבות יותר ומתקדמות יותר, מבלי לחשוש לעשות אפליקציות בנפח גדול.

מצלמה
ה-Galaxy S מצויד במצלמת פוקוס אוטומטי של 5 מגה פיקסל, ללא כל פלאש LED, הממוקמת בצידו האחורי של המכשיר. עדשת המצלמה היא דיי בולטת (באותו קו של מכסה הסוללה) ולכן נראה כי היא יכולה להישרט בקלות. חבל שסמסונג לא השקיעו קצת יותר מחשבה בהגנה על עדשת המצלמה. כמו כן, היה גם חסר לנו כפתור צילום מובנה (כי זה יותר נוח).

ממשק המצלמה של ה-Galaxy S גם כן עבר את מתיחת הפנים של ה-TouchWiz 3.0. בשורה הימנית של הממשק תוכלו למצוא את מקש החלפת המצבים שבאמצעותו תוכלו לעבור למצב וידאו ולהפך. מתחת נמצא כפתור הצילום, ובסוף השורה ישנו קישור מהיר לגלריית התמונות שתציג לכם את התמונות שצילמתם עם המכשיר. בצידו השמאלי אנחנו כבר נכנסים עמוק אל ההגדרות: האייקון העליון ביותר בשורה מעביר אתכם לצילום עצמי באמצעות המצלמה הקדמית, כאשר מתחתיו נמצא כפתור "מצב הצילום" שבאמצעותו תוכלו לבחור את מצב הצילום הרצוי (פנים, צילום חיוך וכו'). כמו כן באותה שורה ישנם כפתורים שמאפשרים לשנות את מצב הסצנה (דיוקן, לילה, ספורט וכו') ואת מצב החשיפה. הכפתור האחרון הוא כפתור ההגדרות המלא שבו כבר תוכלו לשנות את רזולוציית הצילום, איזון הלובן, הוספת אפקטים ועוד, ממש כמו מצלמה מקצועית.

מלבד מקש הצילום, ישנה דרך נוספת לצלם תמונות סטילס. הדרך הנוספת היא Touch Focus, שהעיקרון בה הוא שאתם בוחרים על איזה פריט המצלמה תתמקד באמצעות לחיצה קצרה על הפריט הרצוי, ולאחר שהמצלמה התמקדה על התמונה, צריך ללחוץ על כפתור הצילום בכדי לצלם. בדרך זו גם עושים צילומי מאקרו.

בצד איכות התמונות של מצלמת הסטילס, ה-Galaxy S לא מצליח להיכנס לליגה של מצלמת ה-5MP הכי טובות. רמת הפרטים בתמונות הם דיי ממוצעות, וכאשר מגדילים את התמונות לגודל מלא אי אפשר להתעלם מהנקודות המטושטשות, או במילים אחרות – רעש דיגיטלי. בסיכום הכללי, המצלמה של הגלקסי S לא מצטיינת יתר על המידה ואף מעט מאכזבת. למרות שמצלמת הסטילס היא לא הפיצ'ר המרכזי ב-Galaxy S ובמכשיר כזה ניתן להגדיר אותה כתוספת נחמדה, לא היה מזיק לסמסונג להשקיע בחיישן המצלמה עוד קצת, ואנחנו יודעים שהם יודעים לעשות את זה מצוין (Omnia HD  לדוגמה). להלן דגימות תמונה ממצלמת הסטילס:

ובמעבר חד לצילום הוידאו של ה-Galaxy S. ובכן, מדובר בצילום וידאו שאנחנו מאוד אוהבים: HD 720p (רזולוציה של 1280X720) ב-30 פריימים לשניה, והחל מעדכון ה-Froyo הם נשמרים בפורמט MP4 ולא ב-3GP, כמו שהיה ב-2.1. ממשק מצלמת הוידאו לא שונה הרבה ממשק מצלמת הסטילס: בצד ימין ניתן להחליף מצב צילום, להתחיל לצלם את הסרטון, ולעבור לגלריית התמונות. בצד שמאל נוכל לעבור למצב וידאו במצלמה הקדמית, לשנות את ערך החשיפה, לבחור רזולוציית צילום (HD, D1, VGA, QVGA) ובהגדרות נוכל לשנות את איזון הלובן, איכות הוידאו וכו'.

מבחינת האיכות, ניתן להגדיר את ה-Samsung Galaxy S בטופ 5 של מצלמות ה-HD. רמת הפרטים בוידאו היא גבוהה, הרעש הדיגיטלי נמוך מאוד והאיכות היא פשוט חוויה, כך שאפשר להגדיר זאת שה-Galaxy S מסוגל להחליף כמה מצלמות קומפקטיות, אך לא מעבר לכך. דגימת וידאו לדוגמה.

חוויות הגלישה
גם בגלל שהוא מצויד במסך 4 אינץ', שהוא גדול יחסית למכשירי הסלולר, וגם בגלל שהוא מבוסס על מערכת האנדרואיד, ה-Galaxy S נחשב לאחד שאמור להציע חווית גלישה מהנה, ואכן כך הדברים.

נתחיל מה-Wi-Fi. ה-Galaxy S מצויד ב-Wi-Fi המתקדם התומך בתקן ה-N. גם כאשר הקליטה מה-Wi-Fi הייתה חלשה ה-Galaxy S הצליח לקלוט את האות ולא חווינו ניתוקים והעבודה הייתה זריזה ומהירה. בזכות אנדרואיד 2.2, אנחנו גם זוכים לקבל כאן תמיכה מלאה ב-Abode Flash 10.1 מה שיבטיח לנו שהאתרים יוצגו כמו שצריך וגם תכני הפלאש יעבדו היטב. כשנכנסנו ל-YouTube וניסינו להריץ סרטי HD 720p, לא ממש צלחנו במשימה ("This video isn't optimized for mobile"), אך איכות 480p גם עבד לנו מצוין. שיחקנו גם במספר משחקי פלאש קטנים שגם כן עבדו כראוי. סה"כ התמיכה בפלאש המלא היא לא באמת מה שאפשר להשיג במחשב, אך זה גם מספק במידה מסוימת, כי בכל זאת צריך לזכור שמדובר במכשיר סלולרי ולא במחשב שולחני או לפטופ.

מבחינת ממשק הדפדפן לא זכינו כאן ליותר מידי שינויים מגרסאות קודמות של האנדרואיד. בר הכתובת כרגיל, נמצא למעלה, ובאמצעותו תוכלו להיכנס לאתרים שלכם. ישנו גם השלמה אוטומטית בזמן החיפוש, כך לדוגמה התחלתם לכתוב "you", הדפדפן יניח כי התכוונתם ל-YouTube ויאפשר לכם לחסוך בהקלדה. דבר קטן אך שימושי. לחיצה על מקש התפריט תפתח בפניכם את ההגדרות של הדפדפן, שם תוכלו לפתוח חלון חדש, לרענן את הדף, לשנות את הגדרות הבהירות ולהיכנס להגדרות המלאות – שם תוכלו לנהל את הסימניות וה-RSS, לחפש ברחבי הדף טקסט מסוים, ובסופו של דבר תוכלו גם להכנס להגדרות הדפדפן המלאות שנמצאות כבר בממשק ההגדרות המלא של האנדרואיד.

בסה"כ, מדובר פה בדפדפן האנדרואידי המצוין שהציג לנו את כל האתרים כמו שצריך והודות לתמיכה ב-Multi Touch הזום שרצינו לעשות נעשה בקלות ע"י שימוש באצבעות בצביטה החוצה/פנימה. הדבר היחיד שהפריע לנו הוא שברגע שאנחנו זזים בתוך הדף אינטרנט עצמו, הגלישה היא לא חלקה והיא דיי "נתקעת". לא, זה לא יפריע לכם להגיע לאן שאתם רוצים להגיע בדף, אך כשמסתכלים על ה-Safari של Apple ב-iPhone, ששם המעבר בדף נעשה בצורה חלקה, אי אפשר שלא לשים לב לזה. מדובר בדבר קטן אך משמעותי שגוגל יצטרכו לעבוד עליו – אבל זה לא מה שמוריד מהערך של הדפדפן המצוין הזה.

חייגן ואיכות השיחה
את איכות השיחה ב-Galaxy S ניתן לחלק ל-2 חלקים שונים לגמרי: איכות הקול הטובה והספיקר המאכזב. נתחיל מהצד הטוב: הרמקול להאזנה לשיחה מפיק צליל חזק וברור ולא נתקלנו בבעיות הבנה בעת ביצוע שיחה סלולרית רגילה. הספיקר של ה-Galaxy S הוא בדיוק ההפך: הספיקר מפיק צליל חלש שאפילו הרעש הקטן ביותר (שלא לדבר על רעש יותר רציני) כבר גרם לנו להחזיק את המכשיר קרוב יותר לאוזן. מאכזב מאוד, אך לפחות ניתן לומר שהצליל המופק דווקא היה איכותי ובשיחות הרעש היה חלק ונקי מכל מיני רעשים שמעוותים את הקול מהצד השני של השיחה.

אחד הדברים שאהבנו הוא ממשק אנשי הקשר של ה-Galaxy S. אנשי הקשר מסודרים לפי סדר ה-ABC והאלף בית, כאשר גם תוכלו להוסיף לאנשי הקשר שלכם גם החברים מהפייסבוק (באמצעות סנכרון) ואת אנשי הקשר מהאימייל שלכם. הוספת איש קשר ועריכה של איש קשר מסוים היא ממש לא קשה ועשינו את זה באופו פשוט וקל. בשביל להוסיף לממשק יותר "צבע", תוכלו גם להוסיף תמונה לאיש הקשר מסוים והיא תוצג לכם בכל סיטואציה אפשרית שבו האיש קשר מופיע. הדבר שהכי אהבנו בממשק הזה הוא שע"י החלקת האצבע שמאלה/ימינה על השורה של איש קשר מסוים, נוכל להתקשר אליו ישירות או לשלוח לו הודעת SMS מבלי לעשות את כל הסיבוך הרגיל שנדרש כדי לבצע שיחה/לשלוח SMS.

גם ממשק ההודעות זכה לליטוש מיוחד של סמסונג, כאשר הממשק הוא פשוט למידי ויש לכם אפשרות ליצור הודעה, והודעות ה-SMS שתקבלו מאנשים יוצגו לכם כסוג של צ'אט. לחיצה ארוכה על הודעה ספציפית שאתם רוצים תוביל אתכם אל האפשרות של למחוק אותה, להעתיק אותה ולבצע בה אפשרויות נוספות.

סוללה
ה-Galaxy S מצויד בסוללה גדולה יחסית בחוזק של 1500mAh, שע"פ נתוני היצרן אמורה לספק לנו עד 6 וחצי שעות של זמן שיחה רצוף ו-576 שעות של המתנה רצופה. בפועל, ה-Galaxy S הצליח לשרוד יומיים של שימוש מאסיבי, שכולל גלישה ב-Wi-Fi, סרט של שעתיים וחצי ב-HD, קצת אנגרי בירדס, והרבה האזנה למוזיקה. בשימוש רגיל הכולל מספר שיחות ועוד כמה גיחות לפייסבוק ב-WiFi, המכשיר הצליח לשרוד 3 ימים. סה"כ, מדובר בנתוני סוללה מצוינים והכל הודות למסך ה-Super AMOLED. חשוב לציין דבר אחד: לסוללה של ה-Galaxy S (לפחות ב-ROM של אורנג') יש נטייה להתבזבז מהר מאוד כששיחקנו ב-Angry Birds, וכשחרשנו על המשחק כמה שעות טובות, הסוללה נגמרה תוך 6-7 שעות (יום שימוש מלא).

סקירת וידאו

מחיר
לאחר תקופה ארוכה שחיכינו לו, ה-Galaxy S סוף כל סוף נמכר במפעילות, והוא משווק כעת בסלקום באורנג', כאשר גם פלאפון הודיעה שהיא תשיק אותו בקרוב. באורנג' ה-Galaxy S עולה 118 ₪ לחודש למשך 36 חודשים (בסה"כ: 4,248 ₪ כולל מע"מ), כאשר למדברים מעל 248 ₪ מקבלים זיכוי מלא על המכשיר, ואתם גם מתחייבים לחבילת גלישה בנפח של 1GB במחיר של 40 ₪ לחודש. בסלקום, ה-Galaxy S הושק במחיר מבצע (גם דרך הסניפים וגם דרך האתר) והוא עולה 69 ₪ לחודש למשך 36 חודשים (סה"כ 2484 ₪), כאשר המדברים מעל 149 ₪ לחודש מקבלים זיכוי מלא על המכשיר. באתר של סלקום, הגלקסי S והוא עולה 62 שקל לחודש למשך 36 חודשים (סה"כ: 2232 ₪). ב-2 המקרים בסלקום אתם מתחייבים לחבילת גלישה בנפח של 500MB במחיר של 60 ₪ לחודש. בחנויות הפרטיות המכשיר נמכר בין 3,440 ל-2,962 ₪.

אהבנו

– מערכת הפעלה אנדרואיד 2.2 עם שדרוג עתידי
– מהירות פעולה ותפקוד מצוינת
– מסך בגודל 4 אינץ' מסוג Super AMOLED המצוין
– מסך מגע מצוין – באותה רמה של ה-iPhone 4
– קל מאוד ודקיק מאוד בעיצובו
– ממשק ה-TouchWiz של Samsung
– נגן וידאו שמציג תמיכה בכמעט כל פורמט אפשרי
– דפדפן האנדרואיד עם תמיכה ב-Abode Flash 10.1
– צילום הוידאו ב-HD האיכותי מאוד
– חיי סוללה טובים

לא אהבנו

– מצלמת סטילס מאכזבת
– אין עדשת מגן למצלמה
– אין מקש צילום מובנה
– אין פלאש למצלמה
– רמקול מונופוני חלש מאוד

לסיכום…
ה-Samsung Galaxy S ביחד עם ה-HTC Desire HD הם האלטרנטיבה היחידה כיום ל-iPhone 4, לא משנה איך תהפכו את זה. בין אם זה במפרט שלהם, במהירות התגובה שלהם, בממשקים שהם מציעים, וכל ההשוואות האין סופיות שניתן למצוא ביוטיוב בין כל השלושה. ה-Galaxy S דווקא בא להציג את הצד של המולטימדיה (נגן וידאו שתומך בכל פורמט אפשרי, נגן מוזיקה מצוין ומצלמת HD טובה מאוד) לצד האפליקציות שניתן למצוא ב-App Store, כאשר כל התכנים בהם תלויים ב-Google ובמפתחים עצמם, וככל שהם ישתפרו – ככה גם ה-Galaxy S ישתפר. אם אתם מחפשים מכשיר אנדרואיד עם מולטימדיה מצוינת, ה-Galaxy S הוא בשבילכם, ולא סתם הוא מוגדר כהצלחה המסחררת של Samsung – הוא שווה את זה, לא משנה על איזה צד תסתכלו (מפרט, סוג מסך, מערכת הפעלה, ממשק וכו'). לטעמינו? מדובר במכשיר מצוין, כי האמנם אפליקציות זה חלק נכבד מעולם הסלולר כיום – אך אסור גם לשכוח את המולטימדיה.

מה בקופסה?:
– Samsung Galaxy S
– כבל USB
– מטען
– אוזניות סטראופוניות

מפרט:
מעבד: Qu•1GHz Cortex A8 Hummingbird
זכרון: 16/8GB זכרון פנימי, 512MB RAM, 2GB ROM
מסך: 4.0 אינץ' מסוג Super AMOLED ברזולוציה של 480X800 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 5MP, רזולוציה 2560X1920
קישוריות: Bluetooth 3.0, A-GPS, Wi-Fi b/g/n ,3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
מערכת הפעלה: Android OS v2.2 Froyo (תשודרג בעתיד)
סוללה: 1500 mAh
מידות: 122.4X64.2X9.9
משקל: 119 גרם

מה בקופסה?:
– Samsung Galaxy S
– כבל USB
– מטען
– אוזניות סטראופוניות

מפרט:
מעבד: Qu•1GHz Cortex A8 Hummingbird
זכרון: 16/8GB זכרון פנימי, 512MB RAM, 2GB ROM
מסך: 4.0 אינץ' מסוג Super AMOLED ברזולוציה של 480X800 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 5MP, רזולוציה 2560X1920
קישוריות: Bluetooth 3.0, A-GPS, Wi-Fi b/g/n ,3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
מערכת הפעלה: Android OS v2.2 Froyo (תשודרג בעתיד)
סוללה: 1500 mAh
מידות: 122.4X64.2X9.9
משקל: 119 גרם

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.