גודל זה עניין יחסי. עד לא מזמן התרגשנו לראות מסך מגע 3.5 אינצ’ בסמארטפון ממוצע אבל היום זה כבר נחשב לקטן. כמה קטן? עד כדי ש-4.3 אינצ’ הוא הסטנדרט החדש, וה-3.5 אינצ’ של האייפון נראה פצפון לידיו. כל כך קטן, שתתנו לבעלי מכשיר 4.3 אינצ’ (גלקסי אס 2, HTC Sensation) מכשיר בעל מסך 3.7 אינצ’ – הוא ייראה להם קטן. המסכים של היום הולכים וגדלים ונדמה כי ההבדל בין מחשב טאבלט לסמארטפון מצטמצם עד מאוד, אם הם לא כבר נחצו. כך ראינו עוד לפני כשנתיים את ה-Dell Streak בעל מסך 5 אינצ’, את מכשיר ה-Sensation XL העצום עם מסך 4.7 אינצ' (שגם סקרנו) וכעת סמסונג עושה את החיבור הבלתי נמנע ומשיקה את ה-Galaxy Note בגודל 5.3 אינצ'. טאבלט או סמארטפון?

המסך הגדול
אבל מסך גדול לא יכול להתקיים לבדו ללא רזולוציה נאותה שתוכל לנצל אותו, כך רזולוציית ה-WVGA (או 800×480) היא המינימום למסכי ה-4~4.3 אינצ’, ומשם אנו צומחים ל-qHD (או 540×960) וכבר הגענו לו רזולוציית HD (או 720×1280) על גבי מסך 4.65 אינצ’ במכשיר ה-Galaxy Nexus. ומה קורה אצל הטאבלטפון של סמסונג? רזולוציה של 800×1280, מספר שיא כמעט בכל הקשור כיום לגודל של מסך שכזה. יש לנו יותר מקום לאייקונים, יותר שטח לכתוב ולקליד ובמקרה של הנוט גם לשרטט, גלישה באתרים ללא צורך להגדיל ולהקטין את הדף ופשוט נוח יותר לעבודה ויחד עם זאת גם מקבלים איכות טובה. מדובר במסך מסוג SuperAMOLED המציג צבעים מצוינים וחדות גבוהה של 285ppi (צפיפות).

גדול מידי?
למסך גדול מתלווה גם גודל פיזי גדול ואכן הגלקסי נוט הוא אחד המכשירים הסלולריים הגדולים ביותר שהחזקנו ביד. הוא מאוד מזכיר את מכשיר הגלקסי אס 2, רק ארוך ורחב יותר. הוא גם כמובן עבה יותר, אבל לא יותר מידי – 9.7 מ”מ לעומת 8.5 מ”מ ומשקלו 178 גרם, לא הרבה בהתחשב שהאייפון 4S שוקל 140 גרם. השאלה החשובה מכל זה, איך הוא מרגיש ביד. אז הגודל אמנם משמעותית גדול מאוד ודורש עבודה בשתי ידיים, כך שזוהי צורת השימוש לא הנוחה ביותר אך החווית שימוש שהוא מספק ומההתנסות הקצרה שלנו יכלנו להתרגל אליו מאוד מהר. לא, הוא לא נכנס לנו לכיס, ולא ממש אפשר לשים אותו על החגורה בנרתיק וגם לא היינו ממליצים עליו לבעלי אצבעות קטנות, ואלו מגרעות שצריך לקחת בחשבון.

קרא עוד:  מיקרוסופט תאפשר לענות ולהוציא שיחות בטלפונים ממחשבי Windows 10

טאבלט או סמארטפון?
האם זה סמארטפון ענק או טאבלט מתקדם? תלוי איך מתחייסים אליו. אפשר להודות כי בתור סמארטפון בלבד הוא לא עושה לנו את זה. לא נוח להשתמש בו כי המשקל מורגש בו היטב, הוא גדול ממדים ולא היינו רוצים לעבוד עם שתי ידיים רק כדי לעבור בין מסכי הבית או כדי להתקשר למישהו ובוודאי שלא לתפור לו כיס גדול במכנס במיוחד בשבילו ולכן גודל של 4.3 אינצ' עד 4.6 אינצ' לסמארטפון הוא הגודל האופטימלי מבחינתנו.

ומה לגבי טאבלט? גם כאן אלמנט הגודל משפיע לכאן ולכאן. גודל שכזה נוח למדי להסתובב איתו בכל מקום, וודאי כאשר הוא מספק את אותה הרזולוציה של מסכי ה-7 אינצ'. לקרוא בו טקסט זה ממש חוויה לעיניים וגם השימוש בו אינטואיטיבי וקליל מאוד אבל דעתנו שגודל של 8 אינצ' יותר מתאים לטאבלט כטאבלט.

אז נשאלת השאלה, למי הוא מיועד? איך שאנחנו רואים זאת, הוא מתאים למי שרוצה גם וגם. גם טאבלט וגם סמארטפון. גם היכולת לשוחח וגם היכולת לגלוש ולעבוד על מחשב מבלי להסתבך עם מסך קטן. אולי ככלי עבודה שכזה, כפי שסמסונג מקדמת בפרסומות על הנוט. עם עט הסטילוס המצורפת נוכל לשרבט לעצמנו סרטוט או לכתוב הערות בזמן ישיבה, להקליט את הפגישה ולהשתמש בפנקס הוירטואלי, לנהל את הלו”ז הצפוף שלנו במשימות, להשיב למיילים ולצייר שפם על התמונה של החבר שהרגע צילמנו. כן, גם משחקים ומולטימדיה של במכשיר של הגלקסי ומי שמחפש לראות סרטונים בענק ולשחק משחקים בגדול יותר במקום על הסמארטפון ה”זעיר”, זהו גם פתרון מצוין.

קרא עוד:  לא יגיע בזמן: העדכון הבא של Windows 10 ייקרא "עדכון נובמבר" ויושק בחודש הבא

סקירת וידאו

חזק בביצועים
אמרנו גלקסי אס מוגדל? זה נכון גם לחומרה והתוכנה של המכשיר. הוא מגיע עם מערכת האנדרואיד בגרסת Gingerbread וממשק ה-TouchWIZ 4.0. אותו הממשק שקיים בגלקסי ואין כל שוני בניהם, כמעט. ישנם מספר תוספות המנצלות את עט הסטילוס המצורפת למכשיר שלה סמסונג קוראת S Pen, כך נמצא את אפליקציית ה-S Memo שנוספה למרכז הלאנצ'ר (שורת האייקונים הקבועה בתחתית המסך) וממנה נוכל ליצור פתקים ווירטואליים, לשרטט ולכתוב באופן חופשי, ה-S Planner שדרגו נקבע פגישות בלו”ז, ועוד מספר אינטגרציות המאפשרות לצייר על תמונות שלכדנו בין אם דרך המצלמה או דרך אפשרות הצילום מסך.

בצד החומרה נמצא את מעבד כפול הליבה Cortex-A9 בתדר 1.4GHz, אותו אחד שנושם בגלקסי אס רק מעט יותר מהיר, זאת יחד עם מעבד גרפי Mali-400MP, זיכרון 1GB RAM, זוג מצלמות – אחורית 8 מגה פיקסל עם צילום וידאו fHD (דגימת וידאו כאן), וקדמית 2 מגה פיקסל. הוא מגיע עם יכולות מדיה מלאות כמו ניגון וידאו בקבצי DivX/XviD, מקלט רדיו FM, יציאת וידאו (עם כבל חיצוני), GPS, אחסון פנימי 16GB או 32GB, וידאו בסטרימינג DLNA, קישוריו WiFi ואין לשכוח גם את הסוללה האימתנית בנפח של 2500mAh שאמורה לספק עד 13.5 שעות דיבור לפי הצהרת היצרן, פי שתיים יותר מכל סמארטפון ממוצע.

לסיכום, סמסונג עשו כאן עבודה טובה, והצליחו לשלב את שני העולמות וממתגת את הנוט ככלי עבודה, מחשב לכל דבר. אם עדיין לא החלטתם איפה למקם את עצמכם על הסקאלה של טאבלט או סמארטפון, כנראה שזה עוד מוקדם בשבילכם לאמץ מכשיר המשלב את שניהם, ולכן לא לכל אחד הוא יתאים. מי שכן, יוכל ליהנות ולהפיק את התועלת ולחסוך לעצמו על הדרך מכשיר נוסף בתיק.

המחיר: 2,930 שקלים ברשת Vmobile.

*זוהי סקירת שטח ובשל הזמן הקצר שהיה ברשותנו עם המכשיר לא היה ברשותנו לסקר את כל אפשרויות המכשיר.