מתלבטים בין סמארטפון לטאבלט? בדיוק בשביל זה סמסונג השיקה את ה-Samaung Galaxy Note, הטאבלטפון הכי רותח בשוק, שהגיע אלינו לסקירה לכבוד השקתו הישראלית. ה-Galaxy Note הוא לא הטאבלטפון הראשון בשוק שכן לפניו בא ה-Dell Streak שהכיל מסך TFT בגודל 5 אינצ, והיווה כ"מתחיל הדרך", המכשיר מבית דל לא נחל הצלחה רבה ונעלם מהשוק. סמסונג לקחו סיכון גדול כשהשיקו את המכשיר, המכשיר שהשיקו גדול יותר וחזק יותר מהמכשיר של DELL  ובאופן מעניין המכשיר זכה לביקוש גדול יחסית, וגרם ליצרניות אחרות כגון LG ללטוש עיניים. אחרי סקירת השטח, בדקנו את המכשיר לעומק והתחבטנו בשאלה, זה טאבלט?

זה טאבלט?
המחשבה  הראשונה  שעוברת בראש כשרואים את המכשיר לראשונה מתחלקת לשני סוגי אנשים, רוב האנשים שבאים מהאייפון לא יבינו איך מחזיקים דבר כזה ואיך מתחילים בכלל להשתמש בו. והסוג השני הוא הסוג שבא לרוב ממכשירים כמו ה-Galaxy S2 ומכשירים גדולים אחרים שצמאים למכשירים גדולים יותר בגבול מסויים כמובן. למסך גדול מתלווה גם גודל פיזי גדול ואכן הגלקסי נוט הוא אחד המכשירים הסלולריים הגדולים ביותר שהחזקנו ביד. הוא מאוד מזכיר את מכשיר הגלקסי אס 2, רק ארוך ורחב יותר. הוא גם כמובן עבה יותר, אבל לא יותר מידי – 9.7 מ”מ לעומת 8.5 מ”מ ומשקלו 178 גרם, – כבד ביחס לסמארטפונים אבל קל ביחס לטאבלטים. לשם השוואה, ה-iPhone 4S שוקל 140 גרמים, ומשקל ה-iPad 2 הוא 601 גרמים. משקל ה-Galaxy S2 הוא 116, ומשקל ה-Galaxy Tab 10.1 הוא 565 גרמים. כך שה-Note נמצא במקום טוב באמצע, ולא מרגיש כבד או מגושם מדי ביד, דבר מרשים במיוחד ביחס לגודלו, והצלחנו להתרגל אליו מהר מאוד.

הגלקסי אס 2 נראה זעיר לידו

כאמור, עיצוב המכשיר לא מביא בשורה מיוחדת וממשיך בקו העיצובי של סמסונג בדומה למכשירים קודמים מבית החברה, בניהם ה-Galaxy S2 וה-Galaxy Tab 10.1. בקדמת המכשיר בחלקו העליון מתחת למסך נוכל למצוא מצלמת 2 מגה-פיקסל לצילומי סטילס ושיחות וידאו, פומית לשיחות, חיישנים וכן לוגו סמסונג. מתחת למסך בדומה למספר מכשירים מבית סמסונג נוכל למצוא כפתור בית וכן כפתורי מגע לחזרה ולתפריט. בניגוד לחברות אחרות לשמחתנו, סמסונג מאפשרת גישה לסוללה ע"י מכסה סוללה העשוי פלסטיק דקיק אך איכותי בדומה ל-Galaxy S 2, שמתחתיו נמצאים הסוללה וכן כניסות כרטיס הSIM וכרטיס ה-Micro SD להרחבת האחסון ב-32GB נוספים. מדובר בסוללה דיי גדולה בנפח 2,500mAh שבהחלט מוסיפה משקל למכשיר.

בחלקו העליון של גב המכשיר נוכל למצוא מצלמת 8 מגה-פיקסל ופלאש LED עוצמתי. בחלקו התחתון של גב המכשיר נמצא רמקול וכן את לוגו סמסונג. בצידו הימני כפתור ההדלקה/כיבוי ובצידו העליון נמצא את כניסת ה-3.5 מ"מ לאוזניות וכן מיקרופון לביטול רעשים בזמן שיחה. בצידו השמאלי נמצא כפתור להגברת והנמכת עוצמת הוולים, ובצידו התחתון של המכשיר נוכל למצוא את כניסת ה-MicroUSB להטענה וסנכרון וכן את ה-S-Pen עט הסטיילוס החכם שמגיע עם ה-Note.

מסך ענק
התכונה המרכזית ב-Note היא ללא ספק התצוגה של המכשיר והמסך הוא ללא ספק אחד המרשימים שנתקלנו בהם. המסך מסוג HD Super AMOLED בגודל 5.3 אינצ' שמביא צבעים מדוייקים יותר וכמובן חווית שימוש גבוהה יותר.

המסך הוא אחד היפים שפגשנו וכאן סמסונג השכילו לכלול רזולוציה גבוהה בניגוד לרזולוציה נמוכה יחסית במכשירים אחרים של החברה, והוא מגיע ברזולוציה גבוהה ומרשימה של 800×1,280 (או WXGA בשפה המקצועית), מהווה תענוג למשתמש כאשר הוא מציג צבעים חדים ואמיתיים שמשפיעים לטובה על כל שימוש במכשיר, החל מגלישה ועד כמובן צפייה בסרטים, במיוחד כשמדובר בתוכן HD. כיף לצפות במכשיר בכל סוג של תוכן, ודבר שיגרום לכם לא לרצות להוריד אותו מהידיים. איכות המגע במכשיר היא מהטובים שראינו ובסך הכול לא נצפו לנו במהלך שימוש תקלות או תקיעות מיוחדות הקשורות למסך המגע. אך למרות זאת יש לנו טענה כלפי סמסונג שבחרה להשיק את המכשיר ללא זכוכית "גורילה" או זכוכית מחוסמת אחרת, דבר שגרם לנו לחשוש לגבי שריטות במסך, שלא איחרו להגיע. הדבר כמובן יכול להיפתר בקלות ע"י מגן מסך, אבל ככה אנחנו. אוהבים להתלונן.

 

חווית השימוש
ה-Note מגיע אלינו מסמסונג כשהוא מאובזר באנדרואיד בגרסת 2.3.6 שעתידה להתעדכן בקרוב לגרסת Ice Cream Sandwich 4.0 הנחשקת. סמסונג הוסיפה כמובן את ממשק המשתמש הייחודי לה, ה-TouchWiz בגרסת 4.0, כמו ברוב מכשירי האנדרואיד של החברה, ממשק המשתמש של החברה מרגיש סטנדרטי ואף טיפה משעמם, במיוחד למי שבא ממכשירים מתחרים כגון מכשירי HTC שמכילים ממשק משתמש מהוקצע ומושקע. המכשיר מכיל את הפיצ'רים הידועים מבית סמסונג שבניהם שורת הכפתורים בווילון  ההתראות- משם אפשר לאפשר או לבטל סיבוב מסך אוטומטי, כניסה ויציאה ממצב שקט, הפעלת או כיבוי חיישני ה-GPS, Bluetooth, וה-Wifi. סמסונג אף הוסיפה מספר פיצ'רים נוספים הייחודים ל-Galaxy Note, כגון אפליקציות ל-S-pen מחוות מגע ותנועה שונות, ועוד.

קרא עוד:  טאבלט היוקרה החדש של סמסונג, Galaxy Tab S6, כבר בדרך

כשראינו את המכשיר לראשונה, לא הבנו למה בכלל נצטרך עט סטיילוס, וכי חזרנו לימיי נוקיה 5800? אז תרשו לנו (או לסמסונג) לחדש לכם. מדובר בעט סטיילוס, אבל לא במובן הקלאסי של המילה. העט הוא עט אקטיבי בעל מקש מיוחד בצידו וכן מעל ל-200 נקודות לחץ שונות בחוד העט. מה שמאפשר לא מעט דברים בניהם כאשר כותבים עם העט, המכשיר מזהה את כמות הלחץ אשר אתם שמים על העט ויודע לצייר קו עבה או דק יותר. עוד כמה דברים שאפשר לעשות עם ה-S-Pen הם לצלם את המסך ולצייר עליו ע"י לחיצה על מקש העט ולחיצתו על המסך בו בזמן, סמסונג גם מאפשרת לסגור אפליקציות באמצעות העט ע"י לחיצה על מקש העט והחלקת העט מצד ימין לצד שמאל על מסך המכשיר, דבר שמצאנו שימושי מאוד כאשר משתמשים בעט.

סמסונג הוסיפה ל-Note מספר רב של מחוות תנועה ומגע לשימושים שונים במכשיר, בינם  שקשוק המכשיר בכדי לחפש מכשירי בלוטוס בסביבה, הקשה פעמיים בצד המכשיר בכדי להתחיל את אפליקציית ההפעלה הקולית, הטיית המכשיר קדימה ואחורה בזמן לחיצה עם שני אצבעות על המסך בכדי להגדיל או להקטין תמונות ודפי אינטרנט, דבר שאהבנו -צילום המסך ע"י החלקת כף היד על המסך, השתקת המוזיקה או הרדיו בעת נגיעה עם כף היד במסך המכשיר, הפיכת תמונות מאופן מאוזן למאונך או להפך ע"י נגיעה בתמונה עם האצבע וסיבובה לכיוון שתרצו, הזזת אפליקציות למסכי בית שונים ע"י לחיצה על האפליקציה והטיית המכשיר לכיוון שתרצו ואחרונה חביבה- הפיכת המכשיר עם המסך כלפי מטה בשביל להשתיק צלצולי שיחות או מוזיקה.

 

מולטימדיה וביצועים
מבחינת מולטימדיה ומוזיקה, אפשר להגיד בביטחון שה-Note עושה עבודה טובה ואף ועבר לכך, המכשיר מצוייד ברמקול בסיסי בעל סאונד מספק ולא רע, אבל לא מהפכני או מיוחד באיזושהי דרך. את אותו הדבר ניתן להגיד גם על האוזניות שהגיעו עם ה-Note בערכה, מדובר באוזניות מסוג 'in ear' האופייניות לסמסונג שהגיעו עם מספר מתאמי סיליקון בגדלים שונים לאטימה טובה, על כבל האוזניות נמצא מקלט ה-FM החיוני לקליטת ערוצי רדיו וכן דיבורית שעליה נמצאים מקשי ווליום להגברה והנמכה וכן מקש למענה / דחיית שיחות, עצירת המוזיקה והעברת שירים במספר לחיצות. האוזניות מספקות סאונד לא רע ביחס לאוזניות שמגיעות עם מכשירים אחרים (כגון אייפון) והם מספקות סאונד מספק יחסית. במכשיר קיימות שני מצלמות כאשרה מצלמה הקדמית מצלמת ברזולוציה של 2 מגה-פיקסל והמצלמה האחורית מכילה חיישן בעל רזולוציה של 8 מגה-פיקסל עם פלאש מסוג LED חזק ועוצמתי וכמובן צילום וידאו של ברזולוציה של עד 1080P -בדומה לאח הקטן ה-Galaxy S2. על המצלמות יש לנו לא מעט לומר ונתחיל בממשק המצלמה, מדובר בממשק פשוט עם פיצ'רים כמו צילום פנורמה, צילום תקריב (Macro) וצילום של אובייקטים נעים על פניו מדובר בממשק לא רע, אך הבעיה בממשק מתחילה כאשר מצלמים בוידאו, בעת הצילום בוידאו אין אפשרות להדליק או לכבות את נורת הLED (אלא רק לפני תחילת הצילום) ובנוסף כמו באייפון ובמכשיר ה-Galaxy S II צילום הוידאו ברזולוציית 1080P HD לא מציג פרטים רבים בפריים בהשוואה לצילום ברזולוציית 720P אך עדיין צילום ברזולוציית fHD מציג פרטים בצורה טובה יותר וחדה יותר במיוחד בתנאי תאורה טובים. להלן דגימת וידאו.

עוד דברים שהציקו לנו ב-Galaxy S2 ונמצאים גם ב-Note הם תסמונת הכתם האדום שמתאפיינת בכתם אדום בהיר שנמצא על כל תמונה שמצולמת במצלמה האחורית,  כרגע לא ידוע אם הבעיה היא חומרתית או תוכנתית אבל עדיין אנחנו חושבים כי סמסונג היתה צריכה לפתור תקלה זו במיוחד בהתחשב בכך שחיישן המצלמה נמצא גם במכשירים אחרים של החברה ולא רק ב-Note. הדבר השני שמוריד לנו מחווית הצילום הוא הזמן שלוקח בין תמונה לתמונה, מדובר בזמן של כ-1.5-2 שניות דבר שמוריד מאוד מחווית הצילום הכוללת במכשיר. כל הטענות הנ"ל הם לא האחרונות שלנו בנוגע לצילום במכשיר. וכי יש עוד דבר שלא מובן לנו, והוא למה סמסונג בוחרת שלא לאפשר לצלם וידאו במצלמה הקדמית של המכשיר, דבר בהחלט מוזר. לסיכום בעניין נגיד שנכון, בנוגע לחווית הצילום במכשיר סמסונג חייבת להשתפר, אבל למרות הכל, נראה כי המצלמה במכשיר דווקא מספקת צילומים לא רעים -במיוחד בתנאי תאורה טובים ובתנאי תאורה קשים יותר המצלמה מסתדרת טוב יחסית בעזרתה האדיבה של נורת ה-LED העוצמתית.

התענוג האמיתי מתחיל כאשר תרצו לצפות בוידאו על המכשיר, ה-Note מתמודד נהדר עם סרטים ב-HD ואלה נראים נהדר ע"ג המסך שלו, כשניגנו לכמה מחברינו וידאו מהמכשיר נשמעו לא מעט קריאות "וואו" בחדר וכן, הם מוצדקות. כאשר ניגנו על המכשיר קובץ MKV באיכות fHD 1080P  נראה כי המכשיר התמודד איתו יפה אך כאשר ניסינו לקפוץ לחלק בסרטון לקחו כ-2 עד-3 שניות עד שעבר אליו, דבר שיכול להיפתר חלקית באמצעות נגני צד ג' שהורדנו מחנות ה-Market (כמו ה-MoboPlayer האהוב עלינו). מבחינת קישוריות, ה-Note כולל את כל הקישוריות הסטנדרטיות שתצטרכו בניהם Wi-Fi, Bluetooth, GPS ועוד. הNote תומך בWifi בתקנים B,G וN המהירה, ה-Note תומך גם בקישורית ה-Wifi Direct החדשה אך המבטיחה שמאפשרת העברת קבצים באמצעות קישוריות ה-wifi. מלבד זאת, המכשיר יכול לשמש גם כראוטר ולספק קישוריות לרשת האינטרנט לעד 5 מכשירים במקביל. דבר נוסף שמוסיף למכשיר הוא קישורית ה-DLNA (או Allshare כפי שסמסונג קוראים לה) שמאפשרת למכשיר להזרים תוכן לטלוויזיות ונגני מדיה תומכים באמצעות חיבור ה-Wifi. נחמד.
למרותכל זאת, אחד הפיצ'רים שהכי אהבנו במכשיר הוא תמיכת ה-USB OTG שמאפשר לחבר למכשיר (באמצעות מתאם שמתחבר לכניסת הMicroUSB) מוצרים עם חיבור USB כגון עכברים, מקלדות ו-Disc On Key בקלות, ובכך אפשר לגבות או לגשת לתוכן ישירות מדיסק-און-קי ללא צורך בתיווך מיותר של מחשב. הNote מאפשר גם חיבור למסכי טלוויזיה באמצעות מתאם MHL (שגם הוא מתחבר למכשיר באמצעות חיבור ה-MicroUSB) שאילו מתחבר כבל HDMI שבעזרתו תוכלו לשתף תכנים כגון תמונות, סרטי וידאו ומשחקים הישר אל הטלוויזיה ובאיכות מקסימלית. לצערינו, חיבורים אלו לא מגיעים בערכה ותצטרכו לקנות אותם באופן נפרד.

קרא עוד:  סקירה: Samsung Galaxy Tab S5e – טאבלט פרימיום איכותי

כמו תמיד כהרגלינו, ערכנו מספר בדיקות ומבחני ביצועים. המבחן הראשון שערכנו על ה-Note  הוא ה-ה Antutu Benchmark 2.6, שבודקת את ביצועי המכשיר במגוון מישורים הכוללים מבחני מעבד, פעילות זיכרון ה-RAM, ביצועי גרפיקה 2D ו-3D ועוד, התוצאה שהתקבלה לנו במבחן זה היא 6,236 לשם ההשוואה, במכשיר ה-Galaxy S2 קיבלנו תוצאה של 5,760  וב-RAZR מבית מוטורולה קיבלנו תוצאה של 5,835 מה שאומר שלפי התוכנה הנ"ל, ה-Note הכי מהיר מבין המכשירים שציינו. המבחן השני שערכנו ע"י תוכנה בשם  Vellamo mobile Web Banchmark שבודקת את מהירות הגלישה של המכשיר תחת אלמנטים שונים שחלקם בודקים את חוויית המשתמש, וחלקם בודקים את התפקוד שלו באתרים עמוסי Javascript. בבדיקה זו, ה-Note זכה בתוצאה של 921 נקודות בהשוואה לGalaxy S2 שקיבל 844 נקודות, ניתן להגיד כי גם לפי תוכנה זו, ה-Note מהיר יותר. במבחן האחרון שערכנו באמצעות תוכנת Quadrant Standard Edition שבדומה לתוכנת ה-Antutu, בודקת את ביצועי המעבד, הזיכרון, הגרפיקה, ועוד. נמצא כי ה-Note השיג תוצאה של 3,746 נקודות שבהשוואה למכשיר הגלקסי השני, ובדומה לשאר המבחנים, שוב ניצח.

ה-Note מגיע עם סוללה גדולה בנפח 2,500 mAh, נפח שנחשב רב בסמארטפונים אך מועט בטאבלטים. סוללת המכשיר הספיקה לנו כ 9:30 שעות בשימוש בינוני-רב שכלל בין היתר גלישה באינטרנט דרך קישוריות ה-3G וה WIFI. צפייה ביוטיוב, קצת משחקים ושיחות, בשימוש כבד ורצוף יחסית שכלל שיחות, צפייה בוידאו ומשחקים ה-Note הצליח להגיע לקצת פחות מ-8 שעות לפני שהתחנן לחשמל. נאמר לטובת סמסונג שהם יצרו מכשיר עם סוללה שניתנת לשליפה והחלפה, או הגדלה דבר שיכול לעזור אך ציפינו מהסוללה הכוללת בערכה להיות חזקה יותר.

סקירת וידאו

סיכום ומחירים
לסיכום, ה-Galaxy Note לא מרגיש כמו סמארטפון במשבר זהות אלא כטאבלטפון, מגזר של מכשירים שעדיין נמצא בחיתוליו אך ניתן להגיד בבירור שהשוק יפתח את הקטגוריה הזו. ה-Note הוא מכשיר טוב ואפילו כמעט מושלם עם הרבה פלוסים אך גם עם מינוסים. המסך הגדול לא מתאים לכולם וגם לא כ"כ זול, ה-Galaxy Note הושק ונמכר בבלעדיות ברשת פרטנר ומחירו שם עומד על 139 שקלים לחודש לשלוש שנים (סה"כ 5004 שקלים) מה שעושה אותו יקר באופן מוגזם. (כמו כל מכשיר שנמכר תחת רשת סלולרית). בחנויות פרטיות מחירו זול בהרבה ונמכר שם בהחל מ-3300 שקלים שגם נחשבים ליקר במעט ממה שהמכשיר הזה נותן.

למה כן
-מסך מדהים
-סוללה הניתנת לשליפה.
-מהיר ואינטואיטיבי
-עט סטיילוס שמוסיף הרבה לחווית השימוש

למה לא
-סוללה (הגדלת גודל הסוללה)
-מצלמה (שיפור בממשק ובמהירויות צילום)
-אביזרים (סמסונג נו באמת, קטן עליכם להוסיף מחבר USB OTG)

מה בערכה?
מכשיר
-עט סטיילוס (בגב המכשיר)
-סוללה
-מטען קיר USB
-כבל USB
-כיסוי סוללה עם כיסוי למסך (במקרים מסויימים)

מפרט
מסך: 5.3 אינצ' 800×1280, מסוג Super AMOLED
מעבד: כפול ליבה 1.4GHz, גראפיקה Mali-400MP
מצלמה: 8 מגה פיקסל, קדמית 2 מגה פיקסל
צילום וידאו: 1080p 30fps
מערכת: אנדרואיד 2.3.5
זיכרון: 1GB RAM, אחסון בכרטיס microSD
תקשורת: WiFi, GPS, Bluetooth
סוללה: 2500mAh
מידות: 146.9x83x9.7
משקל: 178 גרם