כמלכת הפאבלטים הבלתי מעורערת, סמסונג (Samsung) השיקה את הדור האחרון למכשירי ה-Galaxy Note, ועם עיצוב חדש ויוקרתי, ממשק המנוצל היטב לשימוש עם העט הדיגיטלית ומסך ברזולוציית 2K, היא מנסה לעשות זאת שוב. בדקנו את ה-Note 4 שהגיע בדיוק בזמן שבאפל החליטו כי גם להם מגיע פאבלט. אז מה חדש בסדרה הוותיקה? בדקנו.

עוד קצת יוקרה
כחלק מהקו החדש שסמסונג החלה להקנות למכשירי הפרימיום שלה, מאז יציאתו של ה-Galaxy Alpha, החברה הדרום קוריאנית החליטה לזנוח כמעט לגמרי את הפלסטיק שאפיין את סדרת ה-Galaxy לאורך השנים. כעת, המסגרת של ה-Galaxy Note 4 מיוצרת מאלומיניום עם ליטוש עדין בקצוות העליונים והתחתונים, עיצוב שמזכיר מאוד את התהליך שנעשה ב-iPhone 5/5s. אך עם כל העמידות והיוקרתיות שמסגרת האלומיניום מעניקה למכשיר, היא תראה הרבה פחות יפה אם המכשיר ייפול על הרצפה או במידה והמסגרת תבוא במגע עם חפצים חדים, שכן היא יכולה להישרט בקלות. את מכסה הסוללה מעטר חומר פלסטיק דמוי עור המוכר לנו מה-Note 3, שמעניק תחושה נוחה מאוד ביד בהשוואה לפלסטיק הרגיל שניתן למצוא ב-Galaxy S5.

"המסגרת של ה-Galaxy Note 4 מיוצרת מאלומיניום עם ליטוש עדין בקצוות העליונים והתחתונים, עיצוב שמזכיר מאוד את התהליך שנעשה ב-iPhone 5/5s"
מלבד השינוי התפיסתי בעיצוב, ה-Galaxy Note 4 מגיע עם כל שאר הדברים המוכרים לנו ממכשירי הסדרה בתקופה האחרונה: חיישן טביעת האצבע המשובץ בכפתור הבית יחד עם כפתור החזרה והיישומים האחרונים, וכן מצלמת 16 מגה-פיקסל וחיישן דפיקות הלב. בתחתית ממוקמת כניסת ה-microUSB 2.0 שקיבלה שנמוך מה-microUSB 3.0 שהיה ב-Note 3, ולידם נמצא חריץ ה-S-Pen. בשורה התחתונה, אין ספק שמסגרת האלומיניום מוסיפה מאוד ליוקרתיות של המכשיר ובהחלט ניתן לומר שמקבלים תחושה של מכשיר פרימיום.

המסך בעל הרזולוציה המרובעת
לאחר ש-LG הייתה השחקנית המשמעותית הראשונה אשר השיקה מכשיר עם מסך ברזולוציה של Quad HD, מגיע כעת תורה של סמסונג עם טכנולוגית ה-Super AMOLED שלה, והפעם ברזולוציה גבוהה מאוד של Quad HD.

מאז ומתמיד אהבנו את מסכי ה-Super AMOLED, ולאחרונה, כמגמה שהחלה עם ה-S5, החברה הדרום קוריאנית החלה לטפל בחסרונות שליוו את סוג המסכים הללו לאורך השנים: הבהירות והדיוק של הצבעים לעומת מסכי ה-LCD. מאז ומתמיד הצבעים במסכים מסוג אלו היו 'זחיחים' ובהירים מידי ולא נאמנים למציאות. חלק אהבו את זה וחלק לא. גם הבהירות לא הייתה גבוהה במיוחד, מה שהביא בעבר ללא מעט בעיות בצפייה באור שמש ישיר. אבל כעת הצבעים נאמנים למקור יותר ממה שהיו ב-S5 במצב 'קולנוע' (Cinema) וקרובים עוד צעד אחד כדי להיות ברמה של מסכי ה-LCD. נהנו מאוד לצפות בתמונות במצב הזה, וכזכור, סמסונג מציעה מספר מצבי תצוגה מצבים מוגדרים למסך, כשאמור מצב הקולנוע מספק את הצבעים המדויקים ביותר, לפי רצונו של המשתמש. גם בצבעים הבהירים היה נעים לצפות, אם כי כשמשווים ראש בראש אל מול ה-G3 או -iPhone 6 רואים את ההבדל באופן מיידי.

גם זוויות הצפייה שופרו בגרסת המסך הזו, וכעת ישנו איבוד ברק קל בלבד בזוויות צפייה חדות שספק אם המשתמש הממוצע יגיע אליהם אי פעם. כיאה למסך עם רזולוציה וצפיפות פיקסלים כה גבוהה, המסך חד מאוד ולא נתקלנו בתת פיקסלים (Sub-Pixels), למרות סידור הפיקסלים השונה במסכי ה-sAMOLED לעומת LCD שבצפיפות פיקסלים נמוכה בהרבה הייתה בולטת לעין בקלות.

מבחינת הצפייה בשמש, לא נתקלנו בבעיות מיוחדות ויכלנו להשתמש במכשיר באור שמש ישיר ללא כל בעיות.

ממשק TouchWiz השטוח יותר
הממשק של ה-Note 4 מזכיר ברובו את הממשק של ה-Galaxy S5 עם התאמות קלות ושינויי ממשק שעשו אותו יותר שטוח לעומת מה שאנחנו מכירים ממכשיר הדגל הראשי של החברה הקוריאנית. כעת ממשק היישומים האחרונים מכיל טאבים שמעבר ביניהם נותן לנו אפקט קרוסלה, לעומת אפקט הכרטיסיות הפשוט שהכרנו עם הזמן. גם אפליקציית החייגן שונתה לממשק השטוח, וגם ממשק ההגדרות עבר כמה שינויים קוסמטיים. ככלל, במרבית היישומים שבהם היה רקע שחור בגלקסי S5, כעת החליף אותו הרקע הלבן. ה-TouchWiz הנוכחי צפוי להשתנות כי עדכון Android Lollipop ל-Note 4 נמצא מעבר לפינה והוא צפוי להביא עימו ממשק חדש לגמרי.

בנוסף, ניכר שסמסונג הסירה לא מעט דברים 'מיותרים' שהעמיסו על הממשק בשנים עברו. מחוות האוויר, הגלילה בדפדפן ועוד מספר קטן של אפשרויות שאותם ראינו לראשונה ב-S3, נעלמו כלא היו. כל הצעדים האלו נועדו להקל על הממשק, שכן האיטיות הייתה החיסרון העיקרי שלו, וכל זאת מבלי שהזכרנו את ה-S-Lag והיישומים הכבדים. יש אכן שיפור ב-Note 4 בהיבט הזה, אבל מכאן ועד לרמה של HTC וממשק ה-Sense, יש עוד הרבה עבודה.

כחלק מהניצול של שטח המסך הגדול, יש אפשרות למזער כל יישום שהוא לחלונית קטנה, כשאת גודל החלונית המשתמש יכול לשנות על פי רצונו. בסך הכל אפשר למזער עד 5 יישומים ולעבוד אתם במקביל, כשמדובר בשדרוג ניכר לאפשרות ה-Multi-Window עמה ניתן היה למזער עד שני חלונות וגם אז מגוון היישומים שאפשר היה להריץ כך היה מאוד מצומצם.

Galaxy-Note-4-Screenshots

S-Pen
עט הסטילוס שאותו סמסונג מכנה S-Pen מצורף לסדרת ה-Note לאורך כל דרכה ומבדיל אותה ממכשירי פאבלט אחרים. כדי להוסיף תפקודיות ל-S-Pen, סמסונג הוסיפה את ממשק 'פקודות האוויר', מעין גלגלת קטנה בעלת שמורכבת מארבע אפשרויות שנפתחת על המסך ברגע שאנחנו מוציאים את העט ממקומו או לוחצים על הכפתור הייעודי בעט בזמן השימוש בו.

האפשרות הראשונה הראשון היא לכתוב תזכיר. המשתמש יכול לכתוב עם ה-S-Pen כל דבר העולה על רוחו על גבי פתק, ולבצע באמצעות זה מספר פעולות: רשימת מספר כלשהו תאפשר למשתמש להתקשר למספר, כתיבת כתובת תאפשר לשלוח מייל או להכנס לאתר המיועד, כתיבת שם תוסיף איש קשר חדש, ורשימה של מקום תאפשר למשתמש למצוא אותו ביישום המפות.

השנייה הוא בחירה חכמה, המסוגלת לנתח את התוכן שהמשתמש הקיף ולהעתיק אותו כקבצים או טקסט, עם קישור לאתר המקור, במידה והבחירה נעשתה באתר. את התמונה, טקסט, או אפילו את החלק החתוך ניתן לשתף ישירות באמצעות תפריט ממשק השיתוף המובנה באנדרואיד.

השלישי הוא חיתוך תמונה שכשמו כן הוא: המשתמש יוכל לבחור חלק מהמסך אותו הוא ירצה לחתוך ולשמור כחצי Screenshot, כשאת התמונה ניתן לשמור או לשתף באופן מיידי באמצעים השונים.

הרביעי הוא כתיבה על המסך שמבצעת בפועל צילום מסך ולאחר מכן מאפשרת מידי למשתמש להוסיף הערות או כל דבר הניתן לעשות באמצעות ה-S-Pen.

ה-S-Pen מציע גם לא מעט אפשרויות של 'תצוגה מקדימה' או 'תצוגה מלאה'. לדוגמה, בגלריית התמונות, בהצבעה על תמונה ייפתח חלון קטן המאפשר לשתף אותה, למחוק, לערוך או לכתוב עליה מבלי ממש להיכנס אליה.

Samsung-Galaxy-Note-4

צעד אחד לפני 64 ביט
ה-Galaxy Note 4 מבוסס על השבב החזק ביותר שניתן למצוא לתקופה הזו של השנה, הרבעון האחרון של 2014, והוא ה-Snapdragon 805 שמככב בכל מכשירי הדגל של כל היצרניות המובילות כיום. ה-805 מורכב מ-4 ליבות מסוג Krait 450 במהירות שעון של 2.7 ג'יגה-הרץ ביחד עם 3 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה. כמו שבטח אפשר לנחש, המכשיר לא הציג סימני עייפות גם בריבוי משימות, כולל עם 5 יישומים פתוחים בחלוניות במקביל, וחווית השימוש בו מהנה.

בצד המספרים, קיבלנו באפליקציה AnTuTu 5.2.0 ציון של 45,689 וב-Quadrant הוא השיג 25,465. יש לקחת בחשבון את הרזולוציה המאוד גבוהה של המכשיר, מה שמשפיע במידה מסוימת על הציון הסופי, למרות שהוא עדיין גבוה מאוד.

שיחות, קישוריות וחיישן טביעות אצבע
הרמקול של הNote 4 מפיק עוצמה חזקה מאוד ומצוינת, ומדובר בשדרוג מה-Note 3. מדובר ברמקול מונופוני יחיד, כך שאין לצפות לקבל איכות צלולה כמו במכשיר עם רמקולים סטראופוניים. לעומתו, האפרכסת מפיקה צליל חזק מאוד וגם במקומות רועשים לא הייתה לנו בעיה לשמוע את הצד השני בשיחה.

מבחינת קישוריות, המכשיר מצויד בכל טוב ולא חסר בו כלום: הוא תומך תמיכה מלאה ב-LTE קטגוריה 6 עם מהירות של עד 350 מגה-בייט/לשנייה (LTE Advanced או דור 4.5) וגם בכל תדרי הדור השלישי. הקישוריות הבסיסיות מגיעות בגרסאות הכי מתקדמות שלהם: ה-Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ביחד עם האופציות המגוונות שלו, DNLA, Direct ונקודת גישה חמה לשיתוף אינטרנט נמצאים. A-GPS ו-Bluetooth 4.0 הם כמובן סטנדרט, כשה-NFC גם לא נפקד והוא חלק מהסוללה. הנוט 4 מגיע עם חריץ הרחבת זכרון microSD עם תמיכה עד 128 ג'יגה-בייט ו-microUSB 2.0 שיש לו גם יכולת USB OTG וגם MHL 2.0 שמשמשת כאופציית TV-OUT, כשניתן לקנות מתאמים כדי שהפונקציות הנ"ל יעבדו. יש לציין התאכזבנו לגלות שסמסונג בחרה להסיר את חיבור ה-microUSB 3.0 שהיה ב-Note 3 וב-S5, מה שהיה מביא למהירות גבוהה בהעברת הקבצים כאשר החיבור היה זמין. חיישן האינפרא-אדום (IR) נמצא בצידו העליון ויש לו יישום ייעודי לשליטה בטלוויזיה, ממירים, מערכות שמע וכדומה.

חיישן טביעות האצבע שופר במעט לעומת ה-S5, אך דעתנו הסופית עליו, וגם הדרך שבה הוא עובד, נשארה דומה: הדרך שבה צריך לפתוח את המכשיר מנעילה לא מאפשרת לעשות זאת עם יד אחת בעקבות איבוד הזווית וגודלו העצום של המכשיר, ודבר מעיק נוסף הוא שהחיישן צריך להיות נקי. כלומר, אפילו זיעה, דבר שכיח מאוד באקלים הישראלי, גרמה להופעת התראה שיש לנקות לכלוך מהחיישן, ובחלק מהמקרים החיישן אפילו לא זיהה את המעבר האצבע על פני החיישן.

Galaxy-Note-4-pic-3

מולטימדיה
נגן המוזיקה החדש קיבל גוונים לבנים ובהירים במקום השחור שהיה מוכר לנו עד כה בממשק ה-TouchWiz, אך מעבר לזה אין הרבה מה לספר עליו, כי הוא מכיל את הפונקציות הקודמות: הנגן תומך גם בקבצי FLAC, ביחד עם שידור מוזיקה להתקנים תומכי DNLA. גם ה-AdaptSound מה-S4 שהוא מעין אקולייזר לאוזניות נוכח, ביחד עם מקשי שליטה מהירה בחלון ההתראות וגם במסך הנעילה. איכות השמע באוזניות הייתה משובחת וגם חזקה מאוד. נגן הוידאו העשיר, שהיישום הייעודי שלו גם הוא זכה לרקע לבן, נמצא כאן ביחד עם כל התכונות מהמכשירים הקודמים: אפשרויות ה-Smart להשהיית הוידאו, מחוות ה-Air באמצעות ה-S-Pen, חלון ה-Popup Play ואפשרות שיתוף DNLA, תמיכה בכתוביות ועוד מגוון רחב של אפשרויות בתוך ההגדרות היו ונשארו. גם מבחינת מקודדי הוידאו, הצלחנו להפעיל כל דבר שזרקנו אליו, כולל סרטונים ב-4K/Ultra HD, הפורמטים פופולריים ביותר. מבחינת אודיו, הנגן המשיך לגמגם: AC-3 לא הפיק סאונד בכלל, כשגם במקרים מסוימים ב-AAC לא בקע סאונד מהרמקול. על DTS אין בכלל מה לדבר.

מצלמה
הטלפון מצויד במצלמת 16 מגה-פיקסלים עם מבזק LED. החיישן מצלם תמונות ביחס של 16:9 מול ה-12 מגה-פיקסלים ביחס ה-4:3 הישן של ה-Note 3.

ממשק המצלמה זהה לזה של ה-S5. יש עמודה של קיצורי דרך בצד שמאל, כאשר שניים מהם ניתנים להתאמה אישית. כל ההגדרות נאספו לרשת של קיצורי דרך, כך שהגישה לכל הגדרה נוחה יותר. גם כפתור המצבים עבר שינוי ומציע ממשק פשוט יותר, כשכעת זוהי רשימת גלילה ארוכה. ניתן להוריד מספר מצבים נוספים מ-Samsung Apps. כמו כן אין גם שינוי ממצבי הצילום החדשים שהוצגו ב-S5, דברים חדשים מוצאים דווקא במצלמה הקדמית: מלבד שדרוגה ל-3.7 מגה-פיקסל, סמסונג שמה דגש על תצלומי הסלפי השונים: מצב הסלפי הפנורמי מאפשר למשתמש לצלם תצלום עצמי חצי פנורמי, כאשר הוא מזיז את המצלמה הקדמית לכיוון הרצוי ובכך מתקבל אפקט הפנורמה. כדי לצלם סלפי ביותר קלות, הנחת אצבע על חיישן דופק הלב תצלם תמונה, כמו כן הקשה פשוטה על המסך. גם גודל הצמצם כעת הוא f/1.9 מה שיכניס יותר אור לעדשה ויעניק תצלומים ליליים משופרים.

דבר נוסף שסמסונג הוסיפה הוא מייצב תמונה אופטי. היתרון הגדול של מייצב תמונה זה שהוא מעלים כמעט לגמרי את תופעת רעידת הידיים האנושית בצילומי סטילס רגילים, כשהאפקט ניכר יותר בצילומי הוידאו. בנוסף, המייצב האופטי עושה שרירים גם בתמונות סטילס בעלי תאורה חלשה, ומאפשר למצלמה לצלם מהר יותר בסיטואציות שכאלו וגם ללכוד יותר אור כדי להפיק תמונה איכותית בהרבה.

מבחינת איכות התמונה, לא נתקלנו ביותר מידי בעיות: התמונות יצאו חדות, בעיקר איפה שהתמונה התקמדה, למרות חוסר חדות קל במסגרת. שמנו לב שנעילת התמונה והצילום בה מהירים אפילו יותר משל-S5. הצבעים אינם זחיחים כמו אלה של הגלקסי S5 אבל עדיין תוססים. איזון הלבן היה מצוין, כשהוא איזן מצוין בין צבעים קרים וחמים. חשיפת הסצינות הייתה טובה ואנחנו אוהבים את הטווח הדינמי ממצלמת ה-16 מגה-פיקסל – אזורי הצל וגולת הכותרת של התמונה חשופות היטב.

    

צילום 4K משופר
ה-Note 4 מסוגל לצלם וידאו ברזולוציה מרבית של Ultra HD ב-30FPS, וידאו 1440p ב-30FPS וב-Full HD ב-30 או 60 FPS. סרטוני הוידאו נשמרים בפורמט MP4, וברזולוציית 2160p כמות ה-bitrate היא 50MB לשנייה, הכי גבוה בשוק, מה שאומר שוידאו שאורכו 30 שניות ישקול קרוב ל-180MB. הסאונד בוידאו הינו סטראופוני ב-bitrate של 253Kbps והסאונד שבקע מהוידאו היה מאוד נקי.

קטעי וידאו שצולמו בנוט 4 מציעים פירוט מדהים, במיוחד אם מצלמים ב-2160p. למעשה, זה כמו לצפות באנימציה של תמונות סטילס ברזולוציה של 8.3 מגה פיקסלים – האיכות פשוט מהממת. קטעי וידאו UHD מבצע את אותם מאפיינים טובים של המצב הסטילס – צבעים נהדרים, חיים, טווח דינמי גדול והכל בפוקוס חד.

שמנו לב שגם בצילם ה-Ultra HD/4K הייצב התמונה האופטי עובד ברקע וכמעט מעלים את כל הרעידות בצורה וברמה טובים מאוד.

סקירת וידאו

סוללה גדולה ומשופרת
ה-Note 4 מצויד בסוללה בנפח של 3,220mAh כשסמסונג משתמשת לראשונה בטכנולוגית ה-Quick Chrange 2.0 הנתמכת בשבבים של קוואלקום (Qualcomm), מה שעל פי החברה הקוריאנית יספק הטענה מהירה מאוד של 50% בחצי שעה. זה בהחלט עובד, וכעבור שעה הסוללה הענקית הייתה טעונה במלואה. יש להוסיף לכך את מצב ה-Ultra Saving Power Mode, שמסוגל לספק עוד 24 שעות סוללה מ-10% בלבד כאשר המכשיר נכנס למצב זה, מה שאומר שסמסונג ציידה את המשתמש בכל מצב אפשרי להפיק מהסוללה את המיטב.

מבחינת חיי הסוללה, מדובר בחיי סוללה עם ביצועים ברמה קצת גבוהה יותר מעל הממוצע. ניתן להגיע עד לשעות המאוחרות של הלילה עם שימוש סביר שלא כולל בתוכו הרבה גלישה עם 3G/4G, שכן זהו הגורם העיקרי האחראי לבזבוז הסוללה. עם לא מעט אפשרויות של הסנכרון המכובות ברקע, GPS מכובה, הצלחנו להגיע לטווח השימושים הללו בקלות. כמובן שישומים אשר מבזבזים סוללה (בין אם זה במכוון דרך משחקים או באג באחת האפליקציות, כמו שקרה לנו) באופן ניכר יצליחו להוריד מערכה. אך כאן נכנסים פיצ'רי ההטענה המהירה וה-Ultra Saving Power Mode, שיספקו חיי סוללה נוספים לאורך זמן/בזמן קצר, תלוי בסיטואציה בה נמצאים.

סיכום
הדבר הכי טוב ב-Galaxy Note 4 הוא בכך שהוא מבדל את עצמו, בעל זהות ייחודית משהו לעומת כל שאר הפאבלטים. ה-S-Pen, הממשק והאפשרויות הייעודיות שמגיעות עם השימוש בעט הזה עושות את ההבדל מהאחרים. הנוחות בשימוש בעט היא מצוינת ולעיתים, בעיקר בהעתקה והדבקה של טקסט, החוויה אפילו מתעלה על חווית האצבע, אך ישנם דברים שלא יחליפו את האצבע האנושית, והדוגמה הבולטת היא הקלדת טקסט.

ה-Note 4 שופר לעומת ה-Note 3 כמעט כל היבט אפשרי: המסך הוא הטוב ביותר מכל מסכי ה-Super AMOLED שסמסונג יצרה עד היום, הפונקציות בעט ה-S-Pen שופרו, המפרט הטכני המשופר מעניקות אפשרות לריבוי משימות שאין עוד בטלפון חכם אחר, באמצעות הרמקול החזק לא נפספס אף שיחה, איכות הבנייה מעניקה סוף כל סוף תחושה של מכשיר פרימיום במכשיר של סמסונג, וכל פונקציות הסוללה (הטענה מהירה, Ultra Power Saving Mode) ביחד עם חיי הסוללה מעניקים למכשיר החדש את התכונות המאפשרות לו להיות מכשיר חכם מוביל בתחומו ובתחום מערכת ההפעלה אנדרואיד.

אסור לשכוח כי העדכון ל-Android Lollipop נמצא מעבר לפינה, מה שצפוי להעניק למכשיר שיפורים בביצועים והוספת חיי סוללה ארוכים יותר (כחלק מהחידושים), כך שהפוטנציאל המלא עדיין לא מומש במלואו. נקווה כי העדכון יספק את הציפיות הגבוהות ממנו ושסמסונג יעשו את העבודה כמו שצריך.

Samsung Galaxy Note 4

מכשיר ה-Galaxy Note 4 מבית סמסונג אשר הוכרז בספטמבר 2014 מצויד באותו גודל מסך כמו של הדור הקודם, 5.7 אינץ' ברזולוציה Quad HD. הוא רץ על שבב מרובע ליבה Snapdragon 805 או שבב Octa Core של סמסונג, וכולל זיכרון עבודה (RAM) של 3 ג'יגה בייט, מצלמה 16 מגה פיקסל עם צילום וידאו ב-2K וסוללה בהספק של 3220mAh. המכשיר פועל על מערכת האנדרואיד בגרסה 4.4 עם ממשק ה-TouchWIZ וכולל גם עט דיגיטלי עם מגוון יכולות.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
כתב ומסקר ב-TGSpot ממאי 2010. חובב בעיקר את מוצרי אפל, ומתעסק בעיקר בה ובנושאים שמסביבה. בעל ניסיון רב באתר ובתחום הסלולר. מוטו בחיים: "Never give up on such a wonderful life".