אחד הדברים שמשחקים לטובות המכשירים של אפל (Apple), בהשוואה למתחרים, הוא העיצוב. הרוכשים בהחלט מרגישים שמדובר במכשיר שמיוצר מחומרים איכותיים. גם בתחום של מכשירי האנדרואיד (Android) יש כמה חלוצות שמייצרות מכשירים מחומריים איכותיים יותר מפלסטיק, כדוגמת HTC או סוני (Sony), אך נראה היה לאורך הזמן שההיבט הזה בייצור לא ממש מטריד דווקא את החברה המובילה במכירות מכשירי האנדרואיד, הלא היא סמסונג (Samsung) שהמשיכה שנה אחר שנה לשלוח לשוק מכשירי דגל שהפלסטיק צועק בהם מכל הכיוונים. אבל משהו השתנה לאחרונה בדרום קוריאה. אולי לקברניטי החברה נמאס לקרוא את שלל הירידות, העקיצות והתגובות הלא ממש נעימות שקשורות לפלסטיק של מכשיריה, והם החליטו לעשות מעשה וליצור מכשיר שעשוי מחומרים איכותיים אפילו יותר משל המתחרות, כזה שאפילו יכול להשתוות לעיצוב של מכשירי ה-iPhone.

הכירו את ה-Galaxy Alpha, מכשיר יפה ומעוצב שגם מציג על הנייר מפרט לא רע בכלל: מערכת על שבב שמורכבת משמונה ליבות – ארבע מתוכן Cortex-A7 וארבע Cortex-A15, זיכרון עבודה בנפח של 2 ג'יגה-בייט, זכרון אחסון פנימי של 32 ג'יגה-בייט, אנדרואיד בגרסה 4.4.4 עם ממשק ה-TouchWiz העדכני ביותר, ועוד. כל אלו הופכים אותו לתחליף ראוי מבחינת איכות ייצור ל-Galaxy S5 של החברה, אך לרוע המזל, לפחות מנקודת המבט של סמסונג, יש בו גם כמה חסרונות שעלולים לגרום למשתמשים פוטנציאליים לוותר עליו.

רמה חדשה של עיצוב
כאמור, אחת הבעיות של סמסונג היא שלא פעם מכשירי הדגל שלה נותנים למשתמש הרגשה שהוא מחזיק מכשיר ביניים ותו לא. ל-Galaxy Alpha יש כבר מסגרת שעשויה מאלומיניום, ואנחנו בטח לא הראשונים שאומרים שהיא דומה לזו של ה-iPhone 5s. למכשיר גם פסים לבנים שמעטרים את מסגרתו ואת דפנותיו, בדומה לפסי האנטנה במכשירי ה-iPhone. גם הלחצנים שנמצאים בצידי המכשיר עשויים חומרים איכותיים ועושים עבודה טובה. מסך ה-AMOLED הוא בגודל 4.7 אינץ' ומציע רזולוציית HD, כאשר מעליו ממוקמת האפרכסת, המצלמה הקדמית והחיישנים השונים, וכן נורית ההתראות הידועה ממכשירי סמסונג שתפקידה לסמן כשיש התראות נכנסות. המסך איכותי ומציג צבעים חיים ותמונות חדות, אם כי ראינו טובים יותר. המכשיר מרגיש טוב ביד ובשל מבנהו ניתן להגיע לכל מקום במסך. המסך גם נוח בעת צפייה בסרטים ומשחק במשחקים, והמכשיר בכללותו לא מרגיש גדול מידי בכיס. המסך מגיב לכל מגע, גם הקל ביותר, והופך את חווית השימוש, ובעיקר את חוויית ההקלדה, לנוחה ושוטפת הרבה יותר. בתחתית נמצא מקש בית עשוי טוב שמספק משוב טוב בעת לחיצה, כאשר משני צידיו נמצאים כפתורי מגע – כפתור ה-'חזור' וכפתור 'ריבוי המשימות'. בצד ימין של המכשיר נמצא כפתור הנעילה ובצד שמאל נמצאים כפתורים לשליטה בעצמת השמע.

כפי שכבר צוין, כל הכפתורים הפיזיים שנמצאים על גוף המכשיר, כולל מקש הבית, עובדים ומתפקדים מצוין, ונותנים הרגשה של כפתורים העשויים מחומרים טובים בעת לחיצה עליהם. בצד העליון של המכשיר ניתן למצוא את חיבור האזניות הסטנדרטי, כאשר בתחתית ניתן למצוא את חיבור ה-microUSB לחיבור למחשב/לטעינה, ואת המיקרופון והרמקול שעוצבו בצורת עיגולים. בגב המכשיר מצלמת 12 מגה-פיקסל עם מבזק יחיד, וכן מד הדופק המוכר של החברה. גב המכשיר, על אף שעשוי פלסטיק, מרגיש איכותי גם כן וניתן להסרה בקלות. מתחת למכסה נמצאת סוללת 1,860 מילי-אמפר/לשעה נשלפת ומיקום לכרטיס nanoSIM. למכשיר אין חריץ להרחבת זיכרון, אך 32 ג'יגה-בייט הם די והותר למשתמש הממוצע, על אף שהוא מקבל בפועל קצת פחות מ-26 ג'יגה-בייט.

Samsung-Galaxy-Alpha

כפי שכבר הבנתם, לא ניתן להימנע מהשוואת עיצוב המכשיר לזה של ה-iPhone. כבר ממבט ראשון מקרוב המכשיר מזכיר מאוד את ה-iPhone, בעיקר במסגרת שלו ובתחתית, ואין זה דבר רע. סמסונג הראו לכולם שגם הם יכולים ליצור מכשיר שנראה ומרגיש טוב ביד. מבחינת עיצוב ומראה, מדובר כאן ללא ספק במכשיר האנדרואיד היפה, המעוצב והאיכותי ביותר (מבחינת חומרי בנייה) שראינו מזה המון זמן. בזכות פינות המכשיר, שאינן עגולות ואינן מרובעות, המכשיר מרגיש פשוט נפלא ביד, ונראה כמו תכשיט. הוא מסובב ראשים וכל אדם שראה אותו הופתע נוכח איכות החומרים. כל פרט ופרט במכשיר מעוצב בקפידה ומונח במקומו, לכדי יצירת מכשיר שלא היה מבייש מבחינת עיצוב גם מכשירים חזקים וגדולים יותר.

תוכנה עדכנית ביותר
ממשק המשתמש של סמסונג עבר גם הוא שיפור וכעת הוא יותר ידידותי ויפה לעין. החל מהכדורים במסך הנעילה וכלה בצבע הכחול העדין בתפריטים, ממשק המשתמש של סמסונג נמצא כמה וכמה רמות מעל מה שהיה בעבר, והפך מממשק משעמם ומרובע לממשק צבעוני ומעניין. המכשיר תומך בעברית מלאה ואף מגיע עם אפליקציית לוח שנה עברי מובנית. היישור לצד ימין עובד מעולה ונותן את אותותיו בכל במקום במערכת וכן באפליקציות צד שלישי. 'המגזין שלי' נכלל פה גם, אך מצאנו אותו לא שימושי בעליל ואפילו מפריע לחוויית השימוש, שכן מעבר אליו 'תוקע' את המכשיר לכמה מאיות השנייה. מעבר לכך, נכללים במערכת כל התוספים הייחודיים של סמסונג, כגון מצב החיסכון בסוללה, שהופך את המסך לגווני שחור לבן ומגביל את אפשרויות השימוש למספר אפליקציות בלבד; מאיץ ההורדות, שעושה שימוש בנתונים הסלולריים וברשת האלחוטית לסירוגין להשגת מהירות הורדה מקסימלית. מסכי הבית בנויים, כרגיל, מאוסף של אפליקציות ו-ווידג'טים שימושיים, כאשר הכל ניתן לשינוי ולהזזה, ובקלות יתרה.

קרא עוד:  תמונות חדשות של NEX3 5G של ויוו מצליחות שוב להרשים

מסך הנעילה נעים למראה ומינימליסטי, כאשר ניתן לבחור בין האפקטים השונים ובין שלל אפשרויות נעילה. הצבע הכחול שולט בווילון ההתראות, משם ניתן לשלוט בהגדרות המערכת ובקיצורים לאפשרויות הקישוריות השונות. מערכת ההפעלה הופכת נוחה יותר עם הקיצורים שנוספו לכפתור הבית לכפתורי המגע שלצידיו. בלחיצה ארוכה על כפתור הבית נוכל להפעיל את אפליקציית החיפוש של גוגל, לחיצה ארוכה על 'חזור' תפעיל חלונות מרובים – אפשרות לעבוד על שני חלונות במקביל – בעוד שלחיצה ארוכה על כפתור ריבוי המשימות מובילה למצב העריכה של מסכי הבית. עם כמה שה-Galaxy Alpha נראה מרשים מאוד מבחוץ, מבפנים הוא יפה פי כמה וכמה, וממשק המשתמש של סמסונג עובד בצורה טובה מאוד עם מערכת האנדרואיד ומהווה קפיצת מדרגה משמעותית ממה שהיה לפני כמה שנים.

Screenshot_2014-10-08-08-34-55

ביצועים מעולים
המכשיר מזכיר מאוד מבחינת מפרט את מכשיר הדגל של החברה, ה-Galaxy S5, כאשר הוא כולל מעבד עם שמונה ליבות שמופעלות על פי הצורך (ויש צורך) וזיכרון עבודה של 2 ג'יגה-בייט. מערכת ההפעלה עובדת חלק ובלי בעיות, והמכשיר לא נתקע גם כשיש כמה אפליקציות שרצות ברקע. המכשיר לא נתקל בבעיות בעת הרצת משחקים כבדים (כגון Asphalt 8 ו-Dead Trigger 2), גם לא בעת עומס פריטים ואובייקטים על המסך. בבדיקת ביצועים (AnTuTu) המכשיר קיבל ניקוד של כמעט 50,000, מה שנותן לו מקום מכובד מעל ה-HTC One M8, ה-Sony Xperia Z2, וכן, אפילו מעל ה-Galaxy S5 וה-Galaxy Note 3. למכשיר מעבד Cortex-A15 מרובע ליבה בתדר 1.8 ג'יגה-הרץ ומעבד Cortex-A7 מרובע ליבה בתדר 1.3 ג'יגה-הרץ.

החסרון של המכשיר נמצא בכך שהוא נוטה להתחמם בעת מאמץ, מה שעלול להפריע להחזקה ממושכת של המכשיר, ואף להנחתו בכיס. המכשיר מתחמם במהירות גבוהה יחסית בעת צפייה בסרטים באיכות גבוהה או משחק במשחקים כבדים, מה שמוביל לחימום יתר של המסגרת, שעשויה, רק נזכיר, מאלומיניום.

גימיקים עובדים. בערך
כמו לכל חברה, גם לסמסונג יש את הגימיקים שלה, התכונות שמייחדות את המכשירים שלה. ה-Galaxy Alpha כולל גם הוא את קורא טביעות האצבע שמוטמע במקש הבית, וכן את מד דפיקות הלב בגב המכשיר. מד דפיקות הלב עובד בצורה טובה ומשתלב היטב עם אפליקציית הבריאות של סמסונג שיודעת לספור צעדים ולהפוך את החיים לבריאים הרבה יותר, תוך השמת דגש על נתונים כגון לחץ, שעות שינה, מזון, משקל, אימונים וכו'. גם תצוגת האוויר, התנועות והמחוות של המכשיר עובדות בצורה טובה, כאשר ניתן להציג נקודה מסויימת בציר הזמן של השיר או הסרט בעת ריחוף עם האצבע על ציר הזמן, להציג את התמונות באלבום מסוים בגלריה על ידי ריחוף עם האצבע מעל האלבום, הצגת האירועים בלוח השנה על ידי ריחוף עם האצבע מעל יום מסוים, ועוד. אחת האכזבות הגדולות של המכשיר הוא קורא טביעות האצבע, שאמור היה להוות תחרות ישירה ל-Touch ID של אפל שהוצג ב-iPhone 5s לראשונה, ונופל בכך. החיישן פשוט לא מדויק מספיק, ויש צורך בכמה ניסיונות עד שהוא מואיל בטובו לשחרר את המכשיר מנעילה. יש צורך להעביר את האצבע על פני כפתור הבית בצורה מקובעת מאוד ובמהירות ספציפית. אם חורגים, ואפילו במעט, מהצורה בה יש להניח את האצבע או מהמהירות בה צריך להעביר אותה – טביעת האצבע לא נקלטת. אנו בהחלט מקווים שסמסונג תשפר את קורא טביעות האצבע שלה במכשירים הבאים.

Screenshot_2014-10-10-22-22-08

יותר מסתם מצלמה
מצלמת המכשיר היא אחת הנקודות החזקות שלו. המצלמה מצוידת בחיישן 12 מגה-פיקסל ולא הראתה סימני חולשה גם בתנאי אור קשים. המבזק עצמו קטן ולא מפיק אור גדול, אך האור שהוא מפיק מספיק על מנת להאיר את האזור, שכן המצלמה גם ככה עובדת מעולה בתנאי אור נמוכים. גם בצילומי תקריב המצלמה מתמקדת היטב על האובייקט שנבחר ויודעת להבדיל בינו לבין הרקע. המצלמה מציעה שלל אפקטים ומצבים, כאשר אחת האפשרויות היותר טובות בה היא מיקוד בררני – האפשרות לצלם תמונה ולאחר מכן לבחור את האובייקט בו רוצים להתמקד. מאפיין זה עובד כמו קסם ולא נפל גם כשניסינו להתקיל אותו. מצלמת הוידאו מצלמת ב-4K והסרטונים נראים נפלא. המצלמה מתגברת בקלות על רעשי הרקע, גם בתמונה וגם בקול, עד כדי יצירת סרטון שנראה כאילו צולם במצלמה מקצועית. למצלמה אפשרויות רבות, כגון אפשרות לבחור את איכות הוידאו או התמונה, שעון עצר , ייצוב תמונה שעושה עבודה מעולה בטשטוש תזוזות ורעשי רקע, ועוד.

קרא עוד:  סדרת ה-iPhone 11 החדשה תגיע לישראל מהר מאי פעם

  
לתמונות נוספות

Samsung-Galaxy-Alpha-up

חזק במולטימדיה
Screenshot_2014-10-10-21-56-00
נגן המוזיקה של סמסונג אף פעם לא התבלט מעל האחרים, וכך הוא נשאר. עם זאת, הוא עושה את העבודה שלו בצורה מעולה ונראה נעים לעין. במסך ההשמעה מופיע ציר הזמן של השיר ומקשי השליטה בנגן, כאשר הרקע משתנה לצבע הדומיננטי של עטיפת האלבום המוצגת באותו רגע. ניתן לבחור בין כמה אקולייזרים שהוכנו מראש, כגון רוק, קלאסי, פופ וג'אז, ואף ליצור אקולייזר מותאם אישית. ניתן גם להשתמש בכל מיני אפקטים, כגון כאלו שמדמים חדר גדול, חדר קטן, אולם קונצרטים ועוד. ניתן גם להשתמש באפשרות של עצמת קול חכמה, שמכוונת באופן אוטומטי את עצמת הקול בכל הרצועות לרמה אחידה. במסך הנעילה ניתן לשלוט בנגן ואף בציר הזמן של השיר. עטיפת האלבום מוצגת גם כן במסך הנעילה, אך היא מרוחה וגדולה. היה יפה יותר אילו היא הייתה מוצגת כריבוע קטן בו רואים את כל התמונה. גם נגן הסרטים של המכשיר עושה עבודה טובה, אך הוא בסיסי ביותר. אחד החסרונות הגדולים ביותר שלו לקהל הישראלי הוא שהנגן אינו תומך בכתוביות בעברית, מה שלא מותיר ברירה אלא להוריד נגנים של מפתחים אחרים (BS Player או MX Player), שגם ככה שימושיים ופונקציונאליים הרבה יותר. האזניות שמגיעות עם המכשיר הן האזניות הסטנדרטיות של סמסונג שהיו ונשארו בסיסיות ביותר. לא משהו מיוחד, רק אזניות למשתמש הסטנדרטי שלא מבקש יותר מידי. בעת חיבור אזניות איכותיות יותר, הנגן הציע ביצועים מרשימים וסאונד נקי וטוב. הרמקולים של המכשיר איכותיים וברורים, אך היינו שמחים אם העצמה שלהם הייתה מעט חזקה יותר.

תכינו סוללה נוספת
Screenshot_2014-10-10-21-58-52
אחרי הכל (או לפני הכל) ה-Galaxy Alpha הוא בראש ובראשונה מכשיר טלפון. בעת שיחות, הצד השני נשמע היטב, וכך גם הצד השני שמע אותנו היטב. החיישנים האחראיים על כיבוי המסך בעת שיחה עושים את העבודה ומונעים לחיצות לא מכוונות על מהסך. גם המקלדת של המכשיר נוחה, ונותנת הרגשה טובה עם רטט קטן בכל לחיצה. חיזוי המילים של סמסונג נשאר בין הטובים בשוק, כאשר המקלדת מציעה אפשרויות נוספות רבות. דפדפן המכשיר מעוצב ביותר ומאפשר גלישה על מסך מלא גם במאוזן וגם במאונך. אלו שהדפדפן לא מוצא חן בעיניהם ישמחו לגלות שדפדפן ה-Chrome של גוגל מגיע מובנה. אפליקציות המחשבון, התזכירים, השעון ושאר האפליקציות המובנות עובדות בלי בעיות מיוחדות ועושות את העבודה. הבעיה הגדולה של המכשיר היא הסוללה שלו, שלא מספיקה ליום של שימוש. בשימוש עדין, הצלחנו לסיים את היום עם פחות מ-20 אחוזי סוללה, כאשר במקרה של שימוש סביר נצטרך לחבר את המכשיר למטען פעם אחת ביום, שלא לדבר על שימוש מאסיבי – אז נצטרך להטעין את המכשיר פעמיים ביום, או להיסחב עם סוללה נוספת. אחרי שמיעת שיר אחד בלבד באזניות, ירד לנו אחוז אחד מהסוללה (הרבה בשביל ניגון שיר באזניות), ובסוף צפייה בסרט של שעתיים, נותרנו עם 20 אחוזי סוללה בלבד.

לסיכום – יקר מידי
על כל הבעיות של ה-Galaxy Alpha קשה לסלוח. סמסונג עשתה כאן מאמץ ניכר להביא לשוק מכשיר מעוצב ונוח לשימוש – והיא הצליחה, אך זה לא הכל. גם קורא טביעות האצבע של אפל לא מושלם, ובכל מקרה רובנו נסחבים עם מטען ביום יום, אך ל-Galaxy Alpha יש בעיות גדולות מאלו. לא היינו ממהרים להמליץ עליו בחום לאלו שמוכנים להתפשר על הבעיות הנ"ל, כיוון שהבעיה הגדולה ביותר של המכשיר היא המחיר שלו: 3,500 ש"ח. המחיר של ה-Galaxy S5, לצורך השוואה, נמוך בכמעט אלף שקלים. וכשהמחירים ירדו? גם אז, המכשיר לא חף מבעיות שהופכות את הקניה שלו ללא כדאית, בעיקר בשל הסוללה, בעיית ההתחממות, וגם, כמובן, המתחרים. גם יפה וגם אופה? כמעט. אולי ב-Galaxy Alpha 2.

Samsung Galaxy Alpha

ה-Galaxy Alpha הוא מכשיר היוקרה של סמסונג עם מסגרת אלומיניום ועיצוב דקיק. המכשיר מצויד במסך 4.7 אינץ' ברזולוציה של 720p פיקסלים, שבב מרובע ליבה Exynos 5 Octa ומצלמה 12 מגה פיקסל בגבו. בנוסף הוא כולל זיכרון לאחסון בנפח 32 ג'יגה-בייט, חיישן טביעות אצבע ומד דופק בגבו. הוא רץ על מערכת האנדרואיד יחד עם ממשק ה-TouchWIZ של החברה.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
הנדסאי חשמל, סטודנט להנדסת תוכנה. חברים שלי אומרים שלא אשרוד יום בלי מכשיר של אפל. הם צודקים.