אין ספק שסיסמה כמו 'יותר ממה שאתם צריכים' דורשת התייחסות מעצם הפרובוקטיביות שלה. לא סתם כמעט כל סקירה של +Galaxy A8, מכשיר שוק הביניים החדש של סמסונג (Samsung), התייחסה ומתייחסת לסיסמה הזו.

איך אתם מרגישים שאתם קוראים אותה – ועזבו את ההשקעה המסיבית של סמסונג ישראל בפרסום המכשיר עם כל הידוענים ששילמה להם בטח הרבה כסף – זה מושך אתכם לקנות? או שאולי זה גורם לכם להרגיש שאתם אפילו לא רוצים להתקרב כי אם זה יותר ממה שאתם צריכים אז תחפשו משהו שאתם בדיוק צריכים?

בכל מקרה קשה להישאר אדיש. והשאלה היא כמובן אם יש משהו שעומד מאחורי הסיסמה, ואת זה בדיוק יצאנו לבדוק.

+Galaxy A8 – ארוך אבל עם שוליים בריאים

אם יש דבר אחד שאי אפשר לטעות בו במכשיר הזה, ומיד ברגע שמוציאים אותו מהקופסה מבחינים בו, זה שסמסונג אימצה את מגמת המסך הארוך גם במכשירי שוק הביניים שלה. רק שיש הבדל מאוד מאוד משמעותי לעומת מכשירי הדגל והוא הוויתור על הקימורים בצדדים. המסך שטוח לחלוטין, וגם אם השוליים שלו עגלגלים, ממש אי אפשר להתעלם מהם והוא אפילו נראה קצת מגושם לעומת משפחות ה-Galaxy S וה-Galaxy Note המעודכנות. הוא גם קצת מרגיש כבד ביד, אבל זו יותר הרגשה מאשר משהו שיש לו ביסוס במציאות.

הוא אפילו נראה קצת יותר מדי ארוך, במיוחד אם מניחים אותו ליד מכשיר כמו ה-Mi Mix 2 של שאומי (Xiaomi). זה, למרות שהוא מצויד באותו מסך כמו ה-+Galaxy A8, קטן ממנו בכמה וכמה מילימטרים טובים.

ולמרות זאת אי אפשר לטעות ולחשוב שלא מדובר במכשיר דור נוכחי של סמסונג, גם אם מקדימה יש שתי מצלמות שם למעלה. המבנה והעיצוב, באופן כללי, הם בצורה שרוב החברות 'מאמצות', אם נכנה זאת בעדינות, במכשירים שאמורים להתחרות בשוק המכשירים חסרי השוליים. הוא מציע שוליים צדדיים יחסית דקים ומסגרת פחות דקה למעלה ולמטה ובלי כפתור בית פיזי.

גם מאחור יש משהו מזהה מאוד וזה חיישן טביעות האצבע שממוקם בדיוק מתחת למצלמה היחידה עם האזור המרובע שלה. הוא יותר מלבני מאשר עגול או אלפטי, אולי כדי להתאים אותו מבחינת העיצוב לאזור שתוחם את המצלמה, והוא לדעתנו קרוב מדי למצלמה. אל תתפלאו אם בהתחלה המצלמה לא תפתח לכם את המכשיר מנעילה למרות שתלחצו עליה ממש חזק. אחרי שמתרגלים הוא ממלא את התפקיד שלו היטב אבל רק אם משתמשים באצבע המורה – כל אצבע אחרת פשוט לא תגיע בנוחות לחיישן.

מעבר לכך נספר שמגירת הסימים/זיכרונות ממוקמת למעלה, ולמטה יש מחבר USB-C לצד חיבור אוזניות סטנדרטי בגודל 3.5 מ"מ.

תצורה, כי בעצם גם את זה קונים

כפי שכבר הזכרנו, גם בסדרת ה-Galaxy A, לפחות בעידן הנוכחי, 'מקפידה' סמסונג לשחרר שני מכשירים במקביל: אחד גדול ואחד קטן – למרות שקצת קשה לכנות 'קטן' מכשיר שמגיע עם מסך בגודל 5.6 אינץ', אבל ככה זה כשאתה 'רק' Galaxy A8 (2018) ולא Galaxy A8+ (2018) – וזהו אנחנו לא מציגים את זה יותר ככה בסקירה הזו – שמגיע עם מסך בגודל 6 אינץ', ובעצם טיפונת יותר אבל זה לא כל כך משנה.

וכמו בצמדים רבים אחרים של מכשירי סמסונג, ההבדל אכן מסתכם רק בגודל המסך, ובנתונים הנגזרים ממנו, כולל סוללה יותר גדולה/קטנה תלוי בנקודת ההשקפה – ומכיוון שבדקנו את גרסת ה-A8 Plus, היא יותר גדולה עם 3,500 מילי-אמפר/שעה לעומת 3,000 מילי-אמפר/שעה של האח הקטן. נגזרת שנייה היא צפיפות הפיקסלים בתצוגה שכמובן טובה יותר במכשיר בעל המסך הקטן יותר עם כ-441 לעומת כ-411 פיקסלים/לאינץ'. מעבר לזה התצורה, כאמור, זהה לחלוטין.

ובעצם הכל זהה, כולל השימושיות כך שאם בסופו של דבר תחליטו שאתם כן מעונינים במכשיר תצטרכו לקבוע אם הפרש המחיר שווה את ההבדלים הקלים יחסית: גודל המסך וגודל הסוללה.

סמסונג בחרה פאנל מסוג Super AMOLED גם עבור מכשיר הביניים שלה, והיא מציעה אותו ברזולוציה של 2220×1080 פיקסלים, שזה מבחינה טכנית אחד ההבדלים הראשונית לעומת מכשירי ה-Galaxy S שהושקו כמה חודשים לפני והציעו רזולוציה של 2960×1440 פיקסלים. המסך גם מצופה בזכוכית הגנה מסוג Gorilla Glass רק שלא ממש ברור מאיזה דור.

מבחינת המערכת על שבב מדובר כמובן במערכת חלשה יותר לעומת זו המשולבת במשפחת מכשירי ה-S, כזו שמוכוונת מראש לשוק הביניים. מדובר ב-Exynos 7785 שמכילה אמנם משמונה ליבות עיבוד, אבל בתצורה לא רגילה של 2 ליבות Cortex-A73 במהירות מרבית של 2.2 גיגה-הרץ ו-6 ליבות Cortex-A53 במהירות מרבית של 1.6 גיגה-הרץ. השבב הגרפי הוא Mali-G71 שמשולב גם במשפחת ה-Galaxy S אבל בתצורה הבסיסית שלו ולא בריבוי ליבות.

מבחינת זיכרון אנו בדקנו את המכשיר עם 4 גיגה-בייט זיכרון עבודה ו-64 גיגה-בייט זיכרון אחסון מובנה, כשאת זיכרון האחסון ניתן להרחיב באמצעות כרטיס microSD בעוד 256 גיגה-בייט. כדי לחבר את הטלפון לעולם מסביב ציידה אותו סמסונג ב-WiFi 802.11ac, בלוטות' 5.0, שבב NFC וכן הוסיפה תמיכה ב-WiFi Direct.

ולא שכחנו כמובן את המצלמות, האחת מאחור עם חיישן בגודל של 16 מגה-פיקסל עם מפתח הצמצם המוצלח של f/1.7, ואת שתי המצלמות מקדימה עם חיישני 16 ו-8 מגה-פיקסל, ועדשות שמציעות מפתח של f/1.9 שהוא בהחלט יותר מסביר.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על בטא ל-Android 10 ו-One UI 2.0 עבור Galaxy S10

שימושיות ממשק ומערכת הפעלה

הסגה של העדכון לאנדרואיד 8.0 במכשירי ה-Galaxy S8 ומעלה עדיין לא ממש הגיעה לסיומה בעת כתיבת שורות אלו, כך שקשה לדעת מתי סמסונג תתפנה גם לעדכון מכשירי ה-Galaxy A8 שלה, אם בכלל. וכן זה אומר שהמכשיר הגיע עם אנדרואיד 7.1.1 ועם Samsung Experience 8.5 למרות שאנחנו חושבים שהיה לחברה מספיק זמן בכל זאת כן להוציא אותו עם מערכת ההפעלה המעודכנת של גוגל (Google).

מבחינת שימושיות אין הרבה הבדל לעומת מכשירים בדור הנוכחי של מכשירי סמסונג, ברמה הבסיסית – כי אם קצה מובלט אז אין סיבה ליישומי Edge. זאת אומרת שאם רוצים תצוגה שפועלת תמידית אז היא שם, כברירת מחדל, ומצד שני זה אומר העמסה של אפליקציות מיקרוסופט (Microsoft), עם דפדפן ברירת המחדל של סמסונג עצמה, אם כי Chrome מצא בתיקייה של גוגל, ועם האלמנטים הגרפיים המוכרים כולל מתפריט הניווט שם למטה.

הכל פועל מהר בדרך כלל והיטב, רק שלפעמים הרגשנו שהמכשיר לא מגיב מספיק מהר ללחיצות שלנו, בעיקר בניסיון לצאת ממסך הנעילה או לחזור לדף הבית. תפריט ההגדרות מצוין, והוא כולל הסברים מפורטים כמעט עבור כל אפשרות שמבצעים, וזה בולט במיוחד בעת שבוחרים את מצב העבודה של הסוללה בה המערכת מסבירה בדיוק מה קורה אם בוחרים במצב חסכון בחשמל כלשהו.

יש כמה דברים נחמדים שצריך קצת לחפור כדי להגיע אליהם כמו למשל אפשרות לבחור גופן אחר, לבחור להשתמש בהחלקה מטה על חיישן טביעות האצבע כדי לפתוח את תפריט ההתראות ועוד. פחות נחמד זה הנדנוד של המערכת לגבי השימוש בהתאמה של אפליקציות למסך מלא. זה דורש קצת עבודה שחורה וזה להיכנס לתפריט ההגדרות ולבחור את היישומים עבורם רוצים שהמסך ישתמש בתצוגת מסך מלא או שישאיר אותם בהגדרת ברירת המחדל שלהם שמותאמת בינתיים רק ל-16:9.

בכל מקרה, סמסונג מוכיחה שוב שהיא התקדמה מאוד בממשק המשתמש שלה מהימים בהם TouchWiz לא ממש היה אהוד במיוחד.

המצלמה הכפולה מקדימה עושה את העבודה

השאלה מי בכלל צריך מצלמה כפולה מקדימה מאוד לגיטימית, בדיוק כמו השאלה מי בכלל צריך מצלמה כפולה בטלפון וכמו מי בכלל צריך מצלמות איכותיות בטלפון, אבל נשאיר אותה כמו את האחרות לדיונים במקומות וזמנים אחרים. לגבי איכות העבודה והתוצאות של המצלמות הקדמיות, קל היה להגיע להחלטה מהירה: הן עושות את העבודה וכמובטח, והתוצאות מלבבות, מדויקות כל עוד עושים את זה באור יום. ברגע שעוברים לסביבות של תאורה ביתית/משרדית שמבוססת על פלורסנט יש ירידה חדה באיכות התמונה המצולמת, והיא משתפרת פלאים אם זוכרים לצלם במצב לילה דווקא. צילום במצב הזה בהחלט שיפר את התוצאות בתמונות הסלפי שבדקנו, עם שיפור ניכר בגרעיניות של התמונות המצולמות ועם צבעים שיותר קרובים למקור, אם כי עם מעט מריחה של צבעים חמים.

בכלל, יש הרגשה ב-+Galaxy A8 שהוא לא מיועד לצילום בשליפה, ובכל מקרה אם רוצים להשיג תוצאות באמת טובות צריך להתרכז במה שעושים, ולהשתמש בהגדרות ובמחוונים שמוצעים באפליקציית הצילום. זו דורשת השקעה של זמן כדי ללמוד את כל מה שיש לה להציע – כמו בדוגמה המוזכרת לעיל שאם לא מצלמים בחוץ, אז לפעמים הפתרון הוא לצלם במצב לילה גם במשך היום.

מעבר לצילום הבוקה הממוקד, שזוכה לכינוי 'מיקוד חי' ומאפשר שינוי של טשטוש הרקע גם לאחר הצילום בפועל, מציעה האפליקציה גם מדבקות בסגנון ה-Snapchat הידוע. אפשר לבחור כרגיל בדמויות של חיות ובכמה מילים 'חוויותיות', ויש גם אפשרות להורדת מדבקות נוספות עבור מי שיש לו חשבון סמסונג – אם כי המלאי בינתיים לא ממש מפותח. יש גם אפשרות לצלם 'פנורמת סלפי' מצב בו צריך לסובב את הטלפון ישר על צירו שמאלה וימינה באיטיות כדי לצלם את התמונה. התהליך קצת מעצבן וגם כשהוא מצליח – כלומר שומרים על מהירות תזוזה מתאימה וגם מצליחים לשמור על הזווית הדרושה לכל אורך התהליך – התוצאות לא מדהימות ולפעמים מכילות מעט חלקים מטושטשים.

המדבקות, דרך אגב, יכולות לשמש את הצלמים החובבים גם כשמשתמשים במצלמה האחורית, ואם בוחרים באפשרות הזו הן נכנסות לתמונה, תרתי משמע, רק שאפליקציית הצילום מזהה שהמצלמה מכוונת אל עבר משהו שיש לו פנים. בעת צילום במצלמה האחורית אפשר לבחור גם אפקטים שונים, כרגיל, וגם במקרה הזה אפשר להוריד מהחנות של סמסונג תוספות של אפקטים, אם כי התחום הזה כבר קצת יותר מפותח בחנות ויש ערימה מכובדת למדי של אפשרויות.

גרירה שמאלה על המסך פותחת רשימה של מצבי צילום שונים, ואין כאן שום דבר מיוחד להוציא אולי מצב המזון שלאחרונה הופך לפופולארי באפליקציות הצילום השונות, וכמובן, איך לא, כפתור להורדת מצבי צילום נוספים – שהם בעצם הגדרות מוגדרות מראש לתרחישי צילום שצלמים מקצועיים, פחות או יותר, הכינו. נכון לכתיבת שורות אלו, אין יותר מדי מצבי צילום מוכנים להורדה (שלושה), אבל הרעיון דווקא נחמד למרות שכמובן תמיד אפשר להתשמש במצב המקצועי ולהגיע בסופו של דבר לאותן תוצאות. כלומר, אם מוכנים להשקיע מעט בלימוד.

קרא עוד:  הושק: Xiaomi Redmi 8A ב-129 דולרים

המצלמה לא סיפקה לנו תוצאות אחידות באיכות התמונות, ולעיתים במסגרת של סדרת תמונות ניתן היה להבחין בתוצאות משתנות גם אם סביבת הצילום לא השתנתה. הצבעים בדרך כלל היו בסדר, אבל לא היינו מרוצים בצילום האוטומטי מההשתלטות של צבעים בהירים, שמיים לדוגמה, על הפרטים הקטנים – מה שמכונה 'שריפה'. מה שכן אהבנון זה דווקא את צילומי התקריב שלא דרשו מאיתנו שום פעולה מיוחדת לצורך הצילום, והפיקו ביותר ממקרה אחד תוצאות מרהיבות עין.

אבל בסופו של דבר המסקנה שלנו לגבי המצלמה האחורית היא שאם אתם חובבי צילום, וזו אחת השאיפות והדרישות שלכם מטלפון, לא בטוח ש-+Galaxy A8 הוא המכשיר שכדאי לכם לשקול.

Galaxy A8 Camera Samplesהמבחנים שלו הם לא המבחנים שלא

הנה מסקנה שהגענו אליה עוד לפני שבכלל יצאנו לדרך: +Galaxy A8 הוא קודם כל ולפני הכל מכשיר לא רע מבחינת ביצועים. למסקנה הזו כאמור הגענו עוד לפני שבכלל פתחנו את הקופסה. השאלה היחידה הייתה, בהיבט של המבחנים, עד כמה הוא קרוב למכשירי הצמרת האמיתיים, או בעצם עד כמה הוא רחוק מהם. אם תרצו אפשר לתקוף את השאלה הזו בשיטת הכל נשאר במשפחה – עד כמה ה-Galaxy A8 ושותפיו קרוב בביצועיו לאלו של משפחת Galaxy S8/Note 8, או עד כמה התצורה המוזרה משהו של ליבות העיבוד משפיעה על הביצועים.

אז הנה אמ-לק: Exynos 7785 היא מערכת שוק ביניים מובהקת, אם כי יותר לחלק העליון שלו. כמו ש-Exynos 8895 היא המקבילה של סמסונג ל-Snapdragon 835 של קוואלקום (Qulaomm), כך היא המקבילה של ה-Snapdragon 630 פחות או יותר.

איך זה בא לידי ביטוי במספרים? Geekbench 4.1 נתנה דוגמה מצוינת לכך. מצד אחד במבחן הליבה האחת היה המכשיר, עם ציון של 1,523 נקודות, קרוב למכשירים שמבוססים על Snapdragon 650 כמו ה-Mi Max המקורי של שאומי (Xiaomi) שהגיע ל-1,478 נקודות ורק קצת רחוק ממכשירי Snapdragon 835 כמו לדוגמה ה-Nokia 9 שהגיע ל-1,934 נקודות, אבך שכל הליבות נכנסו לעבודה הוא הגיע רק ל-4,373 נקודות הרחק מאחיו הגדול Galaxy Note 8 שהגיע ל-6,505 נקודות או ה-Mate 10 Pro של וואווי (Huawei) שהגיע ל-6,806 נקודות.

גם במבחן Work 2.0 של PCMark for Android ניתן היה לראות באובן מובחן שהפער בין התוצאה של מכשיר הסקירה הנוכחי למכשירים הסיניים שמבוססים על מעבדי Snapdragon 835. בעוד הוא השיג 5,319 נקודות, המתחרים המוזכרים, לדוגמה ה-OnePlus 5T, חצו בקלות את קו ה-6,500 נקודות וצפונה.

בהיבט של הגרפיקה המרחק של +Galaxy A8 מהצמרת אפילו גדול עוד יותר. במבחן Sling Shot Extreme של 3DMark for Android הוא הגיע לציון של 735 נקודות בלבד מול 2,890 של ה-Mate 10 Pro ומול ה-2,808 נקודות אליהן הגיע ה-V30 של LG. וכן, במשחקים עם גרפיקה כבדה לא ניתן שלא להרגיש בקפיצות מדי פעם ועם קושי של המערכת על שבב להתמודד עם הצגת המידע באופן שוטף באיכות גרפית מלאה.

אבל יש היבט אחד שהמכשיר אפילו הפתיע אותנו לטובה. במבחן זמן העבודה שלנו הוא השיג לא פחות מ-12 שעות ו-35 דקות, התוצאה השנייה בטיבה שהשגנו אי פעם במבחן הזה, שנייה רק ל-18:23 שעות המטורפות של ה-Mi Max 2 מבית שאומי (Xiaomi), ויותר אפילו מה-K3 של אוקיטל (Oukitel) שמצויד בסוללה בנפח של 6,080 מילי-אמפר/שעה. בנוסף, המכשיר תומך בטעינה מהירה, וכשחיברנו אליו מטען שתומך ב-Quick Charge 3.0 – טכנולוגיה שלא נתמכת בו באופן רשמי – הטעינה הייתה מהירה מאוד ועברה רק במקצת את קו השעה וחצי.

אז מה אנחנו חושבים בסופו של דבר?

לפעמים, לפחות לפעמים, גם אם את חברה גדולה שמוכרת היטב ומובילה את שוק הטלפונים, עם מעמד מוצק שמוצדק רק בעצם העובדה שהוא נמשך כבר שנים רבות, וגם אם את מבינה לא פחות מאפל (Apple) ביחסי ציבור, ואולי בעצם אפילו טוב יותר והצלחת להתאושש מתקלה שהייתה כנראה מרסקת הרבה מאוד יצרניות, זה לא אומר שאת לא צריכה לבדוק את הסיסמאות בהן את משתמשת ואף ממחזרת.

כן, יצא קצת האוויר, תרתי משמע – כדי לומר על טלפון שהוא יותר ממה שאתה צריך, אתה חייב להוכיח שהוא כזה. +Galaxy A8 הוא מכשיר טוב, אבל ממש לא יותר ממה שאתם צריכים, ואם אתם חובבי צילום ולא חובבי סלפי, אז הוא גם לא מה שאתם צריכים. מעצם העובדה שסיסמה שכזו יכולה להרתיע קונים פוטנציאליים, ונזכיר שעם תגית מחיר שמראה 2,250 שקלים במונחי שוק הוא לא ממש זול, יש בסביבה שלו כמה וכמה מכשירים שיספקו יותר מבחינת ביצועים ומבחינת צילום יותר, ודי אם נזכיר את OnePlus 5T שכבר נמכר בפחות מ-2,350 שקלים.

מצד שני, מדובר בטלפון שמציע את האמינות של סמסונג, שהיא עדיין חזקה ויציבה, גוף שמרגיש טוב ביד גם אם הוא לא נראה מדהים, ואם אתם חובבי סלפי בעיקר, צמד מצלמות קדמיות שמספקות תוצאות נהדרות בדרך כלל. גם מערכת ההפעלה שלו, אחרי שמתרגלים אליה, היא כנראה הכי טובה בשוק בדרך בה היא מצליחה להתייחס לדברים שברגע הראשון אפילו לא חושבים שהם חשובים.

רק שקודם אתם צריכים להחליט באיזה צד של המשוואה אתם עומדים.