השנה הזו שייכת ללא ספק לתחום המחשוב הלביש ובראשם השעונים החכמים. הם קטנים, מעוצבים, מספקים התראות ישירות מהטלפון האישי ובחלקם אף ניתן להוריד יישומים ומשחקים. בתערוכת IFA האחרונה ראינו חברות רבות משיקות שעונים בעלי מאפיינים דומים וטובים לצד מחיר לא כל כך אטרקטיבי.

עבורנו שעון חכם הוא כזה שמשלים את הטלפון החכם ומעניק ערך מוסף, ולא סתם עוד גאדג'ט. ה-Gear 2 שהושק בחודש מרץ האחרון, לאחר תערוכת MWC בברצלונה, מציע, על פי סמסונג (Samsung), את כל מה שמחפשים בשעון חכם: ממשק נוח ועיצוב יוקרתי לצד רצועת ספורט חכמה. בדקנו האם כל זה יספיק כדי לגרום לנו לחזור ולענוד שוב שעון על היד.

אלגנטי ויוקרתי
סמסונג ביצעה לא מעט שינויים ב-Gear 2 בהשוואה לדגם הקודם. הסרת הברגים מגוף השעון מקנה לשעון עיצוב יוקרתי יותר, המצלמה עברה מהרצועה לגוף השעון, כפתור ההפעלה עבר מצד השעון לקדמת המסך וכך הפך את השימוש בו לנוח יותר. גם הרצועה עברה שינוי חלקי והיא כעט ניתנת להחלפה, טקסטורת הפסים בקדמתה התחלפה בטקסטורה בעלת ריבועים קטנים וכן טקסטורה גלית בצידה הפנימי (כמו ב- gear fit), במקום טקסטורה חלקה, המקנה אחיזה נוחה של השעון על פרק כף היד. אבזם הרצועה לא שונה כלל, וכמו קודמו הוא מאוד נוח לסגירה ופתיחה ואין תחושה כלל כי השעון עלול ליפול מהיד. בצד ימין של ס דשהשעון ניתן למצוא את המיקרופון ובצידו השמאלי הרמקול. בגב השעון ניתן למצוא את מד הדופק וכן את המגעים לחיבור מתאם הטעינה.משקלו קטן ב 0.6 גר' מקודמו ועומד על 68 גר'. מידותיו כמעט ולא שונו והן עומדות על 36.9×58.4×10 מ"מ ועדיין, גוף השעון מרגיש עבה מידי. אם הוא היה מעט דקיק יותר, הוא היה ממש אלגנטי.

על מערכת הפעלה וגורמי חומרה
השינוי הגדול ב-Gear הוא החלפת מערכת ההפעלה מאנדרואיד, כמו ב-Galaxy Gear, אל מערכת ההפעלה שלה טיזן (Tizen). החלטה זו סוגרת כמעט לחלוטין את הדלת  לאפשרות שהשעונים הבאים של סמסונג יסונכרנו עם מכשירים אחרים להוציא  אלו של החברה עצמה. בעיצוב ממש לא ניתן להבחין בשינוי, אך הדבר המשמעותי הוא כמות האפליקציות הניתנות להתקנה במכשיר. אומנם ניתן למצוא מעל לאלף אפליקציות המיועדות לשעון, אך אלה יהיו לרוב כאלה הקשורות לאופציות הכושר במכשיר או בתצוגות שעון שונות ולא אפליקציות חדשותיות ורשתות חברתיות שרובנו משתמשים.

בהיבט של החומרה מצויד המכשיר במעבד כפול ליבה 1.0 במהירות 1 ג'יגה-הרץ, עם זיכרון RAM של 512 מגה-בייט ועם 4 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון פנימי. זהו שיפור מזערי מהדגם הקודם שעבד עם מעבד במהירות 800 מגה-הרץ. בגזרת החיישנים, הוסיפה סמסונג ל-Gear2 את חיישן מדידת הדופק וזאת בנוסף למד התאוצה וחיישן והג'ירוסקופ שהיו קיימים עוד קודם.

תשובה לשיחות בלעדית לסביבת סמסמונג
השעון מתחבר אך ורק למכשירי סמסונג השונים, אך החיבור מבוצע מהר מאוד כמו כל חיבור של מכשיר המשתמש בצימוד בלוטות'. מדליקים את השעון, מחפשים התקן בלוטות' במכשיר, מאשרים את הקוד ומתחברים. אם האפליקציה Gear Manager אינה מותקנת במכשיר, השעון ידאג לומר זאת ולהפנות ישירות לחנות האפליקציות של סמסונג. בשלב הראשון מומלץ להפעיל את Gear Manager: היא עוזרת להגדיר את תצורת השעון, הרקע שלו, את אפליקציית הכושר, להוריד יישומים וכן להגדיר את ההתראות השונות שרוצים לקבל בשעון, מהודעות דור אלקטרוני, דרך מסרונים ועד רשתות חברתיות. בשעון עצמו ניתן להגדיר את רוב הקביעות של המכשיר: עוצמת הצליל והשמע, גודל הגופן וסגנונו, נגן המוזיקה, השלט רחוק ועוד.

קרא עוד:  ירידת מחיר: צמיד Mi Band 4 של שאומי ב-30 דולרים

מלבד קבלת ההתראות לשעון, ניתן להשתמש בו גם לענות לשיחות באופן מאוד נוח. ניתן לענות לשיחה ולחייג לאיש קשר בהחלקת אצבע ולדבר באמצעות המיקרופון והרמקול הנמצאים בשעון. איכות השמע דרך השעון מעט נמוכה, והקול נשמע מתכתי, אך הצד השני שומע מצוין. אין צורך לקרב אותו לפה. מספיק להשאירו במרחק סביר של 40 ס"מ לערך. לדוגמה, בזמן נהיגה ניתן לדבר דרך השעון גם כשהיד מונחת על ההגה. בנוסף לכך ניתן להעביר את השיחה מהשעון לטלפון או בכלל לדחות את השיחה עם הודעה מוכנה המוגדרת מראש בעזרת Gear Manager.

המצלמה בשעון נשארה כמות שהיא, מלבד השינוי במיקום: חיישן 2 מגה-פיקסלים המצלם תמונות ברזולוציה של עד 1,920×1,080 פיקסלים ווידאו ברזולוציה של 720p. צילום התמונות מבוצע בקלות. הכניסה למצלמה נעשה על ידי לחיצה על הצלמית המתאימה בשעון או לחיצה כפולה על כפתור ההפעלה. הצילום עצמון מבוצע על ידי נגיעה במסך. התמונות וקבצי הוידאו נשמרים בשעון ועוברים תוך כמה שניות עד דקות, תלוי בגודל קובץ, ישירות למכשיר הסמסונג אליו הוא מחובר. נציין כי לא ניתן לצפות בתמונות ובוידאו בשעון. נחמד מאוד שיש מצלמה נגישה אך בסופו של דבר איכות נמוכה יחסית של התמונה הסופית לא מאפשרת שימוש בה מעבר ל-'משחק' ולא היינו מרגישים בחסרונה אם היא לא הייתה קיימת.

לשעון גם נגן מוזיקה פנימי המסוגל לשלוט ולנגן קבצי מוזיקה הנמצאים במכשיר הטלפון/טאבלט ואף להיות עצמאי ולנגן קבצי מוזיקה ששמורים בו עצמו. פונקציה זו לא אינה חדשה והייתה קיימת גם בשעון הקודם. מצב עצמאי שכזה מאפשר ליהנות ממוזיקה תוך כדי עשיית ספורט וזאת ללא חיבור או תלות בטלפון הנייד – פשוט מחברים את השעון לאוזניות באמצעות בלוטות' ויוצאים לדרך.

כהערת אגב נספר כי ניתן להתקין בצורה פירטית את אפליקציית ה-Gear Manager במכשירי אנדרואיד אחרים, אך יש לקחת בחשבון שרוב המאפיינים בשעון אשר צריכים את החיבור לטלפון לרוב לא יעבדו.

תצוגה
לשעון מסך בגודל 1.63 אינץ', בדיוק כמו קודמו, והוא מתגאה בצבעים חדים וברורים הודות לפאנל ה-Super AMOLED ברזולוציה של 320×320 פיקסלים. הצפייה במסך ברורה בכל תנאי תאורה: בהירה מספיק כדי לצפות בשמש ישירה, ולא מסנוורת מידי בחושך. הטקסט מוצג בצורה טובה ונוחה לקריאה בעיקר כאשר הגופן הוא באנגלית. סגנון הגופן העברי מעט גלי ולפעמים הרווח בין האותיות אינו אחיד. ניתן לבחור מבין שלושה גדלי וסגנון גופן. את המסך מדליקים באחת משתי דרכים, כמו בכל הדגמים בסדרת ה-Gear: לחיצה על כפתור ההפעלה והשני בעזרת סיבוב השעון לעבר הפנים שהיא התנועה הרגילה שעושים על מנת לצפות בשעון. הבעיה העיקרית בפעולה השנייה היא שהמסך נדלק ללא צורך גם בפעולות יומיומיות שאנו עושים לדוגמה בזמן נהיגה או פעולות ספורט.

כושר
השימוש בשעון כרצועת ספורט זהה לשימוש ב-Gear Fit. ניתן למדוד איתו צעדים, דופק וכן להגדיר אפשרויות אימון כגון: ריצה, צעידה, רכיבה וטיול רגלי. כל אפשרויות הספורט אינן צריכות חיבור ישיר עם הטלפון, כך שאין צורך לקחת את המכשיר לאימון. אפשרויות האימון מסתנכרנות עם אפליקציית ה S-Health או ה-Fitness wit Gear הנמצאת במכשיר הטלפון ולכן ניתן לצפות בטלפון בכל היסטוריית האימון. ניתן גם להגדיר ססמה כך שלא כל אחד יוכל לצפות בהיסטוריית האימון או למחוק אותה. בכל אימון מתקבלים נתוני זמן, מרחק וקלוריות, כשכל אחד מהם יכול להיקבע כיעד לאימון, וכן נתוני מד הדופק הנמצא בגב השעון, אותו צריך להדליק מראש באופן חד פעמי כדי שיעבוד. נציין כי על מנת לבצע מדידת דופק השעון צריך להיות צמוד מאוד ליד. בבדיקת השוואה שנערכה מול מכשירי מדידת דופק ביתיים מד הדופק של ה-Gear 2 מדד דופק הסוטה בפעימת לב אחת בממוצע- כך שלפי זה ניתן לסמוך על דיוקו – סמסונג, איך לא, מדגישה כי מד הדופק אינו תחליף למכשירים הרפואיים המקובלים. בבדיקת מרחק ריצה שביצענו המכשיר סטה בממוצע ב-5% יותר. כל הוראות האימון של המכשיר מלוות ברטט, בדיוק כמו התראת אפליקציה, ובזמן אימון יש צורך להסתכל על השעון כל פעם שיש רטט כדי לדעת מה הפעולה הבאה שאנחנו צריכים לעשות או אם בכלל קבלנו התראה מהטלפון, כאשר הוא כבר מחובר. היינו שמחים אם סמסונג הייתה מאפשרת להגדיר את התראות הספורט או בכלל היו ניתנות להגדרה, בדיוק כמו שניתן להגדיר צלילים והתראות לאפליקציות ואנשי קשר שונים בטלפון.

קרא עוד:  סנאפ הכריזה על משקפי Spectacles 3 עם מצלמה נוספת

הספק שעדיין לא מספק

ל-Gaer 2 סוללה בהספק של 300mAh אשר מספיקה לשימוש של עד 6 ימים במצב המתנה. בשימוש ממוצע בשעון שלא כלל פעילות ספורטיבית, הסוללה הספיקה כמעט ארבעה ימים. שימוש מוגבר באופציות הספורט מעלה את הצריכה צריכת הסוללה והיא תספיק לעד יומיים של שימוש ואף פחות. בסופו של דבר מדובר בשיפור משמעותי באורך חיי הסוללה לעומת הדגם הקודם ועכשיו ניתן להשתמש בשעון יותר זמן, אך עדיין לא מספיק זמן סוללה שתפסיק לשבעה ימים ואף יותר תשפר את חווית השימוש בשעון. לשעון אין שקע USB לטעינה וזאת כדי לשמור על עמידותו למים ואבק לפי תקן IP 67. לכן, על מנת לטעון את המכשיר, סיפקה סמסונג מתאם, בעל שקע USB, המתחבר לגב השעון. כמו בכל מכשיר עם מתאם טעינה דאגו להשאיר את המתאם מחובר כל הזמן למטען אחרת הוא יאבד.

תוספת יקרה מידי
ה שעון נמכר בארץ במחיר של 1,500 ש"ח. אם מסתכלים על שאר שעוני סמסונג בסדרה, ניתן למצוא את ה-Gear 2 Neo עם מפרט זהה, אך בעל עיצוב פחות יוקרתי, ללא מצלמה וזול יותר בכ 400 ש"ח. לא נראה כי שעון עם מצלמה שכמעט אין לה שימוש שווה את ההפרש.

(כמעט ו.. ) לא צריך יותר מזה
אחרי שימוש ארוך בשעון, נראה כי ה-Gear 2 יכול לספק כמעט את כל מה שאנחנו מצפים משעון חכם: הוא מהווה גאדג'ט מגניב שמציג את התראות המתקבלות בטלפון הנייד וחוסך את הוצאתו מהתיק/כיס בכל פעם ששומעים צפצוף ואף חוסך את השימוש בצמיד נוסף, כאשר הוא משמש גם כרצועת ספורט משופרת עם ממשק נוח לשימוש וצפייה בזמן אמת בנתוני האימון. בניגוד לגרסה הספורטיבית בסדרה, ה-Gear Fit, דרך ה-Gear 2 ניתן גם לבצע ולענות לשיחות ואף לשמוע דרכו מוזיקה מבלי להיות תלויים במכשיר המחובר אליו.למרות סגנונו היוקרתי, עיצובו קצת לוקה בחסר, בעיקר בגסותו וחוסר התאמתו ליד נשית. שעון דק וקל יותר יהפוך אותו לכמעט מושלם עבור כולם.

אם נסתכל קדימה, העובדה בה השעון מתאים אך ורק למכשירי סמסונג יחד עם תג מחיר גבוה, עלולה להנמיך את רמת ההתעניינות בו ותגרום לקונים פוטנציאליים לוותר עליו או לחפש שעונים חכמים אחרים, כאלה שיכולים להתאים עצמם למכשירי אנדרואיד שונים. יחד עם זאת, גם השעונים האחרים לא צפויים להיות זולים. ת הוצאה של 800 שקלים ואף יותר עבור שעון, בנוסף לעלות הגבוהה של מכשירים סלולריים, עלולה להשאיר גם את השעונים האחרים בחנות.

סקירת וידאו