סיילפיש (Sailfish) היינה הגלגול החדש של מיגו (MeeGo), מערכת ההפעלה שהייתה אמורה להניע את מכשירי הדגל של נוקיה בעידן שאחרי סימביאן ולהציע אלטרנטיבה למתחרות אנדרואיד ו-iOS. מערכת ההפעלה מבוססת על גרעין לינוקס וממשק המשתמש המסקרן מציע עיצוב דינאמי וניווט באמצעות מחוות מגע.

ממשק משתמש מבוסס מחוות, הרבה מחוות

מערכת ההפעלה רצה ה-Nokia N9

כזכור, נוקיה נטשה את מיגו שנולדה משיתוף פעולה שלה ושל אינטל לפיתוח מערכת הפעלה שתוכל להתחרות במערכות ההפעלה המובילות בשוק ובעצם המכשיר היחיד של החברה הפינית אשר מבוסס על מערכת ההפעלה הזו היה ה-N9, האב הרוחני של מכשיר הלומיה 800. בנוקיה החליטו לזנוח פיתוח מערכת הפעלה משלהם והתמקדו בבניית מכשירים מבוססי ווינדוס-פון.

מיגו אומנם ננטשה אך חברת הזנק בשם Jolla אשר מורכבת בחלקה מעובדים לשעבר של נוקיה, החיו את מערכת ההפעלה ומקווים כי בעתיד היא תוכל להציע תחרות למערכות ההפעלה הקיימות בשוק. מערכת ההפעלה זכתה להיוולד מחדש בשם סיילפיש (Sailfish – דג המפרשון, בעברית) ומציעה חווית שימוש שונה ממערכות ההפעלה הקיימות, במקום תפריטים על המסך היא מסתמכת על 'תפריט גלגלת' אשר נגלה על המסך במשיכה מעלה או מטה ומציע, לטענת אנשי החברה, שימושיות גבוהה בעבודה עם יד אחת. בנוסף מציע ממשק המשתמש עיצוב דינאמי אשר מציג ערכת צבעים מותאמת אישית בהתאם לטפט אותו בוחר המשתמש אשר מכונה על ידי החברה כ"אווירה".

בחברה בחרו לשמור על תפריט ריבוי-המשימות של מערכת ההפעלה ובהחלקה מקצה המסך השמאלי ניתן לחזור לעמוד הבית אשר מציג את היישומים הפעולים, היישומים הפועלים מייוצגים בצורה של יישומונים ומכילים מידע חי ומתעדכן – בסגנון האריחים החיים של ווינדוס-פון או היישומונים (ווידג'טים) של אנדרואיד, ביישומונים ניתן לשלוט באמצעות מחוות מגע כמו החלקה ימינה ושמאלה.

הדגמת המערכת

למרות שסיילפיש עדיין נראית בוסרית היא בהחלט מביאה עימה משב רוח רענן, אך האם זה מספיק כדי להתחרות בענקיות התוכנה, כרגע עדיין לא בטוח. (מקור)

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.