אם יש דבר אחד שאי אפשר לקחת מאסוס (Asus), לפחות בשנה האחרונה, הוא הניסיון של החברה לנסות להזרים משהו קצת מעניין וחדש אל שוק המחשבים ולו מבחינת מראה. במקרה של מחשבי משחקים זה בדרך קל יחסית, כי זה שוק בו כל היצרניות מרשות לעצמן קצת להשתולל – אולי אפילו בלשון המעטה. אבל כמה דקות אחרי שמתחילים קצת להסתכל מסביב לנייד המשחקים GM501 ROG Zephyrus M של החברה, ועוד יותר לאחר שמדליקים אותו, מבינים שבכל זאת יש בו משהו, משהו שונה. ולא זה לא רק שהוא דקיק להפליא, כלומר, ביחס למחשבי משחקים.

הדבר היפה והמעניין ביותר מבחינת עיצוב מתרחש לאחר ההפעלה, כשמרימים את המסך, ומגלים שיחד איתו גם המקלדת מתרוממת לה מעלה. זה לא המחשב היחיד בו החברה שילבה את סגנון הפעולה הזה, בו התרוממות המקלדת מאפשרת הקלדה נוחה יותר והאוויר יכול לזרום טוב יותר מלמטה, אבל כיאה למחשב שמיועד לגיימרים לא רק אוויר עובר ויוצא מאחור, אלא גם אור אדום שנראה היטב בחדר חשוך. כן, ברור שאור אדום, מה כבר יכול להיות במחשב משחקים?

לא רק מתחת למקלדת ניתזים להם החוצה ניצוצות של אור אדום. גם הסמל של המותג המוכר Republic of Gamers, או ROG בקיצור, שממוקם על המכסה, נדלק באור אדום מבריק כשהמחשב מופעל והמכסה מורם אל על. מסביב, והמקלדת עוד מעט תקבל התייחסות, יש עוד הרבה נגיעות שמראות על תשומת לב רבה ומדוייקת לעיצוב כנדרש אפילו עבור מחשב משחקים מסוגו של ROG Zephyrus M. המכסה, למשל, זכה לגימור מוברש אלכסוני כשחלק אחד בכיוון הזה, החלק השני בכיוון ההפוך, שיש גם הבדלי גוונים קלים בין שני החלקים הללו כשאחד מעט אפור יותר מחברו. יש גם מגרעת קטנה במכסה מאחור מעל הצירים, בסגנון הטלפוני אבל כלפי חוץ. בשטח הזה מוצגות נוריות הבקרה של המחשב, כולל כמובן בקרת הטעינה. זה נחמד, כי זה אומר שלא צריך להרים את המכסה וגם לא לחפש בצדדים מסביב איפה הנוריות – הנה הן, ממש מתחת לקצה האף של המשתמש.

ROG Zephyrus M ועיצוב בכל פינה

מחשב המשחקים הזה הוא מעין סוג של התפתחות של קודמו בתפקיד הדק שבחבורה, ROG Zephyrus. כמוהו הוא מציע פרופיל נמוך בעובי שנע בין 17.5 ועד 19.9 מ"מ כשהמחשב מתרומם על קצהו מאחור, כשהצד הוא נראה ממש דקיק. מול חלק ממפלצות המשחקים שמסתובבות שם בחוץ, הוא נראה אפילו עדין משהו. טוב משהו. בכל זאת מדובר במחשב יחסית גדול וכבד ששוקל 2.45 קילוגרם, וזה אפילו פחות ממה שרוב האנשים יעריכו אם יתבקשו להעריך את משקלו במבט.

וכאמור, ממש אי אפשר לטעות בו שהוא מחשב משחקים, ולו רק בגלל שילוב והמשחקים של צבעי השחור והאדום, ולו רק בגלל שרק במגזר המחשבים המסוים הזה כיום אפשר למצוא כל כך הרבה חריצים לפליטת חום עם שני מערכים יחסית גדולים מאחור, ואחד נוסף מכל צד. הם חלק כמובן ממערכת הקירור. זו מבוססת על כינוס אוויר מלמעלה מעל למקלדת, ומתחת למחשב כשמרימים את המכסה לעבודה – ואם כבר עוסקים בכך, אז יש מאוורר גדול בכל צד שתורם לזרימת האוויר הקריר מעל למערכת החמה ודוחף את האוויר החוצה, ואילו מאווררים שבשיא עבודתם עושים הרבה מאוד רעש, וזה דבר שמוכר עדיין יותר מדי במחשבי משחקים, וגם לא מונע בסופו של דבר את ההתחממות שלהם לרמות שלא מוכרות במחשבי מיינסטרים.

יש עוד לא מעט נקודות עיצוביות. יש פס אלומיניום דקיק שעוטף את המקלדת משלושה כיוונים, יש ארבעה מקשים ייעודיים מעל לאזור המקלדת – אחד להפעלה ישירה של מרכז השליטה Gaming Center המוכר כבר היטב ממחשבי משחקים קודמים בסדרת ה-ROG של אסוס, ושלושת האחרים שמאפשרים שליטה בעוצמת הקול כולל השתקה, יש כפתור הפעלה שנמצא גם הוא מעל המקלדת וזכה לנורית אדומה משלו, ויש אפילו קופסה מהודרת שמעוצבת בדיוק כמו המחשב. וכדי לספק את הנגיעות האחרונות שילבה החברה את השם של המחשב, אבל בחלקים, באזורים שונים של המחשב: מקדימה Asus, מאחורה ממש באמצע בין יציאות האוויר Zephryus, וממש בקצה המכסה מאחור מוצאים גם את Republic of Gamers. נגיעות קטנות שמוכיחות שבאסוס, לפחות במקרה הזה, בהחלט הבינו שנייד משחקים צריך לבלוט כדי למשוך קהל לקוחות.

ויש כמובן גם מקלדת שרוצה להיות ייעודית לשחקני מחשב

האם יש חברה שיכולה כיום להציע נייד משחקים בלי מקלדת עם תאורה מאחור? כנראה שלא. האם יש מקלדת מהסוג הזה שלא תמצא דרך להדגיש את המקשים WASD שהפכו לסטנדרט של שליטה בתנועה במשחקי יריות בגוף ראשון ומעבר לכך? כנראה שלא. ומכאן שאסוס, שבאמתחת שלה יותר מנייד משחקים אחד שנשלח לשוק בשנתיים האחרונות, לא תפספס את הדברים הללו גם ב-ROG Zephyrus M.

קרא עוד:  מיקרוסופט הכריזה על Surface Laptop 3 לראשונה עם מעבדי Ryzen

התאורה האחורית של המקלדת נשלטת בידי אפליקציה שנקראת Aura Sync שניתן לגשת אליה ישירות או דרך יישום השליטה הראשי שאסוס מתקינה בכל מחשב, כמוזכר לעיל. המקלדת מחולקת למעשה לארבעה איזורי תאורת RGB שמעבר לצבעים ניתן לקבוע גם תצורה של שינוי צבעים עם צבע אחיד, עם שילוב של צבעים מתחלפים, עם גלים, עם התאמה למוזיקה ועוד. המשתמש יכול לבחור עד שלושה פרופילים לשימוש ב-Gaming Center, ובהם הוא גם יכול לקבוע איזו תצורת צבעוניות הוא בוחר עבור המקלדת.

עם זאת, אם מישהו ציפה כאן למקלדת מכנית הוא אולי יתאכזב. מדובר במקלדת Chiclet עם ירידה של 1.7 מ"מ, ולפי החברה עם שקע של כ-0.2 מ"מ בראש כל מקש שאמור לספק נוחות רבה יותר בעת השימוש. זה שקע שאפשר למצוא בכל מקלדת למעשה, וזה בעצם מסכם את הסטטוס שלה: מקלדת די סטנדרטית ונוחה להקלדה, וגם לרוב המשחקים, אבל ממש לא מכנית. טוב, לפחות היא לא רעשנית, ורעש של מקלדת מכנית הוא עניין של טעם – לא כולם אוהבים את זה. אנחנו גם לא ממש בטוחים שכולם אוהבים יותר מדי משחקי צבע בזמן שהם משחקים.

דווקא משטח השליטה, או משטח העכבר אם תרצו, קצת מאכזב. אמנם השטח הפיזי של המחשב יחסית גדול אבל אסוס חילקה מאחור שטח רב לכונס האוויר, היא חילקה שטח שמוקדש לשורת המקשים הייעודיים, וחילקה הרבה שטח למקלדת עצמה כדי שיהיה ריווח טוב גם בין שורות המקשים. ורק למשטח העכבר לא נשאר. טוב, הוא לא הלך, והוא לא ממש קטנצ'יק אבל כנראה שבמחשבי משחקים זה בכל זאת לא ממש משנה – אתם מכירים מישהו שישחק משחק ברצינות בלי לחבר עכבר? גם אם משטח השליטה היה גדול ב-50% זה לא היה ממש משנה.

ועכשיו למשהו מערכתי לגמרי

ל-GM501 ROG Zephyrus M יש מסך IPS בגודל 15.6 אינץ' עם שוליים ממש לא צרים ברזולוציית FHD ועם תמיכה בקצב רענון של 144 הרץ ועם זמן תגובה של 3 אלפיות-השנייה. קצב הרענון הזה הוא בר השגה גם בגלל שהוא מגיע עם GeForce GTX 1070 של NVIDIA עם 8 גיגה-בייט זיכרון תצוגה ייעודי מסוג GDDR5. דרך אגב, זהו הזיכון המוצע בתת דגם GM501GS שבדקנו. יש גם תת דגם בשם GM501GM שמצויד ב-GTX 1060 עם 6 גיגה-בייט זיכרון GDDR5.

המעבד הראשי של הוא Core i7-8750H של אינטל (Intel) שהוא מעבד 6 ליבות פיזיות/12 ליבות לוגיות שפועל במהירות בסיסית של 2.2 גיגה-הרץ ויכול להגיע למהירות טורבו מרבית של 4.1 גיגה-הרץ. הוא מגיע עם 9 מגה-בייט של זיכרון מטמון חכם וגם TDP של 45 וואט שהוא יחסית, כמובן, גבוה עבור מחשבים ניידים וההתחממות כבר הוזכרה מקודם. לצידו מצאנו במחשב המסוים שהגיע לבדיקה 32 גיגה-בייט של זיכרון DDR4 דו ערוצי במהירות של 2,666 מגה-הרץ וזו כמות מכובדת ואף יותר.

כמקובל כיום במחשבים רבים מגיע גם ROG Zephyrus M עם כונן פיזי סטנדרטי שלצידו כרטיס SSD. המחשב בתצורת הבדיקה שלו הגיע עם כונן HDD של סיגייט (Seagate) בנפח של 1 טרה-בייט שמסתובב במהירות של 5,400 סל"ד ועם כרטיס SSD בתצורת M.2 NVMe בחיבור PCIe x4 ובנפח של 256 גיגה-בייט כשיש אפשרות גם לנפח כפול.

Image result for GM501 ROG Zephyrus M

למחשב יש יציאת USB Type-C אחת שתומכת ב-USB 3.1 דור שני, כמו גם 4 יציאות USB Type-A האחרות שממוקמות אחת מצד ימין ו-3 מצד שמאל לצד חיבור ה-HDMI 2.0 שתומך באפשרות לחבר את המחשב לתצוגה שיכולה להראות רזולוציית 4K בקצב רענון של 60 הרץ.

הרמקולים של המחשב נמצאים בחלק הקדמי משני הצדדים, והם חזקים. על הנייר העוצמה שלהם היא 3.5 וואט אבל הם נשמעים כאילו הם מוציאים מתוכם עוצמה הרבה יותר גדולה. ובכל זאת טרוניה אחת, בכל פעם שמדליקים את המחשב, גם אם בוחרים בעוצמת קול נמוכה יחסית, 'השאגה' שמושמעת דרך הרמקולים יכולה להקפיץ אנשים ממנוחתם, במיוחד בשעות הלילה.

ויש למחשב המסוים הזה, שכאמור בדקנו את GM501GS, עוד משהו גדול מאוד שאי אפשר להתעלם ממנו, אי אפשר שלא להבחין בו, ואי אפשר שלא להרגיש אותו כשסוחבים את המחשב על ציודיו בתיק – מטען שלא בטוח שהוא אינו שווה, מבחינת נפח וגודל, למיני מחשב כמו לדוגמה ה-NUC של אינטל (Intel), ומבחינת משקל הרבה יותר. הספק המסוים הזה יכול לספק עד 230 וואט כדי להאיץ במקצת את הטעינה של הסוללה שאמורה לפי הכתוב להספיק לעד 5.5 שעות עבודה. עבודה, לא משחקים. ולמה? עוד מעט תבינו לבד.

קרא עוד:  נינטנדו מתכננת שלושה בקרים חדשים ל-Switch

והנה אתם כבר מבינים

כמו בכל מחשב משחקים נייד, במיוחד הכבדים והעמוסים – ומשקל של 2.45 ק"ג זה עדיין כבד במונחי גבינו העדינים – הציפיות שלנו לפני מבחן הזמן של PCMark 8 לא היו בשמיים. וגם הפעם לא הופתענו לטובה, ובלשון המעטה. ROG Zephyrus M סיים את המבחן שלו לאחר שעה ו-3 דקות בודדות בלבד, וזו אחת התוצאות החלשות ביותר, אם לא הכי חלשה, שהתקבלה במבחנים שלנו. אם תרצו, יש מחיר למחשב משחקים בהיבט של זמן עבודה, ויש מחיר עוד יותר גדול עבור מחשב שהוא דקיק הרבה יותר מהממוצע בשוק מה שעל הנייר מוביל לסוללה קטנה יותר. על הנייר לפחות, ובתוצאת הבדיקה שלנו גם כן.

אבל אחרי ששכחנו את זמן העבודה, היה לנו קשה מאוד שלא להתרשם מהתוצאות הנהדרות במבחני הביצועים ובמבחני הגרפיקה השונים שעבר המחשב, ובמיוחד ממצב הטורבו שלו בו הליבות של המעבד ושל הגרפיקה הגיעו לטמפרטורות שהתקרבו בשיאן ל-70 מעלות וגרמו למאווררים להרעיש היטב בכל פעם שהרמקולים שבתו לרגע מעבודה ולא הצליחו להסתיר.

למעשה זו הייתה הזדמנות ראשונה עבורנו לבחון מקרוב מעבד נייד עם 6 ליבות פיזיות ו-12 ליבות לוגיות, והתוצאות, כאמור מרשימות. והנה כמה דוגמאות: במבחן Cinebench R15 מבחן ה-OpenGL ללא האצה, אז המעבד כזכור עובד בתדר של 2.2 גיגה-הרץ, התוצאה הייתה 29.61 פריימים/לשנייה. עם הפעלת הטורבו, אז כל הליבות הגיעו בממוצע למהירות של קצת יותר מ-3.9 גיגה-הרץ, התוצאה זינקה ל-119.38 פריימים/לשנייה וז לא רק תוצאת שיא, זו גם הפעם הראשונה בה עברנו את קו שלוש הספרות. במבחן ריבוי הליבות קפתה התוצאה מ-653 נקודות מרשימות בפני עצמן אל 997 נקודות.

וגם במבחן Valley היפיפה של Unigine אפשר היה לראות את הקפיצה העצומה הזו בין עבודה רגילה לעבודה מואצת עם עליה מ-29.6 פריימים/לשנייה בממוצע ל-62.3 פריימים/לשנייה כשבשיא הקצב אף הגיע ליותר מ-170 פריימים/לשנייה.

ורוצים עוד דוגמה? בבקשה. במבחן ה-Compute של Geekbench הזינוק היה מ-21,159 נקודות לכדי 86,127 נקודות – ואין צורך לציין שזו תוצאת שיא שלא התקרבנו אליה עד היום, נכון?

המחיר הוא כמובן רעש חזק של המאווררים והתחממות בלתי אמצעית, וכמובן שלא מומלץ להריץ את המחשב בכל עת ובכל רגע בשיא המהירות, אבל כשצריכים שהוא יספק המעבד והכרטיס הגרפי מספקים את הסחורה, ובאופן יפה מאוד שאמור לספק כל שחקן כמעט מהשורה.

ואיך שולטים בזה?

כבר הזכרנו את Gaming Center, והנה אנחנו מתייחסים אל היישום הראשי הזה שוב. זהו בעצם יישום השליטה והבקרה שאסוס משלבת בכל מחשבי המשחקים שלה. הוא מאפשר לקבוע כמה פרופילים של שימושי משחק, כולל כפי שהוסבר לעיל שליטה בתצורת הצבעים של המקלדת; הוא מאפשר לבחור בלחיצת עכבר קלילה את רמת ההמהרה, אם בכלל, על ידי לחיצה על מספר בין 1 ל-6; הוא מאפשר לבצע פעולות תחזוקה בסיסיות כמו ניקוי זיכרון; הוא מאפשר לבחון מספר נתונים על המחשב כמו כמות זיכרון פנויה, ועוד.

והוא גם מאפשר גישה לכל היישומים האחרים שמרכיבים את חבילת היישומים שמספקת אסוס עם מחשבי המשחק שלה, כולל היישום שמגדיר את הצבעים, כולל בחירה מהירה של מצב עבודה מבין כמה מוגדרים מראש ועוד.

למרות שאפשר לומר, במידה מסוימת, שעבור חלק גדול מהשימושים בכלל לא צריך להגיע ל-Gaming Center, אין ספק שעדיף להשאיר אותו פועל ברקע. הוא מקל על החיים והוא באמת מקנה שליטה מאלה בכל ההיבטים של המחשב, כולל בשימוש הרגיל שלו.

אז כן או לא?

ROG Zephyrus M הוא מחשב לא זול. סליחה, הוא מחשב מאוד יקר, כמו כל נייד משחקים ברמה הגבוהה של השוק. הוא עולה כיום בתצורה בה הוא נבדק כ-10,500 שקלים, וזה הרבה.

וזו בעצם השאלה שצריכה להישאל, כי בכל הקשור לביצועים הוא הוכיח את עצמו אפילו מעל למצופה, כי בכל הקשור לעיצוב הוא מאוד מיוחד ואפילו מצטיין בהיבט הזה, ואם מחברים לו עכבר הוא גם נוח מאוד לעבודה כוללת. טוב, הוא לא ממש נייד, אבל בכך הוא לא ממש שונה מניידי משחקים אחרים.

קצת קשה לומר זאת, אבל אם בכל זאת מוציאים מהמשוואה את הכסף, הוא בהחלט מומלץ עבור מי שרוצה מחשב משחקים שגם ישמש אותו לכל היבט שימושי אחר.