אין ספק שמעמדו של כונן זיכרון ההבזק, השם המורכב והקצת יותר מעודכן לדיסק-און-קי (Disk on Key), כבר לא דומה למעמדו מפעם, ובטח לא למעמדו כשהוא הגיע לשוק. מבלי להיכנס, לצורך הסקירה הזו לדיון מי בדיוק המציא אותו – ניתן פשוט את הקרדיט לדב מורן והחברה שלו מ-M-Systems – אין ספק שעם יציאתו לשוק הוא הפך עד מהירה לסמל סטטוס. הרעיון שאפשר להעביר בקלות קבצים ממקום למקום, ובאופן פשוט כל כך, לכד את שדה הקוצים הרעיוני והצמא לחידושים באש זריזה שכילתה, ובצדק, כל חלקה.

עם זאת, השם שניתן לו לא היה ממש מדויק, לפחות לא בפרקטיקה. רוב האנשים לא ממש חיברו אותו לצרור המפתחות שלהם. בהתחלה הם הלכו שהדיסק און קי שלהם, בנפחים של כמה עשרות מגה-בייטים בודדים לכל היותר, מחוברים לחוט כזה או אחר שמשתלשל מהצוואר. סמל סטטוס כבר אמרנו? הרעיון, בכל מקרה, לא השתנה ועד מהירה כאבולוציה ברורה מאליה, נתן הדיסק-או-קי את הדחיפה האחרונה לכונן הדיסקטים במורד המדרון "כבר ממש לא צריך את זה".

בעצם, בהרבה מאוד מובנים, כונן הזיכרון מבוסס זיכרון ההבזק, עם חיבור ה-USB, החליף את כונן הדיסקטים. אם פעם היינו שולפים דיסקט מקופסת קרטון או פלסטיק כדי לבצע גיבויים או כדי להעביר קבצים בנפח מוגבל, עד מהירה הייתה העדפה ברורה לתקיעת ה-USB הקטן, המהיר ובעל הנפח הגדול יותר.

קרא עוד:  סקירה: JLab Studio - אוזניות בסיסיות המציעות איכות שמע מפתיעה

אבל כיום יש מתחרה גדול מאוד לדיסק-און-קי באשר הוא ובאשר נפחו: הענן. עם כל כך הרבה שירותי אחסון חינמיים ברשת בנפחים מרשימים של 2, 5 ואפילו 25 ג'יגה-בייט (למי שהיה מזל), קל מאוד לבצע שמירה תוך כדי עבודה שוטפת. אם, צריך, בעלויות נמוכות למדי, אפשר אף להשיג נפחים גדולים הרבה יותר, אז למה להיטלטל עם התקן חיצוני בכלל?

עם זאת, אנחנו חושבים שעדיין מדובר בהתקן חיוני למי שרוצה לגבות ולהעביר קבצים שמציע, מעבר למיידיות והאפשרות שלא להיות תלויים בחיבור WiFi כזה או אחר. גורם משיכה נוסף הוא העלות תועלת: המחיר לג'יגה-בייט כבר גובל לעיתים בגיחוך.

במקרה של ה-Sandisk Cruzer Switch בנפח של 16 ג'יגה-בייט שבדקנו, נושא העלות תועלת בולט במיוחד: מחירו בשוק הוא כ-65 ש"ח בלבד, או כמה אגורות יותר מ-4 ש"ח לג'יגה-בייט. הוא גם בולט בתחום אחר: מדובר בכונן זיכרון הבזק שעושה שמתאים מאוד לנשיאה צמודה לצרור המפתחות, המקום אליו הוא היה מיועד להתחלה.

נפתח ונסגר בקלות בלי שהכיסוי יכול ללכת לאיבוד
נפתח ונסגר בקלות בלי שהכיסוי יכול ללכת לאיבוד

למה? בגלל סגנון הכיסוי שלו של חיבור ה-USB: מעין מסילה עם ציר. כדי לפתוח מושכים החוצה, מסובבים, תוקעים חזרה ומחברים למחשב. עם סיום העבודה, עושים את הסיבוב חזרה ומכסים. און סיכוי שהמכסה יאבד, הסיכוי שהוא יישבר קלוש מאוד, והמידות הן כאלה שמאפשרות לעבוד איתו בקלות גם עם צרור מפתחות עבה למדי. מה קורה אם מאבדים את המפתחות? נו, במקרה כזה יש צרות אפילו גדולות יותר.

קרא עוד:  הדור השלישי של DJI Osmo Mobile עוד יותר קומפקטי וזול

בכל מקרה, לגבי שמירת המידע אפשר להוריד תוכנה קטנה וחינמית בשם Secure Access שמאפשרת להצפין את המידע השמור בכונן.

Sandisk Cruzer Switch גם אינו מיועד לחיבור ל-USB 3.0. כלומר, אפשר לחבר אותו ליציאה כזו אבל אין תועלת בכך לעומת חיבור ל-USB 2.0 וייתכן שזו אחת הסיבות שהוא זול יחסית. הם גם אינו מציע ביצועים מדהימים, אבל את מה שהוא מציע הוא עושה עד הסוף, ועושה זאת בשקט וביעילות.

במבחני קצב ההעברה הסינטטיים הוא הגיע למהירות ממוצעת של כ-27 מגה-בייט/לשנייה, ואילו במבחן העברת הקבצים של Flash Memory Tool הוא הגיע לקצב קריאה יציב של כ-28 מגה-בייט/לשנייה וקצב כתיבה לא פחות יציב של כ-11.8 מגה-בייט/לשנייה.

כך שבשורה התחתונה ה-Sandisk Cruzer Switch הוא כונן USB זול, יעיל, סביר מבחינת ביצועים ונוח לשימוש. בהחלט סיבה טובה מאוד לחבר אותו למחזיק המפתחות שלכם, למרות שאם אתם מתעקשים גם יש לו חוט לחיבור לצורך תלייה על הצוואר.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.