האוזניות RIG 500 (ריג 500) שהשיקה השנה פלנטרוניקס (Plantronics) מציעות עיצוב מודולרי ייחודי למדי. הן מגיעות עם רכיבים שאפשר להרכיב ולהתאים בהתאם להעדפות המשתמש. הן אף זכו בדרך לברכת ESL, ליגת הספורט האלקטרוני. עם זאת, האם הן מציעות חידוש משמעותי של ממש לקהל הגיימרים, או שאולי מדובר רק בגימיק, רחמנא ליצלן?

מה בערכה

בהתאם להבטחות המודולריות, כשפותחים את הקופסה של RIG 500 מוצאים אותן בתוכה שהן מפורקות לחלקים: קשת ראש גמישה, כרית ריפוד, וגם קפסולות ימין ושמאל כשהאחרונה מצויידת במדונת מיקרופון גמישה. הקפסולות מחוברות ביניהן בכבל עם חיבור 3.5 מ״מ סטנדרטי. כן ניתן למצוא את המדריך המהיר למשתמש, הוראות שימוש במגוון שפות וגם מדבקות עם לוגו ה-ESL. מדובר בערכה בסיסית ביותר, דבר הצפוי מאוזניות עם מחיר כניסה של 300 שקלים. עם זאת, וכמו באוזניות ה-Plantronics Gamecom 818 אותן סקרנו, היינו שמחים אם הערכה הבסיסית של RIG 500 הייתה כוללת נרתיק נשיאה או אחסון.

אוזניות מודולריות

נראה כי פלנטרוניקס השתמשו בכל הטריקים שיש למעצבים התעשייתיים בשרוול על-מנת להבטיח ש-RIG 500 יתאימו לפרקי משחק ארוכים, ולמגוון של רחב של משתמשים: הקשת עשויה פלסטיק קליל בעיצוב מט, עם חורים בעל מראה זוויתי, ובחברה מבטיחים כי זהו פלסטיק גמיש המעניק עמידות במיוחד בפני מכות או עיוות העלול להתרחש בעת נשיאה בתיק. הקשת אינה כוללת ריפוד מובנה, אך משתמשים שלא אוהבים את מגע הפלסטיק על הראש יכולים לחבר את כרית הריפוד המתכוונת. את הקפסולות, שכוללות את האוזניות, מחברים אל הקשת בלחץ ומה שמשאיר אותן במקום הוא מנגנון נעילה עם זיזים קפיציים. במהלך הבדיקה של המנגנון חיברנו וניתקנו את הקפסולות שוב ושוב, אך לא זיהינו שחיקה במנגנון. הקשת מציעה גם שלושה גבהים לחיבור האוזניות, וכך ניתן להתאים אותן לראשים בגדלים שונים, וזאת מבלי להשתמש במנגנון עם רכיבים נעים.

Planttronics RIG 500 אוזניות

האוזניות עשויות פלסטיק עם נגיעות קטנות של צבע מבריק עם עיצוב כללי שבנוי על קווים זוויתיים. את הקצה החיצוני של הקפסולות מעטרים קווים אלכסוניים ומחוספסים למגע עם חישוק בצבע כסף ותבנית כוורתית במרכז. יש עוד כמה נגיעות כסף בכיתוב ׳500׳ שעל המיקרופון או הריפוד אבל מעבר לכך ההרגשה הכללית היא שמדובר בעיצוב סולידי, במיוחד כשמדובר באוזניות גיימינג.

קרא עוד:  לוג׳יטק השיקה את העכבר האלחוטי G604 עם סוללה לחצי שנה

לאזניות דרייברים של 40 מ״מ והן בנויות באופן הכי צפוי בעולם בתוצרת 'מעל לאוזן' (Over Ear), כך שהכרית של האוזניות מקיפה את האפרכסת של האוזן. הכריות זכו לקבל ריפוד נדיב ואוורירי ובחברה השתמשו בכיסוי בד ולא בעור או בחומר דמוי עור שגורם להתחממות של האוזניים. אבל, למרבה ההפתעה החומר הזה המצא בשימוש גם בחיבור בין הכריות לקפסולות הפלסטיק ובזמן הסקירה כבר הבחנו בנקודת התפוררת של החומר, למרות שהאוזניות לא יצאו מן הבית.

כריות הבד נוחות למגע ובשימוש ממושך לא חשים בהתחממות האוזניים או בחוסר נוחות, אך חשוב לציין כי האוזניות הללו לא מציעות איטום מושלם כנגד רעשים. גם בעת שבחרנו בעוצמת השמע הכי גבוהה של המחשב, עדיין חדרו רעשים מבחוץ.

לחבר ולשחק

בדקנו את RIG 500 בשימוש עם מחשב האישי ועם PlayStation 4. ההתקנה פשוטה ואין צורך במנהל התקן או בחירת הגדרות כלשהן. אם המחשב כולל כניסה נפרדת לחיבור מיקרופון ואוזניות, יש ערכות מסוימות שמגיעות עם המפצל המדובר.

אנו לא נתקלנו בבעיה בעת חיבור האוזניות, שכן מארז המחשב שלנו כולל חיבור קדמי, ובמקרה של ה-PlayStation הכבל מתחבר אל הכניסה שנמצאת על-גבי בקר השליטה. אם מחבר השמע נמצא בחלקו האחורי של המארז, תיתכן בעיה וכלל הנראה יהיה צורך להצטייד בכבל מאריך או לחבר את האוזניות אל רמקולים שנמצאים על-גבי שולחן העבודה, במידה ואלה כוללים חיבור 3.5 מ״מ.

לחיבור 3.5 מ״מ יש יתרונות וחסרונות. היתרון הכי גדול הוא, כאמור, קלות החיבור למגוון מכשירים. אך מצד שני מכיוון שלא מדובר בחיבור USB, האוזניות לא מציעות צליל היקפי ולא מציעות הגברה פנימית. הדבר הורגש במיוחד בעת משחק ב-PlayStation שגם בעוצמת השמע המרבית השמע שהופק מהאוזניות היה נמוך יחסית. יש משתמשים שעלולים למצוא אותן חלשות, במיוחד נוכח איטום הרעשים הלוקה בחסר.

קרא עוד:  החל בשבוע הבא Apple Arcade ו-TV Plus ב-4.99 דולרים, בקרוב גם בישראל

למרות זאת הצלילים שהאוזניות הפיקו היו צלולים ומדויקים. הגבוהים לא היו צורמים והצלילים הנמוכים לא סבלו מעיוותים או הדהודים מיותרים. אבל, היינו שמחים אם הצלילים הנמוכים היו עמוקים יותר, דבר שניתן ל-׳תקן׳ באמצעות שינוי הגדרות האקולייזר הפנימי של המחשב. ב-RIG 500 לא תמצאו כפתורים לשליטה על עוצמת השמע ויש לכוון את העוצמה באופן פנימי.

Plantronics RIG 500

המדונה, שהזכרנו בתחילת הסקירה, עשויה מפלסטיק גמיש. היא ניתנת לכיוונון בקלות, ומאפשרת לקרב או להרחיק את המיקרופון מהפה בהתאם להעדפות השחקן. בקצה שלה יש מערך של זוג מיקרופונים: האחד המכוון לפה השחקן והאחר החוצה לצורך סינון רעשים. כאשר שיחקנו עם שחקנים אחרים ב-Overwatch אלו ציינו כי אנו נשמעים ברור וצלול, גם כאשר הבית לא היה שקט לחלוטין. גם בדגם הזה בדומה ל-Gamecom 818 ניתן להשתיק במהירות את השיחה על ידי קיפול של הזרוע כלפי מעלה.

לסיכום

בחברה מציינים כי RIG 500 אלו אוזניות הגיימינג הראשונות בעיצוב מודולרי. מדובר בהבטחה קצת בעייתית שכן לא הצלחנו למצוא לכך הצדקה אמיתית: נכון, הן תופסות פחות מקום כשהן מפורקות בתוך התיק, וכן, אפשר לרכוש קשתות בצבעים נוספים באתר מעבר לצבע השחור-מט הרגיל שמגיע בערכה, אך פה ההבטחה מסתיימת.

עם תג מחיר שמתחיל ב-300 שקלים מדובר באוזניות שמתאימות לשוק הכניסה עד הבינוני. הן בהחלט מרגישות שכאלה בגלל העיצוב בו שולט הפלסטיק, אבל הן גם מצוידות בטכנולוגיה לסינון רעשים, טכנולוגיה ששמורה בדרך כלל לדגמים יקרים יותר.

בכנות התחרות בטווח המחירים הללו עזה ואם עוצמת השמע לא הייתה נמוכה היינו ממליצים עליהן על-פני מתחרים מבית Razr, Turtule Beach, Logitech ואפילו דגם ה-Gamecon 818 של החברה שפשוט מספקים ביצועים טובים יותר.