חברת אבטחת המידע אווסט (Avast) פרסמה מחקר שערכה במהלך החודשים האחרונים החושף כי מאות דגמי טלפונים חכמים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) מסופקים ללקוחות עם רוגלה (Malware) המותקנת בהם מראש. רושעה זו מציגה במהלך שימוש רגיל פרסומות למשחקים, והיא עשויה להופיע אף בדפי אינטרנט בדפדפן כרום (Chrome), בתוך חנות האפליקציות, ואפילו בתפריטי המכשיר.

התופעה בולטת במיוחד במכשירים מתוצרת יצרניות כדוגמת ZTE, ארכוס (Archos) ואחרות שלא שלא תמיד מקפידות להגיש את מכשיריהן לגוגל (Google) לצורך קבלת אישור. מאחר והרושעה מותקנת ברמת מערכת ההפעלה, קשה לזהות ולהסיר אותה. היא לא מופיעה בתפריט האפליקציות הרגיל, אלא רק בתפריט ההגדרות. כאשר היא מזהה תוכנת אבטחה המותקנת במכשיר, היא עשויה לשנות את התנהגותה באופן זמני כך שלא תתגלה.

2-Cosiloon-sample-adware-21-Cosiloon-sample-adware-1

באווסט טוענים כמובן כי תוכנת האנטי-וירוס למכשירי אנדרואיד אותה מפתחת החברה מסוגלת לזהות את הרושעות הללו ולהסיר אותן, אם כי הצעד הסופי – כיבוי דרך תפריט ההגדרות – חייב להתבצע באופן ידני בידי המשתמש עצמו. בנוסף, מספרים באווסט כי בעקבות דיווח תוצאות המחקר לגוגל, הקשיחה זו את מערכות האבטחה של מערכת ההפעלה אנדרואיד עצמה, ופיתחה טכנולוגיות שונות שמעקבות את הפצתן של רושעות מוכרות בין משתמשי טלפונים חכמים.