ישראל נחשבת לאחת ממוקדי כוח ההייטק המובילים בעולם וממוקמת שנייה אחרי עמק הסיליקון כמרכז לחברות סטארט-אפ, אבל לא תמיד היה זה המצב. לכבוד יום הולדת ה- 84 של פרופ' אביעזרי פרנקל, גוגל חולקת סרט קצר המספר את סיפורו של הויצק, המחשב הראשון בישראל אשר הופק בתמיכת גוגל, כחלק מסדרת מורשת המחשוב המתמשכת שלנו.

הדחף לבנות מחשב בישראל הגיע מפרופ' חיים פקריס, גיאופיזיקאי ומתמטיקאי מבטיח מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, MIT, שהתנה את עבודתו במכון ויצמן בפיתוחו של המחשב הראשון בישראל. על מנת לעמוד בבקשתו של פקריס הוקמה וועדה מהוללת, שחבריה החזיקו בתחילה בדעות מנוגדות. בפרט, היה זה אלברט איינשטיין אשר הטיל ספק באם ישנה הצדקה לבנייתו של המחשב בישראל, והאם המשאבים הנחוצים לבנייתו יהיו זמינים. נדרש שכנוע על ידי חבר אחר בועדה, המתמטיקאי וגאון המחשוב ג'ון פון נוימן, עד שהפרויקט זכה לאור הירוק המיוחל.

בניית הויצק (ראשי תיבות באנגלית של "המחשבון האוטומטי של מכון ויצמן") יצאה לדרך בסוף שנת 1953 תחת הנהגתו של פרופ' פקריס וג'רי אסטרין, שהיה בן חסותו של פון נוימן והגיע לישראל חמוש בשרטוטים, המבוססים על המחשב הקיים במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון. באמצעות פרסום מודעת דרושים, הורכב צוות קטן של מהנדסים וטכנאים, ביניהם אביעזרי פרנקל.

נדרש מהצוות תחכום רב בכדי לאסוף את החלקים הנדרשים. חלקם יובאו אך אחרים היו התאמות מתוחכמות, כמו פסי נחושת דקים שהגיעו מחנות קטנה לחלקי חילוף לאופניים! למרות המכשולים, ההתקדמות הייתה עקבית ומרבית החלקים הוצבו במקומם עד למועד חזרתו של אסטרין לארה"ב, 15 חודשים מאוחר יותר.

ויצק ביצע את החישוב הראשון שלו בחודש אוקטובר, 1955 ועד מהרה היה מבוקש על ידי מדענים ישראליים רבים. הוא פעל עד לסוף שנת 1963 – שהשנה ימלאו לו 50 שנה, וכיום ממוקם בבניין זסקינד במכון ויצמן למדע כאנדרטה ראויה למקום שבו החל המחשוב בישראל.

לדברי יוסי מטיאס, דירקטור הנדסה בכיר ומנהל מרכז המו"פ של Google בישראל: "יש לי זכרונות נעימים מהמעבר ליד הויצק מדי יום כשלמדתי במכון ויצמן, שם גם ניתנה לי הזכות ללמוד בכיתתו של פרופ' פרנקל. עם יציאתו לאור של סרט קצר זה, אני שמח ללמוד ממנו יותר על פרק הכה חשוב בהיסטוריה של הטק הישראלי".

הודעה לעיתונות – פורסמה ככתבה וכלשונה

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.