אנחנו רגילים להתלונן על כך שמחירי הטלפונים הסלולרים בישראל הם מהגבוהים בעולם, בין היתר בגלל מיסים גבוהים שיבואנים צריכים לשלם לרשויות ומגולמים במחיר הסופי שמשלם הצרכן בחנויות. אבל בקרוב מאוד נוכל ליהנות מהיצע חדש של טלפונים סלולרים מוכרים במחירים מוזלים יותר – מדובר על טלפונים מחודשים (מוחדשים, refurbished) מאת היצרניות הגדולות, שכעת יוכלו להגיע לארץ בעלות נמוכה יותר.

עד כה, עלויות היבואניות לטלפון מחודש גבוהות במיוחד ולכן לא ממש משתלם לייבא אותם לארץ, אלא שמשרד הכלכלה הודיע כי הוא גיבש הקלות בתהליך הייבוא של טלפון מחודש שיאפשרו הורדה במיסי הייבוא שיתרגמו להורדה של המחיר בפועל של המכשירים.

טלפון מחודש: משופץ אבל עם אחריות

טלפון מחודש הוא מכשיר סלולרי לכל דבר ועניין שפשוט הוחזר ליצרנית עקב סיבות שונות – או שהתגלתה תקלה באחד מהרכיבים שלו, או שהוא סבל מפגם מסוים בתהליך הייצור, או סתם בגלל שלקוח שינה את דעתו והחזיר את המכשיר לחנות. אלא שהיצרניות מקפידות להעביר את המכשירים הללו בדיקות מחמירות, לתקן את מה שדורש תיקון, לשפצר את מה שצריך ולהוציא מחדש את המכשירים למכירה תחת חותמת איכות של refurbished ואחריות מלאה.

חברת אפל (Apple) למשל מוכרת דרך האתר הרשמי שלה לא מעט אייפדים, אייפודים ואפילו מחשבי מק כאלה, לעיתים אפילו כאלה שיצאו לפני פחות משנה, במחירים אטרקטיביים במיוחד שיכולים להגיע להנחה של עשרות ואפילו מאות דולרים מהמחיר הרגיל של המוצר. אפל טוענת כי מכשירים מחודשים שווים באיכותם ובביצועיהם למכשירים חדשים מן הניילון, והם לרוב כוללים סוללה ומטען חדש. למעשה, אפל היא זו שפנתה לראשונה למשרד הכלכלה בבקשה לאשר ייבוא של מכשירים כאלה. לפי משרד הכלכלה, טלפון מחודש שיגיע לארץ צריך להיות לכל היותר בן 3 שנים ולכלול סוללה חדשה ומטען חדש, ואמור גם להגיע ארוז בקופסה עם חותמת תו תקן של היצרנית (ולא של חנות מקומית).

קרא עוד:  סמסונג השיקה את 'מהדורת העשור' של Galaxy בישראל

כבר לא צריך יד 2: טלפון מחודש בעשרות אחוזים פחות

בישראל, לפי ההערכות, שוק של טלפונים מחודשים עשוי להוריד את מחירי הטלפונים בעשרות אחוזים. ערך היבוא השנתי של טלפונים ניידים עולה על 3 מיליארד שקלים וכמות הטלפונים המיובאים עולה על 3 מיליון בשנה, כך שמדובר בשוק משמעותי. אפילו הורדה של 1% במחיר תחסוך עשרות מיליוני שקלים באופן כולל.

בחנויות הפרטיות מבצעים מזה שנים מהלך דומה באופן עצמאי על ידי תיקון וחידוש מכשירים סלולריים. לרוב מדובר בחנויות פרטיות אשר מתקנות מכשירים שהוחזרו מלקוחות או לקוח שרכש והתחרט, מתקנות ומוכרות את המוצרים כמחודשים עם אחריות מוגבלת לשלושה עד שישה חודשים.

טרם ידוע מתי השינוי ייכנס באופן רשמי לתוקף ומכשירים מוחדשים ומחודשים יתחילו לזרום בכמויות לארץ, אבל עושה רושם שלא ניאלץ לחכות יותר מדי זמן.