מי שרוצה מכשירים חכמים, כך מסתבר, צריך לדעת שזו רק שאלה של זמן עד שרושעה מסוימת תגיע לסביבה שלו. לא משנה אם מדובר במחשב נייד, טלפון חכם או טאבלט. עכשיו מתברר שגם טלוויזיה חכמה נמצאת בסכנה בעיקר אם מדובר בכזו שמבוססת על Android TV, מערכת ההפעלה של גוגל (Google) לתחום הזה.

חברת האבטחה טרנד מיקרו (Trand Micro) חשפה שמדובר ברושעה מהסוג הכי מרושע שיש כיום כמעט – תוכנת כופר. לפי החברה מדובר בגרסה של Frantic Locker, שידועה גם בשם המקוצר FLocker, תוכנת כופר שהגיעה לרשת במאי 2015 ומאז מגדלת מהדורות רבות. לפי טרנד מיקרו היא חשפה כבר למעלה מ-7,000 מהדורות של FLocker. כ-1,200 מהן נחשפו בחודשיים האחרונים בלבד.

הכופר: כרטיס מתנה בשווי 200 דולר

אחת המהדורות הללו, כאמור, הגיעה גם לטלווזיות האנדרואיד. כדי לשחרר את הטלוויזיה החכמה, נדרש כופר בדמות כרטיס מתנה בשווי של 200 דולר ל-iTunes. הודעת הכופר מופיעה כחצי שעה לערך אחרי שהרושעה מדביקה את הטלוויזיה. התוכנה לא ממש מתרגשת מגודל המסך. היא יודעת להתאים את עצמה כך שהיא חוסמת כל שימוש אחר. בזמן שהיא חוסמת, היא גם יכולה לאסוף מידע ונתונים שמורים. היא יכולה להגיע לטלוויזיה בדיוק כמו בכל מכשיר אחר: גלישה לאתר דיוג או פתיחת קובץ מזוהם.

מה שמעניין הוא שהמהדורה הזו של FLocker תוקפת בכל העולם להוציא כמה מדינות במזרח אירופה. משתמשי Android TV שחיים בקזחסטן, אזרביג'אן, בולגריה, גרוזיה, הונגריה, אוקראינה, ארמניה, בלרוס ורוסיה כמובן, לא צריכים לדאוג. אם התוכנה מזהה שהיא באחת המדינות הללו, היא משמידה את עצמה.