הרבה מילים נשפכו על מצבה של קוואלקום (Qualcomm) לאחרונה, ועל כך שהחברה מאוד מצפה להצלחה של מעבד הדור הבא שלה, ה-Snaspdragon 820, וזאת לאור העובדה שלא עמדה בציפיות של עצמה למכירות של ה-Snaspdragon 810 הבעייתי. רק היום שוב התברר שלמרות הכל יש שוב בעיית התחממות יתר של המעבד, והפעם בתוך ה-Xperia Z5 Compact החדש, אותה בעיה שגרמה לכך שסמסונג (Samsung) התרחקה ממנו כמו מאש. תרתי משמע.

אז למה שלא נבדוק בשטח מה קורה? החלטנו לקחת תקופת זמן ולבדוק איך זה בא לידי ביטוי. פתחנו את Phone Arena בדף המכשירים החדשים והתחלנו לספור את הדגמים עליהם הוכרז בתקופה האחרונה, או יותר נכון, החל מה-1 ביולי וצפונה, עד לתחילת אוקטובר. אז נכון שלא מדובר בכמויות, אבל התוצאה החד משמעית היא שבהיבט של מספר הדגמים שהוכרזו קוואלקום מנצחת בגדול, אבל יותר בזכות מעבדי הביניים ומטה שלה, ובעיקר ה-Snapdragon 615 וה-Snapdragon 410. זהו כמובן אינו סקר מקצועי, ואנו בטוחים שיש כמה חברות סיניות, לפחות, שהמכשירים שלהן לא מופיעים ברשימה של Phone Arena, אבל התמונה כל כך חד משמעית, שאפשר לקבוע מסקנות.

שלושה חודשים יותר מ-60 מכשירים

ובכן, בתקופה הזו הכריזו החברות השונות על כ-60 מכשירים שמבוססים על אנדרואיד של גוגל (Google). כן, יצא עגול אבל היו כמה השמטות בדרך של מכשירים שהמעבד שלהם לא הופיעו במלואו בתצורה, וכן כאלה שלא בדיוק הובן מה ההבדל בדגם שלהם לעומת אחר. אבל מדובר במכשירים בודדים. מבין ה-60 הללו 40 היו מבוססים על המערכות על שבב של קוואלקום, או 67%. שלא במפתיע רוב המערכות האחרות רשומות על שמה של מדיה-טק (MediaTek), ובסך הכל 15 במספר. סמסונג הכריזה בתקופה הזו על שלושה מכשירים בלבד, וזה מעט יחסית לחברה הדרום קוריאנית הזו, ואחד מהם מגיע עם ה-Snapdragon 615. מעבד העילית הנוכחי שלה, Exynos 7420 זכה בכל זאת לשלוש הופעות וזאת בזכות ה-Pro 5 החדש של מייזו (Meizu). ל-HiSilicon יש הופעה אחת עם ה-Kirin 935 שמצא בתוך ה-Mate S החדש, וגם לאינטל (Intel) עם דגם מסוים של ה-Asus ZenPhone 2.

קרא עוד:  אפל חשפה את iPhone 11: שתי מצלמות בשלל צבעים

ועכשיו בפירוט

ה-Snapdragon 615 מוביל את הטבלה הפנימית של המערכות מבית קוואלקום. כזכור מדובר בשבב שמונה ליבות ב-64 ביט, ארבע ליבות מבוססות Cortex-A53 במהירות מרבית של 1.7 ג'יגה-הרץ, וארבע ליבות שמבוססות על ארבע ליבות Cortex-A53 במהירות מרבית של 1.0 ג'יגה-הרץ. השבב הגרפי הוא ה-Adreno 405. יש תמיכה ב-LTE בקטגוריה 4. הוא שובץ ב-11 מכשירים. הבולטים ביניהם: LG G4 Beat, ה-Moto X Play של מוטורולה (Motorola) וה-Vibe P1 של לנובו (Lenovo).

ה-410 רשם לעצמו בתקופה הזו 10 דגמים. להבדיל מחברו לעיל זהו שבב ארבע ליבות שמבוססות על Cortex-A53 במהירות מרבית של 1.2 ג'יגה-הרץ. הוא תומך ב-32 וב-64 ביט. השבב בגרפי הוא Adreno 306, וגם הוא תומך ב-LTE בקטגוריה 4 שמאפשרת קצב של 150 מגה-ביט/לשנייה לכל היותר. הבולטים בין המכשירים: Moto G בגרסת 2015, ה-Zenfone 2 של אסוס (Asus) בגרסה שמכונה Laser, וה-Redmi 2 Prime של שאומי (Xiaomi).

ה-810 רשם 8 דגמים שאת רובם אתם מכירים היטב, כולל ה-Nexus 6P וה-OnePlus 2, ואילו ה-808 רשם 6 דגמים, שאת הבולטים ביניהם תוכלו למצוא כאן. ה-210, שמיועד לשוק הבינוני ומטה, רשם 6 דגמים.

המערכת על שבב הבולטת ביותר של מדיה-טק בתקופה הזו, וכאמור מדובר על מכשירים שהוכרזו (לפחות) ולא על כאלה שיש כוונה להכריז עליהם בקרוב, הייתה ה-MT6735 שרשמה לעצמה 7 דגמים. ה-Blade V6 הוא אולי היחיד שבולט ברשימה הקצרה הזו. מדובר במערכת מרבועת ליבות שגם היא מבוססת על Cortex-A53, אבל במהירות מרבית של 1.3 ג'יגה-הרץ. השבב בגרפי הוא Mali-T720 ומבחינת LTE הוא זהה ל-Snapdragon 615.

קרא עוד:  זה מכשיר ביניים? סמסונג הכריזה על Galaxy A90 5G עם Snapdragon 855

מה שמעניין לגלות הוא שכמעט אף חברה, להוציא אולי מוטורולה שמכשיריה בתקופה הזו יצאו כולם עם מעבדי קוואלקום, אינה מתחייבת לחברה אחת בלבד. סמסונג אמנם ויתרה על ה-Snapdragon 810, אבל בחרה ב-615 עבור ה-Galaxy A8. לנובו משחקת על כל החזיתות, ואפילו באותה סדרה – ה-Vibe P1m מבוסס על מדיה-טק ואילו ה-Vibe S1 מבוסס על Snapdragon – והופתעתי לגלות שיש Zenfone של מבוסס על מעבד של אינטל. אבל וואווי לא נאמנה רק למעבדים של HiSilicon: גם ה-G8 שלה מבוסס על ה-Snapdragon 615.

הבעיה של קוואלקום היא פשוטה: אם בעיית ההתחממות תחזור ב-820, היא תגלה שלמדיה-טק יש הפעם תשובה גם בקצה הגבוה של השוק, ויכול להיות שהיא תגלה בנוסף שה-Pro 5 של מייזו הוא רק הסנונית הראשונה של מעבדי סמסונג מחוץ למכשירים שלה עצמה, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון שלמעבדי ה-Atom החדשים באמת יש כבר מה להציע מבחינת ביצועים.

פורסם במקור בבלוג הטכנולוגי החתול הטכני