קוואלקום (Qualcomm), יצרנית השבבים המובילה, ממשיכה במאבקה המשפטי כנגד אפל (Apple) בשל חוסר הסכמתה לתשלום דמי תמלוגים בעבור שימוש בפטנטים. בסוף השבוע האחרון הגישה קוואלקום לבית המשפט בארה״ב שלוש תביעות נוספות נגד אפל בגין הפרת פטנטים, כך שכרגע מספר התביעות הכולל של קוואלקום כנגד אפל עומד על לא פחות מ-16. כל התביעות הללו מתייחסות לרכיבים שונים המותקנים במכשירי האייפון, לרבות הדגמים שהושקו השנה.

בנוסף, הגישה החברה תלונה למועצת המסחר הבין-לאומי האמריקנית (International Trade Commision). תלונה זו, באם תתקבל, עשויה להביא לאיסור על ייבוא מכשירי אייפון חדשים לתחומי ארה״ב, בהם דגם ה-iPhone X הנחשק. אפל מצידה הגישה אף היא תביעות על הפרת שמונה פטנטים הרשומים על שמה במעבדי Snapdragon 800 ו-820 של קוואלקום. אלו אומנם מעבדים ישנים יחסית, אך ייתכן כי מבחינתה של אפל מדובר רק ביריית הפתיחה לקראת גל של תביעות נוספות.

הקרב המשפטי בין שתי ענקיות הטכנולוגיה החל מוקדם יותר השנה, כאשר אפל החליטה להפסיק ולשלם לקוואלקום תמלוגים בעבור שימוש בפטנטים בטענה כי תמלוגים אלו גבוהים מידי ואינם הוגנים. קוואלקום שוללת לחלוטין טענות אלו, ומוסיפה לדרוש את סכום התמלוגים המלא. ״אפל היא דוגמא קלאסית לחברה המנסה להתחמק מתשלום תמלוגים, והיא נוקטת במדיניות התחמקות זו תוך שימוש במשאביה הפיננסיים העצומים ובמטרה לפגוע בחברות האחראיות לטכנולוגיה חדשנית״, מציינת קוואלקום בכתב התביעה.