רשת דור חמישי 5G

קוואלקום (Qualcomm) היא הראשונה להכריז על מודם נייד בטכנולוגיית הדור החמישי (5G) בשבב חדש פרי תוצרתה: Snapdragon X50. עכשיו נשאלת השאלה, היכן יש רשת דור חמישי פעילה בעולם?

"אנחנו הולכים לתמוך בפריסה מוקדמת של רשתות 5G הפועלות בספקטרום תדרים של 28 מילימטר ג'יגה-הרץ (mmWave), ספקטרום חדש שעוד לא נעשה בו שימוש ברשתות הסלולר לפני כן. הטכנולוגיה תתמוך במהירות הורדה עד 5 גי'גה-ביט בשנייה." אמר שריף האנה (Sherif Hanna), מנהל השיווק בקוואלקום.

Snapdragon X50 הוא מודם המיועד לשימוש המפעילות הסלולריות השונות אשר בוחנות הקמת רשתות דור 5, שלפי הערכות רשתות אלה יגיעו להפעלה לא לפני 2018. בינתיים Verizon האמריקאית ו-Korea Telecom החלו בהכנת התשתיות ומתכננות לבצע בדיקות כבר בתחילת 2017.

רשת דור החמישי, הנקראת 5G NR, תפעל בתחילה על גבי אנטנות 4G LTE. מהירות ההורדה, 5 ג'יגה-ביט בשנייה, תושג על ידי שימוש בתדר 800 מגה-הרץ ותופץ בכיסוי מוגבל למדי. כדי להשיג את המהירות המקסימלית לצד כיסוי מלא של הרשת, יידרש מהמפעילות להחליף ציוד רב, מה שייקח שנים רבות. אגב, להבטחה המקורית של 20 ג'יגה-בייט בשנייה, אנחנו נאלץ עוד להמתין.