בכנס המפתחים Google I/O 2015 הכריזה גוגל, מלבד ה-Android M, גם על ‘פרויקט ברילו’ (Project Brillo), הפלטפורמה החדשה שלה ל”אינטרנט של הדברים” (IoT).

כפי שדיווחנו מוקדם יותר החודש, הפלטפורמה החדשה היא פתרון לבית חכם, כמעין מתחרה ל-HomeKit של אפל. מדובר במערכת המיועדת לכל אותם מכשירים המתחברים לרשת, אשר הפלטפורמה תספק דרך קלה למפתחים להתאים את המוצרים ל-IoT דרךתקשורת אלחוטית ותספק למשתמשים דרך קלה לשלוט בהם מרחוק.

מדובר למעשה במערכת אנדרואיד צרה שעליה נוספה תמיכה בפרוטוקול תקשורת חדש המכונה Weave, שיאפשר למכשירי IoT לדבר אחד עם השני כמו מוצרי הבית השונים (מקרר, מכונת כביסה, מיקרוגל, דוד חשמלי) ובין היתר גם עם הסמארטפון שלנו.

“כל מכשיר אנדרואיד המחובר למכשיר המבוסס על מערכת ה-Brillo או מדבר בפרוטוקול Weave יוכל לשלוט בדיוק באותו האופן, לא משנה מה. “ אמר סונדר פיצ’אי. ניתן יהיה להתחבר למערכת באמצעות הסמארטפון, להוסיף משתמשים, לנהל הרשאות של כל מכשיר ומכשיר בבית, והשליטה בו בדיוק תראה אותו הדבר בין כל המכשירים.

נכון להיום, אין סטנדרט אחיד כך שכל חברה מפתחת ועושה בהתאם לתקנים של עצמה, כך שמכשירים מיצרן אחד לא יכולים “לדבר” עם מכשרים של יצרן אחר. “אנחנו רוצים לחבר התקנים בצורה חלקה ואינטואיטיבית, ולגרום להם לעבוד טוב יותר עבור המשתמשים”, אמר פיצ’אי בהתייחס לבעיות כיום בשוק. התקווה כי אכן בזכות מערכת זו ומערכת אחרות של החברות הגדולות, השוק יתבסס על תקנים אחידים והמוצרים יהפכו לנוחים יותר לשימוש.

קרא עוד:  ניווט במציאות רבודה מגיע ל-Google Maps

לפי דוח האנליזה של גרטנר, עד סוף השנה יהיו בשימוש כ-5 מיליארד מכשירים המחוברים בדרך כזו או אחרת לרשת וכי ב-2020 המספר יקפוץ לכדי 20 מיליארד מכשירים. לפי הדוח, שוק הרכב ייקח חלק משמעותי בשוק כשלאחרי כן מוצרי תעשייה ואף ממשלות שאלו יטמיעו מוצרים חכמים כמו תאורת רחוב, מצלמות ועוד.

ברילו תהיה זמינה למפתחים ברבעון השלישי של השנה הזו, כאשר הסברים מפורטים יותר על הפרוטוקול Weave והפלטפורמה המלאה תגיע בסוף השנה הנוכחית. מוצרים ראשונים לא יראו אור לפני 2016, אך ייתכן כי מוצרי Nest שגוגל רכשה בשנה שעברה יעשו שימוש בפלטפורמה בקרוב מאוד. עוד פרטים על Brillo כאן.