מזרימי המדיה, או סטרימרים כבר הפכו לדבר שנמצא אצל כל חובב צפייה מהרשת. כבר סקרנו כאן באתר לא פעם מזרימים שכאלה, וכעת אנחנו בודקים את את הנגן: Probox2 EX+.

מה מקבלים?

PROBOX2 EX+ הוא גרסה חדשה של הדגם הקודם שנקרא בפשטות EX. ההבדל העיקרי ביניהם הוא חומרתי. הדגם החדש EX+ מבוסס על ערכת השבבים החדשה AMLogic S812 כאשר קודמו התבסס על ערכת השבבים הישנה יותר, AMLogic S802-H.

שני הדגמים מריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל, אך EX+ מגיע עם גרסה 5.1.1 לוליפופ ישר מהקופסה, כמו גם חיבור רשת קווית 1000M (ג'יגהביט) מהיר, כאשר קודמו מגיע עם גרסה 4.4 קיטקט וחיבור רשת קווית בסטנדרט 10M/100M הישן והאיטי יותר.

מה בקופסה? את הנגן Probox2 EX+, מתאם מתח, שלט אינפרא-אדום, אנטנה כפולת תדרים, כבל AV, כבל HDMI 1.4b, כבל USB, עלון למשתמש. וגם, עכבר אוויר בשם PROBOX2 Remote+ שעליו נדבר יותר בסוף הכתבה.

PROBOX2 EX+ EXTREME MEDIA PLAYER

מה כל כך חשוב בחומרה טובה יותר? במילים פשוטות, חומרה טובה וחזקה יותר נותנת ביצועים טובים יותר – ובעיקר כאשר מדובר בתכנים המקודדים בפורמט HEVC/H.265 החדש. עם זאת, יש לסייג ולומר שמערכת ההפעלה החדשה הכלולה במכשיר אינה רק מגיעה עם מראה נקי ומהוקצע יותר, אלא גם עם "כאבי גדילה" של מערכת חדשה.

מראה חיצוני

EX+ זו קופסה קטנה ושחורה עם גימור מט ממעל ומטה, וציפוי מבריק מארבעת צדדיה. הקופסה שוקלת כ-200 גרם, וניתן בקלות לחברה לצידה האחורי של הטלוויזיה או כל מסך דיגיטלי בעל חיבור HDMI, עם קצת נייר דבק דו-צדדי. (כדאי לבדוק קודם ולוודא שהמכשיר מצליח לקבל פקודות מהשלט המצורף בצורה זו)

העיצוב חולק דמיון עם רוב קופסאות קודי האחרות בשוק, אך יש לציין, כי הכפתור השקוע בחלקה העליון של הקופסה מהווה רעיון מעולה. וזאת מפני שהדבר מקל על מציאתו, בעיקר בלילה, וטוב הרבה יותר מאשר כפתורים הממוקמים בצדי הקופסה – אותם קשה יותר לאתר. בנוסף לכך, נורית ההפעלה האדומה/כחולה ממוקמת לידו כך שהדבר מוסיף לאיכות העיצוב.

פתיחת קופסה

חווית שימוש

מערכת ההפעלה אנדרואיד במכשיר EX+ היא מערכת נקייה, עם מספר תוספות מהיצרנית Probox2. התוספות על המערכת הרגילה הן: ממשק הגדרות גרפי, ושתי מעטפות  (Launcher) גרפיות שתוכננו עבור שליטה במכשיר המיועד לצפייה בטלוויזיה. אין הבדל גדול בין השתיים חוץ מבחינה גרפית. הרעיון הוא להשתמש בלחצנים גדולים כמו בממשק האריחים של חלונות 8, כדי להקל על משתמשים שמחזיקים בשלט בסיסי בלבד. ניתן לשנות מעט ולערוך חלק מהפריטים הנראים על המסך (בעיקר במעטפת החליפית), אך כדי לקבל גמישות אמיתית, יש להחליף למעטפת אחרת.

הצלחתי להתקין את המעטפת הנקייה של גוגל אנדרואיד NOW, ואז מקבלים את המסך הסטנדרטי שבו אפשר לשחק עם אייקונים ולהוסיף וו'ידגטים למסך. ייתכן ועבור משתמשים בסיסיים/מתחילים הממשק המופשט יותר שמספקת PROBOX2 יספק חוויה טובה יותר, במיוחד כאשר משתמשים בשלט הרחוק.

Probox2 default Launcher
מעטפת ברירת המחדל

השלט הבסיסי הכלול בחבילה פועל בצורה רועשת (כפתורים קשים ומרעישים). אך הדבר אינו משפיע לרעה במיוחד היות והחבילה כוללת גם עכבר אוויר (Remote+) שמהווה חלופה הרבה יותר טובה.

הוא כולל ארבעה מצבי עבודה: מצב שלט, מצב עכבר אוויר, מצב לוח משחק אנכי, ומצב לוח משחק מאוזן. יש כפתור על השלט שמיועד לעבור בין המצבים הנ"ל. בנוסף לכל אלה, הוא כולל גם מיקרופון מובנה שמאפשר לכם להשתמש בפונקציית חיפוש קולי של גוגל בלי לחבר אוזניית בלוטות' או מיקרופון חיצוני למכשיר שלכם והוא תואם אנדרואיד, חלונות, Mac X OS, ולינוקס.

באופן משעשע, העכבר פועל גם גם על מכשירי אנדרואיד אחרים, והוא מתפקד בצורה מעולה החל מחיבור מתאם ה-USB הכלול בערכה. הדיוק מעולה, אך עם זאת, יש מקרים בהם יש השהייה קטנה בין הלחיצה לביצוע, או לתנועה. זה לא קורה הרבה, אבל זה קורה. כאשר משווים בין העכבר לעכבר אוויר בסיסי (ללא מקלדת) אחר, כגון מיניקס A2, ה-Remote+ מנצח בכל החזיתות.

קרא עוד:  מתגעגעים לקסטות? הווקמן חוזר עם חיבור Bluetooth

עשיתי שימוש ביכולת המשחק של העכבר עם משחק המרוצים אספלט 8 על ה-EX+, וחוויית המשחק השתפרה באופן דרמטי על פני שימוש בשלט הבסיסי. למעשה, ניתן לומר שהכללת עכבר Remote+ בחבילה משדרגת את כל חוויית המשתמש. המיקרופון המובנה פועל היטב עם חיפוש גוגל (לאחר הגדרות), אך איכות ההקלטה ממנו אינה בין הטובות. רצוי להשתמש בפונקציית GAIN, והאיכות הסופית דומה לזו של שידור רדיו.

Probox2 alternative Launcher
מעטפת הנוספת

לעת אתה, אין אפליקציה זמינה המאפשרת שליטה במכשיר דרך טלפון חכם או טאבלט. יש לציין שלדגם הקודם יש אפליקציה כזו, שמקלה רבות על הקלדה (למשל), ומחברת PROBOX2 הבטיחו שהם עובדים על אפליקציה או עדכון שיאפשר את היכולת הזו בקרוב. אפליקציית Google/Android TV remote שעובדת בצורה טובה עם מכשירי מיניקס, אינה נתמכת על ידי ה- EX+. לכן, עכבר האוויר מציע פתרון ביניים סביר עבור כתיבה וניווט על המסך.

הקופסה שקיבלתי הגיעה מעודכנת לחלוטין עם גרסת התוכנה החדשה ביותר, אך אפליקציית עדכון דרך הרשת כלולה במכשיר עבור עדכונים עתידיים. יש לציין שנתקלתי בבעיית סינכרון קלה עם הטלוויזיה שלי שפעלה בקצב נמוך מהקצב שבו הקופסה החלה, אך ניתוק וחיבור מחדש של כבל ה-HDMI, כמו גם שינוי קל בהגדרות התצוגה של המכשיר פתרו את הבעיה במהרה.

מכשיר EX+ מגיע פרוץ מראש מהיצרן. זוהי נקודה שחשוב להדגיש, מפני שקופסאות טלוויזיה בדרך כלל אינן תומכות רשמית בפריצה, ולפעמים אף חוסמות את האפשרות במכוון. חברת PROBOX2 לקחה צעד נועז, ולטעמי, מצוין. פריצה מאפשרת חופש מוחלט, וכתוצאה מכך, חווית משתמש מתקדמת וטובה יותר. בנוסף לכך, ובשונה מקופסאות אחרות, לא קיים צורך לפרוץ מחדש את המכשיר לאחר כל עדכון תוכנה. והאחריות אינה נפגעת.

בדיקות ומבחנים

מלבד כל אלו, בדקנו כיצד  Probox2 EX+ מתמודד מול מגוון של קבצי וידאו וגם איך החומרה שלו בהשוואה  למתחרים.

ניגון וידאו: תחילה, בדקנו את יכולות ניגון הוידאו זאת באמצעות אפליקציית קודי (Kodi), שאותם ערכנו בחיבורי רשת אלחוטית 2.4 גה"צ, והן ב-5 גה"צ (802ac). כמו כן, יש לציין שחיבור הרשת הקווית  עובר דרך זוג מתאמי רשת לחשמל (Powerline AV500) המתווכים בין המכשיר לנתב. ייתכן והדבר משפיע על התוצאות, אך לא בצורה משמעותית.

בשורה התחתונה, יכולות הווידאו של הקופסה הן טובות, אך סובלות מיכולת רשת שאינה אופטימלית. עם זאת, המכשיר מנגן תכני HD עד 1080p ללא בעיות, גם מהרשת. יכולות הניגון שלו דומות מאוד לאלו של נגן ה-Minix שעושה שימוש בערכת שבבים דומה, וטובות מאלה של מכשיר Gecko, חוץ מאשר איכות התמונה.

Probox2 EX+ video manage

כפי שניתן להבחין, הנגינה מושפעת לרעה כאשר לא נעשה שימוש באחסון מקומי (כרטיס זיכרון מיקרו-SD, או כונן USB). הדבר מהווה בשורות רעות להזרמת מדיה באופן כללי. תמיד וודאו שאתם מחברים את הנגן שלכם בדרך הקצרה והטובה ביותר אל נתב הרשת שלכם.

המבחנים ובדיקות הווידאו מראות ש- EX+ הוא מכשיר עוצמתי. הוא מסוגל לנגן (כמעט) כל קובץ ווידאו שבדקנו, עשה זאת בצורה טובה.

ביצועים: כדי לבחון את יכולות החומרה, ביצענו מספר מבחני ביצועים והשווינו אותם אל מול מוצרים מתחרים. האחד הוא, מיניקס (Minix), אשר נחשב למותג המוביל כיום בתחום מזרימי המדיה מבוססי אנדרואיד, והשני OpenHour Gecko.

מבחן אנטוטו (Antutu): מבחן זה בודק תפקוד של ליבה בודדת במקום ריבוי ליבות, מפני שקל יותר להשוות ביצועים של מכשיר אחד על פני אחר ברוב המצבים. כאן אנו רואים יתרון משמעותי של ערכת השבבים AMLogic S812 על פני שני המתחרים. מבחינת ביצועים, המכשיר הצליח להתמודד עם כל משחק ואפליקציה שנוסו בצורה טובה וחלקה.

קרא עוד:  העולם השתגע: מיקרוסופט מתכוננת להשקה של Windows 1.0

Probox2 Antutu1

מבחן GPU Mark: מבחן זה בודק ביצועי תלת מימד במשחקים וגם נותן ציון מתוקן בהתאם להפרדה בה נעשה שימוש (כדי לספק תוצאה מדויקת יותר). המבחן הוא דיי קצר, ויש לקחת אותו בערבון מוגבל וכמבחן תומך למבחן 3D Mark הרציני יותר. ערכת השבבים S812 נותנת לקופסה יתרון משמעותי על שתי הקופסאות האחרות, למרות שמבחינת מהירות שעון, היא זהה לזו של המיניקס המבוסס על שבב פחות אימתני (S802-H).

Probox2 GPUMark1

ביצועי משחקים:  EX+ נבדק עם שלושה משחקים, תוך שימוש באפליקציית GameBench שמאפשרת למדוד קצב תמונה, כמו גם את כמות המשאבים בהם נעשה שימוש במהלך כל משחק: Asphalt 8 Airborne – משחק מירוצים כבד ואינטנסיבי, Angry Birds 2 – משחק פעולה דו-מימדי פופולרי, Walking War Robots – משחק לוחמה-רובוטים ברשת הדורש לוח-משחק.

Probox2 EX games benchmark

כפי שניתן לראות, EX+ עמד בכבוד במשימות. הוא הראה קצב תמונה טוב, ולא עשה שימוש כבד במיוחד במשאבים (כוח עיבוד וזיכרון). עם זאת, יש לציין כי הקופסה התחממה לא מעט כאשר עסקה במשימות משחק כבדות. למרות שתוכנה לניטור טמפרטורה הראתה טמפרטורה קבועה וקרירה של 30 מעלות צלסיוס, המכשיר הרגיש הרבה יותר חם למגע מכך, והתחממות היתר גרמה לקפיאות  שהכריחו אותי לאתחל על ידי ניתוק מהחשמל ואתחול מחדש.

אני מאמין שתוספת של אוורור פעיל (מאוורר, או לוח לקירור מחשבים ניידים) לקירור הפאסיבי של המכשיר ישנו את התמונה. אך בלי תוספת כזו, אני לא ממליץ לשחק במשחקים כבדים לאורך זמן של יותר מ-10-15 דקות עם המכשיר.

לסיכום

Probox2 EX+ הוא מכשיר עוצמתי. הוא עומד בפני אתגרים, ולמרות שלא יכולתי לבדוק אותו במקביל למכשיר דומה עם אותה ערכת שבבים, אני מאמין שהביצועים שלו היו דומים (חוץ מביצועי הזיכרון, כנראה). ביצועי המשחקים וניגון הווידאו היו טובים, ושלא כמו ערכת השבבים של קודמו (S802), הוא יודע לנגן תכנים המקודדים בפורמט  HEVC H.265 עד וכולל הפרדת אולטרא-HD 4K/2160P. נתקלתי בבעיות עם קבצי HEVC מסוג TS, אך נציגי החברה הבטיחו כי העניין בטיפול ויתוקן בעדכון תוכנה קרוב.

ביצועי הרשת עם קבצי ווידאו כבדים היו פחות ממעודדים. היות ובדקתי הן עם חיבור אלחוטי מהיר, והם עם חיבור קווי, אני נאלץ להגיע למסקנה שיש לבצע מקצה שיפורים בתוכנה אם לא בחומרה כדי לשפר את המצב. נתקלתי גם במספר מקרים של קיפאון שהכריחו אותי לנתק את המכשיר מהחשמל כדי לאתחל אותו. אני חושד שמדובר בהתחממות יתר, אך ייתכן גם שמדובר בבעיות התאמה לגרסה החדשה של מערכת ההפעלה.

בעד: מסוגל לנגן כמעט כל דבר שתנסו, מראה נקי ומהוקצע תודות לאנדרואיד לוליפופ, קודי 15.2 (RC1) מותקן (גרסה מיוחדת), מחוסן מהתיישנות תודות לתמיכה בקידוד חומרה HEVC, חיבור קווי 1 ג'יגהביט, עכבר אוויר טוב כלול בחבילה.

נגד: שלט רחוק עם כפתורים קשים ורעשניים, עיצוב מובנה בסיסי וחסר באפשרויות, בעיות בניגון תכני TS K4, איטיות בניגון תכני 4K AVC דרך הרשת, קופא לפעמים, עשוי להתחיל בקצב רענון בעייתי בחיבור ראשון.

לסיכום, יש לנגן מספר בעיות, אך הוא מציע ביצועים טובים – טובים מאוד, ואני מאמין שהבעיות הללו הן כאבי גדילה הקשורים לגרסה חדשה ומכשיר חדש ולא לבעיות תכנון משמעותיות.

מחיר: הנגן מוצע ב-129.99 דולר דרך אתר W2Comp (לקופון הנחה של 5 אחוז: DropsOfWisdom)

הכתבה פורסמה לראשונה באנגלית בבלוג Drops of Wisdom של אורן אייל.