העניין עם המחשבים הזעירים שיושבים לנו בסלון, או אלה שמחוברים בסטיק ישירות לטלוויזיה, הוא שהם עושים עבודה חלקית. אם זהו מחשב המבוסס אנדרואיד (Android) אז השימוש באפליקציות מגביל אותנו למה שניתן או שלא ניתן להפעיל, ואם זהו מחשב מבוסס חלונות (Windows) אז הסרבול הוא גדול כשרוצים לבצע דברים בסיסיים. PIPO X8 שבדקנו מכסה את שני התחומים: גם אנדרואיד וגם Windows. והמחיר, אם אתם שואלים, לא יקרע לכם את הכיס.

PC משולב

תחילה, ה-PIPO X8 מיועד לשמש כמחשב בידור המחובר לטלוויזיה ולא כמחשב עבודה,  כלומר סטרימר,  מזרים מדיה. מה גם שלא מדובר כאן במחשב בעל התצורה הסטנדרטית ואפילו היינו אומרים כי צורתו מוזרה מאוד. מדובר בקופסה לא גדולה במיוחד עם מספר רב של חיבורים כפי שאפשר לצפות מכל מחשב שכזה, אולם בחלקו העליון מותקן גם מסך מגע שבתחילה לא היה ברור לנו מה הוא עושה כאן.

נחזור לעניין המסך בהמשך, אך לפני כן נדבר על החומרה: המחשב מריץ את שבב ה-Atom Z3736F של אינטל (Intel) הכולל מעבד מרובע ליבות עד לתדר מקסימלי של 1.83 ג’יגה-הרץ תומך 64 ביט. לצידו זיכרון עבודה של 2 ג’יגה-בייט RAM ואחסון של 64 ג'יגה-בייט. מפרט טכני המאפשר למכשיר להריץ את שתי מערכות ההפעלה, כל אחת בנפרד כמובן.

ל-PIPO X8 כפתור הפעלה וכפתור לשליטה בעוצמת השמע. בנוסף, נמצא בו 4 יציאות USB, יציאת HDMI, כניסת אוזניות ומיקרופון, חריץ לכרטיסי זיכרון, יציאת רשת RJ45, תקשורת Bluetooth 4.0 וגם אנטנה לקליטת תקשורת אלחוטית בתקן 802.11b/g/n. לא חסר לנו דבר.

מצד אחד חלונות

ה-PIPO X8 כאמור מצוייד בשתי מערכת ההפעלה: חלונות בגרסה 8.1 ואנדרואיד בגרסה 4.4. חיברנו מקלדת ועכבר ב-USB, כבל HDMI (שמשום מה לא מצורף בערכה) ויצאנו לדרך. בהפעלה הראשונית מוצג לנו תפריט בחירה בין המערכות. במקרה שלנו בחרנו תחילה להפעיל את חלונות ומספר שניות לאחר מכן היא נטענה. ממשק האריחים מוכר לכולנו, ובשל העובדה כי המערכת זיהתה את מסך המגע – היא עבדה במצב טאבלט כך שלא היתה לנו גישה לשולחן העבודה (מה שניתן לפתור בשינוי ההגדרות).

קרא עוד:  סקירה: אוזניות משתיקות רעשים Cowin SE7 - אטרקטיביות מכל הבחינות

Pipo x8 windows and android box 4

על המערכת אין מה להרחיב ובאופן מפתיע היא פעלה לא רע בכלל. דרך מערכת חלונות הפעלנו את כל התוכנות המוכרות והשימושיות שלנו, גלשנו לרשת ועשינו כמעט כל דבר כמו במחשב רגיל. בלי מאמץ מיוחד הצלחנו אפילו לשדרג את מערכת ההפעלה לחלונות 10 החדשה, מה ששיפר את חווית השימוש עוד יותר.

בבדיקה שלנו, ניגון וידאו Full HD 1080p על גבי חלונות עבד בסדר גמור. הווידאו לא קרטע ופעל חלק גם כאשר ניגנו הכל מהרשת, אפילו כשצפינו דרכו בסרט שלם. כן, הוא התחמם, אבל לא משהו שצריך להטריד את הצופה הממוצע.

מצד שני אנדרואיד

מאסנו בחלונות או שזו לא סיפקה לנו את הפתרון? אז עברנו לאנדרואיד, בה השתמשנו בעיקר כדי להפעיל אפליקציות הזרמת וידאו כמו MakoVOD, Popcorn Time וגם קראנו חדשות באפליקציות כמו Ynet ו-One. המערכת עבדה גם כן בצורה טובה ומהירה, וודאי על חומרה שכזו, והצליחה להגיע לניקוד מרשים של 44,350 נקודות באפליקציית מבחני הביצועים Antutu.

המערכת מגיעה נקייה כמעט לגמרי, כלומר לא מצאנו שם יישומים לא מוכרים, או אפילו שאריות בסינית כפי שלרוב מוצרים שכאלה מגיעים. העברית כבר הייתה מוטמעת במערכת כך שלא היו בעיות שפה והמערכת פעלה מצויין. אם כי, כרגיל באנדרואיד, השליטה במערכת דרך מקלדת ועכבר היא לא הדרך האידאלית ולכן כאן מסך המגע בא לעזרתנו. אך מכיוון שזה ממוקם ליד הטלוויזיה ואנחנו על הספה, הדבר היה מעט מסורבל וחבל.

Pipo x8 windows and android box 3

מה עושים עם המסך הזה?

מסך המגע הוא בגודל 7 אינץ’ והוא מקובע לגוף. כלומר זהו לא טאבלט: לא ניתן לשלוף את המסך החוצה וגם אין סוללה פנימית. מה שכן ניתן לעשות איתו זה להשתמש בו כתצוגה עצמאית, כך שלא חייבים לחברו לטלוויזיה כדי להשתמש במחשב. לדוגמה, ניתן לחבר את המחשב ישירות למערכת השמע ולהפעיל את יישום המוזיקה החביב עלינו דרך ממשק המערכת ולהאזין לשירים שלנו. אפשרות אחרת היא לנצל את המסך כמסגרת תמונות דיגיטלית כשהמחשב אינו בשימוש ואולי אפילו להשתמש במסך כמרכז בקרה דיגיטלי אם יש לנו מוצרי אינטרנט המחוברים לרשת הביתית.

קרא עוד:  סקירה: ADATA HD680 - כונן נייד וקשוח

ישנם שימושים נוספים שאנחנו יכולים לחשוב עליהם ולמרות שבפעם הראשונה שהשתמשנו במחשב לא ממש הבנו מה המסך עושה שם, עכשיו קיומו דווקא נראה לנו מאוד הגיוני ונוח כאשר המחשב מונח לצד הטלוויזיה ומאפשר תפעול מהיר גם בלי הצורך להשתמש בעכבר או במקלדת. באופן מפתיע גם המגע מגיב טוב וחלק.

Pipo x8 windows and android box 2

שווה את הכסף?

כן, וגם אתם תגידו אחרי שתשמעו את המחיר: ב-GearBest תוכלו להשיג אותו החל מ-103 דולר (תלוי מהיכן נשלח), שהם כ-400 שקלים לפני מיסים. מחיר די אטרקטיבי למחשב שלם, או למעשה שניים, עם מסך מגע ואפשרויות שימוש מאוד מגוונות. (עדכון: לבחירתכם דגם Pipo X9 עם רזולוציית מסך של Full HD)