המעצב ההולנדי דייב האקנס, ממציא הטלפון המודולארי, אין טלפון חכם. לא כי הוא לא יכול להרשות לעצמו אחד, אלא כי הוא מסרב לרכוש מכשיר שיתקלקל וייזרק אחרי תקופה קצרה בשלמותו. כעת חשף האקנס בסרטון שהעלה לערוץ היוטיוב שלו לאן הרעיון נעלם ומה הולך לקרות בעתיד.

ב-2013 הוא פיתח את הרעיון שזכה לשם Phonebloks, לאחר שנחשף לכך שהמוני טלפונים נזרקים מדי שנה למרות שרוב הרכיבים שלהם תקינים, וניסה לחשוב על שיטה שתאפשר לכל משתמש להחליף רק את הרכיבים המקולקלים או המיושנים מדי לטעמו, מבלי לשלוח את המכשיר כולו אל הרי הזבל הענקיים שמצטברים בעולם השלישי. האקנס הציע ליצור מכשירים מודולאריים, בהם החלקים השונים קלים להחלפה, כך שאפשר להרכיב ולתקן אותם לבד.

מכיוון שהוא רק אדם אחד ולא יכול להוציא את הרעיון לפועל, הוא העלה סרטון ליוטיוב – ועד מהרה זכה למיליוני צפיות, מאות אלפי עוקבים ברשתות החברתיות, הזמנות לראיונות בכלי תקשורת רבים ואפילו פרסום לפרויקט מתנת אנשים שאהבו את הפרויקט. בין המגיבים היה הראפר Will.I.Am, שקרא לזה "הדבר הכי מרים ומדהים שראיתי אי פעם".

בעקבות החשיפה הרבה, מספר האקנס שקיבל פניות מחברות שונות שהיו מעוניינות לשתף פעולה ליצירת מכשירים מודולאריים, ביניהן נוקיה, ZTE, פיליפס ועוד. אחת מהן היתה גוגל, שרכשה זמן קצר לפני כן את מוטורולה, בה עבדו כבר יותר משנה על פרויקט דומה. כפי שחשף בראיון ל-VentureBeat ב-2017, האקנס הוזמן למטה החברה להיכרות עם הפרויקט, סירב להצעת עבודה אך הסכים לשמש יועץ, תוך שימוש ברעיונות של הקהילה שהתגבשה סביב הרעיון שלו לפרויקט של מוטורולה. כמה שבועות לאחר מכן נחשף פרויקט Ara, שבוטל ב-2016, ככל הנראה בגלל שבגוגל הגיעו למסקנה שהוא לוקח יותר מדי זמן.

קרא עוד:  כמובטח: וואן פלוס שחררה עדכון גדול עבור OnePlus 7 Pro - בעיקר עבור הצילום

אבל עתה, אומר האקנס כי החזון עודנו חי: לדבריו, בניגוד לאמונה הרווחת, גוגל מעולם לא "קנתה" את Phonebloks, ולכן כל מי שרוצה יכול להמשיך לעבוד עליו באופן חופשי. בתחילת השנה אף השיק המהנדס ההודי שְרי קוּמאר פרויקט מימון-המון ל-Kite – טלפון חכם שמשלב חלקים סטנדרטיים של מכשירים נפוצים וגוף שכל אחד יכול לעצב ולהדפיס במדפסת התלת-ממד הקרובה. הפרויקט אמנם נכשל ולא גייס את הסכום המבוקש, אך המסקנה של האקנס היא שלא צריך את גוגל כדי להגשים את החזון שלו. וכדי להוכיח שהוא מאמין שזה יקרה בקרוב, הוא לא מתכוון להחליף את הנוקיה המיושן שלו עד שהטלפון המודולארי האמתי יגיע.