ביקורת נגן | Philips GoGear RaGa 2GB
ארן סלע 29.11.2010

שוק הנגנים בעולם בכלל ובארץ בפרט הולך ודועך. במיוחד מהסיבה שההבדל בין נגן טוב לטלפון סלולרי מצטמק עד כדי כך שהסלולרי משמש אותנו כנגן מדיה לכל דבר. קחו לדוגמה את ה-iPod Toch וה-iPhone, שההבדל בינם כמעט מזערי (חוץ מהעובדה שמהשני ניתן לחייג). וה-iPhone מספק ניגון מדיה מתקדם. אבל בין לבין, אנו נדרשים למשהו קטן יותר, פשוט לתפעול ונוח לתפיסה על המכנס. כאן נכנסים הנגנים הקטנים, שמחירים הזול יחסית מכניס אותם חזק לשוק הנגנים הצפוף. יחד עם ה-iPod Shuffle וה-Sandisk Sansa Plus, תמצאו גם את GoGear RaGa בנפח 2GB, נגן המוזיקה של Philips המנסה לתפוס את חלקו בשוק הזה. לקחנו אותו לבדיקה קצרה ברחובות העיר (בריצה קלה) ובדקנו מה יש לו להציע.

עיצוב
למכשיר עיצוב ריבועי פשוט. מידותיו הקטנות 4.5X4.5 ס"מ ומשקלו הקטן, 30 גר', מאפשרים לנו להכניס אותו לכל כיס (אפילו לכיס הקטן בג'ינס). הנגן עשוי מאלומיניום בגימור מוכסף ומצויד במסך צבעוני קטנטן בגודל 1.0 אינץ' ו-7 כפתורי תפעול ובניהם גם כפתור ההפעלה המשמש גם ככפתור נעילה. בתחתית המכשיר תמצאו את חיבור ה USB המיועד לחיבור הנגן למחשב לצורך העתקת שירים ובחלקו העליון את חיבור אוזניות 3.5". אחד החסרונות העיקריים שמצאנו הוא שאין לנגן קליפס או רצועה שיאפשרו לנו נשיאה נוחה על הבגד, וחבל נרתיק כזה לא היה כלול בערכה.

קרא עוד:  הפתרון של OtterBox ידאג שלא תתקעו בלי מטען בתיק

ממשק ותפעול
הדבר המרכזי בכל נגן אשר מבדיל בין נגן טוב לנגן לא טוב הוא התפעול, ואין ספק שהתפעול במכשיר הוא פשוט וקל. לנגן מקשים בעלי פעולה כפולה, כאשר ארבעת המקשים משמשים לניווט ובמרכזם כפתור ה-play/pause המשמש כמקש הבחירה. יתרון נוסף לתפעול הנגן הוא ממשק המשתמש שתומך בעברית מלאה, כך שאם אתם מעוניינים לקנות לילדכם הקטן נגן עם תפריטים פשוטים ובעברית – זוהי אופציה מצויינת. העברת הקבצים מתבצעת בצורה קלה ביותר ואינה צריכה תוכנה כלשהי – חיבור ישיר למחשב והעברת הקבצים לתיקיה כמו מכל דיסק נייד.

יכולות המכשיר הן בסיסיות למדי. למכשיר תמיכה בקבצי MP3, WMA ו-WAV, שלמרות שאלו סוגי הקבצים הנפוצים ביותר, היה נחמד לקבל תמיכה גם בקובץ מסוג FLAC. בעזרת מקשי הניווט תוכלו לבחור באופציות ניגון מוזיקה, רדיו FM, טייפ מנהלים (עד 4 שעות הקלטה בנפח הנגן), צפייה בתיקיות ובקבצים הנמצאים בזיכרון המכשיר, אפילו כאלה שהם אינם קבצי מוזיקה.

גם אפשרויות הנגן הן בסיסיות ביותר, פשוטות ומוכרות לכולם: את רשימת השמיעה שלכם תוכלו לבחור לפי תיקיות/אלבומים/אמנים/רשימת השמעה קבועה שאתם בחרתם. בנגן הרדיו תוכלו כמובן לסרוק ידני ואוטומטי את התחנות, ולקבוע עד 20 תחנות קבועות מראש. אופציה נוספת ברדיו היא האפשרות להקליט את שידורי הרדיו ישירות לזיכרון הפנימי בנגן, אפשרות חביבה אך לא בטוח עד כמה שימושית. אחת האופציות הנחמדות יותר בנגן היא האפשרות לכוון טיימר לשינה, כך שמי שאוהב להירדם עם מוזיקה ברקע, זה הפתרון המצוין בשבילו.

קרא עוד:  צפו: Nebula Capsule II, מקרן נייד עם Android TV

איכות השמע וסוללה
מצד אחד הנגן לא מאכזב באיכות השמע שלו. הצלילים טובים ונקיים וגם עוצמתו חזקה מאוד ביחס לאחרים. אך מצד שני האוזניות המסופקות לא מספקות כלל. איכותם ירודה יחסית ואם באמת תרצו ליהנות ממוזיקה טובה, תהיו חייבים להצטייד בזוג באוזניות חדשות, דבר שבהחלט צריך לקחת בחשבון. מבחינת הסוללה, היא מספקת עד 20 שעות עבודה, והטענתה מתבצעת דרך כבל ה-USB ישירות למחשב.

לסיכום
אם נשווה את הנגן לדומיו בשוק, ה-GoGear Raga של פילפס הוא מצוין. עם סוללה שמחזיקה זמן רב ואיכות שמע מצוינת (כמובן שחייבים להחליף את האוזניות) והמסך הקטן אך המפורט, בהחלט נותן פייט למתחריו. מחירו עומד על 199 ש"ח, שזה סביר ביותר, אולם החיסרון באופציית הרחבת זיכרון ואיכות אוזניות נמוכה מורידים מעט מערכו, וחבל.

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.