לכמה ממכם יש מסך גדול יותר מ-24 אינץ’? או אולי שני מסכים המחוברים יחדיו לאותו מחשב? כנראה שלא להרבה, אבל אם אתם משתמשי PC וותיקים, וודאי תעריכו את האפשרות הקיימת במחשב לשימוש במספר מסכים בו זמנית או לחבר מחשב אחד לכל מסך בנפרד.

אבל שימוש במספר מסכים על שולחן העבודה זה לא דבר נוח בלשון המעטה. מלבד מסגרת גדולה סביב המסך מה שגורר מרווח גדול בינם, רזולוציות שונות – במידה ומשתמשים במסכים שונים – יכולות לגרום לחוסר נוחות גדול עוד יותר. לפיליפס (Philips) יש פתרון בדמות מסך 40 אינץ’ ברזולוציית 4K למחשב התומך בחיבור מספר התקנים לצפייה בו זמנית, וחלוקת המסך לעד 4 תחומים. כך לדוגמה ניתן לחבר את מסך המחשב, המחשב הנייד, נגן הבלו-ריי והטלוויזיה, ולהציג את הכל זה לצד זה, בלי לפספס דבר.

טלוויזיה על שולחן העבודה

כשחושבים על זה, מסך 40 אינץ’ הוא לערך כמו טלוויזיה ממוצעת. וכן זה חתיכת גודל להניח על שולחן העבודה. למעשה זה סוג של התחייבות, כי לא מדובר במסך קטן שניתן לשנות את מיקומו בקלות, וצריך לפנות בשבילו מקום, וזה מה שלערך עשינו. אבל מעבר לכך, צריך לחשוב על מרחק סביר לשבת מהמסך, או כמות המקורות שאליו הוא יחובר כך שמיקומו הוא בהחלט שיקול חשוב.

ה-BDM4065UC של פיליפס מגיע באריזה כמו כל מסך אחר, אך עם לא מעט אפשרויות חיבור, ובאופן מפתיע, גם כבלים מסוגים שונים. תחילה, המסך יושב על מסגרת מתכתית מעוצבת ויפה למדי, כאשר הרכבת המסגרת על המסך דורשת 4 ברגים וכמה דקות של הכנה. למעשה הזמן שלקח לנו להכין את שולחן העבודה לקליטת המסך היה גדול מאשר חיבורו למחשב והתקנת מנהל ההתקן המצורף. סביב המסך יש מסגרת שחורה דקיקה ומבריקה ובתחתית הלוגו של פיליפס המוטבע על טקסטורה מוברשת ונורית חיווי קטנה המציגה את מצב המסך כאשר הוא פועל או בהמתנה.

Philips BDM4065UC 40 inch 4K Monitor UHD

המסך אינו גדול מידי, כלומר ככל שמדובר ב-40 אינץ’: הוא אינו עבה במיוחד (77מ”מ) והמשקל הכולל עומד על 9.7 ק”ג. קצת התאכזבנו לגלות כי עד כמה שהמסגרת מהודרת, לא ניתן לשנות את גובהה או את זווית הצפייה של המסך, אז מה שרואים זה לערך מה שמקבלים.

לא סתם מסך גדול

אתם בטח שואלים את עצמכם מדוע לא פשוט יותר לקחת טלוויזיה ולהשתמש בה במקום. קודם כל, לא מדובר בטלוויזיה, כי אין כאן טיונר, ומצד שני יש המון יתרונות טכנולוגיים. לפני שנדבר על היכולת של הצגת מספר מקורות במקביל, נדבר קצת על הפאנל. מדובר בפאנל 40 אינץ’ מסוג VA, כלומר לא פאנל ה-TN הסטנדרטי הקיים ברוב המסכים אלא בטכנולוגיה שבדומה ל-IPS המסוגלת להציג גווני שחור אמיתיים במקביל לזוויות צפייה מרשימות עוד יותר. יש גם חסרונות לשימוש בפאנל VA, כמו זמן תגובה, אך היתרונות עולים על חסרון זה והצבעים בשילוב של תאורה אחורית מסוג LED מביאים איכות מרשימה למדי ונוחות שימוש לאורך זמן.

קרא עוד:  הטאבלט CHUWI Hi8 SE מציע מפרט מפתיע ב-62 דולרים

זווית הצפייה היא 176 מעלות, כלומר ניתן לצפות בו כמעט מכל זווית, כאשר זמן התגובה שלו עומד על 3 אלפיות-השנייה מאפור-לאפור בתדר רענון של 60 הרץ, ויש גם זוג רמקולים סטראופוניים בעוצמה של 7 וואט. מאפיינים טכניים נוספים הם בהירות מקסימלית של 300 cd/m², ניגודיות 5,000:1, תמיכה ב-16.7 מיליון צבעים וצריכת הספק ממוצעת של 77.6 וואט.

אבל זה לא מסתיים בכך. כי המסך מצוייד במגוון גדול מאוד של חיבורים הממוקמים בדופן השמאלית של המסך – החל מחיבור VGA D-Sab סטנדרטי, Display Port 1.2 וגם גרסת המיני MiniDP, שתי כניסות HDMI 1.4 שאחת מהן היא MHL לחיבור הטלפון או התקנים תומכים, וגם חיבור אוזניות 3.5 מ”מ, חיבור כניסת מקור קול 3.5 מ”מ וחיבור טורי RS232 לצורכי שירות.

מאחור ישנם גם 4 חיבורי USB 3.0 עם הטענה מהירה, כך שניתן להטעין מכשירים סלולריים או גאדג’טים זוללי חשמל דרך חיבורים אלה, זאת לאחר חיבור כבל ה-USB המצורף למחשב.

Philips BDM4065UC 40 inch 4K Monitor UHD pc3
עד 4 מקורות שונים לאותו מסך

לא למשתמש הביתי, כן למקצועי

ללא ספק היתרון הגדול ביותר היא האפשרות לחבר מספר מקורות לאותו מסך בלי החסרונות של שימוש במספר מסכים. כך חיברנו את המחשב לשתי מקורות – מסך ראשי 4K ומסך משני (Extended) גם הוא 4K, ועוד שני מסכים האחד למחשב זעיר (NUC) והשלישי לטלפון הנייד או למחשב שלנו. כל זה עובד בו זמנית בלי בעיה ובלי הפרעה אחד לשני. מעבר לכך, אנחנו יכולים לחשוב על שימושים חשובים עוד יותר לשוק המקצועי כמו עורכי וידאו הנדרשים לעבוד מול מספר מקורות בו זמנית או גרפיקאים. ניתן בקלות גם לעבור בין מקורות, כלומר לקבוע חלוקה של שני מסכים בלבד או להעביר מקור אחד על כל המסך, אולם חסרון משמעותי הוא שלא ניתן לקבוע את גודל החלוקה, כך שהגדלים המוצעים (1 עד 4) קבועים ואין אפשרות לשנות את הגודל באופן דינמי.

המסך, כאמור, מספק רזולוציה של 3840×2160 פיקסלים שזה צפיפות בשיעור של 110 פיקסלים לאינץ’. לא נשמע מרשים במיוחד, אך זה בהחלט לא דבר מורגש בגודל שכזה.

Philips BDM4065UC 40 inch 4K Monitor UHD pci2
אפשר גם לעבוד עם מחשב אחד ושולחן עבודה ענק

כדי לעבור בין מקורות שונים ממוקם בגב המסך מצד ימין כפתור ניווט חכם, שבאמצעותו ניתן להציג את התפריט הראשי של המסך (OSD) ולקבוע את האפשרויות השונות. כך לחיצה שמאלה תפתח את תפריט ה-SmartImage לקביעת רמת הבהירות והצבעים בהתאם לשימוש (משחקים, טקסט וכו’), לחיצה למעלה תפתח את תפריט חלוקת המסך או תמונה בתוך תמונה (PIP) ולחיצה ימינה תציג את התפריט הראשי שם נוכל לשנות הגדרות נוספות כמו צבעים, שפה ועוד.

קרא עוד:  רייזר מציגה לראשונה מקלדת אופטית במחשב נייד - כחלק מ-Blade 15 Advanced

השימוש הראשוני במחשב במסך כזה גדול דורש הסתגלות מסוימת, שכן אם עד היום עבדתם על מסך Full HD בגודל קטן יחסית, כעת ב-4K הכל נראה קטן יותר וקצוות המסך רחוקים יותר. למען האמת, לקח לנו מספר ימי שימוש עד אשר הצלחנו להסתדר עם מסך כזה גדול ואת האמת – זו חוויה מיוחדת. כן גילינו כי בשימוש של מסך בגודל כזה יש תנועה לא חלקה של העכבר שלא ממש מובנת. ניסינו לשחק עם ההגדרות השונות ורק ברזולוציה נמוכה יותר הדבר לא מורגש. בבדיקה ברשת נראה כי הדבר נפוץ במסכים גדולים לכן מומלץ לבצע עדכון מנהלי התקן הן של המסך והן של כרטיס המסך.

בעת השימוש במסך בגודל שכזה, היתרון  הבולט הוא השטח שעומד לרשות המשתמש – הוא פשוט עצום. כך הפעלנו מספר חלונות במקביל זה לצד זה כמו דפדפן, נגן הוידאו וחלונית צ’אט של פייסבוק (Facebook). אולם דווקא בשימושים הפשוטים והיומיומיים הגודל פחות נוח לעבודה ולכן עבודה על מסך מלא לדוגמה בעת שימוש בוורד, נראה גדול וענק מידי. לכן תמיד כדאי להקטין את החלון מה שגורר התעסקות רבה בשינויי הגודל של החלונות כמעט באופן תמידי.

חווית צפייה מיוחדת במינה

Philips BDM4065UC 40 inch 4K Monitor UHD connectorsהיתרון במסך גדול הוא ללא ספק תכני וידאו ומשחקים, זאת כמובן מלבד השוק המקצועי. ואכן כאשר ניגנו תוכן ב-4K UHD, זה נראה מושלם, מאוד מושלם. האיכות מרשימה למדי, הצבעים מצוינים והכי חשוב – החדות יוצאת דופן. כצפוי, וידאו באיכות נמוכה יותר בולטת כאשר אנו יושבים קרוב למסך, גם אם מדובר ב-Full HD, לכן מעט התרחקות מהמסך מספקת את הפתרון הדרוש לתכנים שאינם באיכות גבוהה, והחוויה כאמור גדולה ממה שניתן לתאר בכתב.

בכל הנוגע למשחקים החוויה גדולה עוד יותר, ואם תשאלו גיימר ממוצע הוא יעיד כי גודל המסך חשוב לא פחות לכן זה בהחלט היה מהנה להשתמש בו בזמן ששיחקנו ב-Fifa 15 ו-COD Modern Warfare 2. הביצועים של המסך היו טובים, אולם יש צורך בכרטיס גראפי חזק שיוכל לשאת רזולוציה של לכל הפחות 2K בזמן המשחק, שכן משחק ב-1080p נראה מפוקסל. הצבעים כאמור טובים מאוד וגם הבהירות הייתה טובה, כמו גם זמן התגובה.

לסיכום

להכניס כזה מסך הביתה זה לא דבר מובן מאליו ויש לו נוכחות לא קטנה, אך הוא בהחלט מסך ייחודי וללא ספק פיליפס עשו עבודה טובה מאוד בהתאמתו לשוק. כן היה נחמד אם היו לו כניסות HDMI נוספות, וגם יכולת לקבוע את החלוקה של המסכים השונים, אולם היכולות שלו רבות במיוחד לשוק המקצועי, ואפילו גם לאדם פרטי המחפש מסך גדול ואיכותי. מחירו בהתאם לגודלו ועומד על 4,300 שקלים, לא זול אבל בטח לא יקר ביחס לתמורה שהוא מספק.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.