שר הכלכלה היוצא, אלי כהן, חתם על הצו שיסיר מכשולים וביורוקרטיה מתהליך הייבוא האישי של מוצרים. הצו החדש, והתקנות שילוו אותו, אמור לאפשר לישראלים להזמין הרבה יותר מוצרים מחו"ל עם הרבה פחות בירוקרטיה. הצו, עליו הוחלט בממשלה כבר בינואר 2018, היה אמור להיכנס לתוקף כבר ב-1 ביולי שעבר – אך בעקבות לחץ מצד יבואנים גדולים הוא עוכב שוב ושוב עד לחתימה אתמול, והוא צפוי להיכנס לתוקף עוד במהלך החודש.

לפי הצו, ייבוא אישי יוגדר ככל ייבוא של עד 30 מוצרים זהים שמחירם הכולל עד 1,000 דולרים, או 5 מוצרים זהים שמחירם הכולל מעל 1,000 דולרים. כל ישראלי יוכל להזמין משלוחים של 30 מוצרים במחיר כולל של עד 1,000 דולרים פעם בכל רבעון, ו-5 מוצרים במחיר כולל של מעל 1,000 דולרים פעם בשנה מבלי להידרש על ידי המכס לאישורי ייבוא.

הצו חל על רוב סוגי המוצרים – מוצרי חשמל, מזון, תינוקות, חלפים לרכב ועוד. עם זאת, על סוגי מוצרים מסוימים קיימות מגבלות נוספות. בהקשר הטכנולוגי ניתן יהיה, לדוגמה, להזמין מחנות סינית עד 5 טלפונים במשלוח אחד ללא קשר למחיר הכולל גם אם כל מכשיר עולה פחות מ-200 דולר. רחפנים, מצד שני, לא נחשבים כלל לייבוא אישי.

מוצרים מסוימים שדורשים אישורים צפויים גם הם ליהנות מהצו, שכן הוא מחייב את הגופים השונים האחראים לנפק אישורים לייבוא של מוצרים כאלה לעשות זאת בזמן קצוב. משרד התקשורת יצטרך לנפק אישורים תוך 14 ימים. נזכיר כי בסוף השנה שעברה חתם שר התקשורת איוב קרא על צו אחר שביטל את הצורך באישורים לרוב מוצרי החשמל בייבוא אישי.

קרא עוד:  לנובו חשפה את ThinkPad X1 Fold - נייד עם המסך המתקפל הראשון

עם כל זאת, יש לזכור כי למרות הסרת החסמים הביורוקרטיים, הצו לא מבטל את הצורך לשלם מע"מ על משלוחים ששוויים מעל 75 דולר, ומכס על משלוחים שמחירם מעל 500 דולר. בנוסף, שני משלוחים שמגיעים מאותו ספק לאותו נמען תוך 72 שעות נחשבים למשלוח אחד.

ניתן לבדוק פרטים והגבלות לגבי סוגי מוצרים ספציפיים באתר המידע החדש של משרד הכלכלה.