ארגון התקינה PCI-SIG האחראי על סטנדרט ה-PCI במחשבים מתקדם לתקן PCI Express 6.0, הדור הבא של חריצי ההרחבה שיגיע רשמית בשנה הבאה.

למרות שטרם נראו בשוק התקנים בחיבור PCIe 5.0, הסטנדרט מעוניין לקבוע ביצועים פי 2 יותר גבוהים עבור התקני קלט-פלט המחוברים ככרטיסים חיצוניים למחשבים כדוגמת כרטיסי מסך, התקני אחסון ועוד. כך עבור PCIe 6.0 בערוץ בודד (x1), נקבע מהירות תעבורה של 7.5 גיגה-בייט בשנייה, זאת לעומת 3.94 גיגה-בייט בשנייה עבור PCIe 5.0 x1. כלומר חריץ של PCIe 6.0 x16 יוכל לספק עד 120 גיגה-בייט בשנייה.

מי שיוכל לנצל את כמות התעבורה הגבוהה אלו לרוב יצרניות של כרטיסי העיבוד הגרפי. כך כרטיס כמו Radeon RX 5500 XT שמתחבר בממשק PCIe x16, יוכל לעבור לחיבור PCIe x8 בתקן המודרני יותר. גם שוק התקשורת נדרש לביצועים גבוהים כאשר לקוחות ארגוניים עוברים כיום לסטנרט של חיבור 100 גיגה-ביט.

השוק תקוע

כדי לספק מהירויות כה גבוהות, על יצרניות המחשבים והשרתים להתכונן למהלך ועוד יותר חשוב – ערכות השבבים השונות של AMD ואינטל (Intel) נדרשות לתמוך בכך. עם זאת, רוב השוק תקוע כיום על סנדרט מ-2010 שכן אינטל דחתה את המעבר ל-PCIe 4.0 ורק AMD עשתה זאת עוד ב-2017.

PCI-SIG יחשפו פרטים נוספים על סטנדרט PCI Express 6.0 בהמשך השנה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.