שוק המחשבים ממשיך לזגזג: אחרי העליות ב-2017, נראה כי 2018 לא הטיבה עם התחום ובמיוחד כשמסתכלים על הרבעון האחרון, בו נרשמה ירידה של כ-3.7% בהשוואה לרבעון המקביל שנה לפני כן.

לפי נתוני חברות מחקר השוק IDC וגרטנר (Gartner), כ-68.1 מיליון מחשבים נמכרו ברבעון האחרון של 2018, זאת בהשוואה ל-70.7 מיליון יחידות ברבעון המקביל ב-2017. עם זאת, הדעה הרווחת כי הבעיה היא לא בהיצע המוצרים אלא בשל חוסר היכולת לספק את הביקוש: "כאשר שוק ה-PC כבר התחיל לראות תוצאות חיוביות והביקוש עלה, מחסור במעבדים יצר בעיות שרשרת האספקה​​", אמר מיקאקו קיטאגאווה, אנליסט בכיר בגרטנר.

עוד נאמר כי יצרנים וספקים החזיקו מלאי רב ברבעון השלישי, זאת לקראת מחסור במעבדים והכנה למלחמת סחר שמקורה במזרח. תעשיית המחשבים מונעת על ידי הביקוש הצרכני, אך בלימה של הספקים בייצור יצרה מחסור שגרמה לבעיות אספקה רבות. מספר קמעונאים הצביעו על האטה במכירות מיד אחרי מכירות יום שישי השחור ו-Cyber ​​Monday.

idc-q4-market-share-idc-gloal.png

לפי IDC, שלושת היצרניות הראשונות אחראיות על מכירות של 63% מהשוק. במקום הראשון היא לנובו עם 24.6% מהמכירות ברבעון האחרון של 2018. אחריה HP עם 23.6% מהמכירות ובמקום השלישי דל (Dell) עם 16.5%. אפל (Apple) עם 7.2% ואייסר (Acer) עם 6.7% סוגרות את החמישייה המובילה. הנתונים של גרטנר מראים כי דווקא HP במקום הראשון עם 33.4% מהמכירות ובמקום השני דל ואחרי לנובו.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.