מוצרים רבים בשוק כיום התהוו הודות לפרוייקטים במימון המון. החל מה-Pebble, השעון החכם הראשון שהוביל לעוד דגמים פופולריים של היצרן, וכלה במשחק הקלפים המטורף "חתלתולים מתפוצצים" שגרף סכומי עתק. אבל חברת התשלומים הדיגיטליים הגדולה בעולם ממטירה גשם (יותר כמו טפטוף קל) על תהלוכת מימון ההמון, והחל מחודש יוני השנה, תפסיק לספק הגנת קונים למשקיעים בפרוייקטים מימון המון.

בלי חרטות

הסיבה לשינוי במדיניות ההגנה על משתמשי PayPal די ברורה. על-פי מחקר שערך אתר KickStarter, כ-9 אחוזים מכלל הפרוייקטים שמצליחים במימון נכשלים באספקת המוצר. במקרים כאלה, פנו משתמשים רבים לחברת PayPal בבקשה לפתוח בביטול עסקה מול הספק, ובינתיים להחזיר להם את כספם. ל-PayPal נמאס, ובצדק.

עבור משקיעים בפרוייקטים של מימון המון שהשתמשו עד כה ב-PayPal זה אומר שהחל מה-25 ביוני, לא יוכלו לדרוש יותר החזר כספי מהיזם באמצעות PayPal אם לא קיבלו את הסחורה או קיבלו סחורה פגומה.

מ-PayPal נמסר ל-Engadget שהחברה אכן תפסיק את שירות ההגנה לקונה להשקעות במימון המון בגלל הסיכון הטמון בעיסקאות מסוג זה. לדבריהם, החברה עובדת עם שותפיה בפלטפורמות מימון המון במטרה לעודד אותן לתקשר באופן טוב יותר את הסיכונים הכרוכים בהשתתפות בפרוייקטים שהצלחתם, גם אם ימומנו, אינה מובטחת.

הצטיידו באשראי

ליזמים שמחפשים את כספם אצל ההמונים אין יותר מדי סיבות לדאגה. רוב אתרי הפרוייקטים (KickStarter וגם האתרים המקומיים Mimoona ו-HeadStart) לא תומכים כלל ב-PayPal כאמצעי תשלום, בעיקר בגלל קשיים בתשלום וגביה מול השירות. האתר היחיד בו ירגישו היזמים בשינוי הוא Indiegogo, וסביר שמהלך זה של PayPal לא ישפיע באופן ניכר על הכנסות המשקיעים מפרוייקטים באתר.

קרא עוד:  וואווי כבר מצאה פתרון תחליפי ל-Google Maps

סעיף נוסף שהוטמע בהסכם השימוש המעודכן של PayPal הוא אחד שלא לגמרי ברור איך לא היה שם קודם. החברה לא תספק שירותי הגנת רכישה על תשלומים להשתתפות בהגרלות ותחרויות נושאות פרסים.