ללא ספק, שוק קונסולות המשחק שינה השנה את פניו. גם סוני ומיקרוסופט ישיקו את דור הקונסולות החדש, וגם החל גל של קונסולות זולות. OUYA (או-יה) היא זו שהחלה את המהפכה, ואחריה צצו מתחרות נוספות כמו GamePop, קונסולות ניידות כמו ה-GamePad של Archos והיד עוד נטויה. המשותף לכולם היא מערכת ההפעלה, האנדרואיד, המאפשרת להפוך כל חומרה בסיסית של מכשר סמארטפון לקונסולת משחק בפוטנציה.

מרעיון למציאות
קונסולת OUYA החלה את דרכה בפרויקט באתר מימון ההמונים Kickstarter (קיקסטרטר) קצת לפני יותר שנה. זהו אחד הפרויקטים המוצלחים ובזכות 63,000 התורמים, הצליח הפרויקט לגייס סכום של 8.6 מיליון דולר, הרבה מעל הסכום המבוקש שעמד על מיליון דולר בלבד. הרעיון היה פשוט אך מתבקש: ליצור קונסולת משחק זולה בהרבה מהקונסולות היקרות של סוני ומיקרוסופט, ולהביא משחקים פשוטים לצד משחקים איכותיים לנחלת הכלל. OUYA הבטיחה להשיק משחקים רבים וציינה גם כמה שמות מוכרים, הבטיחה כי בכל משחק יהיה אפשרות לשלבים או משחק חינם (Free to play) וגם משחקים בלעדיים ואפליקציות.

כדי לעמוד במחיר הנמוך, הקונסולה אימצה את מערכת האנדרואיד, שכידוע הדרישות להריצה הן בסיסיות ומספיקה חומרת סמארטפון טובה כדי להפעיל משחקים עתירי גרפיקה. זו בדיוק הסיבה שנבחר שבב ה-Tegra 3 של Nvidia בעל מעבד מרובע ליבה 1.7GHz המשולב במעבד גרפי ULP GeForce  בעל 12 ליבות ותמיכה בניגון וידאו HD והצגת תלת מימד. לצידו זיכרון RAM בנפח 1 ג'יגה בייט, אחסון פנימי בנפח 8 ג'יגה בייט, תקשורת WiFi ו-Bluetooth 4.0 ועל הקונסולה נמצא חיבור USB 2.0, תקשורת רשת ויציאת HDMI.
כיום, לשלם בין 200 ל-300 שקל ($60) על משחק נשמע לרובנו דבר לא הגיוני, במיוחד כאשר אנו מוצאים מאות משחקים חינמיים בחנויות האפליקציות של הסמארטפון, או משחקים עשירים גראפית בכמה דולרים בודדים. לכן, אין זה מפתיע כי שוק הקונסולות הזולות החל לפרוח, ו-OUYA היא בין הראשונות לזהות את הפוטנציאל האדיר.

מחירה הבסיסי של הקונסולה עומד על $99 הכולל את המכשיר וכן בקר משחק אחד. בתוספת של $30, ניתן לרכוש בקר נוסף ולזה עוד $20 למשלוח עד הבית. זול כבר אמרנו? הפרויקט הושלם בהצלחה יתרה בחודש אוגוסט 2012, וההבטחה לשליחה למשקיעים הרבים במרץ 2013 לא ממש התממשה. למעשה, רבים מהמשקיעים (וגם אנחנו) קיבלו את הקונסולה באיחור ניכר מלוח הזמנים שנקבע, ואף חלקם הגדול קיבל את הקונסולה אחרי שהיא בכלל הגיע בפועל לחנויות בארה"ב, בחודשי יוני-יולי האחרון.

מבט מסביב
OUYA-look-backלמרות גודלה הקטן, ל-OUYA יש נוכחות. היא מרובעת וקטנה, עטופה באריזת אלומיניום וכוללת מספר חיבורים כדי להפעילה. בחלק העליון ישנו כפתור גדול להדלקה וכיבוי הקונסולה ובגבה ממוקמים כל הממשקים. אין היא תופסת מקום רב על השולחן והמראה החינני שלה מושך תשומת לב.

בקר המשחק של הקונסולה אמנם נראה מהודר לא פחות, אבל מרגיש ומתנהג גם כמשהו אחר לגמרי. הבקר מצויד ב-2 ג'וייסטיקים אנלוגיים, 4 כפתורי כיוון, 8 כפתורי פעולה ואף משטח מגע. קשה להשוות אותו לבקר מקצועי והוא גם קצת כבד.  התגובה של השלט מאוד תלויה במרחק מהקונסולה שפועל בתקשורת Bluetooth, וזה לפעמים משפיע עד כדי כך שאי אפשר לשחק, זאת במידה והקונסולה ממקומת בתוך שידה או ארון. גם המשטח מגע מגיב בצורה סבירה למדי, ועיקר השימוש שלו היא בדפדפן הרשת. השלט מצויד בזוג סוללות AA הממוקמות בידיות האחיזה בצדדים, ובמרכז הבקר ישנו כפתור הדלקה ומעליו נורות לסימון מספר השלט המחובר.

תנו כרטיס אשראי כדי לשחק
בהפעלה הראשונית של הקונסולה, המופעלת בזריזות יש לציין, אנו מקבלים את מסך הפתיחה הראשוני, המזכיר את מסך הראשוני של מערכת האנדרואיד. מיד היא מבקשת מאיתנו להתחבר ל-WiFi כדי להתחיל לעבוד, והיא מבצע חיפוש אוטומטי של הרשתות בסביבה. אם הרשת מוסתרת (כמו אצלנו), נאלץ להקליד באופן ידני את שם הרשת ולנווט על אותיות במקלדת הווירטואלית באמצעות הבקר ולקוות כי החיבור יצליח בפעם הראשונה (מה שכמובן לא קרה). לאחר מכן הקונסולה דורשת ליצור חשבון משתמש חדש, בו נצטרך לספק את כתובת המייל שלנו ולקבוע כינוי קבוע. על שלב זה נאלצנו לחזור מספר פעמים כי הקונסולה לא הצליחה להתחבר לרשת, מה שדרש מאיתנו להתחיל את התהליך מהתחלה.

אבל הדבר שהכי מרגיז בכל התהליך הוא דרישה בלתי מובנת לכרטיס אשראי. כן, לאחר הרישום הראשוני המערכת דורשת כרטיס אשראי בין לאומי תקין, גם אם אנחנו לא מתכוונים לרכוש ולשדרג אף משחק . באתר החברה נכתב על כך: "הדרישה לתשלום נעשית כדי להקל על תהליך השימוש בקונסולה ולאפשר למשתמש לפעול באופן חלק ככל האפשר,” מסבירים בפורום החברה למשתמשים ששאלו על כך. “לא רצינו שתחפשו אחר הארנק שלכם בזמן המשחק, כך שתקבלו חווית שימוש טובה". אולי לחלקנו ההסבר נשמע באיזושהי דרך משכנע, אבל רוכשים צעירים שאין ברשותם כרטיס אשראי הופך את הקונסולה ללא שמישה עבורם. לפי משתמשים שקיבלו את הקונסולה שלהם בזמן (ברי המזל המעטים), הדרישה לכרטיס אשראי לא הייתה שם מהגרסה הראשונה, ולפי צוות הפיתוח הדרישה תוסר בגרסאות הבאות. היינו מנסים לבדוק בעצמנו, אבל אחרי כמה זמן שלקח לנו לעשות את ההתקנה הראשונית בפעם הראשונה,  אנחנו נאלצים לוותר על העניין.

ממשק משתמש פשוט וקל לשימוש. אחרי מספר עדכונים שהקונסולה הכריחה אותנו לעשות כאשר היא הייתה ברשותנו, קיבלנו ממשק עדכני ונוח. אחרי טעינה מוצג לנו תפריט ראשי דרכו נוכל להגיע למשחקים או ההורדות שלנו (Play), למצוא משחקים חדשים בחנות (Discover), לפתח משחקים או להשתמש בדפדפן (Make) ולהיכנס להגדרות הקונסולה (Manage) .

מסך הבית של OUYA
מסך הבית של OUYA

גוגל פליי? לא אצלנו!
חנות המשחקים (Discover) מקדמת לא מעט תכנים בתשלום. ישנם תכנים בחינם אבל לא נדע זאת עד אשר הורדנו את המשחק והתחלנו להשתמש בו בפועל. החנות מחולקת לפי סגנונות שונים, אבל עיקר הבלאגן לדעתנו נובע מכך שבתחילה מוצגים "המלצות העורך" או משחקים מקודמים וכאלה שנחשבים בלעדיים לקונסולה, ורק לאחר מכן מגיעים לחלוקה לפי ז'אנר. מי שרוצה למצוא אפליקציות להתקנה על הקונסולה יתאכזב לגלות כי אין כמעט כאלה, ופרט ל-XBMC שעליו נפרט בהמשך, לא היו אפליקציות רלוונטיות. כן ניתן להוריד משחקים ברקע ללא כל הפרעה למשחק, והם מתעדכנים אוטומטית ללא צורך בשינוי כלשהו.

אבל האכזבה, אולי הכי גדולה שלנו מהקונסולה, דבר שכל כך ציפינו למצוא בה, זו הגישה לחנות הגוגל פליי. אין כל אפשרות להתקין אפליקציות חיצוניות, משחקים או כל דבר אחר שהיינו רגילים אליו ממערכת האנדרואיד המוכרת. ז"א יש, אם נתאמץ ונמצא קובץ APK מתאים שגם עובד כמו שצריך. אבל זה בהחלט לא צריך להיות ככה. אין גם את ממשק האנדרואיד המקורי והדבר שחשוף בפני המשתמש הוא הממשק של OUYA ותו לא. אם חשבנו שנוכל חלילה להתחבר לחשבון המייל שלנו, לגלוש כמו שצריך בדפדפן, לדפדף בתמונות דרך התקן חיצוני – אז לא ניתן. הרי משחקים ואפליקציות יש שם ובהחלט לא חסר, על בעיית ההתאמה של המשחקים לבקר שליטה ניתן להתגבר בקלות עם מקלדת ועכבר, אז מדוע לחסום זאת? מדוע לא לאפשר גישה חופשית למערכת אם רוצים? הרי זו לא בקשה מוגזמת, נכון? דונגלים של אנדרואיד TV מסתובבים ברשת בעלויות מגוחכות והם מספקים יכולות לא רעות עם גישה מלאה כמובן למערכת ההפעלה, אז להגביל את המשמש למערכת סגורה בניגוד גמור לדברים שנאמרו? התאכזבנו.

חנות המשחקים של OUYA
חנות המשחקים של OUYA

אין משחקים חינם

אחרי ההקדמה הארוכה הזו, אנחנו כאן כדי לשחק במשחקים, ומהם המשחקים אתם שואלים? ובכן, לא הרבה. אם ציפיתם (כמונו) לראות משחקי אנדרואיד קלאסיים, כאלה שנמצאים כיום בחנות הגוגל פליי בקונסולת המשחק, אז תתאכזבו לגלות שלא כך הדבר. הקונסולה מכילה רק משחקים שהגיעו דרך תוכנית הפיתוח של החברה. אין משחקי אנדרואיד "רגילים" ואין את הדברים שאנחנו כל כך אוהבים לשחק דרך הסמארטפון. מדוע? אנחנו מניחים כי קודם כל בקר המשחק אינו מותאם להם ולמרות שיש לו משטח מגע, חווית המשחק תיפגע. גם משחקים שלא מתאימים מבחינה טכנולוגית לחומרת הקונסולה יכולים להציג למשתמש מצד שני, כמות המשחקים ואיכות המשחקים הקיימים בחנות של OUYA מוגבלת למדי, ואינה ממצה את יכולות המערכת.

אחד המשחקים המקודמים בקונסולה הוא Shadewgun, משחק יריות מגוף ראשון (FPS) המזכיר את Gears of War  בו אנו משחקים חייל ואנו נדרשים להרוג את אויבנו השונים. המשחק כשלעצמו עם גרפיקה לא רעה בכלל, והאיכות טובה יחסית, אבל כמשחק ראשון ששיחקנו בו בקונסולה התאכזבנו גם לגלות כי הוא לא רץ חלק כפי שהיינו רוצים לראות. המשחק מקרטע לא מעט והתנועה אינה חלקה. מה גם שזהו רק דמו של המשחק ואם נרצה את הגרסה המלאה נאלץ לשלם $4.99.

"אין כל אפשרות להתקין אפליקציות חיצוניות, משחקים או כל דבר אחר שהיינו רגילים אליו ממערכת האנדרואיד המוכרת, חשבם שזהו האנדרואיד הסטנדרטי? אז חשבתם"
משחק חביב נוסף אבל מאוד לא ברור הוא ה-Bombsquad, מעין קרב בין מספר דמויות על פטרייה גדולה שהמטרה היא להרוג את היריב או לנסות להפיל אותו ולזרוק אותו מחוץ לפטרייה בלי ליפול בעצמנו. את המשחק ניתן לשחק עם מספר שחקנים כך שזה יכול להפוך לחוויה מעניינת אבל גם כאן מדובר בגרסת ניסיון שמספקת לנו 60 דקות בלבד של משחק, אחרת זה יעלה לנו כסף.

ניסינו משהו קצת יותר פשוט, משחק כדורגל בשם Stricker Sooker. כאן נוכל לשחק עם קבוצות ממספר מדינות, להגיע לגמר לגביע ה-Eurucup או לשחק משחק ידידות. הגרפיקה חביבה ואפילו קצת משעשעת. הדמויות נראות כאילו מדובר בדמויות לגו שקמו לתחייה, אבל המשחקיות הייתה בסיסית למדי ומזכירה את ימי Fifa 96 העליזים. גם כאן מדובר במשחק בתשלום לגרסה המלאה.

יש גם משחקי מולטיפלייר, כמו SWAT הוותיק שעדיין גם היום ניתן למשחק דרך המחשב. זהו משחק יריות קלאסי לרשת ומגיע עם מגוון מפות ונשקים. הוא להפתעתנו חינמי ומאפשר לשחק נגד המחשב (בוטים) בקרב עד המוות או להתחבר לשרתי החברה ולשחק נגד אחרים. הגרפיקה לא מדהימה אבל המשחק זורם ומהנה.

יש גם משחק בסגנון Hack n' Slash, כמו GOF או DMC, אמנם לא מדובר באותה רמת גרפיקה, אבל המשחק Wraithborne יכול לספק את הסחורה. הוא זמין גם למכשירים מבית אפל, ומשם בעצם הוא מגיע. אפשר לשחק כ-2 שלבים לפני שנתקלים בחומת תשלום, אך אפשר לחזור על השלבים כמה פעמים שרוצים.

משחק בחווית RPG מעניינת, בשילוב עם הגרפיקה היחסית מתקדמת שהקונסולה מסוגלת לייצר, הוא Saturday Morning RPG. אמנם רוב המשחק מתבסס על גרפיקה בסגנון 8 ביט, אבל המשחק ממש מגניב, ויש בו אלמנטיםאזכורים של הסדרות שרובנו גדלנו עליהן.

בכלל המשחקים נראים כאילו מישהו חשב לעצמו "הגרפיקה הזאת ממש טובה, מעניין איך היא תיראה על המסך הגדול…" ? ובכן, כך קרה כנראה גם לצוות פיתוח של ה-OUYA. אנחנו לא בטוחים מה הם חשבו אחרי שהם ראו זאת, אבל, מאוד צרם לנו למצוא לא מעט משחקים שכאלה הנראים טוב על מסך של סלולרי, אבל בהחלט לא על מסך 40+ אינצ'.

החומרה של OUYA: כמו בסלולרי סטנדרטי
החומרה של OUYA: כמו בסלולרי סטנדרטי

יכול להיות שהניסוי הזה זה הסיבה לכך שהרבה מאוד משחקים שמוצעים בחנות המשחקים של הקונסולה, וויתרו על צורות מורכבות עם גרפיקה גבוהה, ופשוט הלכו על מראה וסגנון שנות ה90. בנוסף לכך,, בחנות האויה יש מספר אמולטרים, המרשימים שבהם הם האלה לפלייסטיישן 1 ולנינטנדו 64. אמנם לא קנינו קונסולה חדשה ב-2012 כדי לקבל אותה ב-2013 ולשחק עליה משחקים משנת 95, אבל עם מבחר המשחקים הלא מרשים שקיים לאויה כרגע, והאיכות המשתנה שלהם, אפשר לנסות ללכת על בטוח עם משחקים לקונסולות אחרות באמולטור. יש את כל ספריית המשחקים העשירה של הפלייסטיישן 1 והנינטנדו 64, ובעצם כמעט כל קונסולה פחות חזקה משתי האחרונות. חלק גדול מהקונים של הקונסולה קנו אותה במחשבה על האופציה של האמולטורים, ובגזרת האמולציה, הקונסולה לא מאכזבת. אך הגרפיקה המרשימה לפעמים של משחקים בני כמעט 20, שאפילו לא מותאמים לרזולוציה של המסכים הביתיים שלנו (על פי רוב FHD) לעומת ההיצע המאכזב של המשחקים שמיועדים לקונסולה, והמבחר שאנחנו מכירים ואוהבים מה Play Store שצריך לפרוץ את הקונסולה כדי להפעילה, גורמת לנו לתהות – זה מה שרצינו? האם זה הדבר ההכי טוב שיכולנו לעשות עם 119$?

גם כסטרימר
אחרי שנואשנו מהמשחקים, עברנו לנסות את יכולות הסטרימינג של הקונסולה. בעיכוב קל, יצא לקונסולה אפליקציית ה-XBMC באופן רשמי הזמין להורדה דרך החנות. למי שלא מכיר אגב, מדובר באפליקציה פופולרית הן למחשב והן למכשירים ניידים לניהול וצפייה בתכני וידאו, סרטים וסדרות וכאן בגרסה הרשמית ניתן לבצע בדיוק את אותם הדברים.

אז התחברנו ל-XBMC והתחלנו להוסיף תיקיות, ואחרי מספר דקות הוא סנכרן את הסרטונים והמידע  ישירות מהאינטרנט. הורדנו גם מספר תוספים לצפייה ישירה והכל עבד חלק ונוח לשימוש גם דרך הג'יסטיק. למרות הרשת המקרטעת שלנו שגם גרמה מידי פעם לתקינת הסרטונים, הקונסולה הצליחה לנגן בסטרימינג וידאו בקידודים שונים, וגם Full HD הצלחנו לנגן. זה כמובן יש לזקוף ל-XBMC שכן נוכל להפעילה על כל מכשיר אנדרואיד כיום ולמעשה לנגן וידאו בסטרימינג כל עוד הוא בעל חומרה מספיק חזקה.

וידאו: ממשק המשתמש וגם כמה משחקים 

 טעם מר בפה
מי היום לא משחק במשחקים סמארטפון על הסמארטפון? אז על מסך הגדול זה יכול להיות הרבה יותר כיף, נכון? כך חשבנו לתומנו כאשר הצטרפנו לעשרות אלפי המשקיעים של קונסולת ה-OUYA בקיקסטרטר. התאכזבנו מאוד לגלות את היצע המשחקים הדל, חוסר האפשרות להוריד משחקים מחנות הגוגל פליי, ההגבלות הרבות על המערכת וחוסר אפשרות להתאים זאת לפי רצוננו. המחיר הזול של הקונסולה ($99) הוא ללא ספק מה שהניע את המשקיעים ללכת יד ביד עם מפתחי הקונסולה, ולהאמין במוצר שיכול וצריך לחולל מהפיכה של ממש בתחום קונסולות המשחק הביתיות. השינוי בשוק זה יכול לעשות הפרדה של ממש בין אלו המשתמשים הרגילים שנוהגים לשחק במשחקי קאז'ואל קלילים לבין הגיימרים הבינוניים והכבדים שיישארו צמוד לקונסולות של סוני ומיקרוסופט וכמובן ה-PC. נקודת אור קטנה היא בעתיד היותר רחוק, כאשר הקונסולה תצבור קהילה גדולה עוד יותר של מפתחים שתמשיך ותפתח אפליקציות ומשחקים, וכן גם שענקיות המשחקים לסמארטפון יביא את המשחקים הנמכרים שלהם שלהם גם לקונסולה הקטנה והזולה, אבל עד שזה יקרה, אנחנו לא צופים לשינויי של ממש ואנחנו חוזרים לשחק ב-Xbox 360 שלנו.