זו התלבטות שכולנו מכירים: יש אביזר שאנחנו רוצים או צריכים בשביל הנייד שלנו, כמו כיסוי חדש או מטען, ואנחנו לא יודעים אם כדאי לרכוש אותו בחנות או להזמין אותו מחו"ל. מצד אחד, החנות קרובה לבית ונהנה משירות פרונטלי של מוכר. מצד שני, המחירים במשלוח מחו"ל לרוב זולים יותר, ולמרות שלרוב לוקח למשלוח מספר שבועות להגיע, לפעמים ההפרש במחיר שווה את ההמתנה. אז איך מחליטים מתי ללכת לחנות ומתי להזמין מחו"ל? לפניכם כמה טיפים שכדאי להתחשב בהם:

1 – עניין של חשמל

כלל האצבע החשוב ביותר כשמדובר באביזרים לנייד הוא פשוט ביותר: אם יש לזה כבל חשמלי, עדיף שלא להזמין את זה מחו"ל. נכון, היום רוב המכשירים והגאדג'טים עושים שימוש בכבלי USB סטנדרטיים וכולם נראים אותו הדבר. אבל, זה לא אומר שהאיכות שלהם זהה. אחד המוצרים הפופולריים ביותר שיש היום בשוק הוא המטען המהיר. מן הסתם, כולנו רוצים לצמצם כמה שיותר את זמן ההטענה של המכשירים שלנו. כשמזמינים מטען שכזה מחו"ל, מסתכנים בכך שנקבל, לדוגמה, כבל USB מאיכות ירודה שלא יעביר את המתח והנתונים למכשיר במהירות לה אנו מצפים. בנוסף, "ראש" המטען עשוי שלא להתאים בדיוק למתח בישראל ולכן עשוי שלא להטעין כראוי במקרה הטוב או לגרום נזק לבטריה ולמכשיר במקרה הגרוע. אותו הכלל תקף גם לסוללות ניידות ולמעשה, כל אביזר שעובר בו זרם חשמלי.

2 – לנהוג באחריות

נכון, לפעמים זה מפתה להזמין משהו מחו"ל מכיוון שיש הפרש של כמה עשרות שקלים במחיר. בימינו, יש הרבה חברות אמינות בחו"ל שאפילו מציעות אחריות מלאה על האביזרים שלהם. זה נראה מצוין על פניו, אבל מה עושים כשרוצים לממש את האחריות? כשקונים מחנות בארץ זה פשוט: ניגשים לחנות ומממשים את האחריות. אבל כשמדובר בקנייה מחו"ל, זה עשוי להיות מורכב יותר. במקרה הטוב, תצטרכו לאתר את נציגת החברה בארץ ולבקש ממנה לממש את האחריות. במקרה הפחות-טוב, תאלצו להתמודד עם מימוש האחריות בחו"ל, כלומר, שילוח המוצר או קבלת מוצר חלופי בדואר – תהליך ארוך שגם תלוי בתפקוד של דואר ישראל ורשויות הדואר במדינה ממנה קניתם את המוצר. מוצר אחד שלרוב חף מהבעיות האלה הוא כרטיסי זיכרון – לכן אותם ניתן להזמין מחו"ל.

3 – יש לזה כיסוי?

בגזרת הכיסויים למכשיר, אפשר להיות יותר רגועים. אמנם כשקונים בחו"ל אי אפשר לראות את הכיסוי מקרוב ולהרגיש אותו ביד, אבל לרוב מדובר בגדלים סטנדרטיים (וגם במחירים נוחים), לכן אין מניעה של ממש להזמין כיסוי דקורטיבי למכשיר מחו"ל. כשמדובר בכיסויים פונקציונאליים, כמו כיסויים המיועדים לעבודה בשטח, אטימה ממים וכו', רצוי לקרוא ביקורות, לעשות קצת מחקר ולוודא שהדגם שאתם מזמינים הוא אכן מקורי – אחרת אתם מסתכנים בנזק למכשיר שלכם. כשמדובר במגני מסך, כדאי שלא להזמין מחו"ל. ראשית, לא קל להדביק אותם בלי ליצור בועות בבית (בחנות יעשו את זה בשבילכם), שנית, ישנם לא-מעט מקרים בהם הדבק של המגנים מחו"ל הוא פחות איכותי ולכן הוא יפול אחרי זמן שימוש מסוים.

4 – שומעים טוב?

כשמדובר במוצרי שמע, כמו רמקולים או אוזניות, יש יתרונות וחסרונות לכל אחת מהאפשרויות. כשמדובר ברמקולים המתבססים על טכנולוגיית בלוטוס, אפשר למצוא מכשירים איכותיים בהזמנה מחו"ל. אולם, יש לוודא שאכן מדובר במוצר איכותי ושפערי המחיר שווים את ההמתנה. החסרון היחיד הוא העובדה שלא תוכלו להחזיק את האוזניות ביד ולהתאים אותן לאוזן שלכם מרחוק. גם כאן, כמו שהוסבר קודם, עולה נושא האחריות. בנוסף, היצרניות הגדולות לרוב מקפידות על מחירים די אחידים, לכן הפער במחיר של אוזניות ממותג מוכר לרוב יסתכם בעשרות שקלים בודדות.

כמובן שישנם עוד שלל גורמים שאפשר להתחשב בהם – והם רבים כמספר החנויות בארץ והאתרים ששולחים לארץ מחו"ל. אבל, הטיפים שאספנו עשויים להפנות אתכם לכיוון הנכון ולעזור לכם להחליט אם לקפוץ לחנות בפינה או פשוט לפתוח את הדפדפן.

נכתב על ידי איתי חן, סמנכ"ל הסחר של רשת Best Mobile

*הודעה לעיתונות

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.