סיקור למקרן זעיר Optoma PK101

מאת: ארן סלע  |  20.04.2009

כאשר פורסם בתחילת השנה על מקרן זעיר של Optoma הייתי מאוד סקפטי לגבי היכולת שלו להחליף את המקרן הגדול או לפחות להתקרב לאיכות התאורה שלו. מיד כשהגיע לארץ קיבלתי אותו ובדקתי האם הוא באמת שווה.


מפרט:
משקל: 115 גר'

מידות: 50x103x15 מ"מ

תצוגה: 6"-60"

נורת LED המספיקה ל 20,000 שעות עבודה

יחס ניגודיות 1:1000

רמקול 0.5W

אז מה מקבלים בחבילה:
מקרן
סוללה נטענת

כבל מתאם AV

כבל טעינה USB

מתאם USB

לטעינה בשקע חשמל
נרתיק

מתאם לחצובה

עיצוב ונוחות השימוש
המקרן זעיר בגודלו (ממש בגודל של טלפון סלולרי ממוצע), עשוי מתכת שחור מבריקה המקנה לו מראה יוקרתי. למקרן 2 כפתורים: הראשון להדלקה ב 2 מצבי עוצמת אור, והשני גלגל למיקוד התמונה על הקיר/מסך. יש לו 2 מחברים: הראשון מחבר mini usb לטעינה, והשני AV In. כמו כן, קיים רמקול פנימי העובד בעוצמה קבועה אשר לא ניתנת לשינוי. הפעלת המקרן מתבצעת בצורה מהירה ונוחה: פשוט מחברים את כבל ה AV לנגן/מחשב נייד או כל מכשיר מולטימדיה, מדליקים וצופים.

עוצמת התאורה
מאוד מתאים להקרנת מצגות. חיברתי את המקרן לקונסוליית Wii ועד גודל תצוגה של 34" הצלחתי לראות בסדר וחווית המשחק לא נפגעה בצורה משמעותית. בחדר חשוך היה נחמד מאוד לראות סרט/ לשחק בקונסוליית Wii. בחדר מואר יחסית קשה לצפות בסרט מאחר ועוצמת האור נמוכה וקשה להבחין בפרטים. את החיבורים של הסאונד מומלץ לחבר לרמקולים חיצוניים. מה שכן, נחמד להקרין על התקרה ולראות סרט.

חיבור לחצובה קטנה בתחתית המקרן עוזר מאוד לייצוב המקרן בזמן התצוגה. אך הכבלים מכבידים עליו – על המשתמש למצוא פתרון יצירתי שלא יפריעו ליציבות.

טעינה מלאה של סוללה הספיקה לי לצפייה של סרט של שעה וחצי ועוד קצת.

יתרונות:
+ קטן מימדים

+ נוח לנשיאה

+ מצוין למצבים בהם אין לכם חיבור חשמל קרוב.

חסרונות:
– חיבור USB

– מיועד לטעינה בלבד ולא לצורך העברת מידע.

– עוצמת אור נמוכה מידי, המקשה על צפייה בחדר מואר וחשוך.

– עוצמת הרמקול הפנימי קבועה ולא ניתנת לשינוי.

מחיר

2190 ש"ח

לסיכום
סה"כ המקרן הוא מכשיר חביב היכול להתאים בעיקר אם אתם אנשי מכירות או יש לכם צורך להציג מצגות לפורום קטן של אנשים. לדעתי הוא לא יכול להחליף את המקרן הגדול בצורה הקבועה שלו מאחר ועוצמת האור שלו והניגודיות שבו אינן מספיק טובות וגודל התצוגה המקסימלי אינו מתאים לפורום גדול (כמו אודיטוריום).המחיר לדעתי אומנם קצת יקר, אך אם אתם צריכים לעבודתכם מקרן נייד קטן מימדים המחיר הוא לא גורם מכריע.

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.