אופרה (Opera), יצרנית הדפדפנים הנורבגית שמשיקה את הדפדפן שלה כמובן תחת אותו שם, שחררה השבוע את מהדורת הבטה המשמעותית הראשונה של הגרסה הבאה של הדפדפן שתופס באופן כמעט קבוע את המקום החמישי בשוק הדפדפנים הרועש והגועש. הבטא החדשה מציגה כבר חלק גדול מהשיפורים שיהיו כלולים ב-Opera 11 (את הבטה ניתן להוריד מכאן) וביניהם שתי תכונות חדשות שבולטות כמעט מיד לעין: יצירת ערימה של לשוניות ושימוש, לראשונה, בהרחבות ובתוספים מלאים בסגנון שמציעים כיום הדפדפנים המתחרים כרום (Chrome) ופיירפוקס (Firefox).

לשוניות

יצירת ערמות של לשוניות מתבצעת בקלות. כל מה שצריך לעשות הוא לגרור לשונית מעל לשונית, או ערימה של לשוניות מעל ערימה אחרת של לשוניות, כדי לקיצור קבוצה בה ניתן להבחין היטב בשורת הלשוניות הפתוחות של הדפדפן – בקצה הימני של הערמה מופיע חץ שלחיצה עליו פורסת את כל הלשוניות שכלולות בערימה. מעבר לכך אפשר לגרור החוצה מהערימה את הדפים שהמשתמש אינו זקוק להם יותר, וכן לשלב דפים חדשים.

את ערימת הלשוניות ניתן ליצור גם כשהן סגורות וגם כשהן במצב ויזואלי, כך שרואים שרואים בלשונית את הדף בו נמצאים, או חלק ממנו. יצירת הערימה אינה משפיעה על הדפים עצמם, והם ממשיכים לתפקד כרגיל. כלומר, אם יהיה עדכון דינמי בזמן שדף נמצא בערימה, אנחנו נראה אותו אם ניגש עליו. מעבר לכך, הצבת סמן העכבר על הדף הראשון בעמודה מציגה בתיבה את כל הדפים שנמצאים בערימה, באופן ויזואלי ברור, ועם כיתוב מתחת לכל דף שמציג את שם האתר.

הרחבות

שינוי נוסף באופרה 11, כאמור, הוא סגירת הפער מול דפדפנים אחרים בכל מה שקשור להרחבות ותוספות, או בקיצור Extensions. אפשר לומר, מהיבט מסוים, שאופרה פתחה חנות הרחבות לדפדפן שלה, וכל מי שמתעסק בדפדפנים מכיר את השיטה: בוחרים, מתקינים ומשתמשים. נכון לעכשיו כל ההרחבות באתר עובדות עם הבטא של גרסה 11, אבל זה לא ממש מפתיע, כי רק עכשיו הם עושות את הופעת הבכורה הרשמית שלהן.

להרחבות, ושוב זה יהיה מוכר מאוד למשתמשי פיירפוקס, לפחות במהדורות הבטא השונות של גרסה 4.0, יש בדפדפן עצמו דף ניהול מיוחד ברור לעין וקליל. אל הדף מגיעים דרך התפריט הראשי או על ידי לחיצה על שילוב של שלושה מקשים: Ctrl +Shift + E.

לצד כל הרחבה מוצאים את כל האפשרויות שלה: להשהות, למחוק ואם יש צורך, גם להגדיר אותה. מעבודה קצרה עם הדפדפן אפשר בהחלט לומר שבכל מה שקשור לעבודה מול ההרחבות יש כאן סגירת פער. השאלה היא רק אם יכתבו לדפדפן מספיק הרחבות בכדי להצדיק את הנושא. כמות בסיסית יש כבר, וחלק ממה שבדקתי נמצאו שימושיות למדי (לדוגמה: הורדת סרטונים מיו-טיוב, תרגום בלחיצת כפתור ועוד).

ומה עוד?

כמו תמיד רוב הדברים בעצם נמצאים מאחורי הקלעים, ואופרה 11 אינו שונה בכך. המנטרה של HTML5 ושיפור במהירות ובביצועים מוצגת גם כאן כחידושים ושיפורים, או בלשון הכותב המקורי: "באופרה 11 דפים עולים מהר יותר ויישומים מורכבים פועלים באופן חלק יותר" (את מבחן החווה בפייסבוק עבר הדפדפן בסדר גמור).

מעבר לכך טוענים החברה הנורבגית ששדה הכתובת של הדפדפן בטוח יותר והוא מסתיר ומונע את המורכבות של כתובות URL ארוכות. מעבר לכך, ושוב מדובר בסגירת פער מאפיינים, לחיצה על כפתור הגלובוס לצד שורת הכתובת מציגה פרטים אודות האתר, כולל נתונים, אם הם ידועים, לגבי רמת האבטחה שלו. שיפור אחר הוא שילוב של המאפיין החדש בחיפוש בגוגל שמציג אפשרויות השלמה במהירות תוך כדי הקלדה, וכן ממשק משופר עבור מי שמשתמש בשירות הדואר הפנימי של אופרה.

לקריאת כל הפרטים, ולהורדת גרסה עבור חלונות, בקרו בדף שהקדישה אופרה לדפדפן הבא שלה, ממש כאן.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.