חברת התוכנה הנורווגית אופרה, המפתחת דפדפני אינטרנט תחת אותו שם מזה כ-20 שנה, הניפה הבוקר דגל לבן. בהודעה לעיתונות שכותרתה "אופרה מעלה הילוך ב-300 מיליון משתמשים", הטילה החברה פצצה גרעינית על האינטרנט כאשר הכריזה כבדרך אגב כי היא נוטשת את פיתוח מנוע הדפדפן שלה, Presto, לטובת WebKit. "כדי לספק דפדפן מוביל באנדרואיד וב-iOS, השנה תבצע אופרה מעבר הדרגתי למנוע ה-WebKit, כמו גם כרומיום (הכוונה "אותו אחד בו משתמש כרומיום", י"מ), לרוב הגרסאות הקרבות של דפדפנים לסמארטפונים ומחשבים", כתב מנכ"ל החברה, לארס בוילסן.

באשר לסיבת המעבר, הסביר סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה, הוקאן ויום לי, כי "מנוע ה-WebKit כבר טוב למדי, ובכוונתנו לקחת חלק בהפיכתו לטוב אף יותר. הוא תומך בסטנדרטים שאיכפת לנו מהם, ויש לו את הביצועים שאנחנו צריכים. יש היגיון רב יותר בעבודה משותפת של המומחים שלנו עם קהילות הקוד הפתוח לשיפור WebKit וכרומיום מאשר בהמשך פיתוח מנוע משלנו".

האם שוק הדפדפנים יעבור ל"שפת כרום"?
צילום: Dees Chinniah

לכאורה, ניתן להתרשם כי המעבר ייטיב עם המשתמשים, שיזכו בדפדפן הזהה ביכולותיו לכרום של גוגל (במיוחד מנקודת המבט הישראלית: התמיכה העברית באופרה לוקה בחסר) אך כולל תוספות רבות הבלעדיות לאופרה, כמו מסך הלשונית החדשה האינטראקטיבי וחוסם הפרסומות המובנה המתקדם. אך מאחורי הקלעים, מדובר בהתנפצות חלום "הרשת הפתוחה". האוארד, אחד מעובדי אופרה, הגיב להודעה בבלוג שלו באמרו כי למרות שמנוע הפרסטו פותח מאז ומתמיד לתאימות מיטבית לא רק למגוון פלטפורמות (אופרה היה הדפדפן המלא הראשון שהיה זמין לכל מערכות ההפעלה החכמות – Windows, מק, לינוקס, סימביאן והסמארטפונים המודרניים) אלא גם לסטנדרטים הפתוחים של הרשת, "זה הופך לאתגר של ממש כשאתה מתמודד מול רשת שאינה פתוחה כפי שהיה רצוי. הוסיפו לכך את העובדה שהרשת משתנה ללא הפסקה ואת זה שתאימות לאתרים לא באה בחינם כמו אצל דפדפנים מסוימים בעלי מזל (הכוונה לכרום, י"מ) ותגיעו לכמות המשאבים שזה לוקח – משאבים שיכולים היו להיות מופנים במקום זאת לעבר חדשנות וליטוש".

קרא עוד:  לוג'יטק השיקה מצלמת רשת ליוצרי תוכן

ברוח זו מנסה האוארד לטעון כי מדובר במהלך נכון, שיאפשר לגולשים באופרה ליהנות מתאימות מקסימלית למיליוני האתרים שנוצרו עבור כרום (בחסות גוגל, כמובן). לדבריו, עדיף להיכנע לתכתיבים הקנייניים-למחצה שמקדמת גוגל באמצעות כרום ו-WebKit מאשר להמשיך להילחם למען הפתיחות המוחלטת בזמן שיותר ויותר יישומים מתייאשים מהקרבות על התאימות ועוברים לסביבות אפליקציות סגורות כמו אלה של iOS, אנדרואיד ו-Windows Phone. "לכל הפחות, תהיה יותר תחרות בשוק הדפדפנים, ותחרות היא תמיד חדשות טובות", הוא כותב.

אך לדעתי, כמשתמש אופרה שסובל יום-יום במשך שנים מבעיות תאימות באתרים שנבנו עבור דפדפנים אחרים, התחרות שהוא מדבר עליה היא מדומה, מאחר והיא לא מתקיימת בין דפדפנים שונים, אלא בין ממשקי משתמש. בפועל, אופרה מעניקה לגוגל את כתר המלוכה על האינטרנט באופן ההופך את ענקית הרשת באופן רשמי למונופול רודני, ואת האינטרנט לעוד סביבת פיתוח אפליקציות סגורה הנשלטת ע"י חברה בודדת. כפי שניסח זאת איש מוזילה רוברט או'קלהאן בבלוג שלו, "זה יחזק את החד-תרבותיות של WebKit בשוק הנייד ויקשה עלינו אפילו יותר בקידום סטנדרטים כלל-אינטרנטיים על פני 'תכנות בשפת כרום'". המפתח פרנסואה רמי אף הלך רחוק יותר וכתב בטוויטר: "איננו חוששים מקיפאון (בקצב התפתחות הרשת, י"מ). אנו חוששים מהפיכתו של קוד המקור של WebKit להוראות השימוש של האינטרנט ובאגים במנוע ה-WebKit יהפכו בעצמם לסטנדרטים.  אתרים יתבססו על הבאגים האלה ומפתחי WebKit יסרבו לתקן אותם. יהיה כאן סיבוב שני של עידן Internet Explorer 6".

קרא עוד:  סמסונג ו-LG עשויות להציג מסך חיצוני נייד שיוכל להתחבר לטלפונים

לגלריית ה-Flickr של הצלם