השבוע דיווחנו כי המפתח firefds חודל מפיתוח רום למכשירי הגלקסי בעקבות דרישה של סאני בטענה של הפרה של זכויות יוצרים, אך קהילת משתמשי האנדרואיד לא נשארה אדישה ואף החלה בקמפיין במסגרתו הוצף עמוד הפייסבוק הרשמי של סמסונג מובייל ישראל בעשרות הודעות "עד כאן" במחאה על התנהגותה של סאני ולהביע תמיכה במפתח.

 

עומדים לצד המפתח
בעקבות הדרישה של סאני להפסיק להציע את ה'רום' שפיתח firefds להורדה ואף להפסיק להתאים רומים אשר כוללים קוד של סאני המוגן בזכויות יוצרים, הפגינו קהילת המשתמשים סולידריות והחלו לתקוף את סאני בערוץ התקשורת הפתוח הזמין שהם מכירים – מעל דפי הפייסבוק.

תחילה בדף הקורא "להחרים את סאני תקשורת", עד כה הדף צבר קצת פחות מ-700 "לייקים", ארגן מחאה מאורגנת נגד סאני וביקש מהעוקבים לפרסם הודעות "עד כאן" על גבי הדף הרשמי של היבואנית, העוקבים נרתמו ועל הדף צצו עשרות הודעות. בנוסף, נפתחה עצומה אינטרנטית אשר מונה קצת פחות מ-350 חתימות. חשוב לציין כי דף הפייסבוק והעצומה הוקמו במרץ השנה – בתקופת ה"חרם" הקודם בתקופה שבה סאני ביקשה מהמפתח פיילוט-איקס להפסיק את עבודתו.

בעקבות המחאה על-גבי דף הפייסבוק בסאני פרסמו הצהרה בזו הלשון:

קיבלנו לא מעט שאלות בימים האחרונים בנושא רומים, זכויות יוצרים ומה שביניהם ורצינו להסביר למתעניינים קצת יותר לעומק את הנושא.
סמארטפונים מבוססי מערכת אנדרואיד (למעט נקסוס) פועלים בעזרת שני מרכיבים:
1. מערכת הפעלה אנדרואיד אשר הינה קוד פתוח
2. מעטפת הממשק של סמסונג או כל יצרן אחר שמפתח הינה קוד מוגן שאסור להעברה ושינוי (דוגמת TouchWiz)

קרא עוד:  דלף: V60 ThinQ של LG יגיע עם סוללה ענקית ומערך צילום מרשים

עבודתם של המפתחים העצמאיים חשובה להיפתחותה של אנדרואיד ואנו שמחים לראות את קהילת האנדרואיד הישראלית והמפתחים העצמאיים, גדלה ומתפתחת. רום שמפותח על בסיס מערכת אנדרואיד ולא עושה שימוש בקוד מוגן לא מפר זכויות ואנחנו נשמח לראות עבודה כזו של מפתחים ישראלים, אך המרכיב השני הוא פיתוח של חברת סמסונג, שעובר התאמות ותוספות מגוונות על-ידי סאני ולכן מוגן בזכויות יוצרים ולא ניתן לעשות בו שימוש כפי שבוצע לאחרונה. ביומיים האחרונים קיבלנו מכם הרבה שאלות וגם לא מעט טענות.

שוחחנו עם חלקכם טלפונית באופן אישי, ואנחנו רוצים להזמין אתכם למפגש פתוח שנקיים בקרוב במשרדינו שיתן לכל המתעניינים הצצה לתהליך הפיתוח אצלנו והזדמנות להיפגש ולדבר איתנו. פרטים על המפגש נפרסם בשבוע הקרוב. סוף שבוע חמים ונעים.
 כזכור, ביום א' השבוע הופיע בפורום iAndroid פרסום של המפתח firefds בו הוא מודיע על הפסקת פיתוח 'רומים' אשר כוללים את ממשק הטאצ'וויז של סמסונג. עד כה נהג המפתח לבצע התאמות אישיות של גרסאות רום עבור מכשיר ה-Galaxy S3 ואף הוסיף תרגום עברי, יישור ממשק לימין ועוד תוספות.  בסאני אומרים כי גם רום אשר מבוסס על ממשק אנגלי שתורגם לעברית מכיל בכל זאת קוד של היבואנית אשר מוגן על-ידי זכויות יוצרים. החברה מלינה כי גרסאות לא רשמיות, כמו זו של המפתח, מוצאות את דרכן אל חנויות פרטיות אשר מוכרות את המכשיר בייבוא מקביל, ומציעות אותו למכירה עם עברית מלאה.  בנוסף, לרוב החנויות גם מציעות את המכשירים במחיר נמוך מזה של סאני ובתנאי אחריות דומים ובכך מייתרות את היתרון שיש לרכישה דרך היבואן הרשמי.נראה כי בחברה מעוניינים למזער את הנזק התדמיתי ובצעד בלתי-שגרתי אף לקיים מפגש פתוח להידברות בין הצדדים. אין לנו ספק כי קיום של מפגש שכזה מהווה הזדמנות פז להידברות וחשוב להבין את שני הצדדים למטבע.

קרא עוד:  מהדורת המפתחים הראשונה ל-Android 11 יצאה לדרך
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.