ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') פה אחד את הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, לפיה ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים פוגעניים ופורנוגרפיים ברשת האינטרנט.

לפי הצעת החוק נקבע כי כל ספקית תחויב לחסום ולסנן אתרים ושירותים למבוגרים כברירת מחדל וזאת ללא תשלום נוסף וללא קשר לחבילה שאליה המשתמש מנוי. במידה והלקוח אינו מעוניין בכך, עליו לבקש מנציג השירות בטלפון או לפנות בכתב לספק כי הוא רוצה לבטל את סינון האתרים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "מאות מחקרים בארץ ובעולם מתעדים ובוחנים את הפגיעות השונות שנגרמות כתוצאה מהחשיפה לאותם תכנים ואת השפעותיהן לטווח הארוך. כיום, כ-60% מהילדים בישראל בגילאים תשע עד חמש-עשרה גולשים באתרים פורנוגרפיים. כ-47% מהילדים בישראל באותם גילאים יש בחדרם הפרטי מחשב, שבאמצעותו הם גולשים באינטרנט, כך שהסכנה ליפול קורבן לפדופילים גדלה משמעותית בשל העדר פיקוח מצד ההורים."

עד היום, ספקיות האינטרנט חויבו להציע שירות סינון אתרים ללא תשלום, אולם עם הצעת החוק הסינון יהפוך לברירת מחדל. למעשה, החוק יגביל את כלל משתמשי האינטרנט בישראל, וכי ההצעה אינה מביאה בחשבון מצבים בהם האוכלוסייה המשתמשת באינטרנט מעורבת, כך שהסינון תקף ומגביל את כל בני הבית.

מלבד זאת, הדרך לעקוף את מנגנון הסינון הוא פשוט למדי ואף קשה להגדיר מהו אתר או שירות הנחשב לפוגעני. ההצעה גם פוגעת באופן ניכר בנייטרליות של רשת האינטרנט בישראל, דבר המקביל לצנזורה הקיימת במדינות כמו אירן, סין וטורקיה.

ההצעה לסינון אתרים פוגעניים עדיין לא מחייבת ועליה לעבור את ההצבעה בכנסת לפני שתהפוך לחוק במדינת ישראל.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.