אופיר הראל, מנהל פרויקטים בהיי-טק ואבא של אדם, ילד אוטיסט, פיתח את Ola Mundo Messenger) Ola Mundo משמעותו "שלום עולם"), אפליקציה ראשונה מסוגה בעולם להעברת מסרים מיידיים (IM) למרחוק באמצעות סמלים לילדים שמתקשים בדיבור ובכתיבה.
האפליקציה החדשנית מאפשרת לילדים שאינם מדברים וכותבים להיות בקשר עם בני משפחתם באמצעות שפת סמלים חדשה וחוויתית עבור הילדים. לראשונה בעולם יכולים הילדים ובני משפחתם לשמור על קשר גם כאשר הם מרוחקים אלו מאלו; את ההודעות מעביר הילד באמצעות לוח תקשורת מעוצב וקל לשימוש, שיוצג על האייפד שלו ובעזרת חיבור פשוט לאינטרנט.

עד היום היו קיימות אפליקציות המציעות תקשורת באמצעות סמלים רק ברמה המקומית כשההורה נמצא ליד הילד. מהיום האפליקציה החדשה מעניקה לילדים אלו יכולות תקשורתיות חדשות – להעביר הודעות ממש כמו ווטסאפ רק עם סמלים במקום אותיות.
בימים אלו אפליקצית Ola Mundo עלתה לאפסטור הישראלי, חנות האפליקציות של אפל. האפליקציה אשר מושקת בשלב ראשון רק בישראל, זמינה לשימוש כרגע במכשירי אייפד דור שני ומעלה ואייפד מיני.
במטרה לתת אפשרות לכל משפחה בארץ להתנסות בשירות, כל מי שיוריד את האפליקציה עד סוף חודש דצמבר יקבל התנסות חינם למשך שנה. לצורך קבלת ההטבה יש לפנות ל-Ola Mundo בדף הפייסבוק בכדי לקבל קוד הפעלה לשימוש חינם. בהמשך תושק האפליקציה בארה"ב במחיר צפוי של כ-80$ לשנה.

אפליקציית Ola Mundo נולדה בתחילת 2012 על ידי אופיר הראל, אבא של אדם ילד אוטיסט אז בן 10. התקשורת עם אדם הייתה מאד לקונית ופונקציונאלית, בעוד שבטלפון היא לא הייתה אפשרית כלל ואופיר חיפש דרכים לקדם ולהרחיב את אפשרויות התקשורת עם בנו. בהתייעצות עם קלינאית התקשורת המלווה את אדם הבין אופיר כי המפתח להתקדמותו של אדם יהיה תקשורת בסמלים.
אופיר החליט לפתח אפליקציה המנצלת את היכולות הטכנולוגיות המצויות בטבלטים בשילוב טכנולוגית ה messenger המצויה בWhatsapp בכדי לפתוח אפשרויות תקשורת חדשות לילדים עם אוטיזם עם סביבתם. האפליקציה תאפשר לילדים ולמשפחותיהם לשלוח הודעות ומסרים גם כאשר הם רחוקים זה מזה.

אופיר הקים את Ola Mundo, וגייס לפרויקט את היזם אבי שכטר כמשקיע-מייסד, לצד משקיעים פרטיים נוספים. אבי הביא עימו, לצד מימון ראשוני לפרוייקט, גם רקע וניסיון מעשי רב בחברות תקשורת מבוססות אינטרנט IP ובין היתר, כמנכ"ל-משותף של תוכנת המסרים המידיים icq ויזם-מנכ"ל של שירות טלפון-אינטרנט fring.
בנוסף אופיר גייס לפרוייקט אנשי מקצוע מהשורה הראשונה: גילית מתוקי קלינאית תקשורת ליוותה את אפיון שפת הסמלים; לורי פישר, קלינאית תקשורת לילדים מניו יורק המתמחה בתקשורת תומכת חליפית (בפי אנשי המקצוע – תת"ח) ליוותה את גיבוש הסמלים והתאמתם לקהל יעד בינלאומי. את הסמלים איירה שירז פומן, מאיירת ספרי ילדים, במטרה להפוך את האפליקציה למהנה, חווייתית ומושכת עבור הילדים. בנוסף להן גויסו מעצבים ואנשי תוכנה בכדי להקנות לאפליקציה עיצוב מזמין, טכנולוגיות עכשוויות וקלות שימוש.
התוכנה פותחה כפלטפורמה פתוחה וגמישה לתוכן בלתי מוגבל, המאפשרת להורים ולמטפלים להוסיף סמלים משלהם, להקליט את שמו של כל סמל ולהתאים את השימוש באפליקציה לצרכיו המשתנים של כל ילד.

בימים אלו מחפשים בOla Mundo משקיעים פרטיים נוספים במטרה לשווק את האפליקציה לשוק הבינלאומי, להמשיך ולפתח אותה כך שתתאים גם לשימוש בסמארטפונים ולפתח מוצרים משלימים נוספים שיקדמו את התקשורת של ילדים עם אוטיזם עם סביבתם.
אופיר הראל: "כאבא לילד אוטיסט אני עסוק כל העת במחשבות איך לקדם את התקשורת של אדם עם הסובבים אותו ואיך לצמצם את הפער בינו לבין החברה הרגילה. למרבה האירוניה האייפון והאייפד שהפכו את כולנו לסוג של אוטיסטים מעניקים דווקא לאוטיסטים יכולת תקשורת נדירה עם הסובבים אותם. האפליקציה הזו מיועדת לשימוש כל המשפחה, על גבי כל המכשירים שיש לה, כדי לשמש כתוכנת תקשורת משפחתית בה הילד בעל הצרכים המיוחדים נמצא במרכז ומרגיש בנוח וכשווה בין שווים.

אבי שכטר: " כיום באמצעות הפלטרפורמה של אפסטור והטכנולוגיה של האייפד יש אפשרות, בהשקעה נמוכה יחסית, לפתח טכנולוגיה חדשה המיועדת לנישה ולהגיע אליה בהפצה ישירה, בלי מתווכים, ובתמחיר סביר. כל אלו מאפשרים כיום ליזמים לפתח מוצרים חדשניים לנישות בעלות צרכים מיוחדים במודל שהוא בעל היתכנות עסקית.
זה המיזם הכי נוגע ללב שעשיתי בחיי. הוא פרויקט חברתי אמיתי: בעוד שעולם התקשורת המודרנית התפתח מאד בשנים האחרונות, קהלים גדולים נשארו מאחור ללא יכולת תקשורת בסיסית. המטרה ששמנו לעצמנו היא למנף את הטכנולוגיות הזמינות כיום לצורך צמצום פערים ושילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים בחברה. אנו שואפים להגיע לכמה שיותר משפחות ולשפר את איכות חייהם".
דר' אריאלה יוקל, קלינאית תקשורת- ראש תחום, המכון להתפתחות הילד, בי"ח ספרא לילדים, המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר "השימוש באייפדים לימד אותנו שילדים עם אוטיזם יכולים לתקשר באופן איכותי יותר ממה שחשבנו. עבור ילדים רבים Ola Mundo" מאפשרת לשוחח לראשונה מרחוק עם מכרים ובני משפחה וכן לשתף בחוויות ורגשות, דבר שלא תמיד מתאפשר ביעילות באופן מילולי. לאפליקציה יתרון בכך שהיא יכולה לשרת גם קהלים נוספים שחווים קשיים בתקשורת, כמו מבוגרים לאחר אירוע מוחי או ילדים הנמצאים בשלב הקדם אוריינות, בכך שהיא מסייעת להם לפתח מיומנויות אוריינות תוך לימוד סמלים, בניית מבעים מורכבים, קריאה וכתיבת משפטים".

גילית מתוקי קלינאית תקשורת שליוותה את אפיון הסמלים: "בחרנו לגבש מערכת סמלים חדשה שאינה קיימת על מנת ליצור מערכת יחודית שתהיה הן נגישה, והן משעשעת ו"מגניבה". השימוש באייפד סוחף ילדים ומבוגרים בכל העולם, בין היתר מאחר שהוא ידידותי למשתמש, דורש מעט מאד הכשרה והשימוש בו מאד מאד אינטואיטיבי. מערכת הסמלים של Olamundo עומדת באותם מדדים – אינטואיטיבית, ידידותית למשתמש, מאפשרת בחירה בין אופני שימוש שונים באפליקציה ומזמינה במראיה ובתוכנה. הדמות החוזרת בסמלים, נבחרה דווקא מכיוון שאין לה שיוך של מין, גזע או גיל, היא דמות חמודה שמאפשרת לראות בOlamundo הן פלטפורמה לתקשורת מרחוק והן משחק בתקשורת בין אישית.

פרטים נוספים ניתן למצוא בכתובות הבאות:
אתר אינטרנט: www.OlaMundo.co.il
דף פייסבוק: www.facebook.com/OlaMundoApp
אפסטור למכשירי אייפד (בחנות הישראלית בלבד): Ola Mundo

*הודעה לעיתונות- פורסמה כלשונה

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.