האם יצא לכם לעשות פעם קעקוע? לא כזה עם מדבקה ששמים קצת מים וזה יורד אחרי שעה, אלא ממש קעקוע, כזה שאי אפשר למחוק, ותהליך ההסרה שלו יהיה כואב יקר וארוך? ועכשיו דמיינו שאתם סמארטפון חדש ונוצץ, רק סיימתם את פס הייצור, עומדים להיכנס לשקית ולקופסה, אבל פתאום מה אתם קולטים? שעשו לכם קעקוע בגב! ולא קעקוע של דרקון, דולפין או אפילו טוויטי, אלא קעקוע עם מגוון סמלים, חותמות, ופרטים טכניים שרובנו כלל לא מתייחסים אליהם או יודעים מה משמעותם.

הנוהג להטביע תוויות על גבי מוצרי אלקטרוניקה התחיל בארה״ב בשנת 1973, עשור שלם לפני שבכלל התחילו להימכר מכשירי הסלולר הראשונים בעולם, וכ- 17 שנים לאחר שנולד ארגון ה FCC שמטרתו לבחון ולאשר מוצרי אלקטרוניקה לשימוש הצרכנים, ובין היתר להעביר את אותם מוצרים דרך בדיקות קפדניות, ובמקרה של מכשירי הסלולר להעביר אותם לדוגמה בדיקות לקרינה הנפלטת מהם, בדיקת החומרים שמהם עשויים המכשירים על מנת לוודא שאין כל סכנה בשימוש בהם, ובכללי לבדוק שהמכשיר עומד בכל התקנים הדרושים למוצרים בקטגוריה הרלוונטית.

"מגישי הצעת החוק טענו שהמהלך יוביל להקטנת השלבים בתהליך ייצור המוצר, שיעזור להקל על היצרניות, וכך גם לחסוך לא מעט כסף"
הוזלת עלויות
בארה״ב הוגשה בחודש יולי הצעת חוק על ידי מספר סנאטורים  שנועדה להפסיק את הדפסת (או הדבקת) הסמלים והפרטים הטכניים על גבי גאדג׳טים שביכולתם להציג פרטים ואישורים אלה על גבי מסך המכשיר ובתוך תפריטי מערכת ההפעלה עצמה, במקום למקם אותם פיזית על גבי המכשיר מבחוץ. מגישי הצעת החוק טענו שהמהלך יוביל להקטנת השלבים בתהליך ייצור המוצר, שיעזור להקל על היצרניות, וכך גם לחסוך לא מעט כסף. הצעת החוק תהיה יעילה במיוחד בכל הקשור לגאדג׳טים קטנים כגון השעונים החכמים שמתחילים לתפוס תאוצה בעולם בתקופה האחרונה שבהם כל מילימטר הוא שטח שצריך לעמוד בדרישות העיצוב והאסתטיקה של היצרנית.

השבוע (ד’), הנשיא ברק אובמה חתם על הצעת החוק המכונה E-Label Act, וכך אישר אותה סופית, לאחר שזו כבר עברה את ההצבעות בבית הנבחרים וגם בסנאט. חשוב לזכור שגם כעת, עם כניסת החוק החדש לתוקף, אין זה אומר בהכרח שנתחיל לראות מוצרים מגיעים ללא כל הדפס עליהם, כי עדיין ישנם לא מעט אזורים ומדינות בעולם שבהם קיימים חוקים נוקשים בנוגע לסמלים מסוימים שצריכים להיות מודפסים על המוצרים, כגון אישור ה- "CE" שנדרש במירב מדינות אירופה זאת במידה ויצרנית תרצה להמשיך למכור שם את מוצריה. יחד עם זאת, קיים סיכוי שמוצרים מסוימים יקבלו בעתיד הקלות גם באזורים בהם קיימים חוקים שונים מהחוק האמריקאי החדש.

מה אתם אומרים? האם אתם ממש אוהבים את הסמלים בגב המכשיר שלכם? או שהייתם מוותרים עליהם בקלות? קחו דקה ותבדקו את גב המכשיר שלכם, אנחנו נחכה.

כתב: אבי בכמן