עכשיו זה כבר וודאי: וואווי (Huawei), או יותר נכון חברת הבת שלה HiSilicon, תהיה הראשונה מבין כולן להציע מערכת על שבב המיוצרת בליטוגרפיה של 7 ננו-מטר של TSMC. וואווי תציג באופן רשמי את המערכת, Kirin 980, בתערוכת IFA 2018 והיא אמורה להשתלב, כפי שכבר דווח, במכשיר הדגל החדש של החברה Mate 20 Pro.

Kirin 980 מורכבת משמונה ליבות עיבוד במהירות מרבית של 2.8 גיגה-הרץ – 4 ליבות מהירות שמבוססות על Cortex-A72 ו-4 ליבות המבוססות על Cortex-A55.

לצד ליבות העיבוד משולב שבב גרפי מסוג Mali-72 עם 24 ליבות משל עצמו. הוא מאפשר תמיכה בתצוגת 4K בלי להתאמץ יותר מדי ועבודה במקביל מול עד שלושה מעבדי תמונה. ויותר מכך, מודם ה-LTE שישולב בה הוא מקטגוריה 19, מה שאומר שבאופן תאורטי מהירות העברת התכנים, לפחות במקרה של הורדה, יכולה להגיע עד 1.6 גיגה-ביט/לשנייה.

מעבר לכך יתמוך השבב בבלוטות' 5.0, ב-WiFi 802.11ac בערוץ כפול וכן יכלול את השבב הניורוני NPU M1 שיכול לבצע עד 8 טרה פעולות חישוב בשנייה.

המערכת אמורה להיות יעילה יותר מבחינת צריכת אנרגיה ב-40% לעומת מערכות דומות שמבוססות על תהליך ייצור של 10 ננו-מטר. בנוסף, הגודל של מערכת על שבב המיוצרת ב-7 ננו-מטר קטן בכ-40% לעומת מערכת ב-10 ננו-מטר, וזאת מבלי שמקטינים את מספר הטרנזיסטורים – ולמעשה אף מגדילים את המספר.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.