nokia n900 back

בישראל כמעט ולא ניתן למצוא מכשירי נוקיה בעלי מערכת ההפעלה Maemo, זאת למרות שבעולם קיימים מספר מכשירים בעיקר מכשירי ה-Internet Tablet, אם כי גם כאן אין מדובר במספר גדול של מכשירים. הסיבה העיקרית לכך היא התמקדותה של נוקיה במערכת ההפעלה סימביאן, אך כבר כיום מתחולל השינוי כאשר נוקיה הכריזה כי מערכת ה-Maemo הולכת להיות המערכת הקבועה למכשירי האינטרנט של החברה. נוקיה גם יודעת כי מערכת הסימביאן החלה לשעמם זאת משום שמערכות הפעלה חדשות נכנסו לשוק כמו מערכת האנדרואיד וה- iPhone OS וזאת לצד הישארותה של מערכת הסימביאן עם הממשק והמאפיינים הישנים שלה שגרמו לה להתגמם נוכח המערכות העשירות. המכשיר האחרון שאמור לשנות את פני המצב לאחר ה-N97 ועוד מספר מכשירים לא מוצלחים הוא ה-N900 שמגיע אלינו עם מערכת ההפעלה Maemo מבוססת Linux שבשוק אין כמעט נסיות איתה. גרסה 5 של המערכת אמורה להיות קלילה, פשוטה ונוחה הרבה יתור לעבודה מאשר גרסאות המערכת הקודמות.

גופו של ה-N900 בעל קווים חלקים אשר ממשיכים את הקו העיצובי של נוקיה עוד ממכשיר ה- 580 וניספחיו. במבט ראשון אין הוא מושך את העין אלא נראה כמכשיר פשוט למדיי, עטוף בפלסטיק מכל כיווניו וצורתו כמלבן רחב כך שעד שלא תפתחו את מקלדת המלאה או שתדליקו את המסך, המכשיר לא ירשים אתכם. כפי שתשימו לב, כפתורי המכשיר ממוקמים בצורה שונה ממכשירים אחרים וזאת מכיוון שעם המכשיר תוכלו לעבוד בצורה אופקית בלבד ולכן כל הכפתורים מסודרים לפי הצורה האופקית, למעט חייגן המכשיר. בשל כיוון השימוש המוזר מעט שגורם להדגשת העובדה כי ה-N900 הוא סוג של מיני מחשב בעל יכולות סלולריות, ממוקם כפתור ההפעלה והכיבוי בחלקו העליון של המכשיר יחד עם מקשי הווליום וכפתור הצילום. בצידו השמאלי של המכשיר תמצאו את אחד משני הרמקולים וגם את יציאת ה-microUSB המשמשת לסנכרון מלא בין המכשיר לבין המחשב ולטעינת המכשיר. בצידו הימני ממוקם הרמקול השני שהופכים את סאונד המכשיר לסטריאופוני ויחד איתו גם מקש הנעילה/פתיחה של המסך, יציאת 3.5 מ"מ לחיבור האוזניות, המיקרופון להקלטה חיצונית ועט הסטילוס שיעזור לכם רבות במקומות שונים במערכת ההפעלה.
כפי שניתן לראות, מדובר בסידור מקשים שונה לחלוטין לעומת מה שהיינו רגילים ממכשירים שונים. לא פשוט להתרגל לכך בהתחלה אך עם הזמן והעבודה הרציפה זה נראה כדבר ברור מאליו.

nokia n900 keyboard

בקדמת המכשיר תמצאו את מסך המגע מסוג resistive בגודל 3.5 אינצ', עם 16 מיליון צבעים ורזולוציה של 800X480. המסך חד וברור ומגיב בצורה טובה ללחיצות אם כי ישנם מצבים מעטים בהם נתקלנו בחוסר קליטה מצד המסך. בצידו האחורי של המכשיר נמצאת רגלית ה-Kickstand העשוייה מפלסטיק דקיק יחסית כך שהיינו ממליצים להיזהר בעת העבודה איתה, אך עם זאת אין ספק שמדובר במצרך חשוב מאוד שיוצר את ההבדל בין מפלצת מולטימדיה כמו ה-N900, ה-N86 ודומיהם למכשירים אחרים בהם הצפייה בסרטים או בתמונות אינה נוחה. בנוסף לרגלית, תמצאו מאחור את מצלמת ה-5MP אשר מספקת תמונות באיכות בינונית בלבד ומגיעה עם שתי נורות LED, חיישן Carl Zeiss, פוקוס אוטומטי וצילום וידיאו WVGA. אהבנו מאוד לראות שאין שום צורך בהפעלת כוח בעת פתיחת כיסוי המצלמה אלא החלקה קלה הצידה תחשוף בפניכם הן את עדשת המצלמה והן את נורת ה- LED שיספקו לכם תאורה חלקית בעת צילומי לילה או וידאו. למרות זאת, היינו שמחים לאיכות צילום קצת יותר טובה מהמצלמה.

בשל תצורתו המיוחדת של המכשיר, ניתן להבחין במקלדת מלאה הנפתחת עם משיכתה כלפי חוץ. המקלדת מגיעה בארץ עם עברית אך חשוב לזכור כי בתרגום שאינו רשמי שכן המכשיר כלל איננו משווק דרך יורקום, היבואנית הרשמית של נוקיה בארץ, ולא בטוח שהוא יגיע ארצה בצורה מסודרת. מבדיקה של המקלדת ניתן להבחין כי מדובר במקלדת נוחה מאוד עם סידור מקשים מצויין המסודר כמו מקלדת סטנדרטית, כך שמאוד קל להתרגל להשתמש בה. הפעם החליטו בנוקיה לאחד בין המקלדת עצמה לבין הפד המרכזי ולכן מקשי הניווט נמצאים כבר על המקלדת בצידה הימני למטה. אין מדובר במקשים גדולים שכן ה-N900 עצמו הוא מכשיר קטן יחסית אך אם זאת הצליחו בנוקיה לייצר רווחים בין המקשים השונים כך שהשימוש נוח וחלק מאוד.

כאשר מדליקים את המכשיר אנו מגלים את מערכת ה- Maemo בגרסה 5. מדובר במערכת שממבט ראשון נראית מעט שונה אך כאשר עוברים קצת על האופציות השונות ולומדים יותר לעומק את מערכת ההפעלה, אפשר להבין כי מדובר באחת מהמערכות הקלות, האינטואיטיביות והפשוטות ביותר לשימוש. גם כאשר ניסינו לחפש מערכת הפעלה דומה ל- Maemo לא הצלחנו לאתר אחת כזו אם כי היא מזכירה את ה-Symbian. במסך הבית תמצאו כארבעה מסכי בית שונים בהם תוכלו להוסיף ויג'טים, קיצורים, אנשים קשר ועוד תוספות שונות שיוכלו לעזור לכם להגיע לאפליקציות ולמידע החשוב לכם במהירות. הוספת הקיצורים מתבצעת על ידי לחיצה ארוכה על מסך הבית ולאחר מכן בחירה בקיצור הרצוי בתפריט הנפתח. בלשונית הבית תמצאו כשלושה קיצורים המגיעים כברירת מחדל והם קיצור לאנשי הקשר, לתיבת המייל ולטלפון. כמובן שניתן להוסיף או להוריד את הקיצורים לפי בחירתכם. בראש כל לשונית תמצאו את סרגל המידע המציג את שם הרשת בה עובד המכשיר, סמלי הקישוריות הפועלים כמו Wi-Fi, בלוטות', GPS ועוד, מד הסוללה, מד הקליטה, השעון הדיגיטלי ולבסוף לחצן התפריט. למערכת מנהל ישומים המציג את כל האפליקציות שעובדות ברקע. כניסה אל המנהל מתבצעת בלחיצה על כפתור התפריט הראשי ותוכלו לעבור אל האפליקציות הפתוחות על ידי לחיצה או לסגור את האפליקציה על ידי לחיצה על סימן ה- X שבראש הלשוניות. מעבר אל התפריט הראשי מתבצעת בלחיצה נוספת על לחצן התפריט ובמידה וברקע לא היו אפליקציות פתוחות כלשהן, יעבור המכשיר ישירות אל התפריט הראשי.

nokia n900 side

בתפריט הראשי נמצאים צלמיות קבועות כאשר הם מסודרות על גבי המסך ללא כל צורך בגלילה ותמצאו את כל הצלמיות השונות אליהן אנו רגילים ממכשירי נוקיה קודמים כמו אנשי הקשר, הטלפון, ההודעות, תיבת המייל, חנות ה- OVI, דפדפן האינטרנט ועוד כאשר הצלמית האחרונה נקראת "עוד" ובה נמצאים כל האפליקציות השונות שהותקנו על המכשיר ואפליקציות נוספות. לחיצה על צלמית המולטימדיה בתפריט הראשי, תוביל אתכם אל ממשק המולטימדיה החדש. מדובר בממשק נוח ופשוט לשימוש שדומה מאוד לזה של מערכת האנדרואיד ולזה של מכשיר ה-Aino של סוני אריקסון. נגן הוידאו נוח אף הוא ובעל עוצמת שמע גבוהה שהפתיעה לטובה. נגן הוידאו תומך בקבצי WMV/RealVideo/MP4/AVI/XviD/DivX כך שלא תצטרכו לקודד את סרטי הוידאו שלכם לפני העברתם למכשיר. לחיצה ברקע בתפריטי המכשיר יוביל אותנו מסך אחד אחורה וזאת במקום מיקום כפתור חזור על גבי המסך. בשל המעבד החזק שלו (ARM Cortex A8 600MHz) לא תיתקלו בתקיעות של המערכת וגם המאיץ הגרפי PowerVR SGX אמור לתת חווית צפייה גבוהה לצד האפשרות להרצת משחקים כבדים ללא כל בעיה. הופתענו מאוד לגלות את משקלו של ה- N900 שנחשב כבד יחסית (181 גרם) אך ביד הוא מרגיש קל מאוד וחסר משקל כמעט כאשר גם ה-N97 וגם המוטורולה מיילסטון הרגישו ביד כבדים הרבה יותר.

אין אנו צופים לראות כרגע את המכשיר מושק מהמפעילות אך למי שחשקה נפשו במכשיר מוזמן לרכוש מהחנויות הפרטיות. מחירו של המכשיר בארץ נע בין 3,100 ל- 3,900 כשאנחנו קיבלנו את המכשיר מחנות GoMobile שמוכרת את המכשיר במחיר של 3,149 ש"ח, שלנו נראה כמחיר שווה מאוד ביחס למפרט המרשים אותו מציע ה-N900. את המכשיר תקבלו לעת עתה עם עברית חלקית בלבד שכוללת אפשרות לכתיבה בעברית ומקשי עברית במקלדת החומרתית של המכשיר. אין אנו יודעים האם המכשיר יקבל עברית מלאה בהמשך הדרך אך למי שאין זה משנה, מדובר באחד ממכשירי נוקיה הטובים ביותר שניתן להשיג כיום אם לא הטוב ביותר.

שתף:
-פרסומת-