את מערכת המיגו, זו שנוקיה הרבתה לדבר עליה בעבר, וגרסאות שהושקו מכל עבר, רק מכשיר אחד לבסוף זכה לצאת עם המערכת המשותפת שלה ושל אינטל, ה-N9. ההשקעה כך נראה הייתה רבה, לנוקיה היו תוכניות למערכת המיגו (MeeGo) כאלטרנטיבה למערכות האנדרואיד וה-iOS, אולם לבסוף המנכ”ל החדש החליט כי Windows Phone מתאימה להם יותר. אם הוא צדק או לא, זה הזמן יגיד, בינתיים נותר לנו לנסות ולבדוק את הפוטנציאל של מערכת המיגו על גבי המכשיר הראשון, והאחרון של נוקיה הרץ על מערכת זו.

עיצוב מרשים
אם היינו אומרים N8 בחליפה לא היינו טועים בהרבה. הקו העיצוב של מכשירי הדור הקודם ממשיך גם כאן: עיצוב חלק מאלומיניום בצבעים נועזים (אנחנו קיבלנו את השחור) עם מינימום כפתורים וחיבורים. דק יותר מה-N8, בעיקר בצד האחורי במצלמה אך עדיין אינו מספיק (12.1 מ”מ) .הזכוכית בקדמתו היא אחת היפות שראינו (Gorilla glass) עם קיעור קל ומגע חלק וגודלו של המסך נחשב לגדול ביחס למכשירי נוקיה (3.9 אינצ').

גם איכות הבניה של המכשיר מצטיינת ואינה נופלת ממכשירי נוקיה אחרים, ואהבנו את אפשרות ההוצאה וההכנסה של כרטיס ה(מיקרו)סים בקלות מהחלק העליון, זאת לצד חריץ המיקרו USB שסגור במכסה קטן. גם ברגים לא ראינו (בניגוד ל-N8) או כפתורים, אך מצד שני לא מצאנו אפשרות להחליף סוללה עצמאית.

חומרה בסיסית
נוקיה לא הייתה חזקה במרוץ המעבדים, אולי כי באמת המכשירים שלה אינם דורשים יותר מכך ואכן גם במקרה הזה נדמה כי כי הביצועים בהחלט מספקים והכל פעל חלק גם כאשר פתחנו מספר רב של חלונות, לכן זה יכול להסביר מדוע לא ראינו משהו יוצא דופן שכיום זה נחשב למפרט מאוד כמכשיר חזק. כך קיים בו מעבד חד ליבה 1GHz עם 1GB RAM, זיכרון 16GB/32GB לאחסון, מצלמה 8 מגה פיקסל, תקשורת WiFi, GPS, BT, תמיכה ב-NFC וסוללה 1,450mAh. כן נציין לטובה את המסך ופרט לעיצוב והנעימות במגע שהוא מספק, גם האיכות הייתה טובה (250ppi) והצבעים היו חדים ועשירים.

ממשק חדשני?
אז איך בעצם המיגו? האם היא כל מה שלא רצינו בממשק הסימביאן או מתקדמת כמו אחיותיה הבוגרות אנדרואיד ו-iOS? אפשר לסכם זאת קצת מזה וקצת מזה – היא מאוד פשוטה לתפעול, וגם מאוד פשוטה במראה. אין תתי תפריטים נסתרים בלחיצה ארוכה, אין חוסר הבנה האם ללחוץ פעמיים או פעם אחת (בעלי N97/5800 ודומיהם יבינו) על הכפתור וגם לא מנדנדת לנו להתחבר שוב ושוב לרשת בזמן שאנו מעוניינים לגלוש/להוריד כשאנחנו בכלל מחוברים לרשת ה-WiFi…! (אוי כמה שזה היה מעצבן).

מצד שני, היא לא אנדרואיד או iOS ואנחנו לא מדברים על כמות האפליקציות שבחנות. המערכת בסיסית למדי, אין מסכי בית משתנים (3 קבועים), אין ווידג'טים (סוג של), התאמת ממשק מינימלית מאוד ומיצוי מהיר מאוד. היא כן תומכת בריבוי משימות אמיתי (!), כך שהיישום ממשיך לפעול ברקע, דבר שלחלק מהמערכות עדיין אין (אההם, אפל), מערכת התראות טובה, קלה מאוד לשימוש, התקנת אפליקציות בקלות ומספקת חווית שימוש טובה.

       

       

למדנו להכיר אותה מהר, אולי מהר מידי והפונקציה הכי שימושית ונוחה היא המעבר למסך הבית על ידי החלקת האצבע מלמעלה למטה בכל מקום שלא תהיו. גם באמצע משחק, באינטרנט ובזמן הצילום, החלקה למעלה למטה וגם משמאל לימין תחזיר אותנו למסך הבית. כשאין כפתורים פיזיים במכשיר, זו הופכת לאפשרות היחידה לחזור למסך הראשי, ולרוב גם יופיעו כפתורי חזרה בממשק של האפליקציה הפתוחה, אם כי לא בכולם.

אגב מסך הבית, או “מסכי הבית” אם אפשר להגדיר זאת כך, מדובר בשלושה מסכים שונים, שהמסך המרכזי שאליו אנחנו מגיעים כברירת מחדל הוא מסך האפליקציות המציג את כל האייקונים והקיצורים שהוספתם במסך אחד ועם גלילה ארוכה ככל שצריך. מסך נוסף הוא מסך הווידג'טים שבו מוצג לנו ווידג'ט מזג האוויר, העדכונים האחרונים מהרשתות החברתיות ועוד. המסך האחרון הוא מנהל המשימות שבו מוצגים כל האפליקציות הפתוחות ודרכו ניתן לסגור אפליקציה הפועלת ברקע או את כולם בלחיצה ארוכה על אחת מהאפליקציות ולחיצה על כפתור ה-X.

אפליקציות
נוקיה מנצלת את חנות האפליקציות שלה, ולמרות שזו נחשבת חנות קטנה, יש לה מספר לא מועט של אפליקציות שרובם הומרו מאפליקציות סימביאן. החנות נוחה לשימוש וקלה להתמצאות ובמפתיע, ההתקנה מהירה ובפעם אחת כאשר היא מתבצעת ברקע. המכשיר גם מגיע עמוס אפליקציות עם גישה לרשתות חברתיות וכל הדברים המוכרים, כאשר ישנם תוספות כמו המפות של נוקיה, כתיבת תזכורות, גישה לחנות המוזיקה ועוד. גם המקלדת הייתה לנו מאוד נוחה, ובכל לחיצה ישנו רטט קל המשולב עם קול שאיכשהו גרמו לנו להקליד בהנאה רבה יותר ממכשירים אחרים, אם כי יש לזכור כי אין מקלדת בעברית, למרות שאין כל בעיה להציג עברית במכשיר.

סקירת וידאו

מולטימדיה ורשת
המכשיר נראה ומתנהג כמו סמארטפון, ולא ציפינו למשהו אחר מלבד גישה תמידית לאינטרנט ולרשתות החברתיות שלנו והוא עושה זאת בכבוד. דפדפן האינטרנט נוח להפליא ועובד מצוין. ישנם חלוקה לחלונות תחת התפריט המרכזי, שבו גם מצאנו המון הגדרות שונות שקצת נראה עמוב מידי, אבל זהו כבר קטנוניות. הוא מציג ממשק מעודכן וטוען את האתרים יחסית בזריזות. ניתן לפתוח מספר חלונות במקביל, לשתף ולשלוח קישורים לחברים, לשמור קיצורי דרך לאתרים במסך הבית ועוד. המולטי-טאץ' פועל טוב מאוד והאתרים שגלשנו אליהם (דרך WiFi) נטענו מהר. בפתיחת הדפדפן ניתן לראות רשימת חיפוש אחרונה ואתרים שביקרנו בהם בגלישה, נוח ושימושי.

גם אפליקציית הפייסבוק והטוויטר פועלות מצוין ונראות נהדר וכן כל הקשור לתקשורת במכשיר אם זה בחירת רשת אלחוטית להתחברות וניתוק ומעבר לרשת הדור השלישי – הכל נעשה בצורה חלקה ופשוטה ולא דומה כלל למסורבלות של מערכת הסימביאן.

נגן הוידאו בסיסי מאוד, היה חסר לנו התמיכה בקבצי Divx או חס וחלילה כתוביות, לכן רק יכולנו לנגן קבצי MP4. נגן המוזיקה לעומת זאת יותר מתקדם ומציג את רשימת האלבומים שלנו כבר במסך הפתיחה, הרבה יותר צבעוני וחי מנגנים אחרים. ישנה חלוקה כמובן לפי סוגים, אמנים וכו', כאשר ישנו אקולייזר פנימי ואפשרות לקבל מידע נוסף על השיר המנוגן.

המצלמה שבגב המכשיר אינה בולטת החוצה וממשיכה את הקו העיצובי החלק של המכשיר. היא מספקת רזולוציית צילום של 8 מגה פיקסל 3264×2448 באופטיקה של Carl Zeiss עם פלאש לד כפול, כך שהתמונות אמורות לצאת לנו איכותיות. ממשק המצלמה מציג מספר כפתורים שהגדול והחשוב הוא כפתור הצילום כשלצידו מעבר לצילום וידאו. ישנו כפתור נוסף המכניס אותנו לכל הגדרות המצלמה שם ניתן להגדיר מצב סצנה, רזולוציה, איזון לובן, ניגודיות, אפקטים ועוד. בדקנו באור יום את יכולת הצילום של המצלמה ויצאנו מרוצים: החדות הייתה טובה, הצבעים רוויים מספיק והמצלמה התפקסה לנו מהר לאחר שלחצנו במקום על המסך.

בוידאו היינו פחות מרוצים, שם היא מספקת איכות HD 720p. התמונה יצאה מעט חשוכה ובעיקר – מפוקסלת בזמן התנועה. דגימות צילום סטילס כאן בהמשך ודגימת וידאו תמצאו כאן.

   

 

מחיר
ככל מכשיר חדש המגיע לחנויות, המחירים מרקיעים שחקים. גם במקרה הזה N9 לא נשאר שונה, במיוחד לאור מספר החנויות המצומצם המוכרות אותו בארץ. כך מחירו כיום עומד על 4,490 ש"ח בחנות Vmobile שבתל-אביב. מעבר לים מחירו עומד סביב $700, מחיר יותר הגיוני שסביר כי גם בארץ הוא ירד בהתאם, לפני שהוא יעלם מהמדפים. לא ציינו את חברות הסלולר, שוודאי לא יביאו אותו לארץ בשל העובדה כי אין בו עברית, ואנחנו לא רואים את המשווקת בארץ מתאמצת לתרגם רק בשביל מכשיר אחד.

לסיכום
למרות הבסיסיות שממשק מערכת המיגו מספקת, הפשטות הזו, שאין לנו יותר מידי מסכי בית, חזרה מהירה למסך האחרון והכל פשוט ומובן, זה מה שהפך את המערכת לקסומה מבחינתנו ואנחנו בטוחים שרבים יחשבו כמונות, בעיקר המשתמשים הממוצעים שלא מחפשים לשחק ולהתאים את מכשיר הסמארטפון שלהם ולהוריד אפליקציות כאילו אין מחר, ואלו הם רוב השוק. זו עדיין לא אנדרואיד או iOS, והיא בהחלט רחוקה מכך, אך אפשר היה להאמין אם נוקיה הייתה ממשיכה לפתח את המערכת היא יכלה להגיע למערכת טובה, אפילו כדי להוות תחרות משמעותית, רק חבל שלבסוף היא בחרה אחרת.

המכשיר נותן מענה מצוין היכן שנוקיה כשלה – סמארטפון מגע. אמנם הוא לא חזק כמו מכשירים כפולי הליבה של היום, אך הוא לא באמת צריך מעבד חזק שכזה, בעיקר שהכל עבד לנו חלק וחווית השימוש שהוא סיפק הייתה מצוינת ואף מרשימה. בשל שחקנים רבים בתחום האנדרואיד אנחנו מצדיקים את בחירתה שלא לבחור באנדרואיד שתעמוד לצידה אלא דווקא ההימור על Windows Phone נראה לנו יותר כנכון, אבל לנוקיה היה כאן אוצר ביד, ולמרות התעקשותה שלא להשיק מכשירים נוספים בדרך, היא יכלה להמשיך ולפתח מכשירי MeeGo נפלאים לצד ה-Windows Phone. חבל.

המכשיר נמסר באדיבות Vmobile.

*זוהי סקירת שטח בלבד והשימוש במכשיר היה לזמן מועט, על כן לא היה באפשרותנו לבדוק את המכשיר לעומק ולספק סקירה מלאה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.